Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 27 sty 2022, o 09:36
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 paź 2021, o 17:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14242
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 600
Otrzymał podziękowań: 5321
Ze strony Pogoriowej:

Oświadczenie Zarządu STAP
w związku z sytuacją STS POGORIA
Gdynia 27 października 2021 roku

Z różnych źródeł dowiadujecie się państwo o sytuacji jaka od czerwca br. panuje wokół naszej roli jako armatora Pogorii. Dla zobrazowanie tej sytuacji, Zarząd STAP przedstawia następujące wyjaśnienia:

22 października br., Polski Związek Żeglarski ogłosił konkurs na organizację i prowadzenie biura armatorskiego Pogorii. Rozstrzygniecie tego konkursu ma nastąpić 2 listopada br. Oznacza to, że np. od 3 listopada 2021r. Pogoria, może zmienić armatora, pomimo nierozwiązanej jeszcze tzw. umowy armatorskiej z dn. 21 listopada 2015 r., na co zgodziła się 15 października br. Rada Armatorska.

Wszystko to wynika z okoliczności w jakich znalazł się STAP po 29 czerwca, kiedy to na Radzie Armatorskiej, jej przewodniczący, B. Witkowski (także wiceprezes Zarządu PZŻ i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego), przedstawił na piśmie projekt organizacji rejsów m. in. dla węgierskiej młodzieży na Morzu Śródziemnym. Wg tego planu, Pogoria już we wrześniu br. miała przerwać dotychczasowe rejsy na Bałtyku i Morzu Północnym, i pośpiesznie wyruszyć na Morze Śródziemne, odwołując przy tym dalsze zakontraktowane rejsy. Zamiary te odrzuciliśmy jako nierealne i niezwykle ryzykowne finansowo. Niestety Pomorski Związek Żeglarski, z rekomendacją PZŻ, nadal forsował plan “śródziemnomorski” z portem bazowym w Genui. Zarzucił przy tym STAP, że podaje zawyżone koszty takiego projektu i nie chce go firmować. W takiej sytuacji Zarząd STAP w dn. 21 lipca postanowił, że w/w projekt może być realizowany tylko w ramach umowy czarteru bareboat i ze 100% zabezpieczeniami finansowymi, gdyby jednostka miała przestoje albo powstała konieczność sprowadzenia “pustego” żaglowca do Gdyni. Na takie rozwiązanie nie zgodził się PZŻ i uznał, że STAP nie podejmując “atrakcyjnego projektu” rezygnuje z armatorstwa nad Pogorią. Dla realizacji tego celu rozpoczął “rękami” Pomorskiego Związku Żeglarskiego swoiste przejmowanie statku, żądając od nas różnych dokumentów i kontroli majątku STAP. Odbyło się kilka spotkań, na których omawialiśmy szczegóły związane z eksploatacją Pogorii, przyjmując przy tym krytyczne uwagi na ten temat. W takiej sytuacji, 19 września br. odbyło się zebranie Zarządu STAP, na którym podtrzymaliśmy dotychczasowe stanowisko dot. czarteru żaglowca z warunkami jakie zawierał projekt umowy i w obliczu zapowiedzianej kontroli finansowej STAP, upoważnił członków naszego Stowarzyszenia w Radzie Armatorskiej, do ewentualnego głosowania za formalnym rozwiązaniem tzw. umowy armatorskiej. 19 października br. odbyła się, przeprowadzona przez biegłego-rewidenta, kontrola wydzielonego konta rzeczowego - finansowego Pogorii.

Obecnie mamy taką sytuację:

Jest zgoda Rady Armatorskiej na rozwiązanie lub zmianę tzw. umowy armatorskiej z 2015r, wobec której do tej pory nie odniósł się Zarząd PZŻ
22 października br., PZŻ ogłosił natomiast konkurs na prowadzenie biura armatorskiego bez formalnego rozwiązania obowiązującej umowy ze STAP-em, jako armatorem Pogorii
STAP stoi przed przygotowaniem Pogorii na zimę i ewentualnością likwidacji biura armatorskiego oraz rozwiązaniem umów o pracę z załogą stałą żaglowca. Nie może zgłosić się do rozpisanego konkursu na nowe biuro armatorskie, gdyż nie spełnia wielu warunków przewidzianych w tym konkursie, naszym zdaniem przygotowanym tylko pod jeden podmiot tj. Pomorski Związek Żeglarski.
STAP stoi przed ewentualnym zgłoszeniem przez PZŻ do Izby Morskiej nowego armatora Pogorii bez uzgodnień z naszym Stowarzyszeniem, jako mniejszościowym współwłaścicielem żaglowca.
Być może historia 40-letniej Pogorii znów “zatoczy koło” o czym będziemy na bieżąco informować.

(-) Kazimierz Iwaszko
Prezes Zarządu STAP

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lis 2021, o 21:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 12423
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1355
Otrzymał podziękowań: 1801
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Polski Związek Żeglarski informuje, iż rozstrzygnięto konkurs na prowadzenie Biura Armatorskiego STS Pogoria. Jednocześnie Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego wydał oświadczenie, w którym ustosunkowuje się do zarzutów wystosowanych przez dotychczasowego armatora STAP w przedmiotowej sprawie.OGŁOSZENIE wyników Konkursu

na prowadzenie Biura Armatorskiego STS POGORIAPolski Związek Żeglarski informuje, że Komisja konkursowa powołana Uchwałą nr 20/Z/XXXIX Zarządu PZŻ z dn. 21 października 2021 r. do przeprowadzenia Konkursu na prowadzenie Biura Armatorskiego STS POGORIA przeprowadziła postępowanie konkursowe w dniu 29 października 2021 r.

Na konkurs wpłynęła 1 oferta. Komisja konkursowa zapoznała z przedstawionymi przez oferenta dokumentami i następnie dokonała analizy oferty pod względem formalnym oraz oceny oferty pod względem merytorycznym zgodnie z wymaganiami zawartymi w Ogłoszeniu o konkursie na prowadzenie Biura Armatorskiego STS POGORIA.

Po uwzględnieniu analizy formalnej i oceny merytorycznej oferty Komisja konkursowa jednomyślnie zaakceptowała ofertę i rekomendowała Zarządowi PZŻ wybór oferenta tj. Pomorskiego Związku Żeglarskiego z siedzibą w Gdyni jako podmiotu do prowadzenia Biura Armatorskiego STS POGORIA.

Mając na uwadze powyższe dn. 30 października 2021 r. Zarząd PZŻ zatwierdził wyniki Konkursu na prowadzenie Biura Armatorskiego STS POGORIA i dokonał wyboru Pomorskiego Związku Żeglarskiego z siedzibą w Gdyni jako podmiotu do prowadzenia Biura Armatorskiego STS POGORIA.Jednocześnie prosimy o zapoznanie się z oświadczeniem Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego w sprawie zmiany armatora STS Pogoria i zarzutów kierowanych przez dotychczasowego armatora STAP.Oświadczenie Zarządu PZŻ

Nie sposób nie odnieść się do zarzutów jakie padają ze strony Zarządu The Sail Training Association Poland (oświadczenie STAP z dnia 27 października 2021 roku) w kierunku całego Polskiego Związku Żeglarskiego, jak i personalnie w kierunku członka Zarządu - Bogusława Witkowskiego. Prezes PZŻ Tomasz Chamera w dniu 28 października 2021 roku wniósł o sprostowanie umieszczonego przez Zarząd STAP oświadczania, jako zawierającego treści nieprawdziwe, co jednak nie odniosło zamierzonego skutku. Tym samym wyjaśniamy, że informacje zawarte w rzeczonym oświadczeniu mają charakter wybiórczo zebranych dat i faktów, które w żaden sposób nie przedstawiają sytuacji aktualnie zawisłej nad Żaglowcem Pogoria.

PZŻ jako współwłaściciel STS Pogoria powziął poważne obawy, co do dalszego funkcjonowania Żaglowca, po tym jak na jednym z pierwszych tegorocznych spotkań Rady Armatorskiej Zarząd STAP oświadczył, że nie posiada środków finansowych niezbędnych do utrzymania STS Pogorii, wskazując przy tym, że STS Pogoria przynosi ogromne straty. Dlatego też Zarząd PZŻ - po otrzymaniu kolejnych szczątkowych danych finansowych - podjął decyzję o konieczności przeprowadzenia audytu finansowego, którego celem jest sprawdzenie gospodarki finansowej Biura Armatorskiego prowadzonego przez STAP. Podkreślenia wymaga, że możliwość taką przewiduje sama Umowa armatorska, łącząca STAP oraz PZŻ (§7 Umowy z dnia 21 listopada 2015 roku).

Ponadto, na posiedzeniu właścicielskim oraz Rady Armatorskiej w dniu 15 października 2021 roku przedstawiona została przez przedstawicieli STAP i następnie podjęta uchwała Rady Armatorskiej, w której to uchwale Rada Armatorska wyraziła zgodę na rozwiązanie – za porozumieniem i bez zachowania okresu wypowiedzenia – aktualnie obowiązującej Umowy armatorskiej. Zgodnie z brzmieniem tej uchwały PZŻ do dnia 3 listopada 2021 roku miał zobowiązać się do przedstawienia Zarządowi STAP nowego Armatora (dlatego rozstrzygnięcie Konkursu musiało nastąpić przed tą datą).

Na tym samym posiedzeniu uzgodniono też spotkanie przedstawicieli PZŻ z załogą stałą, które miało odbyć się w obecności Dyrektora Biura Armatorskiego – Pana Marka Klebana, który był jego organizatorem. I tak, w dniu 20 października 2021 roku odbyło się spotkanie z załogą stałą pracującą na STS Pogoria, celem omówienia aktualnej sytuacji Żaglowca, jak również celem omówienia dalszej współpracy załogantów z nowym Armatorem, który zostanie wyznaczony przez PZŻ. Wszelkie rozmowy z załogą prowadzone były w obecności Pana Marka Klebana i z jego pełną akceptacją, zatem złożenie przez STAP oświadczenia o takiej treści jest dla PZŻ posunięciem absolutnie niezrozumiałym.

Kolejno, odnosząc się do wskazanych w oświadczeniu STAP informacjach, jakoby Konkurs ogłoszony przez PZŻ ukierunkowany był wyłącznie na jeden podmiot - nie są one niczym podparte. Konkurs ogłoszony był bowiem w ramach konkursu publicznego i każdy mógł do niego przystąpić. PZŻ oraz STAP są współwłaścicielami Żaglowca STS Pogoria, zatem działania każdego z tych podmiotów powinny podążać do dbania o dobro Żaglowca, o co z pewnością będzie walczył Zarząd PZŻ.
Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego

https://pya.org.pl/polski-zwiazek-zegla ... cCgZ3wsCV4

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 lis 2021, o 23:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2012, o 00:14
Posty: 702
Podziękował : 105
Otrzymał podziękowań: 193
Uprawnienia żeglarskie: Morski Trzymacz Rumpla
Podali już kiedy sprzedają Pogorię za granicę?
Była Łotwa i Japonia, może ktoś z Kanady się zgłosi?
Gnidy :evil:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 lis 2021, o 16:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14242
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 600
Otrzymał podziękowań: 5321
Wojciech napisał(a):
po tym jak na jednym z pierwszych tegorocznych spotkań Rady Armatorskiej Zarząd STAP oświadczył, że nie posiada środków finansowych niezbędnych do utrzymania STS Pogorii,
Czuję się, jak bym słuchał TVP. Całe oświadczenie STAP-u brzmiało tak:
STAP rzeczywiście oświadczył, że nie posiada środków finansowych niezbędnych do utrzymania Pogorii by zrealizować plan PZŻ, międzynarodowej wymiany młodzieży żeglarskiej na akwenie Morza Śródziemnego na przełomie 2021-22 roku.

_________________
Pozdrawiam
Janusz ZbierajewskiZa ten post autor Zbieraj otrzymał podziękowania - 2: mariaciuncia, robertrze
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 sty 2022, o 22:11 

Dołączył(a): 31 mar 2013, o 19:19
Posty: 2345
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 408
Uprawnienia żeglarskie: różne
Pogoria ma nowego armatora https://www.godn.eu/patronat-godn/gdynskie-dzieci-i-mlodziez-na-pogorii/
godn.eu napisał(a):
11.01.2021 r. odbyło się spotkanie gdyńskich dyrektorów na pokładzie żaglowca „Pogoria”. Armatorem jednostki od stycznia został Pomorski Związek Żeglarski. Myślimy że jest to początek owocnej współpracy, która w konsekwencji przełoży się na dobre zajęcia z młodzieżą i dziećmi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 sty 2022, o 22:27 

Dołączył(a): 17 lis 2014, o 20:08
Posty: 1349
Podziękował : 476
Otrzymał podziękowań: 621
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
_jp_ napisał(a):
ma nowego armatora

Nie armatora, tylko "patrona". :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 sty 2022, o 23:39 

Dołączył(a): 31 mar 2013, o 19:19
Posty: 2345
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 408
Uprawnienia żeglarskie: różne
cors napisał(a):
_jp_ napisał(a):
ma nowego armatora

Nie armatora, tylko "patrona". :D
Czyżby PomorskiZŻ nie wiedział o czym pisze? https://zeglarski.info/artykuly/nasza-pogoria-pomorski-zwiazek-zeglarski-armatorem-zaglowca/
zeglarski.info napisał(a):
NASZA POGORIA: Pomorski Związek Żeglarski armatorem żaglowca

Za kilka dni rozpocznie się nowy etap w historii „Pogorii”. 27 grudnia nastąpi przekazanie techniczne legendarnego żaglowca nowemu armatorowi – Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu.

30 października 2021 r. Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego zatwierdził wyniki konkursu na prowadzenie Biura Armatorskiego „Pogorii” i dokonał wyboru Pomorskiego Związku Żeglarskiego z siedzibą w Gdyni jako podmiotu do prowadzenia Biura Armatorskiego. Od tego czasu trwały prace nad przejęciem żaglowca z rąk dotychczasowego armatora. Za kilka dni ten etap oficjalnie się zakończy.

– Posiadamy już wpis do rejestru armatorów Izby Morskiej, dzięki czemu w poniedziałek 27 grudnia staniemy się oficjalnie jej armatorem – mówi Jarosław Kukliński, skarbnik Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który z ramienia Zarządu PoZŻ zajmuje się procesem przejmowania „Pogorii”. – Stworzyliśmy też Biuro Armatorskie, które już funkcjonuje.

Dyrektorem Biura Armatorskiego został Andrzej Szklarski – doświadczony kapitan jachtowy i instruktor żeglarstwa oraz kierownik Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego. Będzie on odpowiedzialny za eksploatację jednostki. Organizacją rejsów zajmie się Anna Kocur, która robiła to dotychczas. Za sterem „Pogorii” staną zaś dwaj doświadczeni kapitanowie, od lat pływający na tym żaglowcu – Andrzej Witowski oraz Tomasz Orlean.

Obecnie Pomorski Związek Żeglarski dąży do tego, żeby „Pogoria” jak najszybciej wróciła do pływania w rejsach. Prawdopodobnie jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku żaglowiec wyruszy na Morze Śródziemne. Wcześniej czeka ją jednak przegląd międzyklasowy, wymalowanie powierzchni dennych kadłuba, serwis silnika i agregatów oraz naprawa żagli.

– Biuro Armatorskie kończy obecnie prace nad grafikiem rejsów na 2022 i 2023 rok – dodaje Kukliński. – Niedługo będziemy mogli go udostępnić wszystkim zainteresowanym i zaprosić na pokład „Pogorii”.


Postanowienie Izby Morskiej w Gdyni w sprawie zmiany armatora https://zeglarski.info/wp-content/uploads/2021/12/Postanowienie_Izba_Morska_Pogoria_16_12_2021.pdf


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
[ Index Sitemap ]
Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL