Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 06:50




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 maja 2022, o 07:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2022, o 09:58
Posty: 1
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Morski
Cześć.

W zeszłym roku płynęliśmy do Szwecji (Visby).
Przepływaliśmy obok platformy Petrobaltic.
Dostaliśmy od nich na VHF informacje, że jesteśmy zbyt blisko i mamy jak najszybciej opuścić tę strefę. Problem w tym, że na moje oko, byliśmy dość daleko.
Fakt, że było ich widać.

I w mojej głowie rodzi się pytanie.

Jaka jest odległość w której należy mijać platformę Petrobaltic i gdzie taki zapis mogę znaleźć?
Niedługo sama planuję płynąć koło platformy i wolę nie dostać takiej informacji na VHF :)

Z góry dziękuję za pomoc ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 maja 2022, o 08:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Informacje o strefie bezpieczeństwa zawarte są w 'Zarządzeniu nr 11 Dyrektora UM w Gdyni'.
https://www.umgdy.gov.pl/wp-content/upl ... 09-14r.pdf

Generalnie jest tak, że strefa bezpieczeństwa to koło o promieniu 500 m wokół platformy.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

W jakiej odległości przechodziliście obok platformy?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa



Za ten post autor Maar otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 maja 2022, o 10:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Maar napisał(a):
Informacje o strefie bezpieczeństwa zawarte są w 'Zarządzeniu
Tu - prawda!
Maar napisał(a):
w 'Zarządzeniu nr 11 Dyrektora UM w Gdyni'.
https://www.umgdy.gov.pl/wp-content/upl ... 09-14r.pdf
A tu - ta trzecia!
https://www.umgdy.gov.pl/wp-content/upl ... 0_2015.pdf
Załącznik:
petrobaltic_2022_05.jpg
petrobaltic_2022_05.jpg [ 102.15 KiB | Przeglądane 23102 razy ]
(na czerwono wrysowana ta z zarządzenia z 2014)

I jeszcze (chociaż on nas mniej interesuje) rurociąg: https://www.umgdy.gov.pl/wp-content/upl ... 1_2017.pdf

Obecnie są dwie strefy z zakazem: wokół platformy i wokół pławy (CALM SLAWEK). Obie 500 m.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 maja 2022, o 10:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Nie potrafię zlokalizować źródła strefy ze środkiem w 55° 23' N 018° 42' E i promieniu 2,2 Mm (Duży okrąg - "Pole naftowe B-8"). Według zapisu na mapie wektorowej, tam obowiązują jakieś ograniczenia we wpływaniu:
Załącznik:
Pole_naftowe_B8.jpg
Pole_naftowe_B8.jpg [ 176.64 KiB | Przeglądane 23092 razy ]

Mapa wskazuje na to samo źródło (SORIND) co już dałem (zarządzenie definiujące dwie strefy 500 m), ale tam nie ma tego trzeciego największego akwenu... ? :cool:

Ktoś wie skąd to kółko o średnicy 4,4 Mm? :?:


PS. Też kiedyś miałem tam dyskusję z "ochroniarzem" via UKF. Szedłem po stycznej (do tego największego kółka). Nie siecznej, a stycznej. Pan mnie informuje, że wpłynę (czy wpłynąłem), ja - że według mojej wiedzy i danych - nie. On: Ja to będę musiał odnotować, Ja: proszę odnotować. Koniec dyskusji (kursu nie zmieniłem).
nazaglach.pl napisał(a):
Dostaliśmy od nich na VHF informacje, że jesteśmy zbyt blisko i mamy jak najszybciej opuścić tę strefę. Problem w tym, że na moje oko, byliśmy dość daleko.
Wydaje mi się (ale nie mam nic na poparcie tej tezy), że pewnie procedura wymaga wypełniania jakichś kwitów gdy ktoś "naruszy", więc wolą (bezprawnie) postraszyć na radiu z daleka, niż wypełniać kwity... Pewnie z 90% jachtów działa, a jak coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie... :cool:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: CHUDY
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2022, o 08:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Zadałem pytanie BHMW, o tę większą strefę (środek: 55° 23,00' N 018° 42,00' E, promień 2,2 Mm). O ile uzyskam informację - poinformuję.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2022, o 14:15 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 227
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 54
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Wydaje mi się (ale nie mam nic na poparcie tej tezy), że pewnie procedura wymaga wypełniania jakichś kwitów gdy ktoś "naruszy", więc wolą (bezprawnie) postraszyć na radiu z daleka, niż wypełniać kwity... Pewnie z 90% jachtów działa, a jak coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie... :cool:


Podejrzewam, że "procedura" to do desant uzbrojonych ochroniarzy na jacht.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2022, o 14:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wawrzek napisał(a):
Podejrzewam, że "procedura" to do desant uzbrojonych ochroniarzy na jacht

Czyli coś, co można opisać tak:
Artykuł 3.
1. Osoba popełnia przestępstwo, jeżeli bezprawnie i umyślnie:
(a) zajmuje statek lub przejmuje nad nim kontrolę przy użyciu siły lub groźby jej użycia lub za pomocą wszelkiej innej formy zastraszenia
:roll:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2022, o 18:14 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 227
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 54
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Haczyk tkwi w bezprawnie. :D
Większość obiektów "atrakcyjnych" dla wszelkiej maści ekstremistów jest chroniona.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2022, o 19:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Wawrzek napisał(a):
Haczyk tkwi w bezprawnie
W sensie, że na Twój statek wchodzi - bezprawnie - uzbrojona osoba, nakazuje Ci - bezprawnie - wykonywać określone czynności i Ty - w najbliższym porcie - nie składasz zawiadomienia o bezprawnym zajęciu statku?
Serio?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2022, o 20:07 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 227
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 54
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Maar napisał(a):
Wawrzek napisał(a):
Haczyk tkwi w bezprawnie
W sensie, że na Twój statek wchodzi - bezprawnie - uzbrojona osoba, nakazuje Ci - bezprawnie - wykonywać określone czynności i Ty - w najbliższym porcie - nie składasz zawiadomienia o bezprawnym zajęciu statku?
Serio?


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Skoro ustanowiono strefę zamknięta/ochronną - "strefę zamknięta dla żeglugi i rybołówstwa" to naruszając ją łamiesz prawo więc interwencja jest zgodna z prawem. To, że nie potraficie znaleźć aktu prawnego, którym ją ustawiono nie oznacza, że jej nie ma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2022, o 20:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Nie wiem jak Wojtek, ale ja polemizuję z Twoim
Wawrzek napisał(a):
Podejrzewam, że "procedura" to do desant uzbrojonych ochroniarzy na jacht.
.

To, że tę strefę ustanowiono nie oznacza w żaden sposób tego, że jacyś ochroniarze mogą wejść na mój statek.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa



Za ten post autor Maar otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2022, o 20:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wawrzek napisał(a):
Skoro ustanowiono strefę zamknięta/ochronną - "strefę zamknięta dla żeglugi i rybołówstwa" to naruszając ją łamiesz prawo więc interwencja jest zgodna z prawem. To, że nie potraficie znaleźć aktu prawnego, którym ją ustawiono nie oznacza, że jej nie ma.


Primo: Wątek zaczął się od tego, że nazaglach.pl sugerował płynięcie daleko od platformy (ale niestety, nie odezwał się więcej), i reakcję "ochrony".
Secundo: Akt ustanawiający strefy o promieniu 500 metrów z zakazem żeglugi został podany (z linkiem nawet). Akt ten nie mówi nic o prawie zbrojnego wtargnięcia "ochrony" na statek, ani o żadnych innych prawach siłowego zapobiegania "naruszeniu". A za złamanie zarządzenia porządkowego DUM grozi chyba grzywna lub mandat (musiałbym sprawdzić).
Tertio: Strefa o promieniu 2,2 Mm to strefa z "ograniczeniami" wpływania (wg zapisu na oficjalnej mapie ENC S57) (nie mam dostępu do map papierowych - więc nie mogę zweryfikować czy i tam). To prawda, nie potrafię znaleźć aktu prawnego ją konstytuującego, więc nawet nie wiem jakie ograniczenia obowiązują. Jak wiesz - podaj proszę.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2022, o 20:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wawrzek napisał(a):
Skoro ustanowiono strefę zamknięta/ochronną - "strefę zamknięta dla żeglugi i rybołówstwa" to naruszając ją łamiesz prawo więc interwencja jest zgodna z prawem.
Według tej samej logiki, samochód zaparkowany na zakazie, można przepchnąć buldożerem... a kradnącemu, można odjąć dłoń...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 cze 2022, o 13:14 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 227
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 54
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
A za złamanie zarządzenia porządkowego DUM grozi chyba grzywna lub mandat (musiałbym sprawdzić).

A co ma taka szycha jak DUM do np. Parku Narodowego?
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Tertio: Strefa o promieniu 2,2 Mm to strefa z "ograniczeniami" wpływania (wg zapisu na oficjalnej mapie ENC S57) (nie mam dostępu do map papierowych - więc nie mogę zweryfikować czy i tam). To prawda, nie potrafię znaleźć aktu prawnego ją konstytuującego, więc nawet nie wiem jakie ograniczenia obowiązują. Jak wiesz - podaj proszę.

I to jest właśnie słynny środek sedna. Skoro nie wiemy to będziemy się siłować z grupą uzbrojonych facetów twierdząc, że "nie mają prawa"?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Wawrzek napisał(a):
Skoro ustanowiono strefę zamknięta/ochronną - "strefę zamknięta dla żeglugi i rybołówstwa" to naruszając ją łamiesz prawo więc interwencja jest zgodna z prawem.
Według tej samej logiki, samochód zaparkowany na zakazie, można przepchnąć buldożerem... a kradnącemu, można odjąć dłoń...

Nie Wojtku. Według logiki to w takich obiektach działają wyspecjalizowane grupy interwencyjne a sztab prawników firmy opracował schematy interwencji dokładnie usadawiając je w prawie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 cze 2022, o 14:01 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 227
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 54
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Ustawa o ochronie osób i mienia:
Art. 2. Katalog pojęć ustawowych
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
7) specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne – wewnętrzne służby ochrony oraz przedsiębiorców, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, posiadających broń na podstawie świadectwa broni, o którym mowa w art. 29 podmioty uprawnione do otrzymania świadectwa broni ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2020 r. poz. 955), zwanej dalej "ustawą o broni i amunicji";
8)wewnętrzne służby ochrony - uzbrojone i umundurowane zespoły pracowników przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych, powołane do ich ochrony.

Art. 5. Obszary, obiekty, urządzenia i transporty podlegające obowiązkowej ochronie
1. Obszary, obiekty, urządzenia i transporty ważne dla obronności, interesu gospodarczego państwa, bezpieczeństwa publicznego i innych ważnych interesów państwa podlegają obowiązkowej ochronie przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne lub odpowiednie zabezpieczenie techniczne.
2. Do obszarów, obiektów i urządzeń, o których mowa w ust. 1, należą:
2)w zakresie ochrony interesu gospodarczego państwa w szczególności:
a) zakłady mające bezpośredni związek z wydobyciem surowców mineralnych o strategicznym znaczeniu dla państwa,
b) porty morskie i lotnicze,

3) w zakresie bezpieczeństwa publicznego w szczególności:
b) zakłady stosujące, produkujące lub magazynujące w znacznych ilościach materiały jądrowe, źródła i odpady promieniotwórcze, materiały toksyczne, odurzające, wybuchowe bądź chemiczne o dużej podatności pożarowej lub wybuchowej,
c) rurociągi paliwowe, linie energetyczne i telekomunikacyjne, zapory wodne i śluzy oraz inne urządzenia znajdujące się w otwartym terenie, których zniszczenie lub uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, środowiska albo spowodować poważne straty materialne;


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 cze 2022, o 15:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wawrzek napisał(a):
A co ma taka szycha jak DUM do np. Parku Narodowego?
Ale... o co chodzi?
Wawrzek napisał(a):
Skoro nie wiemy to będziemy się siłować z grupą uzbrojonych facetów twierdząc, że "nie mają prawa"?

Primo: Na razie grupa uzbrojonych facetów to Twoja imaginacja:
Wawrzek napisał(a):
Podejrzewam, że "procedura" to do desant uzbrojonych ochroniarzy na jacht.

Secundo: wątek jest chyba o tym właśnie, aby te informacje pozyskać. Próbuję się dowiedzieć - zadałem pytania: Biuru Hydrograficznemu MW, Urzędowi Morskiemu oraz Petrobalticowi. Czekam na odpowiedź
Tertio: Wtranżalanie się uzbrojonych facetów na obcy statek wymaga MBSZ dobrej podstawy. I to wtranżalający się musi tę podstawę znać i podać. Stanem "normalnym" jest bowiem... niewtranżalanie się. Oczywiście nie stawiałbym czynnego oporu uzbrojonym ochroniarzom (zastrzegając, że to tylko Twoja imaginacja), ale komunikowałbym brak zgody, stawiałbym pytania, a post factum - zarzuty.

W jakiś sposób bezrefleksyjne potulne zgadzanie się na różne "pomysły" różnej władzy - pachnie mi mentalnością homo sovieticusa... A i satysfakcja z niezgadzania się - bezcenna... Kiedyś wezwał mnie na kontrolę Urząd Skarbowy (prywatny PIT z odliczeniami remontowymi), polecając sporządzenie i przyniesienie prócz rachunków także "listy odliczeń zawierającej: numer rachunku, kwotę wydatku, rodzaj...itd. itp." Na korytarzu US wszyscy karnie mieli owe listy. Ja nie miałem (przepis wymagał posiadania jedynie rachunków). Mina pani urzędniczki i naczelniczki - naprawdę bezcenne... :mrgreen:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 cze 2022, o 17:06 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 227
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 54
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Uporządkujmy.
Kreski na wodzie stawia nie tylko DUM ale może to zrobić wojewoda jak to miało miejsce w 2004 roku gdy rozszerzono teren Słowińskiego Parku Narodowego na wody Bałtyku. Rybacy uważając, że innym niż administracji morskiej kresek na wodzie stawiać nie wolno łowili na terenie parku. Sądy uważając inaczej skazywały rybaków na grzywny.

W przypadku platformy wydobywczej ustawa narzuca obowiązek ustanowienia strefy ochranianej przez uzbrojonych strażników a zatem z prawem do podejmowania siłowych interwencji w przypadku naruszenia strefy. Nie oznacza, że zaraz po przekroczeniu "kreski" zawitają na pokładzie "czarni" ale uparciuchy muszą się z tym liczyć.

Teraz rozważ czy po naruszeniu, po tym jak znajdziesz się w strefie zakazanej to Ty będziesz "sądził" ochronę czy sam będziesz chylił czoła przed wysokim Sądem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 cze 2022, o 10:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wawrzek napisał(a):
Uporządkujmy.
OK.
Na razie mam "pewne" strefy po 500 m od platformy i pławy CALM. Tam obowiązuje zakaz wpływania.*) Jest jeszcze strefa o promieniu 2,2 Mm gdzie obowiązują jakieś ograniczenia we wpływaniu.
Nie wiem jeszcze jakie to ograniczenia i kto ów akwen wyznaczył. Jeśli chodzi o ustawę o ochronie osób i mienia to tam zdefiniowano obszar podlegający obowiązkowej ochronie w ten sposób:
Cytuj:
Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
[...]
3) obszar podlegający obowiązkowej ochronie – obszar określony przez ministrów, kierowników urzędów centralnych i wojewodów, wydzielony i odpowiednio oznakowany;
Ja tam zaś żadnego oznakowania nie widzę... :roll: Na przykład takiego:
Załącznik:
odpowiednio_oznakowany.jpg
odpowiednio_oznakowany.jpg [ 40.5 KiB | Przeglądane 22069 razy ]


Poza tym, mówimy o działaniach poza obszarem ("byliśmy dość daleko", "Szedłem po stycznej"). A zobacz jakie są uprawnienia ochroniarzy poza obszarem (art. 36) oraz obowiązki (art. 38a).

PS.
Jaki jest sens wyznaczania akwenów z zakazem żeglugi wewnątrz obszaru będącego "we władaniu" firmy, która nie wpuszcza tam "obcych" statków? :roll: ;)

---
*) statki obsługi platformy i inne cumujące do CALM i/lub platformy... łamią ów zakaz! :rotfl: :mrgreen: :rotfl:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 cze 2022, o 19:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Jakoś nie mogę jakoś przełożyć tych przepisów na realia tej platformy i jachtu... :-?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 cze 2022, o 09:54 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 227
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 54
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Poza tym, mówimy o działaniach poza obszarem ("byliśmy dość daleko", "Szedłem po stycznej").


Nie bardzo rozumiem. Masz pretensje, że ostrzeżono przed możliwością wpłynięcia na zakazany akwen?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 cze 2022, o 11:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
To w ogóle nie temat. Przeczytaj jeszcze tyle razy, ile trzeba byś zrozumiał.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl



Za ten post autor Colonel otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2022, o 09:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Odpowiedź UM:
Załącznik:
0176_220711120920_001.pdf [372.94 KiB]
Pobrane 241 razy


Strefy wokół platform nie istnieją (istnieją jedynie 500 metrowe wokół Lotos Petrobaltic i CALM Slawek), można tam pływać i nikt nie może tego zabronić, a już na pewno nie ukarać!

Chyba, że ja czegoś nie zrozumiałem... :cry:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowania - 3: Maar, Stara Zientara, Wawrzek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2022, o 18:23 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 227
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 54
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Odpowiedź UM:
Załącznik:
0176_220711120920_001.pdf


Strefy wokół platform nie istnieją (istnieją jedynie 500 metrowe wokół Lotos Petrobaltic i CALM Slawek), można tam pływać i nikt nie może tego zabronić, a już na pewno nie ukarać!

Chyba, że ja czegoś nie zrozumiałem... :cry:


Istnieją strefy niebezpieczne z zakazem kotwiczenia i połowów dennych a nie istnieje strefa zamknięta. To dla tych, którym się czytać nie chce.
I dotyczy to akurat tej platformy bo w przypadku innej strefę zamknięto ogłoszono i tam akurat karać mogą. Więc nie można tłumaczyć sobie, że w każdym przypadku będzie tak samo.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2022, o 20:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wawrzek napisał(a):
Istnieją strefy niebezpieczne z zakazem kotwiczenia i połowów dennych a nie istnieje strefa zamknięta. To dla tych, którym się czytać nie chce.
Nie, nie istnieją! Ustawa o obszarach morskich RP i administracji morskich dość dokładnie opisuje tryb ustanawiania stref niebezpiecznych - opisanych w art. 3 ust. 1 pkt. 2 a także stref zamkniętych - art. 3 ust. 1 pkt. 1. W obu przypadkach konieczne jest rozporządzenie MON - o czym mówi art. 3 ust. 2. Ponieważ takiego rozporządzenia nie ma (co przyznał szczerze Dyrektor UM) - nie ma mowy o istnieniu takich stref.

Istnieją jedynie dwie strefy bezpieczeństwa o promieniu 500 m wokół platformy "Prod. Petrobaltic" oraz wokół pławy CALM Slawek (na polu B-8). Obie ustanowione zarządzeniem DUM Gdynia nr 14/2015, na podstawie art. 24 ustawy o obszarach morskich RP (w maksymalnej dopuszczalnej wielkości). Co ciekawe ani wokół platformy "Prod BALTIC BETA", ani CALM PB-2, ani niczego innego na polu B-3 nie ustanowiono stref bezpieczeństwa w oparciu o art 24... :roll:
Wawrzek napisał(a):
I dotyczy to akurat tej platformy bo w przypadku innej strefę zamknięto ogłoszono i tam akurat karać mogą. Więc nie można tłumaczyć sobie, że w każdym przypadku będzie tak samo.
W ostatnim akapicie pisma można przeczytać za co mogą karać (chyba UM wie?). Bo trudno karać za naruszenie nieustanowionej, a więc nieistniejącej w obiegu prawnym strefy. :lol:
Oczywiście mówimy o konkretnych obszarach, a nie o jakichś hipotetycznych polach naftowych, hipotetycznych platformach i hipotetycznych strefach - bo tam, oczywiście, sytuacja może być inna.
Załącznik:
b3_b8.jpg
b3_b8.jpg [ 122.44 KiB | Przeglądane 20283 razy ]
Legenda: skreślone na czerwono - nie istnieją, otoczone na zielono - istnieją.

Napisałem jeszcze do UM z prośbą o potwierdzenie (bo trudno w to uwierzyć :shock: )...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sie 2022, o 18:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
UM potwierdził, że nie jestem w błędzie, napisałem:
1. Wniosek do UM o sprostowanie pomocy nawigacyjnych i poinformowanie Petrobalticu o nielegalności ich działań oraz żądanie ich zaprzestania.
2. Newsa u Kulińskiego: https://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=3937&page=0

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowania - 7: Maar, michal55, robertrze, robhosailor, Stara Zientara, waliant, Wrona
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2022, o 07:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1625
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Czyli, jak zwykle, UM i im podlegli (choć w tym wypadku niekoniecznie), robią co im pasuje, nieważne na ile mają prawo.
A nam się wydaje, że jakąś wolność w żeglowaniu wywalczyliśmy przez te lata.
Wygrana to była potyczka, ale na pewno nie wojna (w nawiązaniu do innego artykułu na SSI).

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2022, o 08:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
waliant napisał(a):
robią co im pasuje, nieważne na ile mają prawo
Dodam, że maksymalna szerokość 500 metrów dla stref bezpieczeństwa nie została "wymyślona" w Sejmie, tylko wynika wprost z zapisów Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z Montego Bay, którego Polska jest sygnatariuszem (artykuł 60).

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: robertrze
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 sie 2022, o 17:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 paź 2021, o 20:26
Posty: 26
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 10
Uprawnienia żeglarskie: .--- ... --
Czyli rozumiem, że należy teraz oczekiwać korekty w oficjalnych mapach wydawanych przez BHMW i jakiegoś komunikatu w sprawie tej korekty. Bo taka chyba powinna być naturalna kolej rzeczy...

_________________
Adam O.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 sie 2022, o 19:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
a_o napisał(a):
Bo taka chyba powinna być naturalna kolej rzeczy...
Słowo-klucz: powinna... :roll:
Ale co się stanie? Pożyjemy - zobaczymy. Może poligon tam powstanie? :rotfl:
Powiem więcej: sytuacja z "wprowadzeniem" bez jakiejkolwiek podstawy niepublikowanym pisemkiem nie miała prawa się wydarzyć...
Załącznik:
pismo_1997_B3_2_5_Mm.pdf [81.24 KiB]
Pobrane 184 razy
Załącznik:
pismo_2015_B8_2_2_Mm.pdf [588.46 KiB]
Pobrane 186 razy


Wniosek
Załącznik:
Wniosek do DUM_a.pdf [217.16 KiB]
Pobrane 188 razy


PS. Pismo z 1997 roku:
1. jedynie rozszerza do 2,5 Mm strefę 2,0 Mm "ustanowioną" jeszcze wcześniej, ale głębiej nie drążyłem...
2. nie zakazuje żeglugi, ale ją... dopuszcza! :-?
3. nakazywało(?) wystawienie pławy świetlnej, która... nie stoi. To chyba był warunek istnienia strefy (sformułowanie jest dziwne)? Nie drążyłem tego zagadnienia, z uwagi na kompletną bezprawność zarówno strefy jak i trybu "wprowadzenia".

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: kolorama
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 wrz 2022, o 18:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1625
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Zerknij na stronę Um, są dwa nowe zarządzenia w sprawie strefy wokół platform. Jeżeli dobrze czytam i pamiętam, to odniosłeś sukces. :)

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 162 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL