Forum żeglarskie
https://forum.zegluj.net/

Farmy wiatrowe w naszej strefie brzegowej?
https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=3&t=3579
Strona 1 z 1

Autor:  mors-k [ 4 sie 2009, o 17:30 ]
Tytuł:  Farmy wiatrowe w naszej strefie brzegowej?

Słyszeliście już o tym projekcie?
http://www.teberia.pl/news.php?id=10487
Bedziemy uprawiać slalom między wiatrakami czy szykują nam się kolejne zamknięte akweny?

Autor:  Moniia [ 4 sie 2009, o 17:54 ]
Tytuł: 

Zobaczymy. W ostatnim (sierpniowym) PBO jest informacja o sukcesie RYA dotyczącym farmy wiatrowej 20 nm od wybrzeży Suffolk. RYA uzyskała zmianę projektu stref bezpieczeństwa wokół wiatraków (50m, ale naruszenie mogłoby skutkować nawet więzieniem) na strefy gdzie małym jednostkom doradza się nie pływać (w ang. krócej - "advisory zones" ale tego nie potrafię dosłownie przetłumaczyć z sensem).

RYA powołała się przy tym na prawo do nieszkodliwego przepływu, z którym takie strefy kłóciłyby się.

tiaa.. To byłoby na tyle, czym się zajmuje normalny związek żeglarski. Ale bez polityki... :wink:

Autor:  mors-k [ 4 sie 2009, o 18:13 ]
Tytuł: 

Moniia napisał(a):
RYA powołała się przy tym na prawo do nieszkodliwego przepływu

My chyba nie możemy liczyć na PZŻ, bardziej na wszelkiej maści "zielonych" zwłaszcza w przypadku ławicy słupskiej, która jest unikalna pod względem przyrodniczym. Jeżeli odpowiednie urzędy wydadzą pozwolenia na budowe może zacząć się niezly cyrk. Jak w przypadku rospudy.

Autor:  Mirko [ 4 sie 2009, o 18:23 ]
Tytuł: 

Miałem kiedyś okazje rozmawiać z osobą, która projektuje farmy wiatrowe i uczestniczy w ich budowaniu od samego początku do końca, fakt nie było wtedy rozmowy o wiatrakach na morzu, ale wiem jakie pieniądze za tym idą i jakich prawników mają właściciele farm wiatrowych, z tego wnioskuje że raczej takowe w naszej Najjaśniejszej powstaną.

Autor:  dzi [ 4 sie 2009, o 20:28 ]
Tytuł: 

Takie farmy mają wybitnie małą powierzchnię (np w porównaniu do stref ćwiczeń wojskowych).

A widok efektowny i atrakcja dodatkowa ;) (choć dobrze że wciąż można wybierać między tego typu atrakcjami a czystym, nieskażonym horyzontem)

Autor:  Cape [ 4 sie 2009, o 20:41 ]
Tytuł: 

dzi napisał(a):
A widok efektowny i atrakcja dodatkowa

Czytam i muszę napisać. Farmy wiatrowe służą do wytwarzania wiatru, aby żeglarze nie stali w sztilu. W bogatej Skandynawii jest ich bardzo dużo, bo tam dużo zeglarzy, to dużo wiatru potrzebują. W Grecji np, kraj dużo biedniejszy, wszędzie na Cykladach są wiatraki, ale nie elektryczne, tylko na pedały. Stąd jest meltemi.

Załączniki:
Komentarz: Wytwornice wiatru w Szwecji
068.jpg
068.jpg [ 18.9 KiB | Przeglądane 691 razy ]
Komentarz: Wytwornice wiatru w Grecji
Obraz 053.jpg
Obraz 053.jpg [ 42.59 KiB | Przeglądane 691 razy ]

Autor:  Mirko [ 4 sie 2009, o 20:48 ]
Tytuł: 

Krzysiu coś w tym jest, znajoma ostatnio też przekazała mi tą teorię spiskową, nia śmiałem jednak ujawniać tego publicznie :DD

Autor:  Katrine [ 4 sie 2009, o 21:14 ]
Tytuł: 

ale jak to tak pływać między wiatrakami? toż w okolicach wiatraków dużo wiatru będzie... stanowczo za dużo.... jakoś nie czaje jakby miało to wyglądać...::/

Autor:  Cape [ 4 sie 2009, o 21:19 ]
Tytuł: 

Mnie się też te wiatraki nie podobają. Kiedyś jechałem samochodem w regionie hiszpańskiej Tarify (koło Gibraltaru), to jedno z najbardziej wietrznych miejsc w Europie. W górach stało ich tysiące, fatalny widok. Ale...coś za coś, to jest energia odnawialna, wiatraki, albo np węgiel i emisja do atmosfery gazów i...węgiel się kiedyś skończy.

Autor:  mors-k [ 4 sie 2009, o 21:40 ]
Tytuł: 

cape napisał(a):
W górach stało ich tysiące, fatalny widok. Ale...coś za coś, to jest energia odnawialna, wiatraki, albo np węgiel i emisja do atmosfery gazów i...węgiel się kiedyś skończy.

W Norwegii są przyczyną śmierci tysięcy ptaków, które migrują wzdłuż zachodniego wybrzeża. W NRK1 oglądałem dyskusje jak ograniczyć tą rzeź a wyglądało to naprawde okropnie. Na niewielkiej przestrzeni leżały dziesiątki przetrąconych ptaków. W kraju, gdzie dużą wage przywiązuje się do ochrony natury jest to naprawe duży problem. Stawia on pod znakiem zapytania dalsze inwestycje.

Autor:  Cape [ 4 sie 2009, o 21:46 ]
Tytuł: 

mors-k napisał(a):
W Norwegii są przyczyną śmierci tysięcy ptaków

Tak jest wszędzie, wolał bym inną energię odnawialną. W Norwegii macie luksus z "odnawialną", tyle wody i hyddroenergii, rekord świata.

Autor:  mors-k [ 4 sie 2009, o 21:52 ]
Tytuł: 

To fakt, kiedyś dziwilem się dlaczego cena prądu zależy od opadów? Norwegia jest jedynym krajem na świecie , który całą energie czerpie ze źródel odnawialnych. Im więcej pada deszczu i śniegu tym tańszy jest prąd.

Autor:  Jurmak [ 5 sie 2009, o 06:44 ]
Tytuł: 

cape napisał(a):
Mnie się też te wiatraki nie podobają.


Mnie też... Jest jeszcze jedna rzecz którą entuzjaści wiatraków przemilczają, wiatraki muszą tak czy tak być buforowane "klasyczną" energetyką

Autor:  Stara Zientara [ 5 sie 2009, o 17:19 ]
Tytuł: 

ale "klasyczna" może być atomowa :)

Autor:  wlodwoz_old [ 5 sie 2009, o 17:39 ]
Tytuł: 

Niestety. Nasi tzw. ekolodzy woleliby pozostać przy łuczywach. Cóż, ciemnota wymaga niewiele światła.

Autor:  Katsumoto [ 6 sie 2009, o 12:11 ]
Tytuł: 

Jeśli chodzi o nauralne źródła energii, to niekoniecznie musi to razić brzydotą. Tak samo, jak w przypadku hydroelektrowni, gdzie przelewająca się woda budzi zachwyt, tak jestem przekonany, że wiatr można łapać nie tylko w wielkie skrzydła na środku Bałtyku. Myślę, że z czasem pojawią się nowe idee, nowe projekty, nowe rozwiązania, które nie będą zmorą, lecz ubarwieniem piękna przyrody

Pozdrawiam

Autor:  WhiteWhale [ 6 sie 2009, o 14:54 ]
Tytuł: 

Ja tam odbieram "ogródki" jako dodatkowe informacje nawigacyjne a nie jakieś specjalne przeszkadzajki :wink:

Nigdy nie próbowałem wpływać pomiędzy, zwykle zresztą stoją na miejscach, które i tak trzeba omijać szerokim łukiem.

Autor:  Katsumoto [ 6 sie 2009, o 15:06 ]
Tytuł: 

Masz rację, to jest b. dobry punkt nawigacyjny, dopóki nie stanie się pachołkiem w slalomie :)

Autor:  Dagaduch [ 7 sie 2009, o 07:17 ]
Tytuł: 

mors-k napisał(a):
cape napisał(a):
W górach stało ich tysiące, fatalny widok. Ale...coś za coś, to jest energia odnawialna, wiatraki, albo np węgiel i emisja do atmosfery gazów i...węgiel się kiedyś skończy.

W Norwegii są przyczyną śmierci tysięcy ptaków, które migrują wzdłuż zachodniego wybrzeża. W NRK1 oglądałem dyskusje jak ograniczyć tą rzeź a wyglądało to naprawde okropnie. Na niewielkiej przestrzeni leżały dziesiątki przetrąconych ptaków. W kraju, gdzie dużą wage przywiązuje się do ochrony natury jest to naprawe duży problem. Stawia on pod znakiem zapytania dalsze inwestycje.


Zgadzam się. Ptaki giną w liczbach, które nie są oficjalnie podawane, podobno rozwiązaniem mają być wiatraki z poziomymi skrzydłami, nie wiem, czy się sprawdzają. Ponadto problemem jest dźwięk, który, gdy jest się krótko w pobliżu nie robi specjalnego wrażenia, ale po godzinie już tak. Takie chińskie tortury. Farmy wiatrowe z pewnością dają kasę tym, którzy w nie inwestują, więc nic dziwnego, że staje ich coraz więcej. Poza tym najwięcej zarabia się - bo biorąc kaskę z UE - na badaniach, czy w danym miejscu taką farmę można postawić. Może na razie to taki właśnie etap. W naszych górkach kilka razy w roku takie badania się prowadzone, także w miejscach, gdzie powszechnie wiadomo, że nie warto. Jednak OZE, w tym i wiatraki muszą wejść w skład zabezpieczenia energetycznego. Wyjścia nie ma, trzeba tylko szukać sposobów na ograniczenie złych skutków. Pozdrawiam

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/