Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 19:47




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Roztocze 2018
PostNapisane: 1 paź 2018, o 06:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2005, o 07:24
Posty: 2631
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 275
Otrzymał podziękowań: 261
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Ale ja właściwie nie o tym lecz o sposobach cumowania. Wchodzimy do Helu podczas silnego wiatru i jedynym bezpiecznym miejscem do zacumowania jest wewnętrzna strona poprzecznego pirsu. Stoi tam cztery jachty ale odstępy pomiędzy nimi są rzędu 10 - 15 m. Gdyby je zacumować oszczędnie starczyłoby jeszcze dla dwóch co najmniej. No, Przed Rzeszowiakiem jest 18+. Chłopaki z sąsiednich jachtów pomagają mi zacumować po łyżce do butów. Rzeszowiak cofa się o dwa metry. Dziękuję. Ale gdyby cumowali oszczędnie to dałbym rade bez przygód. Panowie kapitanowie - pomyślcie czasem o bliźnich :-?


Załączniki:
22092018.jpg
22092018.jpg [ 150.93 KiB | Przeglądane 4229 razy ]

_________________
Stopy wody pod tym, no, kilem!

Biały Wieloryb czyli...
(Marek Popiel)

http://whale.kompas.net.pl
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 paź 2018, o 06:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Ostatnio w Trzebieży musieliśmy sami przestawić jeden z jachtów - bo dwóch egoistów stało dobre 5 m od siebie a załóg nie było na łódkach. A było to jedyne wolne miejsce - bo inne jachty stały już "na tratwę" :twisted:

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.



Za ten post autor Kurczak otrzymał podziękowanie od: WhiteWhale
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 paź 2018, o 07:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2005, o 07:24
Posty: 2631
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 275
Otrzymał podziękowań: 261
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Skoro jednak o rejsie wspomniałem to wypada coś więcej napisać. W zasadzie chodziło o przeprowadzenie jachtu ze Świnoujścia do Górek Zachodnich. Po morzu kolejne niże niosły sztormowe fronty więc aby wykorzystać okienko ruszyliśmy zaraz po zaokrętowaniu. Pierwszy etap do Nexo bo to po zawietrznej wyspy. W nocy się jednak okienko skończyło i trochę nas morze przeczołgało. Na dodatek dawno w Nexo nie byłem więc weszliśmy tam dopiero rano. Rybacka część portu obecnie pustawa więc miejsca do zacumowania było w bród. Piotr wyszukał wędzarnię z wędzonymi śledziami w różnej postaci. W wtorek rano ruszyliśmy do Ustki. Tym razem morze było łaskawe tylko basen jachtowy pękał w szwach ale daliśmy radę zacumować bez strat w ludziach i sprzęcie. Rzeczywistość cośkolwiek rozminęła się z prognozą i bosman powiedział, że jeśli nie wyjdziemy natychmiast to zostaniemy na trzy dni. Wiało z zachodu 7 do 9 i mknęliśmy pod małym kliwrem w stronę Helu. Przed Rozewiem dogoniła nas ta dycha, którą straszyła prognoza. Wypadało zrzucić kliwra lub wymienić na sztormowy, który zresztą był w pogotowiu ale ryzyko utraty kliwra wydało mi się mniejsze niż kogoś z załogi. Zresztą wiatr wiał równo i fala się mocno wydłużyła. Wtedy mój Navionics zanotował rekordowe 14 kn. Jacht sunął jak po szynach. Prawdziwy problem był dopiero po wejście do Helu gdzie wiatr hulał, fala wewnątrz była spora a okoliczności cumowania wcześniej opisałem. Dalej to już bułka z masłem. Najpierw do Gdańska na Szafarnię, gdzie tłoku już nie było. Dalej najpierw na Przełom w Górkach a ostatecznie na Tamkę na Stogach gdzie przywitał nas niezawodny Jurmak. Pod żaglami 45 godzin, na silniku 7. Na logu 304 mile i wszyscy żywi.

_________________
Stopy wody pod tym, no, kilem!

Biały Wieloryb czyli...
(Marek Popiel)

http://whale.kompas.net.pl



Za ten post autor WhiteWhale otrzymał podziękowania - 3: Micubiszi, Moroszka, Waldi_L_N
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL