Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 20 kwi 2024, o 01:34




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 kwi 2014, o 11:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2013, o 16:44
Posty: 1743
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 264
Otrzymał podziękowań: 976
Uprawnienia żeglarskie: KJ
Choć to stare wielkanocne przepisy i przy okazji układania menu je wygrzebałam - są fajne i na inne dni , a nawet na jacht (pod warunkiem odpowiednio wyposażonego kambuza)
Tradycyjny żurek być musi - o nim sporo pisaliśmy przy okazji szkolenia Maara.
Ale dla odmiany , na poniedziałek proponuję zupę piwną. Jest ich kilka rodzajów , ja podaję tę , która w mnie przypadła do gustu,
Zupa piwna z żółtkami
3/4 l jasnego , lekkiego piwa zagotowujemy z 1/2 l wody , 2-3 goździkami i kawałkiem kory cynamonowej. Gorącą zupę zaciągamy 4 surowymi żółtkami utartymi na puch z 10 dkg cukru. Do tej zupy dodajemy grzanki: kromki bułki wrocławskiej posmarowane masłem i ograne w piekarniku (na patelni) . Można je zrobić z przyprawami lub zieleniną , ale delikatnie. Zupa jest słodka , "złamana" smakiem piwa.

Prawda , że proste ? A jak na jachcie mało piwa i dużo chętnych to można je w taki oryginalny sposób "rozmnożyć" ;)

Święta to różne baby. Przy ich produkcji zostają białka. To można zrobić z nich mazurek taki nieco inny.
Mazurek orzechowy na białkach
10-11 białek ubijamy z 25 dkg cukru pudru na bardzo sztywną pianę. Potem delikatnie łączymy ją z 25 dkg zmielonych orzechów (albo mieszanki orzech + migdał ) + 2 łyżki utartych biszkoptów + drobno utłuczoną laską wanilii. Masę wykładamy na natłuszczoną masłem i oprószoną mąką blachę. Pieczemy w ca 180 st. ok 40 min. Ochłodzone ciasto polać lukrem np. kawowym , ozdobić wg gustu.
Moje "unowocześnienie"
1. ponieważ wanilii nie lubię w postaci żadnej - to drogą kompromisu zamiast laski wanilii dodaję cukier waniliowy.
2. ostatnio każdą panierkę i posypkę na blachę robię z: nieco mąki , nieco bułki tartej , spore nieco pokruszonych płatków kukurydzianych . Taka fajna skórka się robi

Polski sos do wielkanocnych mięs
3-4 ugotowane na twardo żółtka ucieramy na jednolitą masę ze świeżo wyciśniętym sokiem z 3 cytryn. Masę rozprowadzić w 1/4 l gęstej lekko kwaśnej śmietany (albo mieszanką 1/4 l majonezu + 3/4 śmietany). Dodać 2 pęczki drobniutko pokrojonego szczypiorku , czubatą łyżkę utartej cebuli (na tarce do kartofli) , nieco drobniutko pokrajanej naci pietruszki oraz 1/2 łyżki świeżo utartego chrzanu. Dodać nieco cukru pudru i soli - do smaku. Na koniec dodajemy 3 drobniutko posiekane białka - ugotowane na twardo ( co nam zostały) Sos przygotowujemy na ca 3 godziny przed podaniem - musi dojrzeć. Sos podajemy do mięs na zimno , jaj , ryb w galarecie itp.

Szyszki z ciasta makaronowego
Robiąc makaron domowy zostają skrawki , z których się już nie chce "modzić" nitek.
Potrzebna jest tarka do warzyw. Uskubany kawałek ciasta kładziemy na lewej stronie tarki , dociskamy palcem i ciągniemy z góry na dół po tarce. Ciasto się rozplaśkuje z początku ale w miarę ciągnięcia zwija w rulonik z wytłoczonym wzorem od tarki. Im drobniejsza tarka tym ładniejszy wzór.
Do tej pracy angażowałam dzieciaki i była fajna zabawa , a i wcinali potem własny makaron z ochotą.

_________________
Jestem w tym wieku, że milczę gdy ktoś opowiada głupoty.
Szkoda mi czasu na walkę z idiotami.
Hania - Halina - Inka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL