Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 15:08




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 mar 2013, o 10:09 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Maar napisał(a):
pierdupierdu napisał(a):
A dla chcącego.... ;)
Obawiam się Jareczku, że w tym (rozumianym jako Rosyjski a nie Bajkalski) przypadku nawet dla bardzo chcącego, kłody mogą okazać się zbyt duże :-(

.... bo obecnie nie ma woli politycznej, aby polskie jachty tamtędy pływały.


Nawet w Polsce nie ma woli politycznej i prywatnej by polskie jachty tu plywaly. Wystarczy spojrzec na bandery wielu Polakow :-)

Co do pierwszej dygresji: owszem, sprawa jest raczej skomplikowana, ale do zalatwienia. Niestety, kosztowna. Wbrew pozorom, przejscie nep jest o wiele latwiejsze z punktu widzenia formalnosci niz to co proponuje Jaromir.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 mar 2013, o 05:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Maar napisał(a):
pierdupierdu napisał(a):
A dla chcącego.... ;)
Obawiam się Jareczku, że w tym (rozumianym jako Rosyjski a nie Bajkalski) przypadku nawet dla bardzo chcącego, kłody mogą okazać się zbyt duże :-(
.... bo obecnie nie ma woli politycznej, aby polskie jachty tamtędy pływały.

"Tamtędy" to rozumiem North East Passage (nie mylić z Nowaja Ekonomiczeskaja Politika :/ ).
Poniżej masz link do relacji z wyprawy innego jachtu, ktory z wolą czy bez - przez NEP popłynął. To jacht nietypowy dla przjść północnych ale całkiem nie polski - niemniej może zainteresuje Cię akurat strona z relacją o wizycie jachtem w Peveku - bo o ten port na poczatku wątku pytałeś:
http://www.ousland.no/category/northern ... 10/page/7/

Co do Bajkału - to w wątku o porcie, który okazał się być Pevekiem, ktoś wspomniał o żeglowaniu po Bajkale... IMHO jest to akwen zdecydowanie ciekawszy żeglarsko i turystycznie niż daleka północ kontynetu. I też można po nim pływać jachtami, którym będzie doskonale obojętne czy są formalnie polskie, czy nie...

No i Ci wątek zaśmieciłem :mrgreen:

plitkin napisał(a):
Nawet w Polsce nie ma woli politycznej i prywatnej by polskie jachty tu plywaly. Wystarczy spojrzec na bandery wielu Polakow :-)

Z wolą prywatną nie jest chyba tak źle, z polityczną - rzeczywiście kiepsko...

plitkin napisał(a):
Co do pierwszej dygresji: owszem, sprawa jest raczej skomplikowana, ale do zalatwienia. Niestety, kosztowna.
Wbrew pozorom, przejscie nep jest o wiele latwiejsze z punktu widzenia formalnosci niz to co proponuje Jaromir.

Ale ja do tej pory zaproponowałem tylko pomysł na transport nad Bajkał odpowiednio przygotowanych w Polsce niewielkich, tanich żaglówek - na tyle niewielkich, by je upchnąć piętrowo dwie sztuki w kontenerze 20'....
Ale dobrze wyczuwasz, że coś więcej mi chodziło po głowie ;)

Przyznam się, że parę lat miałem w Irkucku kogoś, komu mogłem w pełni zaufać - co zaowocowało pomysłem formalnej sprzedaży polskiej łódki do Rosji, połączonym z pomysłem niekoniecznie formalnego ale opartego na zaufaniu użyczania tej łódki przez kilka sezonów od sprowadzenia. Chodziło o możliwie niewielki, tani w transporcie jachcik - taki do żeglowania po Bajkale na sposób "mazurski" ;)

Oczywiście - nie od dziś można żeglować po Bajkale - ale niemal wyłącznie motorówkach lub na sporych, współcześnie wyposażonych jachtach morskich. Są odpowienie firmy i pojawiają się takie czartery... Tyle że taka "turystyka kwalifikowana" jest bardzo kosztowna, a na dodatek, z tego co zdołałem sprawdzić, relizowana bywa wyłącznie poprzez wynajęcie jachtu wraz z załogą (ponoć min. 2 osób...).
A dorosłego jachtu nie wyciągniesz na brzeg, biwaku w płytkiej zatoce nie rozbijesz, no i zawsze będziesz niesamodzielny i pod cudzym nadzorem... Poza tym byłoby to żeglowanie dużym jachtem w regionie gdzie ze świecą szukać odpowiednich dla takich jednostek przystani (o marinach nie wspominając). Czyli całkiem nie po mazursku - a mi się przecież marzy Bajkał po mazursku... O taki:
Obrazek
;) ;)
(źródło: http://istok.angara.ru/Week-End/SUM2000.htm )

Ale pewnie znów za bardzo kombinuję - bo sam nigdy przecie nie znajdę w Polsce kilkunastu chętnych (2-3 osób x 2 łódki x 4 zmiany trzytygodniowe = 16-24os), tak by pierwsze choćby lato żeglowania jachcikami wywiezionymi nad Bajkał "obstawić"...
A przecież impreza nie dość że opiera się na znalezieniu zaufanego "rezydenta", to jeszcze zyskuje jakiś finansowy sens dopiero przy założeniu używania łódek nie przez jeden, ale minimum przez dwa sezony...
Cóż, tłumu chętnych nie będzie. Czas i koszta podróży do Irkucka walą po głowie, a kryzys zagląda przez okna... :evil:
By żeglarsko zobaczyć Bajkał pozostaje zarabiać i zarabiać... A potem jak inne wstrętne europejskie burżuje zapłacić po 200 euro za osobę na dobę - za wchłanianie drynków z palemką w opcji "all inclusive" na jakiejś obsadzonej załogą piędziesięciostopowej bajkalskiej bawarce.
Bleeee... :-x

---------------------------------------
Niemniej - ku zrozumieniu idei - wstępne przymiarki kosztów przeliczone na dzisiaj:
28 tys - 2 jachciki B/M ca 5.5m (nowe "Setki przez Atlantyk" mieściły się ponoć w 10 tys za jedną)
04 tys - silniki (używane, proste, coś jak Yamaha Malta) + ich sprawdzenie/przygotowanie
13 tys - cła, opłaty, vaty i... inne takie (ca 40% rzeczywistej wartości sprzętu...)
03 tys - wsuwane do kontenera piętrowe łoże transportowe na 2 łódki + jego za/wyładunek
10 tys - transport kolejowy (kontener 20')
03 tys - koszt rejestracji, przeglądu, kwitów itd. na miejscu
05 tys - miejsce postoju i zimowania w Irkucku.
02 tys - ew. naprawy i kosmetyka przed drugim sezonem
-----------------
68 tys - Razem

Sezon (tylko czerwiec, lipiec, sierpień) policzmy 4x3 po tygodnie, czyli ca 84 dni, razy 2 łódki, razy 2 sezony = 336 dni.
68 tys/336d ≈ 200 PLN/d.

Czyli circa 200PLN za dobę za wypożyczenie jachciku nad Bajkałem z grubsza zwraca koszty sprzętu, transportu i obsługi - po 2 sezonach.
I odwrotnie - zakładając próbę rozłożenia w/w kosztów na 2 sezony - można mieć na Bajkale za ca. 200PLN/doba jachciki dość wygodne dla żeglowania w dwie osoby lub znośne dla 3 osób (a nawet ciut upierdliwe ale możliwe do żeglowania w czwórkę).
Czyli - małe jachciki mogą być nad Bajkałem dostępne niemal tak tanio jak na Mazurach - a wódkę w Bajkale chłodzić przecież łatwiej, no i tańsza :-P

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 mar 2013, o 09:26 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Dokladnie tak jak obliczyles plus koszty rozladunku i dowiezienia lodek do jeziora. Jest tez szansa pozniejszej odsprzedazy tych jachtow i zwrot czesci nakladow.

Duzo prostsza droga: kupienie lodek tam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 mar 2013, o 10:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 09:33
Posty: 1316
Podziękował : 166
Otrzymał podziękowań: 212
Uprawnienia żeglarskie: zeglarz
plitkin napisał(a):
plus koszty rozladunku i dowiezienia lodek do jeziora.

Duzo prostsza droga: kupienie lodek tam.


Można chyba wystartować w Irkucku bo rzeka wygląda ciekawie, za ile można kupić łódkę na miejscu.

_________________
Pozdrawiam
Marian Jasiński


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 mar 2013, o 15:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
mariaciuncia napisał(a):
plitkin napisał(a):
plus koszty rozladunku i dowiezienia lodek do jeziora.
Duzo prostsza droga: kupienie lodek tam.


Można chyba wystartować w Irkucku bo rzeka wygląda ciekawie, za ile można kupić łódkę na miejscu.


Jak jest zapryjaźniony miejscowy "rezydent" to załatwienie lekkiej podłodziówki albo lawety na parę godzin staje się kwestią "litra, może dwu". ;)

Co do zakupu jachtu na miejscu, to relacjonowano mi, że niewielkich jachcików żaglowych zdolnych do bezpiecznej, turystycznej żeglugi "plażowej" po samym Bajkale - na miejscu kupić nie sposób... Co czyniło taki zakup niekoniecznie "prostszą drogą" :D
Niemniej - warto sprawdzić jak jest dziś, moje relacje stamtąd pochodzą sprzed paru lat...

Irkuck to jedyna dostępna i logiczna opcja transportowo-miejscówkowa dla wypraw nad Bajkał. Niestety irkuckie przystanie klubowe (czy równie warte rozważenia Лодочные станции) są oddalone od samego Bajkału o ponad 50 km. To piękna trasa po rozlewiskach Zbiornika Irkuckiego (zalane koryto Angary) - ale pochłania cały dzień płynięcia pod odczuwalny prąd...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL