Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 07:47




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lut 2013, o 19:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Ośrodek w Trzebieży chwali się na swojej stronie:

Choć historię świata tworzą ludzie, to w przypadku ośrodka żeglarskiego znaczną jej część tworzą jachty. To one traktowane w praktyce niczym ludzkie istoty, mają swój wpływ na zapis dziejów. Najbardziej znane z nich na trwałe wpisują się w naszą pamięć.

Do takich należą w Trzebieży: JURAND, ŚMIAŁY, CHROBRY, ZEW MORZA, KAPITAN GŁOWACKI (ex HENRYK RUTKOWSKI.) Związane z Ośrodkiem od lat oddały spore zasługi na polu szkolenia żeglarzy morskich, ich rejsy, sławne dzieje, przysporzyły też blasku żeglarskiej szkole. Trzeba pamiętać, że niemal cały garnitur kapitański w naszym kraju zdobywał i szlifował swe umiejętności na tych właśnie jednostkach.


Święta prawda. Dwa pierwsze - wiadomo, dwa ostatnie - wiadomo, ale co się stało z "Chrobrym", na którym m. in. Ludomir Mączka pozbawiał się kapitańskiego dziewictwa?

Otóż jako Wasz donosiciel ("TW Zbieraj") donoszę, że niejaki Jacek Szczepaniak, ksywa Bryg, odkrył, co się działo (i dzieje) z "Chrobrym" i - wot pagonnaja kapitanskaja swołocz - zamieścił to na http://www.zegluje.pl, zamiast u nas na forum.

Miał jednak pecha! Ten materiał wpadł w moje brudne łapska, więc go ujawniam.


,,Chrobry’’- Zaginiony polski król na Karaibach - niezwykłe spotkanie.
Pod koniec II wojny światowej właściciel zatopił zaprojektowaną w 1920 roku łódź , na dnie portu Szczecin . Podobno chciał w ten sposób uchronić ją od zniszczenia i przejęcia przez wroga. Została jednak wydobyta z dna morza już trzy lata po zakończeniu wojny. Przez kolejne 35 lat brała udział w wielu bałtyckich regatach pod nazwą pierwszego króla Polski.

"Chrobry"- bo o nim mowa, przeszedł niewiarygodną drogę od jachtu szkoleniowego Hitlerjugend, poprzez polski statek regatowy i szkoleniowy dla młodzieży aby teraz pływać pod niemiecką banderą po ciepłych karaibskich wodach jak zasłużony emeryt.

Koniec stycznia tego roku. Wyczarterowanym katamaranem stanąłem w Clifton na Union Island . Umówiłem się przy okazji z Pawłem, który od 6 lat włóczy się po Karaibach swoim własnym jachtem. Siedzimy i gawędzimy. W pewnym momencie w wolne miejsce obok mojego katamaranu pakuje się piękny drewniany jacht pod niemiecką banderą. Rzucił kotwicę i ostrożnie podchodzi rufą.

- Patrz Paweł jaki piękny oldtimer.- mówię.

Paweł spojrzał i od niechcenia rzucił: - Pełno tu takich pływa.

- Zauważyłem ale ten jest jakiś taki … szczególny - z rosnącym zainteresowaniem dodałem.W głowie mi się kołacze … skąd ja go znam?

"Pantagruel"... Skipper zacumował, poszedł się zapytać o wodę, a ja patrzę i patrzę i cały czas mam burzę w głowie. Pantagruel Pantagruel... skąd ja mogę znać ten jacht? Skipper po pewnym czasie podszedł do nas i zagadnął :

- Cześć! Jestem Michael Sinzel ...Skąd jesteście?

- Z Polski - odpowiedziałem bo faktycznie banerka pod moim salingiem jest bardzo mała więc mógł jej nie rozpoznać.

- A z Polski! A mój jacht też jest z Polski!’ – powiedział uradowanym głosem Michael .
I nagle olśnienie w mojej głowie!!! Ten piękny klasyczny kształt 140-stki to przecież Chrobry!

Chrobry na którym pływałem wieki temu! Słyszałem, że został sprzedany do Niemiec. Ale w życiu bym nie pomyślał ,że spotkam go po tylu latach- aż się wzruszyłem. Mówię do Michaela, że ja na tym jego jachcie pływałem 34 lata temu.

- Naprawdę? – z niedowierzaniem w głosie kontynuował nasz gość.

Słysząc rosnące zaskoczenie w jego słowach poczułem się troszkę jak dinozaur.

- Możesz mi coś o nim opowiedzieć bo chciałbym wiedzieć o swoim jachcie jak najwięcej a prawdę mówiąc niewiele mam informacji. - poprosił nasz gość.

W mojej głowie niestety też nie zachowało się zbyt wiele szczegółów historycznych. Z tego co pamiętam to po II wojnie światowej został on przekazany Polsce w ramach reparacji wojennych. Inne źródła mówią, że został wydobyty z dna zalewu szczecińskiego i odremontowany. Podobno służył do szkolenia młodzieży z Hitlerjugend. Potem był eksploatowany przez Polski Związek Żeglarski.

Ja na nim pływałem jako junga w Bractwie Żelaznej Szekli w 1979 roku. Jacht nie miał wtedy silnika i wszystkie manewry portowe wykonywaliśmy na żaglach. Potem, niestety, został sprzedany i słuch po nim zaginął. Aż do tego roku.

- Chcesz go zobaczyć w środku? - pyta Michael
- Jasne!Lecę po aparat - czekałem na tę propozycję.

Wejście z kei na klasyczną rufę przeciskając się poprzez olinowanie nie jest najprostsze ale jakoś wpakowałem swoje cielsko na historyczny pokład.

- Sorry za bałagan w środku- mówi Michael - ale rozumiesz załoga, Karaiby, luz…

Jasne pewnie, że rozumiem. Schodzimy na dół. Ponad 30 lat temu pływaliśmy bodajże w 12 osób i wydawał nam się taki przestronny, a teraz...

Jacht został troszkę przebudowany. Kabinę dziobową pomniejszono poprzez dobudowanie toalety. Lewą stronę messy też przebudowano likwidując jedną koje.

- Miałeś jakieś przygody podczas swojego pływania na tym jachcie ? - pyta Michael
- Oj tak! Miałem, miałem i to nie byle jakie - mówię.
- Opowiadaj!! - z błyskiem w oku prosił gospodarz.

Byłem załogantem. Wyszliśmy z Jastarni na rejs po Bałtyku. Szliśmy w kierunku półwyspu Helskiego aby go ominąć i wypłynąć na otwarte wody Bałtyku. Zapadła noc i moja wachta skończyła się więc poszedłem spać do kabiny dziobowej, którą zajmowałem z niejakim „Arabem” pełniącym oficjalna funkcje bosmana jachtu.

Nagle w środku nocy ktoś wali w forklapę nad moja głową i krzyczy:

- Jacek wstawaj! Natychmiast szybko! Troszkę się zdziwiłem, że coś się dzieje. Warunki na morzu były wręcz bajkowe: wiaterek słabiutki my na samych żaglach ( no bo silnika przecież nie było). Szliśmy może ze 2 węzły. Wychodzę na pokład a tu wysoko nad naszymi głowami wali światłem po oczach latarnia morska Hel. Siedzieliśmy na mieliźnie, na samym czubku półwyspu Helskiego. Całe szczęście, że prawie nie było fali.

Jak się okazało 2 oficer próbował określić naszą pozycję z namiarów i troszkę mu się zeszło ze wszystkimi obliczeniami i nie zdążył nanieść na mapę. Zresztą jak potem sprawdziliśmy z jego brudnopisu pozycję ustalił prawidłowo - tylko ciut za późno.

Kapitan zarządził , że spróbujemy się zepchnąć z mielizny za pomocą dużych drewnianych spinakerbomów. Ale gdzie tam , nie ma mowy choć wszyscy się naprężali z całych sił - nie da rady. „Stary” zauważył, że z łowiska schodzą kutry do Helu. Silnika nie mieliśmy ale mieliśmy sprawną VHF. Kapitan wpadł na pomysł, że zawoła jakiś kuter. Może któryś nas zaholuje do Helu. I rzeczywiście odezwał się jeden, który wyraził chęć pomocy. Okazało się jednak, że nie może podejść na odległość rzutu rzutką bo i dla niego jest za płytko. Stanął w dryfie w dość znacznej odległości.

- Chłopaki wiążemy wszystkie cumy i liny a ty „Arab” popłyniesz z holem na pontonie do kutra - zarządził Kapitan. Stworzyliśmy prowizoryczny hol i biedny „Arab” zniknął w ciemnościach nocy wiosłując pontonem do kutra. Hol dowiązany do kutra , „Arab” z pontonem z powrotem na pokładzie. Komunikując się przez VHF z kutrem rozpoczęła się akcja ściągania nas z mielizny . Nagle szyper kutra komunikuje, że... hol się gdzieś rozwiązał... Spojrzałem na „Araba”. -,, Współczuję ci stary’’- wyszeptałem ... I z powrotem „Arab” wyruszył w mroki nocy. Udało się !

Kochani rybacy, wspaniali ludzie morza, kochane chłopaki!!! Chrobry został ściągnięty z mielizny i na żaglach oczywiście weszliśmy do Helu, aby przede wszystkim kapitan mógł „rozliczyć” się z szyprem kutra. Niestety akcja nie obyła się bez echa. Wpływając do portu na szczycie główki stał bosman Helu. Przywitał nas słowami:

- No panie Kapitanie już myślałem, że będę po was wysyłał „ Ratownika”.

Wtedy dopiero wszyscy zdrętwieliśmy. Przecież weszliśmy na mieliznę czyli.... wypadek morski czyli... koniec rejsu! Przecież jak BOSMAN o tym wie to musi zgłosić, jacht musi przejść inspekcje PRS-u i jesteśmy w czarnej no... wiecie co. Koniec rejsu!

Po przycumowaniu kapitan ogłosił: - Kto co ma z „ fantów” niech daje. Idę rozliczyć się z szyprem i negocjować z bosmanem.

Negocjacje były... długie acz owocne. Kapitan lekko zmęczony oznajmił rano: - Możemy wypływać! Bosman o wszystkim zapomniał!!

Żeglarska przygodo trwać będziesz jednak! Niestety nie było już czym wznieść toastu za szczęśliwe ocalenie. Wypłynęliśmy na pełne morze. Znów noc, po odejściu od brzegu wiatr praktycznie siadł. Siedzę za sterem, oficer na pokładzie co jakiś czas schodzi zrobić pozycje, kolega na dziobie robi za „oko”. Przychodzi czas zamiany ról - ja na „oko” a kolega za ster. Wołam go szeptem bo reszta śpi wołam i nic... głośniej … nic.

Jezus Maria! Nie ma chłopa rzucam ster biegniemy z „pierwszym” na dziób a tam nikogo! Drzemy się już naprawdę głośno czując jak wszystkie włosy stają nam dęba. Ciemno jak w … i dalej nic.

- No wypadł za burtę, jak nic - mówi „pierwszy” - Leć budzić starego!!

Zrobiłem jeden krok w kierunku rufy i w tym momencie...Spod pontonu odwróconego do góry dnem, który był zasztauowany na pokładzie, wysuwa się nasze „oko”, strasznie ziewając i pyta: co się dzieje?

Uff miał chłop szczęście, że skończył się czas kar, rodem z Angielskiej Marynarki Wojennej. „Pierwszy” wycedził przez zęby z sykiem parę słów powszechnie uchodzących za obraźliwe, następnie przeszedł do umoralniającej pogadanki. Kolega złożył samokrytykę. Adrenalina opadła.

Żeglujemy dalej z prędkością 0,5-1 węzeł. Już się rozluźniliśmy, uspokoiliśmy. Nawet zażartowaliśmy z sytuacji. Znów podziwiamy piękno naszego Bałtyku otulonego czarną, dość ciepłą nocą. Wszystko wróciło do normy. Siedzę na „oku” kolega za sterem. Oficer robi swoje. Po jakiejś godzinie słyszę z prawej burty dum dum dum dum... na razie ciche ledwo słyszalne . Idę zameldować oficerowi.

- Z której strony słyszysz? - dociekliwie zapytał.

Ja mówię, że tak jakby z prawej burty ale lekko od rufy. Obaj wpatrujemy się w tym kierunku a dum dum dum dum... coraz głośniejsze. O! Widzę światła czerwone i zielone. Jest statek ale... on wali prosto w nasza prawą burtę! Pierwszy zszedł pod pokład zapalić nasze światła pozycyjne ( wiecie brak silnika – oszczędności energii) Teraz powinien nas zauważyć - mówi. Ale dum dum dum dum... coraz głośniejsze i wyraźnie widać, że nas NIE WIDAĆ!

- Dawaj latarkę poświecimy po żaglach - mówi pierwszy - To zawsze działa!

Świecimy a dum dum dum dum.. coraz głośniejsze i światła jego coraz bliżej a my … stoimy bo wiatru nie ma! Robi się znów nerwowo BARDZO NERWOWO!

- Budź Starego natychmiast! - dostaję polecenie. Budzę – kapitan wyskakuje na pokład,. Szybko ocenia sytuację i mówi : -… motyla noga! Próbuje ich wywołać przez VHF.
- Tu jacht Chrobry na pozycji... prędkość O, jednostka z mojej prawej burty czy mnie słyszycie?....

NIC. A dum dum dum dum.. już głośne jak cholera a odległość BARDZO NIEWIELKA.

- Pierwszy! Rakietnice i białe dawaj natychmiast! – kapitan zarządza w sekundę.
W tamtych czasach jacht był wyposażony w klasyczną rakietnicę ładowaną od tyłu i oprócz rakiet czerwonych były rakiety białe.

- Będziemy strzelać w powietrze? - pytam?

- To nie karnawał! - krzyczy kapitan - W nadbudówkę! W nadbudówkę mu wal!

Pierwszy się złożył jak stary snajper i pach! Za pierwszym razem trafił! ( musiało być naprawdę blisko) Magnezja rozbłysła potężnie na nadbudówce światłem atomówki. Nie minęło 5 sekund jak nagle usłyszeliśmy dum dum dum dum na 3 razy wyższych obrotach i kuter skręcił gwałtownie mijając naszą rufę w odległości może 10 metrów.

Uff, uff, uff - przeszedł... co za ulga!

Niemalże widziałem jak pierwszy, na wzór Clinta Eastwooda z nonszalancją zdmuchuje dym z lufy rakietnicy i mówi:

- Magnezja na nadbudówce nawet umarłego obudzi...v - rzucił dumnie.

Jak ochłonęliśmy a kuter się oddalił Kapitan opowiedział nam jak to szyprowie idąc na swoje łowiska nocą, wiązali szturwał liną i … szli spać. Cholerni rybacy pomyślałem.

- Świetna historia - powiedział Michael. -,Najbardziej zaskoczony jestem tym , że wszystkie manewry robiliście na żaglach, że nie było silnika?!

Niestety nie było więcej czasu na pogaduchy. Moja załoga wróciła z miasta i trzeba było wracać do roboty. Mam nadzieję że uda mi się jeszcze spotkać sympatycznego Michaela i jego wspaniałego Pantagruela, który dla mnie zawsze pozostanie Chrobrym.
P.S.
Ciekawy jestem kto i w jakich okolicznościach podjął decyzje o sprzedaży Chrobrego?.


A to informacje historyczne ze strony Pantagruela, które zebrał Michael:

Zaprojektowany w 1920 w Kilonii, w Niemczech, przez genialnego konstruktora Maxa Oertza. Zbudowany w oparciu o plany cesarskiego jachtu "Germania" w znanej stoczni Wilhelmsburg.

Pod koniec II wojny światowej, właściciel zatopił jacht na dnie portu Szczecin podobno aby uchronić od zniszczenia. Gdy został wydobyty z dna morza, (wg polskich źródeł był to rok 1948 ) otrzymał nowe struktury pokładu. Pomiędzy rokiem 1950 a 1985, brał z powodzeniem udział w wielu regatach Bałtyckich nosząc imię polskiego króla : "Chrobry".

W 1991 roku, Chrobry został odkryty przez niemieckiego wielbiciela, zakupiony i przeniesiony z Polski do Hamburga, gdzie był używany od czasu do czasu jako prywatny jacht.

Strona jachtu: classicsailing.de

Na Chrobrym pływali między innymi kpt Kazimierz Haska, który przyczynił się do wydobycia i wyremontowania jednostki w 1948 roku, odbywając na nim pierwszy rejs. Ludomir Mączka odbył swój pierwszy rejs kapitański w 1958 roku. Kpt Jerzy Radomski 1970 rejs na wyspy Kanaryjskie.

Jacek Szczepaniak

A tak wygląda "Chrobry" dzisiaj:
Załącznik:
Pantagruel, ex Chrobry.jpg
Pantagruel, ex Chrobry.jpg [ 134.76 KiB | Przeglądane 20987 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski



Za ten post autor Zbieraj otrzymał podziękowania - 20: -O-, Andy, Były user, Colonel, Gąsia, m.a.j.o.r, Maar, marchew, Micubiszi, mkonst, nauaag, Paco, Pasat, Senator, tadekK, WhiteWhale, Wojtek Bartoszyński, zbigandrew, Zielony Tygrys, Zuzanna
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lut 2013, o 20:02 

Dołączył(a): 7 lut 2013, o 18:08
Posty: 507
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: Funka 1965
Zbieraju, to jest dobre i fajne :lol:



AJKC


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lut 2013, o 20:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Zbieraj napisał(a):
Otóż jako Wasz donosiciel ("TW Zbieraj") donoszę, że niejaki Jacek Szczepaniak, ksywa Bryg, odkrył, co się działo (i dzieje) z "Chrobrym"

Zbieraj - dzięki wielkie! Pierwszy rejs odbyłem na Chrobrym... październik 1987... kapitan: Tomasz Cichoń... ale silnik wtedy już miał (palący od dotknięcia). Dzięki!

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lut 2013, o 20:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Robiłem jakąś manewrówkę na "Chrobrym" z Jurkiem Szelestowskim i Kazimierzem Michalskim, a moja żona zaliczyła na nim pierwszy rejs morski. A w domu na półce leży do dziś jakaś dokumentacja ale nie wiem,czy z inwentaryzacji stanu, czy z projektów przebudowy w latach 80.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lut 2013, o 21:15 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8822
Podziękował : 3986
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Nie tylko Ty :) Na "Chrobrym" robilo sie w Trzebiezy manewrowke na zaglach do Jkżb
a na silniku na "Smialym". II polowa lat 70-tych. Wydaje mi sie ze na "Chrobrym" silnik byl ale kiepski.Jacht byl wtedy zrobiony na bezbarwno. Za to "Smialy" mial dobrego Perkinsa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lut 2013, o 18:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2007, o 13:28
Posty: 376
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 95
Otrzymał podziękowań: 93
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j
" Zbieraj" wykazał czujność rewolucyjną. Fajnie że podobają się wam moje wypociny.

_________________
Jacek Szczepaniak
www.bryg.pl
www.skipperklub.pl



Za ten post autor bryg otrzymał podziękowania - 6: Marian Strzelecki, Senator, Szpiszpak, tadekK, WhiteWhale, Zbieraj
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2013, o 17:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12942
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2912
Otrzymał podziękowań: 2585
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Tak wyglądał kiedyś. Zdjęcie zrobione przez Tomka Kosendiaka ok. 30 lat temu.


Załączniki:
PICT1072.JPG
PICT1072.JPG [ 97.53 KiB | Przeglądane 20450 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2013, o 11:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12942
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2912
Otrzymał podziękowań: 2585
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Jeszcze nowy mail od Tomka:
Cytuj:
Bosmanem na Chrobrym w czasie remontu
w latach około 80 był Jerzy Chobocki
(fotka w ząłączneniu)
jego syn może coś wiedzieć więcej
a Fotka chyba z roku 1976 ?


Załączniki:
PICT1036s.jpg
PICT1036s.jpg [ 135.52 KiB | Przeglądane 20343 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 kwi 2013, o 12:38 

Dołączył(a): 24 sie 2012, o 11:25
Posty: 44
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 7
Uprawnienia żeglarskie: Kpt. J.
Pamiętam łudząco podobną opowieść zasłyszaną na początku lat 90 od Kpt Grzegorza Sójki jeśli się nie mylę, może on był członkiem tej załogi, a może też strzelał do kogoś innego kiedy indziej :-)
Piękny jacht


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 sie 2014, o 17:51 

Dołączył(a): 17 lut 2014, o 23:55
Posty: 18
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie:
Stara Zientara napisał(a):
Jeszcze nowy mail od Tomka:
Cytuj:
Bosmanem na Chrobrym w czasie remontu
w latach około 80 był Jerzy Chobocki
(fotka w ząłączneniu)
jego syn może coś wiedzieć więcej
a Fotka chyba z roku 1976 ?


Odkopałem dość stary temat.
Jeśli Tomek (pozdrawiam mojego instruktora :-) ) ma na myśli losy "Chrobrego" w tamtym czasie, to raczej niewiele pomogę. Chodzi o coś konkretnego? Może coś mi się skojarzy. Z treści postów w temacie nie bardzo mogę wydedukować :-)

_________________
Pozdrawiam
Marek Chobocki


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 sie 2014, o 19:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2013, o 18:30
Posty: 7308
Lokalizacja: Oceany Konińskie
Podziękował : 3601
Otrzymał podziękowań: 1964
Uprawnienia żeglarskie: papierowe
zanotować w kajeciku: magnezja

_________________
Aniołek, kurła, aniołek.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sie 2014, o 20:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 mar 2010, o 11:44
Posty: 2434
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 371
Otrzymał podziękowań: 223
Uprawnienia żeglarskie: k.j.
Stare dobre czasy Janusz!
Dzięki za odkopanie tematu...

Mój pierwszy rejs morski w 1979 właśnie na Chrobrym z kpt.Szelestowski.
Załącznik:
chrobry1979.JPG
chrobry1979.JPG [ 83.35 KiB | Przeglądane 19163 razy ]

Jacht bez silnika, ale załoga sprawna więc bez problemów whalsowaliśmy do Kołobrzegu i Dziwnowa.
Załącznik:
Kolobrzeg.JPG
Kolobrzeg.JPG [ 67.28 KiB | Przeglądane 19163 razy ]

Tak naprawdę dopiero po kilku latach doceniłem ten kunszt manewrowania tak sporą łódką pod żaglami. ;)
Wejście powrotne do Świnoujścia pamiętam do dzisiaj! 3:00 czy 4:00 rano, kompletna flauta zastała nas na środku farwateru. Co było robić - wiaderka przeciągane od dziobu do rufy rozpędziły nasz statek do zawrotnej prędkości manewrowej chyba około 0,5 węzła, co wystarczyło, żeby dokleić się do kei odpraw. :rotfl:
Śniadanie smakowało wybornie po takiej rozgrzewce! :D

_________________
Pozdr.
Tomek Niedbała



Za ten post autor Senator otrzymał podziękowania - 2: Marian Strzelecki, Rycho21
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 sie 2014, o 17:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Senator napisał(a):
Mój pierwszy rejs morski w 1979 właśnie na Chrobrym z kpt.Szelestowski.

Jacht bez silnika, ale załoga sprawna więc bez problemów whalsowaliśmy do Kołobrzegu i Dziwnowa.


W 1987 roku
Załącznik:
chrobry_87.JPG
chrobry_87.JPG [ 56.28 KiB | Przeglądane 18783 razy ]
miał silnik. :-)

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 sie 2014, o 18:08 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
ale moze jak zwykle zepsuty? :D

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 sie 2014, o 18:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
piotr6 napisał(a):
zepsuty?

Palił po jednym przekręceniu kluczyka...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 sie 2014, o 21:45 

Dołączył(a): 17 lut 2014, o 23:55
Posty: 18
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie:
W 1987 to już był inny "Chrobry" po remoncie i przebudowie, z jedną, a nie dwiema zejściówkami.

Nie było mi dane widzieć "Chrobrego" przed remontem, ale z planów i nielicznych zdjęć zdecydowanie bardziej mi się podobał (z zewnątrz).

_________________
Pozdrawiam
Marek Chobocki


Ostatnio edytowano 29 sie 2014, o 06:43 przez Zbieraj, łącznie edytowano 1 raz
Poprawiłem gramatykę i literowkę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 kwi 2020, o 15:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Fotografie: https://sypantagruel.com/gallery/

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 kwi 2020, o 17:57 

Dołączył(a): 17 lis 2014, o 20:08
Posty: 1427
Podziękował : 519
Otrzymał podziękowań: 651
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
W 1987 roku

Tak zastanawiam się. Z Trzebieży do Ustki i z powrotem to jakieś 280 Mm. Przepłynięto 733 Mm. To tak musieli 2,61 razy w te i wewte. Na dobę 73,3Mm i jeszcze postoje w portach.

Drugi rejs 662 Mm "tylko" do Kolberga. Czyli 3,31 razy w te i wewte. Nie rozumiem. Czy było cały czas w ryj i halsy pod Ystad 3 razy?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 kwi 2020, o 18:21 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8822
Podziękował : 3986
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Bo wtedy na kolejne stopnie trzeba bylo wuplywac mile a nie godziny :). Kolega potrzebowal mil na dwumasztowcu to w 3 dni na "Polonezie" w 73 wykrecilismy 600 Mm w 3 doby w koncu pazdziernika :)



Za ten post autor M@rek otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 kwi 2020, o 19:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
cors napisał(a):
Z Trzebieży do Ustki i z powrotem to jakieś 280 Mm. Przepłynięto 733 Mm. To tak musieli 2,61 razy w te i wewte. Na dobę 73,3Mm i jeszcze postoje w portach.

Po pierwsze: Ten rejs był z Gdyni do Trzebieży (plus: Ustka - Kołobrzeg - Świnoujście).
Po drugie: Mi na dobę wychodzi około 61,1 - 66,6 Mm (zależy czy 12 czy 11 dób).
Po trzecie: Rejs zawierał jeszcze np. pętlę dookoła Bornholmu (której "nie widać" we wpisie).
Po czwarte: To nie były rejsy "turystyczne" (w dzisiejszym tego słowa znaczeniu), to były rejsy "szkoleniowo-stażowe" zwane "oraniem Bałtyku", gdzie aspekt stażowości był na pierwszym planie, dokładnie tak:
cors napisał(a):
halsy pod Ystad 3 razy?
:mrgreen:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 kwi 2020, o 19:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
M@rek napisał(a):
Bo wtedy na kolejne stopnie trzeba bylo wuplywac mile a nie godziny
Ten z 1979 - tak, ten z 1987 - już nie (zmiana była w 1981 roku).

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 kwi 2020, o 19:53 

Dołączył(a): 17 lis 2014, o 20:08
Posty: 1427
Podziękował : 519
Otrzymał podziękowań: 651
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
rejs był z Gdyni do Trzebieży (plus: Ustka - Kołobrzeg - Świnoujście).

Fakt, lecz to nie zmienia nic w moim wywodzie. Z Gdyni do Świkowa ok. 200Mm to pętle wokół Bornholmu musiały być ze 3 lub 4 :kiss:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 05:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Piotruś, odmłodniałeś o 40 lat? Komentujesz jakbyś nie pamiętał tamtych czasów.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 07:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
cors napisał(a):
pętle wokół Bornholmu musiały być ze 3 lub 4
Wyjaśnienie masz wyżej, jeśli sugerujesz jakiś "wałek", to mogę Cię jedynie zapewnić, że go nie było.

Wracając do tematu:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: cors
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 07:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Co za "wałek", nie wpieraj mu, czegoś, nie pomyślał nawet. Piotr po prostu pływa z punku A do punku B najszybciej, czyli w najkrótszym czasie, jak się tylko da. No i się wyzłośliwia na tych, co żeglują inaczej.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 08:01 

Dołączył(a): 17 lis 2014, o 20:08
Posty: 1427
Podziękował : 519
Otrzymał podziękowań: 651
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Colonel napisał(a):
na tych, co żeglują inaczej.


? :rotfl:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 08:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16789
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4105
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
cors napisał(a):
Colonel napisał(a):
na tych, co żeglują inaczej.


? :rotfl:
Żeglują inaczej, kochają inaczej ... :mrgreen: :rotfl:

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 08:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 mar 2010, o 11:44
Posty: 2434
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 371
Otrzymał podziękowań: 223
Uprawnienia żeglarskie: k.j.
Ech, kiedy to było...
1979 rok. Bez silnika... wejście do Świnoujścia bladym świtem "na wiaderkach" (co dało prędkość nad dnem jakieś 0,5w), bo akurat wiać przestało zupełnie, a prąd wynoszący.
Załącznik:
Chrobry.JPG
Chrobry.JPG [ 48.57 KiB | Przeglądane 15950 razy ]

_________________
Pozdr.
Tomek Niedbała


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 19:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Piotruś, POWOLI, JAK NAJDŁUŻEJ, DOOKOŁA ZAMIAST WPROST

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 20:00 

Dołączył(a): 17 lis 2014, o 20:08
Posty: 1427
Podziękował : 519
Otrzymał podziękowań: 651
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Colonel napisał(a):
POWOLI, JAK NAJDŁUŻEJ, DOOKOŁA ZAMIAST WPROST


Życie za krótkie, nie ma czasu. JAK NAJSZYBCIEJ, JAK NAJKRÓCEJ, PO PROSTEJ- i regaty wygrane.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 100 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL