Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 17:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 mar 2012, o 12:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 wrz 2010, o 15:18
Posty: 1073
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 34
Otrzymał podziękowań: 182
Uprawnienia żeglarskie: wszystkie
Tak na marginesie niedawno skończonego Festiwalu Shanties - kilka przemyśleń.

Festiwal zaczynał się przed laty trochę "obok" mnie. Jeszcze wtedy nie byłem aż tak mocno zaangażowany w żeglarstwo, tym bardziej, że właśnie niedawno odpowiedni urząd wyjaśnił mi, że "klauzula morska" mi nie przysługuje. Na początek Shanties był imprezą kameralną, a animatorką (jedną z wielu) była Monika Jarolim, obecnie Pękalska. Koleżanka z klasy licealnej, w której byłem zakochany szczenięcą miłością. Ona wie, ja wiem, oboje wiemy jak to było. Moniko - nadal jestem w Tobie zakochany :D

No i Monika - do dziś pamiętam, Kraków Nowa-Huta, os. Centrum A (dokładne namiary znane i pamiętane, znaczy numer bloku i mieszkania oraz numer telefonu - nie do publikacji) dała mi do przepisania na maszynie pierwszy chyba śpiewnik shanties. Bo ja miałem w domu takową maszynę - umiałem pisać, choć nie do końca, po latach mnóstwo byków wykryłem :D .

Szron trochę skronie przykrył, ale sentyment został.

Do czego?

A, do znajdujących się w tytule wątku "piosenek prawdziwych".

Czyli takich, których autorzy wiedzą, co i o czym piszą.

Nie sztuka opiewać "żeglarskiego jelenia na rykowisku". Czyli zachodzące słońce, wzburzone fale i te sprawy....

Niedościgłym mistrzem opisywania prawdy (choć w bardzo subtelny, aluzyjny sposób) był śp. Janusz Sikorski, Sikor. "Do Anioła Stróża" dziesiątki razy sobie nuciłem, stojąc za sterem w nieciekawych warunkach. "Ballada o Wszechżonie" ma u mnie ciut inne konotacje prywatne, jakkolwiek też mocne. Podobnie jak "Nostalgia", albo "Tawerna pod Dorodną Flądrą". Nostalgiczne "Morze Sargassowe" czy "Kołysanie" są po prostu piękne.

O ile wcześniej wspomniane tytuły odnoszą się jakoś do wytęsknionej kobiety, pozostałej w domu, i mówią o bezpośredniej relacji miłosnej - te dwa ostatnie teksty pokazują kwintesencję przyczyny, dla której tą kochaną kobietę pozostawia się samotną, idąc w morze. "Ballada o Wchechżonie" - zresztą też. Ot, po prostu, życie. Takie "pisane pianą", "ze sztormu w sztorm".

Od czasu do czasu (nie uzurpuję sobie niczego) jestem również zawodowym żeglarzem. Gdzie mi tam do prawdziwych marynarzy - takich, co 9 miesięcy w morzu, 3 miesiące na urlopie. Moje proporcje są raczej odwrotne. A jednak...

Niskie ukłony dla Anki Peszkowskiej - żony marynarza (prawdziwego marynarza, m.in. Komendanta Daru) za mnóstwo lat temu napisane "Nieczułe morze". Gdy pisała te słowa - Pestka był już oficerem marynarki handlowej, choć o komendanturze Daru pewnie jeszcze nie marzył. A ja wtedy - chyba pierwszy raz wąchałem sól na bałtyckim rejsie Jagiellonią. Tak się jakoś złożyło, że też zrozumiałem sens tych słów...

_________________
Pozdrowienia - Jasiek
Janusz Nedoma



Za ten post autor JasiekN otrzymał podziękowania - 3: Colonel, Milena, Zgrzyb
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 mar 2012, o 21:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
JasiekN napisał(a):
Niedościgłym mistrzem opisywania prawdy (choć w bardzo subtelny, aluzyjny sposób) był śp. Janusz Sikorski, Sikor. "Do Anioła Stróża" dziesiątki razy sobie nuciłem, stojąc za sterem w nieciekawych warunkach. "Ballada o Wszechżonie" ma u mnie ciut inne konotacje prywatne, jakkolwiek też mocne. Podobnie jak "Nostalgia", albo "Tawerna pod Dorodną Flądrą". Nostalgiczne "Morze Sargassowe" czy "Kołysanie" są po prostu piękne.
Urok "Do Anioła Stróża" odkryłem na nowo kiedy kiedyś pracując przy komputerze na drugim oknie przeglądarki wyszukiwałem na YT różnych interesujących mnie utworów z dziedziny szant i piosenki żeglarskiej. Mimo, że mam płytę CD z utworami Janusza Sikorskiego to wcześniej kiedy słuchałem tych piosenek ciurkiem ta jedna jakoś mi się wtedy nie wyróżniała na tle innych. A wtedy po prostu mnie zamurowało. Zresztą posłuchajcie:http://www.youtube.com/watch?v=WvNThhbbzvQ

Pozdrawiam Marian Janaś


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 mar 2012, o 11:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12942
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2912
Otrzymał podziękowań: 2585
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Marian J. napisał(a):
mam płytę CD z utworami Janusza Sikorskiego
Słuch mam wprawdzie całkiem do d..., ale wydaje mi się, że to jest wykonanie Waldka Mieczkowskiego, a nie Sikora.

Kasetę (ktoś pamięta co to?) Sikora mam i to nawet z jego dedykacją. Przedwczoraj widziałem w Realu na wyprzedaży CD z nagraniami z tej kasety.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 wrz 2012, o 13:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2012, o 12:52
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Szanty żeglarskie... ostatnio kupiłem synowi, niech się uczy ;)

http://www.nokaut.pl/ksiazki/spiewnik-z ... 45067.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 paź 2012, o 10:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Stara Zientara napisał(a):
Słuch mam wprawdzie całkiem do d..., ale wydaje mi się, że to jest wykonanie Waldka Mieczkowskiego, a nie Sikora.
Masz rację!
To znaczy - masz rację, że słuch masz całkiem do d.... :lol:
To śpiewa Sikor!

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski



Za ten post autor Zbieraj otrzymał podziękowanie od: kolorama
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 paź 2012, o 11:27 

Dołączył(a): 29 paź 2011, o 14:37
Posty: 293
Podziękował : 276
Otrzymał podziękowań: 86
Uprawnienia żeglarskie: Jakieś tam
Potwierdzam, to Sikor.

_________________
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach.
http://www.szkutnia.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 paź 2012, o 22:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12942
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2912
Otrzymał podziękowań: 2585
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Zbieraj napisał(a):
To znaczy - masz rację, że słuch masz całkiem do d.... :lol:
OK, bo już się martwiłem, że coś się zmieniło. :lol:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 paź 2012, o 07:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 wrz 2010, o 15:18
Posty: 1073
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 34
Otrzymał podziękowań: 182
Uprawnienia żeglarskie: wszystkie
Pierwszy napisał(a):
Potwierdzam, to Sikor.

I wspaniały "komentarz" Jurka Porębskiego na trąbce.

Byłem kiedyś na "tawernianym" koncercie Starych Dzwonów. Sala aż grzmiałą od głosów całej publiczności, śpiewającej wraz z Jurkiem Porębskim, Ryśkiem Muzajem, Andrzejem Koryckim. Jakoś 2005-2006, nie pamiętam.

Koncert był poświęcony właśnie pamięci Sikora. Dzwony śpiewały wyłącznie Jego piosenki, przeplatając (w konferansjerce) anegdotami. Bez żadnej hagiografii, wręcz przeciwnie.

Jedną z nich przytoczę.

Otóż, Sikor jechał na rejs Polskim Leniem, sznurki oddawał mu, zamieszkały w Sopocie, niejaki Rysiu Muzaj. Na pożegnanie dżentelmeni wyraźnie sobie zapowiedzieli, że za tydzień się spotykają, materiał do nowej płyty itd.

Przychodzi następna sobota, Rysiu czeka na Janusza - nieobecny.

No OK, ostatnio sztormiło, może jacht się spóźnił... Bywa.

W niedzielę Rysiu już się trochę zaniepokoił, ale gwałtowynych ruchów nie podejmywał. Jak Sikor wróci - to wróci. i da znak życia.

W poniedziałek jednak pojechał do Gdyni, do CWM, z pytaniem - gdzie jest teraz Polski Len?

- Normalnie, w morzu. Sikor oddał łódkę w sobotę, a teraz jacht jest już w morzu, z kolejną załogą.

Środa wieczór, do drzwi mieszkania Ryśka puka Sikor, z napoczętą butelczyną wiskacza za pazuchą i powiada "Cześć Rysiu, właśnie wróciłem..."

_________________
Pozdrowienia - Jasiek
Janusz Nedoma


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL