Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 18 kwi 2024, o 23:04




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lip 2021, o 10:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Cóż, wariatów nie brakuje, zwłaszcza wsród naszych Setkowiczów.
Tym razem Marcin Klimczak z budowaną przez siebie Ósemką Maderskiego porywa się na rejs nonstop dookoła świata.

Kibicować będę, bo trudno nie, ale mam jednak pewne wątpliwości co do założeń.
Marcin po pierwsze planuje wyruszyć we wrześniu, a sam rejs liczy na 280 dni.

280 dni brzmi znajomo - bo jest to czas liczony przy średniej prędkości 4w czyli tak jak ja planowałam czasy. I dlatego mam niejaki problem z tym wrześniem z Gdyni. Przylądek Dobrej Nadziei jest odległy od Falmouth o ponad 6800 Nm. To już 70 dni żeglugi. Jeśli dodać jeszcze 14 dni z Gdyni (o tym jeszcze dalej) i założyć optymistycznie, że start nastąpi w pierwszej połowie września - to Marcin znajdzie się tam na początku grudnia. Niby ok, ale... Cape Leeuwin to 4400 mil z Przylądka Dobrej Nadziei. To przy średniej 4w - 96 mil na dobę - daje kolejne 46 dni. To już połowa stycznia. Do Hornu jest jeszcze 7550 mil. To 78 dni. Ponad 2 i pół miesiąca. Czyli na Hornie jesteśmy pod koniec kwietnia.

I tu mam ten problem. To połowa jesieni na półkuli południowej. Wg danych z map pilotowych w kwietniu procent dni sztormowych jest blisko 50 procent większy niż w styczniu - czyli idealnym czasie do odwiedzin w tamtych rejonach, jeśli taki w ogóle istnieje. Procent dni z falami powyżej 4m jest dwukrotnie większy. Nie mówiąc już o tym, że w maju procent dni sztormowych zaczyna zbliżać się do 90... (27 dni sztormowych...) i to także w okolicach, więc jakiekolwiek opóźnienie pogarsza sytuację coraz bardziej - a planując koniec kwietnia nie ma żadnego zapasu czasu*.

Drugi problem to pomysł płynięcia "górą" dla ominięcia Kanału Angielskiego. O ile rozumiem pobudki - ruch statków etc - to tam na północy nie tylko nie jest łatwiej, bo zamiast statków są platformy, ale i pływanie w sześćdziesiątkach na jesieni na półkuli północnej frajdą też nie jest, a dokłada nieco jeśli chodzi o odległości i czas (co najmniej kilkaset mil). Aczkolwiek jeśli uda się dotrzymać terminu wczesno-wrześniowego jeśli chodzi o wypłynięcie, to nie powinno być zbyt dużo problemów. Tyle, że ten koniuszek Szkocji ląduje na trasie KAŻDEGO niżu idącego nad Wyspami.

Cóż, nie moja trasa, pozostaje kibicować i życzyć, żeby wybory okazały się trafne!

Powodzenia!


https://www.tuolawa.pl/wiadomosci/24374,chce-tym-jachtem-okrazyc-ziemie-i-byc-pierwszy?fbclid=IwAR1UhS5SM4xy1eWkBEZUn6jDgiuWLIJ7wSM8oFhTU-j7IX0BFGKO4Fm-Dio

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowania - 2: beret, Janna
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lip 2021, o 11:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
http://samdookolaswiata.pl/

Moniia napisał(a):
Drugi problem to pomysł płynięcia "górą" dla ominięcia Kanału Angielskiego.
OIDP to Rafał Moszczyński też górą próbował... :-(

PS.
A ta cieśnina*) to się po polsku inaczej nazywa :kiss:

---
*) bo przecież nie "kanał", to raczej cieśnina jest

Dyskusję o nazwie cieśniny oddzielającej Francję od Wysp Brytyjskich przeniosłem https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=73&t=32827

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Ostatnio edytowano 19 lip 2021, o 17:56 przez Wojtek Bartoszyński, łącznie edytowano 1 raz
rozdzielenie wątku


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL