Forum Żeglarskie
Wydawnictwo Nautica

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 11 gru 2018, o 10:55

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 wrz 2018, o 16:34 

Podziękował : 108
Otrzymał podziękowań: 242
Uprawnienia żeglarskie: jachtowy sternik morski, m.s.morski.
Zbytnio od lądu się nie można oddalać, bo granica rosyjska jest daleko wysunięta na zachód. Miałem tu jeszcze jedną wyspę do zobaczenia, to Vaindloo. To najdalej na północ wysunięty skrawek Estonii. Na wyspie jest latarnia i punkt straży granicznej, mieszka jeden człowiek. Pytaliśmy strażnika granicznego ale nic nie wiedział o tej placówce straży. Niestety do tego potrzebna stabilna pogoda i słaby wiatr. Wiatry znakomicie pasowały do powrotu to grzechem by było nie skorzystać, odskoczyliśmy daleko. Bezpośrednio popłynęliśmy do Dirhami, to 160 mil \30h\. Po drodze zbliżyliśmy się do lądu, aby zobaczyć wodospad Valaste, niestety było nadal zbyt daleko. Bliżej podejść przy silnym wietrze się bałem. To najwyższy wodospad w Estonii 30m. Jest tam taras widokowy dla zwiedzających, ale zamknięty, bo były jakieś wypadki. Są tam schody, z których można oglądać przekrój skał. Taras widziałem a spadającej wody nie. Widziałem śliczny film z tego miejsca i chciałem je zobaczyć na żywo. https://www.youtube.com/watch?v=NWeZtHApYg8
Koło Tallina spotkaliśmy kilkadziesiąt fińskich jachtów, jakieś regaty robili. Tylu jachtów to przez cały rejs chyba nie widziałem pod żaglami. Zacumowaliśmy w Dirhami a tu jakieś święto, pełno ludzi, koncert, jakieś zawody. Wieczorem wszyscy pojechali i nastała cisza. Port duży i wygodny, stoi kilka jachtów. Y bomy, stacja paliw, kawiarnia. Głębokości ponad 3m. Dwa lata temu było pełno grzybów, teraz ani jednego. Spacer na cypelek był ciekawy: znalazłem skarb w schronie. Były dokumenty, biżuteria i gotówka to dodałem kilka moich monet i schowałem dla następnych.

Załączniki:
20180819_114325.jpg
20180819_114325.jpg [ 92.63 KiB | Przeglądane 501 razy ]
Dirhami.jpg
Dirhami.jpg [ 96.29 KiB | Przeglądane 501 razy ]
ciekawy katamaran.jpg
ciekawy katamaran.jpg [ 126.63 KiB | Przeglądane 501 razy ]
wpis do skryki ze skarbem.jpg
wpis do skryki ze skarbem.jpg [ 181.75 KiB | Przeglądane 501 razy ]

Za ten post autor Michal otrzymał podziękowanie od: rawonsails
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 wrz 2018, o 16:51 

Podziękował : 1428
Otrzymał podziękowań: 2824
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie konieczne
Michal napisał(a):
Miałem tu jeszcze jedną wyspę do zobaczenia, to Vaindloo. To najdalej na północ wysunięty skrawek Estonii.

Zaznaczona pineską na mapie,

Załączniki:
Komentarz: Vaindloo
2018-09-14 17_48_06-Vaindloo – Mapy Google.png
2018-09-14 17_48_06-Vaindloo – Mapy Google.png [ 132.33 KiB | Przeglądane 497 razy ]

Za ten post autor Maar otrzymał podziękowanie od: Michal
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 wrz 2018, o 21:35 

Pomimo silnego wiatru popłynęliśmy w stronę Saremy. W nocy wiatr nie sprzyjał i trochę wspieraliśmy się silnikiem. Żadnego ruchu w cieśninach w nocy nie było. Trzeba tylko pilnować oznakowania torów, bo głazów i płycizn w tej okolicy jest dużo. Rano zacumowaliśmy w porcie na wyspie Abruka. Jest tu wygodny port jachtowy i dopływa mały prom. Głębokości ponad 2,5m. W porcie wszystkie wygody, byliśmy jedynymi gośćmi \20e\. Stało kilka pustych łódek a miejsca na dziesięć kolejnych. Możliwe, że ruch w porcie się zwiększa w soboty i niedziele, bo blisko do portu Kuressaare. W opisach internetowych wspominają o wielu gatunkach storczyków i gajach lipowych. Mnie słabo urzekło, możliwe, że z powodu spaceru w strugach deszczu. Na przeciwległym końcu wyspy jest wieża widokowa i można podziwiać ptaki, warto zabrać lornetkę. Na wyspie mieszka koło 30 osób. Próbują uprawiać ziemię. Jest mini muzeum. Port dobry aby wpłynąć, odpocząć i popłynąć dalej.

Załączniki:
20180820_131406.jpg
20180820_131406.jpg [ 106.11 KiB | Przeglądane 430 razy ]
główki portu.jpg
główki portu.jpg [ 63.42 KiB | Przeglądane 430 razy ]
IMG_1535.jpg
IMG_1535.jpg [ 94.92 KiB | Przeglądane 430 razy ]
polska flaga w marinie.jpg
polska flaga w marinie.jpg [ 106.56 KiB | Przeglądane 430 razy ]
20180820_132432.jpg
20180820_132432.jpg [ 96.98 KiB | Przeglądane 430 razy ]

Za ten post autor Michal otrzymał podziękowanie od: rawonsails
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 wrz 2018, o 19:04 

Wypłynęliśmy w stronę Łotwy, po 3 godzinach już mieliśmy drugi ref. Słoneczna pogoda i półwiatr 6B, Estonia żegna sympatycznie. Rano zacumowaliśmy w Lipawie. Opłata 18e i wszystko w cenie, prysznice i sanitariaty w hotelu. W pobliskim barku potrawy po 3,5e to taniej niż w Polsce, czynne od 7 do 24. Zwiedziliśmy cerkiew, pozostałości Karosty i most obrotowy Eiffla. Z portu to 4 km, ale spacer nudny to lepiej pojechać komunikacją, dojeżdża tam kilka autobusów \0,8e\ Most ma dwa obrotowe przęsła otwierające drogę dla statków. Jest w doskonałym stanie i posłuży jeszcze wiele lat. Są podane godziny otwarcia i warto zobaczyć jak się obraca. Rano ruszyliśmy w stronę Kłajpedy. Wiatr niestety południowy 5-6 B nie ułatwiał żeglugi. O zmroku wpłynęliśmy do portu, dopłynąłem do obrotowego mostka do mariny i obsługa natychmiast otworzyła. Pewnie słyszeli jak się zgłaszamy i czekali, bo tak idealnie przez przypadek nie mogłem trafić. 20E i wszystko w cenie, internet nie bardzo. Miasto robi bardzo przyjemne wrażenie, czysto i zadbanie. Spacer wzdłuż kanałów to duża przyjemność. Pełno knajpek i odrestaurowane zabytki, wiele nowych dobrze udających stare. Spacer po starówce i muzeum w forcie, obiad i odpływamy w stronę Polski. Wiatr niestety znów przeciwny. Po dobie zacumowaliśmy w Helu. Wreszcie rybek smażonych się najemy. W Jastarni wyjęliśmy łódkę z wody i odjechaliśmy do Warszawy. Za wyjęcie jachtu i położenie masztu zapłaciliśmy taniej niż za samo położenie masztu w Górkach. Zamówiłem już bramkę do kładzenia masztu i kolejnych dwustu zł już w Górkach nie zarobią na mnie.
Cały rejs trwał 4 tygodnie, przepłynęliśmy 1400 mil. Silnych sztormów nie było, choć refowaliśmy się wielokrotnie, sierpień był wyjątkowo upalny. Wszędzie w odwiedzonych portach spotkaliśmy się z życzliwym przyjęciem. Najwięcej przyjemności sprawiło mi w tym roku wpłynięcie do Purtse i Narvy. Miałem w planie, ale z powodu silnych wiatrów zrezygnowałem z kotwiczenia przy wyspach Osmussaar, Keri, Vaindloo i Mohni. W ciągu trzech lat odwiedziliśmy w sumie 24 porty estońskie, dodatkowo na Hiumie zwiedzaliśmy wszystkie pozostałe samochodem. Dostępnych estońskich portów dla jachtów jest dużo więcej. Podobnie jak my, Estończycy korzystają z dotacji przy budowach przystani. Za kilka lat pewnie kolejne mariny będą lśniły. Brakuje marin na zachodnich wybrzeżach Hiumy i Saremy. Zwiedzałem port Kalana, tutaj sztormy zniszczyły falochron, ale jakiś basen w głębi powstaje. Wpływając do Narvy widziałem budowę mariny 2 mile od ujścia, pomosty już pływają z Y bomami, na brzegu na razie tylko góra piachu. Za rok pewnie będzie gotowa, ale do centrum daleko. W tym roku map papierowych zapomniałem zabrać z domu. Mieliśmy ploter z mapą Bałtyku, laptop z mapą, na komórce Navionix.
Mam nadzieję, że swoimi opisami zachęciłem do pływania do Estonii i za rok będę czytał o innych rejsach w tamte strony.
Film z wejścia do Purtse, Zwróćcie uwagę na rozstaw bojek na drugiej bramce: https://web.facebook.com/10000177999389 ... 85/?type=3

Załączniki:
most Eiffla.jpg
most Eiffla.jpg [ 121.03 KiB | Przeglądane 301 razy ]
godziny otwarcia mostu w Karoście.jpg
godziny otwarcia mostu w Karoście.jpg [ 116.23 KiB | Przeglądane 301 razy ]
Odys 28.jpg
Odys 28.jpg [ 104.2 KiB | Przeglądane 301 razy ]
Szwecja, Łotwa, Estonia, Litwa.jpg
Szwecja, Łotwa, Estonia, Litwa.jpg [ 60.74 KiB | Przeglądane 301 razy ]

Za ten post autor Michal otrzymał podziękowania - 5: Maar, mariaciuncia, Micubiszi, Netart, plitkin
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 paź 2018, o 17:03 

Film z wejścia do Narvy: https://web.facebook.com/10000177999389 ... 25/?type=3

Odpowiedz z cytatem  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3