Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 mar 2024, o 03:11




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Seszele
PostNapisane: 3 sie 2020, o 10:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13308
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1503
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Robię rozeznanie w temacie Seszele 2021
Mam już trochę informacji dot. Katamaranów
Zainteresowanych ze mną będzie z 8 osób.
Nie żeglowałem tam i jestem zainteresowany ofertą rejsu ze Skipperem.
Jakieś propozycje, to ja bardzo proszę o ofertę tu ogólną i szczegółową na email bosmansalata@wp.pl

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Seszele
PostNapisane: 19 paź 2022, o 10:56 

Dołączył(a): 24 lip 2011, o 20:41
Posty: 224
Podziękował : 34
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Cześć.
Chciałbym odświeżyć temat.
Interesują mnie subiektywne przemyślenia "tambywaczy".
Płyniemy na 2 tygodnie w 2 połowie lutego.
Zaczynamy i kończymy na Mahe, 4 parki czyli 8 osób.
Rejs "bez napinki" z planem na zasadzie dzień pływamy, dzień się byczymy (zwiedzamy nurkujemy plażujemy itp.) ale 2 tygodnie więc jest czas ;-).
Będę wdzięczny za podpowiedzi:
1. Gdzie warto stanąć i co zobaczyć.
2. Gdzie nie wolno bo prywatne.
3. Gdzie zjeść ciekawie i za ludzkie pieniądze.
4. Gdzie można się zaopatrzyć bo na 2 tygodnie od razu to chyba się nie da.
5. Wszelkie podpowiedzi na temat jak i gdzie wędkować.
6. W jakie pomoce się zaopatrzyć warto. Mam do wglądu locję jakąś, więc może coś bardziej turystycznego jest warte polecenia? Navionics? Nie widzę O-Charts do ew. ściągnięcia pod Open CPN, ale może słabo szukam?
Wdzięczny będę za każdy okruszek wiedzy, szczególnie tej bojem zdobytej ;-).
Pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Seszele
PostNapisane: 19 paź 2022, o 15:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 10:59
Posty: 3164
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 449
Otrzymał podziękowań: 478
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Pozdro z Azorów. Może coś wieczorem skrobnę po naradzie z załogą. Źle wspominamy Seszele. Dwa razy tam żeglowałem.

_________________
“We are all travellers on the earth. We come...we see...we go...”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Seszele
PostNapisane: 20 paź 2022, o 09:23 

Dołączył(a): 24 lip 2011, o 20:41
Posty: 224
Podziękował : 34
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
markrzy napisał(a):
Pozdro z Azorów. Może coś wieczorem skrobnę po naradzie z załogą. Źle wspominamy Seszele. Dwa razy tam żeglowałem.


upss...
To pisz co było złe. To też jest wskazówka ;-).

pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Seszele
PostNapisane: 15 mar 2023, o 12:35 

Dołączył(a): 24 lip 2011, o 20:41
Posty: 224
Podziękował : 34
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wróciłem więc podzielę się swoimi skromnymi doświadczeniami ;-).
1. Pogoda: Byliśmy w terminie 18.02 - 04.03. Monsun północno - zachodni. Zdaje się, że trochę już zaczynał się odwracać. Teoretycznie powinno być deszczowo. Faktycznie było bardzo deszczowo, ale w okolicach Victorii na Mahe. Mam wrażenie, że za te deszcze odpowiedzialny był głównie pobliski szczyt, który siedział nieustannie w chmurach i chyba był ogniskiem kondensacji. Jak się ruszyliśmy na północ to w zasadzie opadów nie było (pokropiło trochę na Praslin, ale to też lokalnie w okolicach większych szczytów - rejon Vallée de Mai). Wilgotność duża, ale do przyzwyczajenia, podczas płynięcia czy na plaży z lekką bryzą nie przeszkadzało to wcale. Co ciekawe podczas "opływania" Mahe widzieliśmy, że Morne Seychelles siedzi w chmurach i w jego okolicy leje, ale opady mają zasięg lokalny. (oczywiście wszystko to to moje subiektywne obserwacje).
2. Nawigacja: Stosunkowo mało materiałów na których można się oprzeć. Indian Ocean Cruising Guide i Seychelles nautical pilot w mojej ocenie bardzo ubogie w informacje. W sumie najwięcej skorzystałem z informacji pozostawionych przez użytkowników Navionicsa przy opisach kotwicowisk czy spotów nurkowych. Same mapy Navionicsa ok, zaskoczyły nas tylko głębokości na wejściu do Grande Anse na Mahe. Czujność i obserwacja kolorów wody bardzo wskazana, szczególnie tam gdzie przybój może wspólnie z piaszczystym dnem płatać figle ;-).
3. Infrastruktura: W zasadzie to brak infrastruktury. Ma to swoje dobre i złe strony.
Napewno jest kameralnie i "butikowo".
Poza Mahe i Praslin chwilowo nie ma innych portów. La Digue jest wyłączone z powodu rozbudowy. W związku z tym woda dostępna tylko w marinach w Victorii i na Praslin.
Z powodu tej rozbudowy nie zwiedziliśmy wyspy, choć sami przekombinowaliśmy. Władze portu odmówiły wpuszczenia jachtu, proponując desant na drugi dzień i pozostawienie łódki na kotwicowisku. My "przychytrzyliśmy" i próbowaliśmy to zrobić z Grade Anse zamawiając podwózkę. Niestety przybój miał inne zdanie na ten temat i skończyło się myciem silnika.
Na Praslin mało miejsc, poza tym spłynęliśmy w piątek, więc w sobotę nas poproszono o przestawienie się na bojkę ze względu na wymianę "turnusów". Bojka okazała się super rozwiązaniem, bo "Pan bojkowy" przedstawił się jako kucharz i za BARDZO dobrą cenę mieliśmy bajeczną kolację. Niestety nie słyszałem jak się przedstawiał, ale są uzasadnione podejrzenia, że mógł to być wzmiankowany Roberto ;-).
Brak infrastruktury wymusza też uważne planowanie zakupów. Sklepów jest wszędzie sporo, ale generalnie od plaż to jest do nich na ogół ładny kawałek ;-).
Zdecydowanie polecam targ w Victorii - owoce i ryby w bardzo dobrych cenach. Zrobiliśmy tam zakupy po tygodniu i żałowaliśmy, że nie byliśmy tam również przed rozpoczęcie rejsu.
4. Parki narodowe: Zdecydowanie warto. Kosztują, ale to dobrze wydane pieniądze ;-). Warto tylko popatrzeć co jest w cenie biletu i wykorzystać to. Na przykład Zatoka Baie Ternay jest w cenie razem z Port Launay a zwiedzanie Curieuse ze snurkowaniem na St. Pierre. Jest to o tyle ważne, że bilet obowiązuje na dany dzień i warto się "uwinąć".
5. Odprawy: Lecąc tam odprawiamy się internetowo (nie później niż 72 h przed planowanym przybyciem) i na tej podstawie dostajemy zezwolenie na wjazd. W związku z tym formalności na wejściu mocno uproszczone i szybkie.
Faktycznie z powrotem jest gorzej. W zasadzie nie wiem z czego to wynikało ale miałem wrażenie, że obsługa lotniska robi wszystko aby bagaży nie odprawić ;-). W kolejce do odprawy staliśmy blisko 2 godziny. Szczęściem było jak dobrnęło się w pobliże wentylatora ;-). Błędem okazało się przebranie w świeże ciuszki jeszcze przed odprawą bagażową. Warto to zrobić poźniej, po kontroli bezpieczeństwa jest w końcu klimatyzowana poczekalnia ;-).
Z odprawami wiąże się też kwestia szczepień. Niby nie obowiązkowych, ale lecąc tylko "tranzytem" przez kraj zagrożony żółtą febrą, szczepienie na żółtą febrę staje się obowiązkowe. W trakcie odprawy będą więc wymagali kopii wpisu z "żółtej książeczki".
Może się więc okazać, że teoretycznie korzystniejszy cenowo lot przez Adis Abebę, po uwzględnieniu kosztów szczepień, okaże się droższy niż lot przez Dubaj.
6. Telefony i Internet: Potwierdzam Airtel daje radę. Dobrą opcją jest zakupienie karty (dostępne i fizyczne i wirtualne) przy odprawie (zezwolenie na wjazd) dostępna jest wtedy z dużą zniżką. W połączeniu z rozmowami przez Wi_Fi pełen kontakt ze światem za rozsądną cenę.
Generalnie ciekawe doświadczenie, choć bardziej chyba turystyczne niż żeglarskie ;-).
Pozdrawiam.
Jacek



Za ten post autor Jaca_33 otrzymał podziękowania - 2: markrzy, Wojciech
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Seszele
PostNapisane: 16 mar 2023, o 10:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 10:59
Posty: 3164
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 449
Otrzymał podziękowań: 478
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Czyli wiele się nie zmieniło :mrgreen:

_________________
“We are all travellers on the earth. We come...we see...we go...”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL