Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 23 kwi 2024, o 11:51




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 10:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, o 03:32
Posty: 663
Lokalizacja: Trelleborg
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Maar, sam napisales:
Cytuj:
Jacek, zjawisko deklinacji było znane od początku istnienia kompasu i liczone z astro. Nie wielka to była filozofia :-) natomiast Kolos pytał (przynajmniej ja tak zrozumiałem) od kiedy na mapach pojawiła się informacja o wartości deklinacji (taka wpisana w różę kompasową), a tego nie wiem, ale ciekawe.

A pozniej TWA rozwinelo te dyskusje.

Bez obrazy, namieszaliscie we wlasnym garze i tyle.

Deklinacja geograficzna nie miala zadnego znaczenia w nawigowaniu, bo to bez znaczenia czy urzadzenie wskazuje Ci biegun taki, siaki czy kopiec Kosciuszki. Dopiero robienie map "w kratke" czyli ten durny pomysl z rownoleznikami pod katem prostym do poludnikow wprowadzil sztuczny problem ze poludniki wyznaczano magnetycnzie a rownolezniki slonca.

LOPATOLOGIA:

Deklinacja geograficzna dla biegunow magnetycznych, jest to roznica POMIARU kierunku pola magnetycznego (kierunku, bez zwrotu) do roznicy pomiaru kierunku slonecznego (uzyskanego przez wskazanie gnomonu w maksymalnym wychyleniu Slonca z ekliptyki).

Dla zupelnie nie rozumiejacych instrukcja wykonania pomiaru:

Wbijasz kijek w najkrotszym, badz najdluzszym dniu roku i gdy kijek ma najdluzszy cien kladziez na cieniu kompas (dlugosc dnia mierzymy ZEGARKIEM). roznica w kierunku wyznaczonym przez cien i przez igle (odchylenie w stopniach) to jest wlasnie deklinacja geograficzna wzgledem biegunow magnetycznych.

A deklinacja magnetyczna to roznica w wyniku pomiaru wzgledem wzoru, czyli masz we wzorze, ze bieguny magnetyczne sa ulozone w takiej lini w danym miejscu (narysowane na piasku czy mapie, dajmy sto lat temu), kladziez kompasa... a tu odchylenie jest nieco inne, i wpisujes zna mapie deklinacji magnetycznej wzgledem wzoru (czyli tej mapy czy znaku na piachu), ze doszlo do zmiany. -To wlasnie ejst ta Wasza deklinacja magnetyczna wzgledem magnetycznej i o to do jasnej pytal ZALOZYCIEL watku. Maar czyli pytal. Tak sforumowal pytanie.
Do tego wzoru wchodza tez zloza, i inne swinstwa a nawet aktywnosc slonca.

A pozniej sie zaczely herezje mieszajace odchylenia.

Sie zdecydujcie co Wy chcecie mierzyc, ktore bieguny? Bo Maar WYRAZNIE zapytal o roznice pomiaru magnetycznego wzgledem pomiaru magnetycznego dokonanego w innym czasie.

_________________
Forum to miejsce spotkań ludzi, którzy mają "zryty palnik" w pewnych kwestiach i do tego dobrze im z tym - Razorblade


Ostatnio edytowano 16 cze 2009, o 11:02 przez vv3k70r, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 10:48 
Wiesz troszkę nie ma po co szukać dziury w całym, wszystko było jasno i klarownie dopóki nie zacząłeś kombinować...


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 11:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, o 03:32
Posty: 663
Lokalizacja: Trelleborg
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Swiety-nie o to chodzi-Maar nie mogl tego wygooglowac bo sformulowal pytanie:
Cytuj:
Nie mogę wygooglać - co ile lat na naszym obszarze (Bałtyk/Północne) następuje zmiana znaku argumentu zmian deklinacji magnetycznej :-) Wow, ale mi wyszło obrzydliwie :-) :-)


A takiego okreslenia sie nie uzywa nigdzie poza starymi (blednymi) podrecznikami do geografi dla dzieci.

Nie ja zaczalem kombinowac, tylko trzeba poczekac az wymrze pokolenie co sie naczytalo bzdur. Po prostu polskie okreslenie "deklinacji magnetycznej" jest kopniete i stad googlowanie nie przynioslo rezultatu.

I dlatego to pokolenie tak lubi GPS :)


Zupelnie oftopicowo:

Cala geografia z jakiej korzystamy jest pelna bzdur, chocby problemy z E i W i N i S, choc powinny byc tylko dwa parametry bez znaku (tak dzialaja w rzeczywistosci mapy po ktorych smigaja satelity). Bzdury te narosly z powodu braku pomyslu, narzedzi... A teraz nie potrafimy sie ich pozbyc chocby z powszechnego jezyka.
Jedna z takich glupot to wyznaczenie obserwatorium w Londynie za punkt centralny, wg niego ustalono rownie bzdurny GMT. Tymczasem do wzynaczenia punktu do obliczen na dowolnej planecie wystarcza zegarek i linijka. Zegarkiem mierzymy kiedy ekliptyka planety zrowna sie z polozeniem Slonca i kreslimy ze to punkt startowy od ktorego liczymy skretnosc. Nie ma wtedy zadnego sztucznego rownika, zadnej polnocy i poludnia.
Wyjatkiem od tej zasady jest Uran bo mial wypadek. Tam sie zaczyna liczyc mape kiedy os obrotu przecina ekliptyke.

Dla mnie cale to wyznaczanie pozycji jest jasne i oczywiste.

_________________
Forum to miejsce spotkań ludzi, którzy mają "zryty palnik" w pewnych kwestiach i do tego dobrze im z tym - Razorblade


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 22:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 20:11
Posty: 504
Lokalizacja: Notteroy/Norwegia
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz swobodny z Wyspy Orzechowej
..."Słowo "koń" odnosi się do kształtu nazywanej rzeczy. Słowo "biały" - do jej koloru. Nazwa kształtu, nie jest nazwą koloru, dlatego można powiedzieć, że biały koń nie jest "koniem"....

Wybaczcie mi ten cytat ale jakoś pasuje mi do sposobu myslenia vv.

_________________
Lat/Lon
59 12.9594, 10 26.5332


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 cze 2009, o 20:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, o 03:32
Posty: 663
Lokalizacja: Trelleborg
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Mors-kasztanka koniem zdecydowanie nie byla :)

Moze myslenie pokretne, ale rzecz zasadnicza to co jest czym w geografi. To cos jak roznica miedzy ciesnina, a zatoka :)

_________________
Forum to miejsce spotkań ludzi, którzy mają "zryty palnik" w pewnych kwestiach i do tego dobrze im z tym - Razorblade


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 cze 2009, o 07:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Maar, gratuluje osobistego waca

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: waliant, Wojtek Bartoszyński i 138 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL