Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:15




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lip 2016, o 10:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
Witam wszystkich
a szczególnie II oficerów i w ogóle miłośników gotowania rejsowego :)

Pracuję obecnie nad projektem webaplikacji, która automatyzuje proces planowania wyżywienia na wiele dni i generuje przy tym listę zakupową.
W tym aspekcie, myślę, że powinna być pomocna przy planowaniu zaprowiantowania rejsów. Przygotowałem nawet krótki (7 min) film wideo, demonstrujący przygotowanie planu posiłkowego na 2-dniowy rejs.

Uruchomiłem właśnie pierwszy prototyp aplikacji, jeszcze dość surowy, ale zawierający już ważniejsze funkcjonalności. W związku z tym mam pytanie i zarazem prośbę do osób, które być może mają w planie przygotowanie aprowizacji czy byłyby skłonne przetestowć aplikację w praktyce?. Zresztą nie musi to być tylko rejs, plan może dotyczyć każdego innego wydarzenia-imprezy gdzie planujemy wyżywienie.

Czy nie mielibyście nic na przeciwko, gdybym umieścił po prostu link do wspomnianej wideoprezentacji, która daje skrótowe wyobrażenie o działaniu aplikacji? Potem, w razie przychylnego odbioru, podałbym szczegóły.

Z góry dzięki za pomoc
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lip 2016, o 13:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Dziwne pytania zadajesz:-))))

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lip 2016, o 13:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5446
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2914
Otrzymał podziękowań: 2898
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
Umieść link. :)

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lip 2016, o 14:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
Dzięki za zachętę :)
Wrzucam w takim razie linka i chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

[youtube]
https://www.youtube.com/watch?v=QSkXBtf ... KU&index=7[/youtube]

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lip 2016, o 16:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Ja to na dwa dni biorę piwo, kanapki i kartę płatniczą, żeby zapłacić za obiad w Morganie, ale może komuś bardziej zapobiegliwemu się przyda ;)

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lip 2016, o 21:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
... hehe :), tak, zapobiegliwemu, czy temu co organizuje i musi gdzieś tam trzymać koszty w ryzach.

Z mojego doświadczenia, pamiętam spotkania z załogą, próby oszacowania ilości i rodzaju produktów, budżetu a i tak zawsze sporo niewykorzystanych rzeczy po rejsie zostawało czy się wręcz wyrzucało.

Wydaje się, że łatwiej jest wskazać co wspólnie moglibyśmy jeść o ile taki pakiet dań do wyboru byłby zdefiniowany.

To jest właśnie główna idea:
Wybierzmy tylko co chcielibyśmy jeść w czasie rejsu, a resztą zajmie się aplikacja.

Wspomnę jeszcze o - delikatnie rzecz ujmując - nieporozumieniach pomiędzy weganami a mięsnymi :) a to też będzie rozwiązane w tej aplikacji ;)

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 lip 2016, o 20:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lip 2011, o 16:23
Posty: 12
Lokalizacja: Lublin / Vancouver
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: kpt.
Pomysł rewelacyjny !
Zawsze na początku rejsu miałem problem z ustaleniem menu i potem z listą zakupów. Taki software rozwiązał by i przyspieszył zrobienie takiej listy.
Zamiast wysłuchiwania listy życzeń mógłbym po prostu przeczytać propozycję menu i od razu wydrukować gotową listę zakupów wraz z ilościami.
Możliwości rozwoju takiego programu też widzę wręcz nieograniczone - menu na różne klimaty i sytuacje pogodowe i różne preferencje, dodawanie przepisów kulinarnych, dodawanie przybliżonych cen produktów z różnych krajów....
Po obejrzeniu filmu jednak ( przyznaję, że obejrzałem tylko raz ), pierwsze wrażenie mam takie, że z programem należałoby się trochę zaprzyjaźnić - nie jest zbyt intuicyjny. Może to tylko pierwsze wrażenie ale jednak.
Czy ma to być soft komercyjny czy tylko tak się bawisz ?
Tak czy inaczej gratuluę pomysłu i dopinguję do pociągnięcia projektu :D

_________________
Pozdrawiam nałogowców-żaglowców, Piotr

Stałe są tylko zmiany.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2016, o 01:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
Fajnie że spodobała Ci się idea :) i muszę przyznać, że Twoje pomysły dokładnie wpisują się w wizję projektu. Nawet jeżeli chodzi o produkty referencyjne z innych krajów. Ta funkcjonalność jest również w planach.

Interfejs prototypu, jak zauważyłeś, z pewnością wymaga cierpliwości przy pierwszym kontakcie ale potem jest już na pewno lepiej. Sama użyteczność będzie przedmiotem odrębnych prac, ale to już w późniejszym etapie.

Projekt oczywiście ma ambicje zarobić na siebie, ale czy to będzie w modelu Freemium czy innym to jeszcze czas pokaże. Najważniejsze by był przydatny :)

W każdym razie wysyłam Ci na priv link z kodem pełnego dostępu i będę wdzięczny za wszelkie uwagi czy sugestie.

Zapraszam gorąco do testów forumowiczów przed którymi stoją aprowizacyjne wyzwania.
Każdemu z przyjemnością przekażę dane dostępowe i udzielę wszelkiego wsparcia.
Proszę o kontakt na priv

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2016, o 09:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2011, o 18:24
Posty: 3405
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 256
Otrzymał podziękowań: 1141
Uprawnienia żeglarskie: galernik
U nas na delphiah w Kasteli mamy już takie aplikacje 4D: www. Sajmoncodzisiajjemy.pl
oraz www.sajmongdzietujestjakissklepik.cro
;)

_________________
Tomek Sosin - +48 724 334 721
... jakby było lepiej - to by sie nie dało wytrzymać!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2016, o 10:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lip 2011, o 16:23
Posty: 12
Lokalizacja: Lublin / Vancouver
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: kpt.
Sajmon,
Obydwa podane prze ciebie linki odpowiadają:
"Nie odnaleziono serwera"

_________________
Pozdrawiam nałogowców-żaglowców, Piotr

Stałe są tylko zmiany.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2016, o 10:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2011, o 18:24
Posty: 3405
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 256
Otrzymał podziękowań: 1141
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Bo te linki dzialaja tylko w czasie rejsu, a adres trzeba wypowiedziec glosowo, opuszczajac "www" ;)

Jak zawsze wyjde na wredotę, ale zaczałem ogladać film.

Może nadejda już niedlugo czasy kompletnych kretynów, ktorzy beda z "menu udostepnionego", wybierac kanapkę z serem żóltym i pomidorem dla szesciu osob i z wypiekami na twarzy, będą czekać co komputer podpowie. Ile chleba kupić! Ile pomidorow! Domyslam się, że każda osoba bedzie musiala podać co najmniej wagę, wzrost i płeć, bo skad biedny komputer bedzie wiedzial, czy ktos zje jedną, czy cztery kanapki. Na pewno bedzie z czasem w menu udostepnionym risotto z krewetkami, dla osmiu osob!
Wieczorem komputer wyliczy - 88 dag ryżu 1,2 kg krewetek 26 g oleju, trzy zabki czosnku, cwierć natki pietruszki. No ale na targu nazajutrz - o losie! Nie ma krewetek reset, zawieszenie, game over, obiadu brak!

Smutny to czas kiedy ludzie bez komputera, nie beda potrafili zaplanować zakupów, wyżywienia na rejs.

_________________
Tomek Sosin - +48 724 334 721
... jakby było lepiej - to by sie nie dało wytrzymać!



Za ten post autor Sajmon otrzymał podziękowania - 3: Jaromir, Moniia, nauaag
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2016, o 12:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
Sajmon napisał(a):
Smutny to czas kiedy ludzie bez komputera, nie beda potrafili zaplanować zakupów, wyżywienia na rejs


Aplikacja ma raczej znaczenie pomocnicze w planowaniu zakupów niż miałaby je zastąpić.

Technologia w ogóle wkracza w każdą sferę życia i raczej trudno to powstrzymać. Ważne by nie wyłączać rozsądku :)

GPS na jachcie jest pomocny, ale nawigację terestryczną czy zliczeniową warto znać.
To forum jest świetne do wymiany poglądów, ale na zywo też warto rozmawiać :)

Wyobraź sobie, że wpiszesz w aplikację zestaw fajnych, sprawdzonych rejsowo, receptur dań. Tylko raz.
Na spotkaniu przedrejsowym załoganci wybierają po obrazkach to co im pasuje a Ty masz od razu listę wszystkich produktów, które konieczne są do przygotowania posiłków w odpowiednich ilościach. Drukujesz ponadto przepisy do każdego dania, by wachta kambuzowa wiedziała co ile i jak.
Masz też oszacowany koszt, który może uwzględniać zaplanowane wyjścia na obiad w knajpce.

Więcej czasu na inne przyjemności :)
Zapraszam do testów!

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2016, o 13:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2011, o 18:24
Posty: 3405
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 256
Otrzymał podziękowań: 1141
Uprawnienia żeglarskie: galernik
No wiec wyobrazilem sobie. Najwyraźniej reprezentuje tę część ludzkosci, którzy nie będą korzystać z takich aplikacji, bo to co sobie wyobrazilem - nie podoba mi się. Może na jakis rejsach wyprawowych, gdzie jest dziesiec, dwanascie osób,trzy tygodnie w morzu... Optymalizacja ilosci ładunku, koszty. Ale ile jest takich wypraw?
Na rejsie wakacyjnym pomysl używania takiej aplikacji wydaje mi się okropny.
"We środę, będziemy jeść krupnik, kotlety mielone i kluski slaskie".... A może w środe zlowimy ryby, albo poznamu lokalesa, ktory namowi nas na jagniecine z grilla, albo restaurator na kotwicowisku zlowi tunczyka, a może beda super warunki i każdy bedzie wolal wypic kubek knora, żeby korzystac z wiatru, fal, słońca
No ale jesli tylko ktos chce korzystać oprocz naszego kochanego Kuracenta z takich aplikacji...
od razu można by zrobic aplikacje dla skiperow
Wpisywaloby sie godzinę miejsce wyplynięcia, aplikacja podawalaby trasę. Po drodze podrzucala by skipperowi anegdotki do opowiedzenia. We wtorek śmieszne, w środę grozą wiejące. Zakladka gitara, po kliknięciu lista szant do odśpiewania w danym dniu.

No nie podoba mi sie takie planowanie, menu z gory ustalone, ilosci skladników, brak improwizacji, brak niespodzianki, zero szalenstwa.

Natomiast podoba mi się, że można już w wielu miejscach zamowic przez internet zakupy, ktore umyślni dżentelmeni przywożą wprost na keję, wprost na jacht

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

kolorama napisał(a):
który może uwzględniać zaplanowane wyjścia na obiad w knajpce.

Więcej czasu na inne przyjemności :)
Zapraszam do testów!


Fuj! "Zaplanowane wyjscia do knajpki" - jakos wole spontaniczne wyjscia do knajpki ;)

_________________
Tomek Sosin - +48 724 334 721
... jakby było lepiej - to by sie nie dało wytrzymać!



Za ten post autor Sajmon otrzymał podziękowanie od: Jaromir
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2016, o 14:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
Sajmon napisał(a):
Natomiast podoba mi się, że można już w wielu miejscach zamowic przez internet zakupy, ktore umyślni dżentelmeni przywożą wprost na keję, wprost na jacht

Świetny pomysł, dzięki Sajmon! :) Wystarczy sprzęgnąć listę zakupową z np. jakimś dostawcą na miejscu startu rejsu. Wow! :) Wpisuje do todosów...

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 lip 2016, o 19:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
Cześć
Zastanawiam się nad poskładaniem żeglarskiego menu.
Chciałbym wybrać konkretne dania na posiłki do tygodniowego morskiego rejsu.

Przyjąłem następujące założenia:
1. Rejs po Bałtyku powiedzmy jesienią Gdynia - Gotlandia - Gdynia
2. Dania niezbyt skomplikowane, możliwe do przygotowania w trudniejszych warunkach.
3. Rodzajowo z wysokim prawdopodobieństwem że będą zjadliwe przez wszystkich :)
3. Wszyscy załoganci akceptują potrawy mięsne
4. Jest mała lodówka, kuchenka 2 palniki
5. Załoga przygotowuje samodzielnie posiłki (śniadanie, obiad, przekąska, kolacja) przez 5 dni
6. Budżet raczej skromny

Czy znajdę dobre dusze do pomocy? :)
5 śniadań, obiadów, kolacji, i przekąsek

Może są na forum miejsca, gdzie wystarczy wskazać, to sobie przepiszę.
Jeszcze nie przejrzałem dokładnie, ale to zrobię.

Fajnie byłoby dobrać takie dania, które sprawdziły się w czasie rejsu. Były sycące, łatwe w przygotowaniu i smaczne. Ja mam taką sprawdzoną sałatkę z sera białego to jej przepis gdzieś tu wkrótce umieszczę.

Jak się uda złożyc takie menu, to (za zgodą) wystawię na forum gotowe menu i listy zakupowe dla różnych wariantów ilości osób wraz z przepisami.

Potem np. moglibyśmy zrobić menu Chorwackie czy Greckie?

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 lip 2016, o 07:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2015, o 20:06
Posty: 154
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował : 144
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: jachtowy sternik morski
Ja mogę zaproponować bardzo syte danie z wołowiny gulaszowej, fasoli w puszce, ziemniaków, pomidorów z puszki. Do tego przyprawy kmin rzymski, pieprz, sól, papryka, majeranek. Danie bardzo syte dla 8 osób to było:
- 2 puszki fasoli
- 2 puszki pomidorów
- 1kg wołowiny
- ziemniaki... nie liczyłem ile obrałem, myślę, że 1,5-2kg

Dość długo się gotuje, ale można zrobić w jednym garnku, można zmodyfikować np. dodać cebulę, marchewkę, paprykę.

Chętnie skorzystam z dostępu do aplikacji do testów, akurat planujemy mały rejs :)
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 lip 2016, o 12:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, o 17:28
Posty: 2013
Lokalizacja: Meksyk
Podziękował : 773
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
Nie odbierz tego jako krytykę Twojego zamysłu.
Włożyłeś sporo pracy w napisanie tej aplikacji i nie chcę przyczyniać się do studzenia Twojego zapału, ale uważam, że czas jaki poświęciłeś na ten projekt jest nieadekwatny do korzyści jakie może on przynieść.

Z mojego doświadczenia wynika, że zaopatrzenie na przeloty zazwyczaj jest robione w różnych częściach świata i planowanie przy komputerze listy zakupów będzie brutalnie weryfikowane w lokalnym supermarkecie.
Moja Kasia układa listę zakupów w trakcie ich robienia widząc co lokalny market, targ i stragany oferują. Zazwyczaj kupujemy świeże lokalne produkty, oraz to czego załoga chce spróbować z rzeczy niedostępnych w Polsce.
Taka sytuacja - jako przykład: Seszele - lokalny market na wyspie oferuje kilka ziemniaków, podgniłe marchewki, ogórki, coś w butelkach czego się nie da zidentyfikować, oraz kaszę, ryż i jakieś przyprawy. Na tym koniec. Kupiliśmy więc dwie spore świeże ryby od rybaków i zrobiliśmy sobie grila. Kolejne zakupy były w supermarkecie w Wictorii, gdzie z planowanych zakupów nie udało się prawie niczego zrealizować, bo lokalny rynek proponował zupełnie coś innego.
Teraz jestem na Maderze i lokalny Pingo Doce wygląda zupełnie inaczej niż ten w Lizbonie. Więc skupiamy się na lokalnych produktach.
Dzisiaj będą krewetki bo są świeże i w zaskakująco niskiej cenie, ale o tym dowiedzieliśmy się na miejscu.
Łowimy też ryby i to również zmienia nasze plany w trakcie przelotów.

Przenosząc Twoją aplikację do realiów, stwierdzić muszę, że będzie ona mało przydatna.
Ale gdybyś zdecydował się zebrać w jedno miejsce fajne przepisy kulinarne przystosowane do warunków jachtowych, uwzględniające wykorzystywanie różnych lokalnych produktów z podziałem na części świata z możliwością dzielenia się pomysłami przez użytkowników - to byłoby coś.
A gdybyś to zrobił w wersji angielskojęzycznej, to byłby szansa na pójście wordwide.

_________________
Marek (dawniej Jeanneau - wszystko się kiedyś kończy)
Czas ruszać. www.newkate.com



Za ten post autor -O- otrzymał podziękowania - 6: bratanek65, Były user, Moniia, Moroszka, nauaag, Zbieraj
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 lip 2016, o 17:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
Jeanneau napisał(a):
Ale gdybyś zdecydował się zebrać w jedno miejsce fajne przepisy kulinarne przystosowane do warunków jachtowych, uwzględniające wykorzystywanie różnych lokalnych produktów z podziałem na części świata z możliwością dzielenia się pomysłami przez użytkowników - to byłoby coś.
A gdybyś to zrobił w wersji angielskojęzycznej, to byłby szansa na pójście wordwide.


W zasadzie świetnie odczytałeś moje intencje. Taki właśnie jest cel długoterminowy projektu - baza przepisów, powiązanych różnymi kluczami, oparta na bazie produktów spożywczych w wielu wersjach językowych. Dzięki temu składniki dowolnego przepisu będą zrozumiałe dla użytkowników z innych kultur, stref językowych.

Dzięki w ogóle za Twój głos. Absolutnie nie tracę entuzjamu a wręcz pozwolę sobie nawet zamienić tę odrobinę cierpkiego ale zdrowego soku z cytryny od Ciebie w lemoniadę :)

Sytuacja, którą przedstawiłeś, w kontekście użycia aplikacji, na pierwszy rzut oka wydaje się wykluczać potrzebę wspomagania aplikacją, ale...

...spróbujmy podejść od drugiej strony...

(Pani) Kasia wpisuje w aplikacji wybrane produkty "co lokalny market, targ i stragany oferują", klika wyszukaj i otrzymuje listę np. lokalnych przepisów zawierających dane produkty. Wybiera jeden z nich, określa ilość na np. 5 osób (i lista z wymaganymi ilościami produktów gotowa. Nie kupi za dużo ani za mało :)

Przyznaję, że to tak trochę wymuszony przypadek użycia, bo aplikacja przyda się raczej w bardziej popularno-lokalizacyjnych wyprawach.

Na razie chcę dopracować wersję polską (choć anglojęzyczna wersja działa już dla list zakupowych).

Chciałbym razem z Wami, wyłuskać takie perełki przepisów spełniających te kryteria które wcześniej w poście wypisałem, następnie przygotować plan posiłków i udostępnić go wszystkim użytkownikom. Po przeliczeniu na wybraną ilość załogi będzie od razu gotowa lista zakupowa. Jeżeli załoga czy II oficer będzie miała czas na korekty menu, to super, ale już nie trzeba będzie liczyć ile i czego trzeba kupić.

Przejrzałem już częściowo forumowy kambuz i znalazłem parę fajnych i prostych przepisów, zrywając przy okazji boki ze śmiechu :)
Wkrótce wrzucę tu też moje propozycje pod bałtycki rejs.

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 lip 2016, o 20:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
martinez98 napisał(a):
Chętnie skorzystam z dostępu do aplikacji do testów, akurat planujemy mały rejs


Fajnie, cieszę się, dane posłałem i liczę na Twoje uwagi :)

natomiast mam pytanie odnośnie
martinez98 napisał(a):
- 1kg wołowiny


Ta wołowina to też jest w puszce czy jakos inaczej?

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 lip 2016, o 22:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sty 2012, o 00:16
Posty: 441
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 95
Otrzymał podziękowań: 69
Uprawnienia żeglarskie: mate
Wg mnie, taka aplikacja mogłaby się przydać:
Cytuj:
Pan Jurek (l. 66) prowadzi tygodniowe rejsy po Bałtyku. Nie lubi, nie umie i nie chce mu się zajmować kulinariami. Jak stoi na cumach to naprawia łódkę, odsypia nocki albo pisze SMSy do dziewczyny.
Jurek co tydzień w sobotę dostaje na burtę nową ekipę. 5-10 osób.
I co tydzień w sobotę to samo - Ekipa jeszcze się nie zintegrowała, a już ma zadanie - zaprowiantowanie. Ilu ludzi tyle nadziei, ale konkretów brak.
Pan Jurek zaparza kawę i idzie z fajką na deck. Na odchodne wspomina, że poprzednia ekipa korzystała z jakiejś takiej... w telefonie. Fo Fu, czy jakoś tak.
Szczęśliwie w Ekipie jest Nikola - dziewczyna z pokolenia Y lub nawet Z, która sprawnie odpala na swoim telefonie aplikacje, i wprowadza:
- liczbę osób,
- liczbę dni rejsu,
- czy na jachcie jest sprawna lodówka.
Aplikacja "wypluwa" odpowiednią liczbę "obiadów", które Nikola czyta Ekipie:
N: Golonka po bawarsku?
E: Huuuuraaa!
N: Gołąbki w sosie pomidorowym?
E: Yyyyyy.... niech będą.
N: Ziemniaki z ryżem i makaronem?
E: WTF?
Ekipie nie podoba się "obiad"? Nikola usuwa go z listy zgrabym slidem, a w jego miejsce aplikacja wstawia następny (patrz "sugerowani znajomi" na fb - można usuwać i usuwać).
Jak Ekipa "klepnie" obiady, to robią śniadania i kolacje.
Cała operacja zajmuje 15 min, czyli tyle ile pan Jurek potrzebował na fajkę, kawę i SMSa.
Na koniec Ekipa i Jurek wpisują palcami Nikoli zachcianki oraz niezbędne artykuły: 5 galonów mleka, 72 gorzkie czekolady, 2 piwa, taśma klejąca, gąbki do mycia naczyń, kwiaty.
<Zapisz> <wyślij na mejla>
Czas jechać do biedry.

Wszelkie podobieństwo do prawdziwych postaci i zdarzeń jest przypadkowe


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 lip 2016, o 23:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5395
dudeusz75 napisał(a):
niezbędne artykuły: 5 galonów mleka, 72 gorzkie czekolady, 2 piwa,
dudeusz75 napisał(a):
Wszelkie podobieństwo do prawdziwych postaci i zdarzeń jest przypadkowe
E tam, niepotrzebne zastrzeżenie. Nie ma takiej ekipy.
No, chyba, że pomyliłeś ilość piwa z ilością mleka. :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lip 2016, o 09:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
dudeusz75 napisał(a):
Cała operacja zajmuje 15 min, czyli tyle ile pan Jurek potrzebował na fajkę, kawę i SMSa.


Ja może nie obiektywny jestem, ale historia jak dla mnie bomba :)

Po dzieciach swoich widzę, że jest już taki nawyk, potrzeba, natychmiastowych gratyfikacji. Liczyć, planować? - to nie bardzo, szkoda czasu, ale wybrać, ocenić, kliknąć i od razu to mieć - to jak najbardziej.

Niemniej, by tak to wyglądało jak w historii #dudeusz75 potrzbna jest baza przepisów.
Zdaję sobie sprawę, że Ci, którzy chcieliby najszybciej skorzystać, to być może nie mają wiedzy ani cierpliwości by wpisać przepisy.

Chcę to w miarę szybko uzupełnić, stąd moja inicjatywa z pozbieraniem sprawdzonych prostych dań na rejs.

Poniżej zgłaszam moją propozycję na 5 bałtyckich śniadań na jachcie:
--------------------

01.
Marian J. napisał(a):
viewtopic.php?f=42&t=13984#p196866
A teraz przepis na sałatkę o nieco innym niż tradycyjnym składzie i bardzo subtelnym łagodnym smaku:
Puszka kukurydzy, puszka ananasów w plastrach które trzeba pokroić w kostkę, dwa udka drobiowe wędzone pokrojone w kostkę po wcześnieszym obraniu ze skórki, i to wszystko wymieszane z majonezem. Jak nie ma wędzonego drobiu to można go zastąpić żółtym serem pokrojonym w kostkę. Smacznego



02.
Kefas napisał(a):
viewtopic.php?f=42&t=9522&p=181537&hilit=Omlet+kapita%C5%84ski#p181537

Zaproponuję śniadanie - sprawdzone kilka razy:

Omlet kapitański:

Niezbędne elementa:
- jajka
- warzywa (pomidory, papryka, coś podobnego)
- wędlina (kiełbasa, boczek, cokolwiek)
- ser żółty, pleśniowy, ulubiony.


03. Jajecznica z kiełbasą (jaja, kiełbasa, cebula, szczypiorek, chleb, masło)
04. Parówki na ciepło (parówki, musztarda, ketchup, ser żółty, chleb, masło)
05. Musli z gorącym mlekiem i cukrem
----------------------

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lip 2016, o 10:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2015, o 20:06
Posty: 154
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował : 144
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: jachtowy sternik morski
kolorama napisał(a):
Ta wołowina to też jest w puszce czy jakos inaczej?

Akurat ta była lokalnie kupiona w 2 paczkach po 0,5kg gulaszowa w plastikowych opakowaniach. Czyli wystarczyło obtoczyc w przyprawach po opłukaniu, obsmażyć w garnku i wtedy reszta składników.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lip 2016, o 11:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
... i propozycje na bałtyckie obiady

01, 02,
Micubiszi napisał(a):
viewtopic.php?f=42&t=11827#p154085
01. Potrawa z makaronu i białego sera. Makaron 500g około 2,50 ser biały 250g 3 złote do tego jeszcze kawałek słoniny za 2 złote .
Słoninę w kostkę i robimy z niej skwarki na złoto. Makaron gotujemy , dodajemy ser skwarki z tłuszczem potem sól i co ważne sporo pieprzu. Gotowe 3 osoby się najedzą . Wyszło max 3 złote na osobę. Przygotowanie 30 min .

02. Ryżowa papa . Cztery torebki ryżu 3 zeta, Szynka konserwowa 250 g 5 złotych kukurydza puszka 2 złote, majonez mały 3 złote ,pieprz ziołowy, papryka ostra sól . Ryż gotujemy ,do niego szynka w kosteczkę ,kukurydza , majonez , przyprawy i mieszamy . Suma 13 złotych na 4 osoby czyli po 3,25 od osoby. Czas 20 min.

03,
Narjess napisał(a):
viewtopic.php?f=42&t=11827#p154091

03. 75dag boczku surowego wędzonego - 10 zeta kroimy w kosteczkę. Zesmażamy, odlewamy tłuszcz. Dorzucamy puszkę groszku(bez wody) 2 zeta, posiekane dwa ząbki czosnku (20groszy?) i zalewamy śmietaną Piątnicy (dla mnie najlepsza, ale wg gustu - gęsta musi być) Piątnicy - 2,5 zeta. Czekamy aż zabulgocze, 2 min i zdejmujemy z ognia. Mieszamy z ugotowaną wcześniej paczką dowolnego makaronu. Nie dosalamy, bo boczek daje dużo soli, pieprzu można. Suma 15 zet, a żarcie na 5 głodnych jest.

04,
Narjess napisał(a):
viewtopic.php?f=42&t=11827#p154118
04. Wegetariańsko i na słodko. Gotujemy rurki makaron(3 zeta). Posypujemy ugotowany makaron na talerzach pokruszonym białym serem(dwie kostki250g - 5 zeta). Duży półlitrowy jogurt naturalny(2zeta) dosładzamy do smaku i polewamy ser i makaron. Posypujemy cynamonem. Dla 5-6 osób na obiad, lub połowa porcji jako deser. Cena na osobę 2,5 zeta. Nie polecam jako podkład pod alkohol

05, 06,
mat napisał(a):
viewtopic.php?f=42&t=11827&start=60#p249020
05. Przepis 1. Błyskawiczna fasolka po bretońsku z kaszą gryczaną
Składniki:
- 3-4 puszki fasoli (używałem czerwonej, ale można wykorzystać białą lub połączyć obydwa rodzaje) - fasola z puszki jest już miękka więc nie trzeba moczyć i długo gotować
- 16 parówek pokrojonych na małe kawałki (może być dowolna kiełbasa w odpowiedniej ilości, również pokrojona, aczkolwiek moim zdaniem lepsza jest wersja parówkowa)
- 2 duże cebule
- duży przecier pomidorowy (300ml)
- 2-3 ząbki czosnku (można więcej)
- przyprawy - sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra
- olej do smażenia
- 6-7 torebek kaszy gryczanej błyskawicznej


06. Przepis 2. Makaron z tuńczykiem w sosie śmietanowo-koperkowym (Klasyka)
Składniki:
- makaron spaghetti - 4 paczki
- 1 duża cebula
- 3 puszki tuńczyka
- śmietana 12% - 400 ml (duży kubek)
- 4-5 ząbków czosnku
- koperek (jeżeli jest to świeży - najsmaczniejsze, jeżeli nie - może być suszony)
- sól, pieprz
- olej do smażenia

07,
martinez98 napisał(a):
viewtopic.php?f=42&t=24729#p429986
07. Ja mogę zaproponować bardzo syte danie z wołowiny gulaszowej, fasoli w puszce, ziemniaków, pomidorów z puszki. Do tego przyprawy kmin rzymski, pieprz, sól, papryka, majeranek. Danie bardzo syte dla 8 osób to było:
- 2 puszki fasoli
- 2 puszki pomidorów
- 1kg wołowiny
- ziemniaki... nie liczyłem ile obrałem, myślę, że 1,5-2kg


08. Sadzone na czerwonym i zielonym (jarskie). Dusimy cebulę, marchew i brokuły. Potem na to kładziemy jaja sadzone posypane szczypiorkiem i pieprzem

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lip 2016, o 11:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
...na kolacje nie znalazłem specjalnych propozycji na forum. Można pewnie wykorzystać część śniadaniowych i obiadowych albo kanapki:

-------------------
oto propozycje kolacyjne:
01. Kanapka: ser, szynka, sałata, majonez, pomidor
02. Kanapka: kiełbasa, cebula, ogórek kiszony
03. Kanapka: serek śmietankowy, dżem
04. Sytosałatka: sałata lodowa, tuńczyk z puszki, ser biały, oliwki, papryka, jabłko
05.
Narjess napisał(a):
viewtopic.php?f=42&t=13984#p196899
Kukurydza + czerwona fasola + tuńczyk razem z olejem + cebula w kostkę. Bez majonezu. Też leniwa, ale lepsza jak godzinkę postoi (cebulka nieco zmięknie)
Dla lubiących kolorki można dorzucić puszkę minikarotki.


-------------
Przekąski:
01. Prince Polo
02. Czekolada mleczna i gorzka
03. Paluszki słone
04. Snickers
05. Kisiel, budyń, kaszka itp
06. Zupka instant

------------
Napoje:
01. Woda mineralna niegazowana
02. Soki: jabłko, pomarańcza
03. Coca Cola
04. Kawa, herbata, kakao

--------------
Alkohole:
01. Piwo
02 Wódka, whisky
03. Wino

Zapomniałem o czymś może?

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lip 2016, o 12:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
... do przekąsek dorzucam jeszcze owoce:
---------
Przekąski:
01. Jabłka
02. Banany
03. Pomarańcze

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lip 2016, o 14:10 
*** Ban ***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012, o 00:32
Posty: 2084
Lokalizacja: gdzie zawieje :-)
Podziękował : 455
Otrzymał podziękowań: 766
Uprawnienia żeglarskie: mam
- i niezawodny kisielek na winie :mrgreen: ale to oczywiście w porcie tylko :mrgreen:

_________________
Seba

"Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota; co do Wszechświata nie jestem całkiem pewien. Albert Einstein


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lip 2016, o 15:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2013, o 18:30
Posty: 7297
Lokalizacja: Oceany Konińskie
Podziękował : 3585
Otrzymał podziękowań: 1951
Uprawnienia żeglarskie: papierowe
Aplikacja mnie się podoba bo "najgorsze jest to wymyślanie". A że robienie zakupów uważam za nudny i nieprzyjemny obowiązek, staram się kupić wszystko przed pływaniem żeby potem nie psuć sobie wakacji. I nie mówię tu o tygodniowym rejsie w 10 osób tylko o kilkudniowym pętaniu się po jeziorach w 3-5 luda. Dla rejsu uważam pomysł za genialny.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

mój przepis na śniadanie w rejsie: kładziemy na stół chleb i wszystko co się nadaje do chleba a każdy robi sobie kanapkę sam. W zależności od warunków rozszerzamy lub zawężamy definicję wszystkiego.

_________________
Aniołek, kurła, aniołek.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lip 2016, o 10:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 14:31
Posty: 72
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: kj
Seba napisał(a):
i niezawodny kisielek na winie ale to oczywiście w porcie tylko


ciekawe, mógłbyś rozwinąć? :)

_________________
Pzdr
Artur Malec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lip 2016, o 11:18 
*** Ban ***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012, o 00:32
Posty: 2084
Lokalizacja: gdzie zawieje :-)
Podziękował : 455
Otrzymał podziękowań: 766
Uprawnienia żeglarskie: mam
kolorama napisał(a):
Seba napisał(a):
i niezawodny kisielek na winie ale to oczywiście w porcie tylko


ciekawe, mógłbyś rozwinąć? :)


gorący kubek z kisielkiem, tylko zamiast wody wino :-)

_________________
Seba

"Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota; co do Wszechświata nie jestem całkiem pewien. Albert Einstein



Za ten post autor Seba otrzymał podziękowanie od: Zielony Tygrys
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL