Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 29 mar 2024, o 00:11




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 sty 2021, o 17:37 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Przy okazji: przepisy nie mówią ZTCP o "głównej" i "zapasowej", a o dwóch niezależnych.

Masz na myśli mapę tradycyjną i ploter? Czy tak?
Pływam dużo na jachcie, który ma tak podłączonego "pancernego Panasonica" i
nie jest to dobre rozwiązanie.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sty 2021, o 12:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Bo Ty tak twierdzisz? A jak urządzenie ma własny akumulator (np. laptop, tablet) to już można?

Nie ja tylko przepisy klasowe i nie mówimy o laptopie, tablecie czy innej „nawigacji mobilnej”, której notabene jestem wielkim fanem, tylko o takim „małym ploterku” zabieranym na wypadek W, jak to nasz kolega określił.

ins napisał(a):
Problem polega na tym że często, i mapy w tym elektroniczne, i locje turystyczne są dość stare.

Co znaczy, dość stare?
Już kiedyż dyskutowałem, bodajże z kol. Moniia, kto, co i w jakiej sytuacji, ma na myśli mówiąc o aktualnych publikacjach nawigacyjnych.
Ponawiam pytanie, czy nie uważasz, że agencja czarterowa zbyt dużo ryzykuje wyposażając swój jacht w „dość stare” publikacje?

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sty 2021, o 12:56 

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 13:25
Posty: 2235
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 675
Uprawnienia żeglarskie: mam
SIRK napisał(a):
„małym ploterku” zabieranym na wypadek W

Ja ploterka nie zabieram, mam mapy w telefonie i laptopie na wypadek W.
Ale mając ploterek, w sytuacji awaryjnej nie zawahałbym się zasilić go z gniazdka zapalniczki, niezależnie od tego, czy jest to zgodne z przepisami, czy nie ;-)

Zapewne w wypadku W ile IP ma gniazdko zapalniczki byłoby ostatnią rzeczą, którą bym się przejmował ;-)

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

SIRK napisał(a):
czy nie uważasz, że agencja czarterowa zbyt dużo ryzykuje wyposażając swój jacht w „dość stare” publikacje?

Wyczarteruj jacht w Grecji, przekonasz się, ile może zaryzykować firma czarterowa ;-)

_________________
noone



Za ten post autor noone otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sty 2021, o 13:19 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
SIRK napisał(a):
Ponawiam pytanie, czy nie uważasz, że agencja czarterowa zbyt dużo ryzykuje wyposażając swój jacht w „dość stare” publikacje?

Absolutnie niczym nie ryzykuje. Całe ryzyko jest po stronie skippera. Umowa jest tak sporządzona, że odpowiada on za jacht i załogę, wiedząc jaki jest stan wyposażenia, pod czym się podpisuje.
Czarterując jacht od prywatnej osoby, która dużo pływa na nim można się spodziewać w miarę dobrze przygotowanej oprawy nawigacyjnej, jacht od dużego molocha czarterowego najczęściej ten obszar ma bidny.
Tacy jak ja którzy często pływają, locję i nowe mapy, w tym elektroniczne raz po raz sobie kupują, w końcu nie żegluję za miskę ryżu to mnie stać.
Ktoś kto pierwszy raz czarteruje, pływa jako skipper po przyjacielsku i nasłuchał się na kursie na JSM, miedzy innymi ode mnie o aktualizacjach i potrzebie posiadania jak najnowszych danych, bywa lekko zdezorientowany.

BTW
Mam pytanie czy na najnowszych mapach Navionocsa jest zaznaczony obszar prac związanych z refulacją na naszej stronie Zalewu Szczecińskiego, bo na mapie online nic nie ma.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sty 2021, o 13:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
nie mówimy o laptopie, tablecie czy innej „nawigacji mobilnej”, której notabene jestem wielkim fanem, tylko o takim „małym ploterku” zabieranym na wypadek W,
Jak jest różnica pomiędzy laptopem czy tabletem z programem nawigacyjnym (używanym "nawigacyjnie"), a "małym ploterkiem" (używanym w tym samym celu)?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

ins napisał(a):
Pływam dużo na jachcie, który ma tak podłączonego "pancernego Panasonica" i
nie jest to dobre rozwiązanie.
Że wtyczka wylata? Srebrna taśma czyni cuda (czasem trytki). Poważnie! :cool:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sty 2021, o 13:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Cytuj:
czy na najnowszych mapach Navionocsa jest zaznaczony obszar prac związanych z refulacją na naszej stronie Zalewu Szczecińskiego, bo na mapie online nic nie ma.
Mapa UMP https://mapa.ump.waw.pl/ jest na bieżąco uaktualniana według Wiadomości Żeglarskich.

Na obszarach prac na Zalewach Szczecińskim i Wiślanym są już nawet nazwy nowo powstających wysp.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664



Za ten post autor Stara Zientara otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sty 2021, o 13:40 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
ins napisał(a):
Pływam dużo na jachcie, który ma tak podłączonego "pancernego Panasonica" i
nie jest to dobre rozwiązanie.
Że wtyczka wylata? Srebrna taśma czyni cuda (czasem trytki). Poważnie!

A jak myślisz co jest zastosowane?
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Jak jest różnica pomiędzy laptopem czy tabletem z programem nawigacyjnym (używanym "nawigacyjnie"), a "małym ploterkiem" (używanym w tym samym celu)?

Jeśli jest urządzenie dedykowane nawigacji to zazwyczaj ma mniejsze tendencje do jakiś głupawych zachowań, typu niespodziewane zawieszenia, jest zazwyczaj wodoszczelne etc.

Stara Zientara napisał(a):
Mapa UMP https://mapa.ump.waw.pl/ jest na bieżąco uaktualniana według Wiadomości Żeglarskich.

Na obszarach prac na Zalewach Szczecińskim i Wiślanym są już nawet nazwy nowo powstających wysp.

Ale tu nie ma https://webapp.navionics.com/#boating@10&key=eb_gIkdowA

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 09:29 

Dołączył(a): 23 mar 2013, o 12:29
Posty: 399
Podziękował : 8
Otrzymał podziękowań: 80
Uprawnienia żeglarskie: p.u.
Stara Zientara napisał(a):
Cytuj:
czy na najnowszych mapach Navionocsa jest zaznaczony obszar prac związanych z refulacją na naszej stronie Zalewu Szczecińskiego, bo na mapie online nic nie ma.
Mapa UMP https://mapa.ump.waw.pl/ jest na bieżąco uaktualniana według Wiadomości Żeglarskich.

Na obszarach prac na Zalewach Szczecińskim i Wiślanym są już nawet nazwy nowo powstających wysp.
Na mapach Navionics widać tylko zmiany na Zalewie Wiślanym; prace na zalewach Szczecińskim i Wiślanym są widoczne na mapach iSailor.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 09:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Gregor39 napisał(a):
Na mapach Navionics widać tylko zmiany na Zalewie Wiślanym; prace na zalewach Szczecińskim i Wiślanym są widoczne na mapach iSailor.
Które zmiany? Niektóre są widoczne, inne nie... Na mapach cały czas się coś zmienia...
Załącznik:
zalew.jpg
zalew.jpg [ 84.95 KiB | Przeglądane 4395 razy ]
Ogólnie to Navionics reaguje na zmiany ze sporym opóźnieniem w stosunku do oficjalnych informacji.
Na przykład Informacja, że w Trzebieży w basenie "B" są tylko 2 pomosty w ENC i innych wydawnictwach BHMW została poprawiona jakoś w ~grudniu 2019 (nie chce mi się szukać).
Załącznik:
trzebież.jpg
trzebież.jpg [ 74.18 KiB | Przeglądane 4395 razy ]
Na Navionicsie wczoraj (bo dziś nie działa) były jeszcze cztery... więc opóźnienie - w tym przypadku - ponad 1 rok... :-(

Jak z iSailorem - nie wiem...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 10:43 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Gregor39 napisał(a):
Na mapach Navionics widać tylko zmiany na Zalewie Wiślanym;


Oni w dużej mierze polegają na samodzielnie zamieszczanych informacjach przez userów, przynajmniej jeśli chodzi o wersję Boating.
Zobaczę czy uda mi się zamieścić jakieś znaczki na mapach Navionicsa.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 10:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
ins napisał(a):
Oni w dużej mierze polegają na samodzielnie zamieszczanych informacjach przez userów, przynajmniej jeśli chodzi o wersję Boating.

Naprawdę? Czyli to taka płatna wikimapia jest? :roll: Ty poprawiasz za darmo, a my Ci sprzedajemy..

Czy może jak zgłosisz 5 czy 10 poprawek dostajesz mapę gratis lub ze zniżką np. 1 poprawka - 1%, 10 poprawek - 10% itd.? :?:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 10:58 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Ty poprawiasz za darmo, a my Ci sprzedajemy
Masz 2 tygodniowe darmowe trailery, nie wiem jak często możesz je pobierać na ten sam sprzęt.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 11:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
ins napisał(a):
jak często możesz je pobierać na ten sam sprzęt
Na to samo konto googla chyba. I chyba raz tylko.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 11:25 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
ins napisał(a):
Oni w dużej mierze polegają na samodzielnie zamieszczanych informacjach przez userów, przynajmniej jeśli chodzi o wersję Boating.
Zobaczę czy uda mi się zamieścić jakieś znaczki na mapach Navionicsa.


W dużym powiększeniu jednak widać coś, ale są to pławy naniesione przez usera Flagsztok, a nie przez ludzi z Navionicsa
https://webapp.navionics.com/#boating@12&key=abbgIqnpwA

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 12:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
noone napisał(a):
Ja ploterka nie zabieram, mam mapy w telefonie i laptopie na wypadek W.

No i bardzo słusznie, robię podobnie choć zapewne mam dużo mniejszą praktykę. A dyskusja wywiązała się właśnie gdy zwróciłem uwagę na dziwną manierę zabierania „takiego małego ploterka” na rejs czarterowy jako nie tylko awaryjny backup.

noone napisał(a):
Zapewne w wypadku W ile IP ma gniazdko zapalniczki byłoby ostatnią rzeczą, którą bym się przejmował

W sytuacji awaryjnej zapewne tak ale nie uważasz, że należałoby pomyśleć o tym jak, kiedy i po co będziemy wykorzystywać ten nasz backup dużo wcześniej, powiedzmy przed jego zabraniem.

ins napisał(a):
Absolutnie niczym nie ryzykuje. Całe ryzyko jest po stronie skippera.

Chyba jednak ryzykuje, przy określonych szkodach ubezpieczyciel może próbować odrzucić swoją odpowiedzialność.

ins napisał(a):
Mam pytanie czy na najnowszych mapach Navionocsa jest zaznaczony obszar prac związanych z refulacją na naszej stronie Zalewu Szczecińskiego, bo na mapie online nic nie ma.

Dlatego pytałem co masz na myśli pisząc „dość stare” i/lub „aktualne publikacje nawigacyjne”.

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Jak jest różnica pomiędzy laptopem czy tabletem z programem nawigacyjnym (używanym "nawigacyjnie"), a "małym ploterkiem" (używanym w tym samym celu)?

Dla mnie ogromna, np. przyjazny interfejs użytkownika, szybszy procesor i większa pamięć oraz zazwyczaj lepsza jakość i większe wymiary wyświetlacza. Dodatkowo wiele innych funkcji i możliwości, choćby dostęp do bazy danych wielu użytecznych informacji a także łączność z Internetem. Przecenić zalet takiego rozwiązania chyba nie można tym bardziej, że zasilanie jest też jakby bardziej oczywiste.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 12:50 

Dołączył(a): 23 mar 2013, o 12:29
Posty: 399
Podziękował : 8
Otrzymał podziękowań: 80
Uprawnienia żeglarskie: p.u.
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Gregor39 napisał(a):
Na mapach Navionics widać tylko zmiany na Zalewie Wiślanym; prace na zalewach Szczecińskim i Wiślanym są widoczne na mapach iSailor.
Które zmiany? Niektóre są widoczne, inne nie... Na mapach cały czas się coś zmienia...
Zmiany wskazane tu: https://mapa.ump.waw.pl/
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Jak z iSailorem - nie wiem...
Znaczy, jak nie zobaczysz, to nie uwierzysz?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 12:54 

Dołączył(a): 16 lut 2013, o 06:45
Posty: 593
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował : 172
Otrzymał podziękowań: 211
Uprawnienia żeglarskie: sternik
ins napisał(a):
w dużym powiększeniu jednak widać coś, ale są to pławy naniesione przez usera Flagsztok, a nie przez ludzi z Navionicsa

To „sailforumowy” żeglarz - tambylec.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 12:55 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
SIRK napisał(a):
ins napisał(a):
Absolutnie niczym nie ryzykuje. Całe ryzyko jest po stronie skippera.

Chyba jednak ryzykuje, przy określonych szkodach ubezpieczyciel może próbować odrzucić swoją odpowiedzialność.

Mnie bardziej interesuje relacje pomiędzy czterema podmiotami: mój ubezpieczyciel, firma czarterowa, moja załoga i ja.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sty 2021, o 13:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Gregor39 napisał(a):
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Gregor39 napisał(a):
Na mapach Navionics widać tylko zmiany na Zalewie Wiślanym; prace na zalewach Szczecińskim i Wiślanym są widoczne na mapach iSailor.
Które zmiany? Niektóre są widoczne, inne nie... Na mapach cały czas się coś zmienia...
Zmiany wskazane tu: https://mapa.ump.waw.pl/
Wojtek Bartoszyński napisał(a):

Chodziło mi o zdanie, mówiące że "Na mapach Navionics widać tylko zmiany na Zalewie Wiślanym". Nie wszystkie:
Załącznik:
zalew.jpg
zalew.jpg [ 180.81 KiB | Przeglądane 4344 razy ]

Proces nanoszenia zmian na mapy trwa. Czasem zbyt długo moim zdaniem.
Przykładowo:
Falochron osłaniający przystań Neptuna zbudowano ~listopad 2020. http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=3721&page=0
Ani na mapach, ani chyba w WŻ jeszcze nie został "objawiony" światu (20 stycznia 2020).
Zapewne najpierw pojawi się w wydawnictwach BHMW (WŻ, mapy ENC), następnie (do maksymalnie tygodnia później) w mapach oeSENC, w Navionicsie - jeszcze później (miesiąc?, rok?), a w iSailorze - naprawdę nie mam pojęcia. :-?
Zastanawia mnie opieszałość urzędników (UM czy kogo?) w przekazywaniu inf. do BHMW (bo chyba BHMW nie przetrzymuje informacji z UM?) w dystrybucji informacji.

Musi ktoś we mgle przyp...ić w ten falochron i skarżyć wydawcę map, żeby to się żwawiej odbywało?
ATSD: @Colonelu, jak tam Twoje zdarcie sprzętu z topu o most? Jakieś odszkodowanie? Przeprosiny?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 mar 2021, o 19:29 

Dołączył(a): 6 sie 2020, o 22:33
Posty: 28
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 6
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Witam!
Mam pytanie czy posiada ktoś w pdf wydania e-kwartalnika dla żeglarzy „Dobra Praktyka Żeglarska” i chciałby się podzielić w poście lub w wiadomości prywatnej posiadanymi numerami, bo niestety ze strony http://web.archive.org nie da się ich pobrać i na chomikuj też ich nie ma za wiele :(


Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL