Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 17:05




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: STCW
PostNapisane: 19 lis 2019, o 11:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2013, o 16:44
Posty: 1743
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 264
Otrzymał podziękowań: 976
Uprawnienia żeglarskie: KJ
Zostałam poproszona przez kilka osób o pomoc w "ogarnięciu" kursu na podstawowe STCW.
Ponieważ mam dobry kontakt z ośrodkiem szkolenia Akademii Morskiej w Szczecinie mogę taki indywidualny, zintegrowany kurs zorganizować.
Indywidualność będzie polegała na tym, że kurs odbędzie się także w sobotę i niedzielę.
Oczywiście trzeba na całość przeznaczyć tydzień ale sądzę, że AM będzie skłonna by część tzw. odnowieniową bezwzględnie, zrobić na koniec tygodnia.
Osobiście mam aktualne STCW więc ja nie mam żadnego interesu. Sprawa wyszła przy okazji STCW roro, który zorganizowałam i który właśnie się zakończył.
Koszty są takie jakie ma w cenniku AM (nie jestem pośrednikiem i niczego z tego nie mam. Jakby kto pytał).
Wstępnie planowany termin to grudzień/styczeń.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to proszę o informację na maila kontakt@natango.pl i podanie czy tylko odnowienie, czy całość i o preferowany termin.

_________________
Jestem w tym wieku, że milczę gdy ktoś opowiada głupoty.
Szkoda mi czasu na walkę z idiotami.
Hania - Halina - Inka



Za ten post autor Hania otrzymał podziękowanie od: Kurczak
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: STCW
PostNapisane: 19 lis 2019, o 17:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14005
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2010
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
W styćniu plonciem bałdzo, bałdzo. :D

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: STCW
PostNapisane: 19 lis 2019, o 21:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2013, o 16:44
Posty: 1743
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 264
Otrzymał podziękowań: 976
Uprawnienia żeglarskie: KJ
Kurczak, już wtorek a Tobie jeszcze się język plącze ?

_________________
Jestem w tym wieku, że milczę gdy ktoś opowiada głupoty.
Szkoda mi czasu na walkę z idiotami.
Hania - Halina - Inka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: STCW
PostNapisane: 19 lis 2019, o 21:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
A jak to jest z odnowieniem?
Czy odnowienie musi się odbywać jeszcze w trakcie ważności certyfikatu, jakiś czas po wygaśnięciu, czy kiedykolwiek?

Już dobre dwa lata mam "przeterminowane" kwity - czy mam iść ścieżką odnowienie czy od nowa?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: STCW
PostNapisane: 20 lis 2019, o 04:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Maar napisał(a):
Już dobre dwa lata mam "przeterminowane" kwity - czy mam iść ścieżką odnowienie czy od nowa?

W twoim wypadku te dwa lata są dyskwalifikujące dla innych kolegów problemem może być udokumentowanie wymaganej sześciomiesięcznej praktyki. Dodatkowo w każdym przypadku sugeruje poważne zastanowienie się nad sensem takiego szkolenia. Wiem, że już nie raz o tym pisałem ale do czasu ewentualnej zmiany programów i/lub kultury szkolenia STCW będę do znudzenia powtarzał o bezsensowności takiego przeszkolenia STCW w zakresie bezpieczeństwa.

Hania napisał(a):
Sprawa wyszła przy okazji STCW roro, który zorganizowałam i który właśnie się zakończył.

Czy „STCW roro” to STCW V/2.9 i czy ono ma spełniać wymagania o których rozmawialiśmy na początku tego lata?

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: STCW
PostNapisane: 20 lis 2019, o 08:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2013, o 16:44
Posty: 1743
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 264
Otrzymał podziękowań: 976
Uprawnienia żeglarskie: KJ
1. Marku, z pakietu STCW podstawowego medyczny i bezp. własne są dożywotnie więc przypuszczam, że by Ci "przepisali", natomiast ITR i p/poż się odnawia. Są ważne na 5 lat, jeżeli przekroczysz o 1 rok, udokumentujesz 6 mcy praktyki to uznają do przedłużenia. Powyżej tego okresu, czyli 6 lat musisz robić całość.

2. Teraz robiliśmy STCW V/2.4 i V/2.8 , są wymagane przez Norwegów i Duńczyków od jachtów komercyjnych. Nie ma znaczenia, że my to do 12 pasażerów. Nie wmówi się im, że nie jesteś komercyjny, bo na kontrolę przychodzą przygotowani i doskonale wiedzą co jaki armator (jacht) oferuje i w jaki sposób.

3. Nie zamierzam się kopać z koniem, chcę robić to co robię. Jeżeli jakaś władza jest szczęśliwa jak zobaczy kwity z STCW to niech ma. Traktuję je jako dupochrony. To jeszcze nie jest poziom Barei i można tolerować by robić swoje. Na całym świecie jakaś władza czegoś od ludu wymaga. Tak do tego podchodzę.

4. Poziom szkolenia jest jaki jest. Być może dla prostego nowicjusza, marynarza jest w tych kursach jakaś wartość dodana. Dla nas nie, dlatego wybrałam ośrodek w którym to rozumieją. Tak jak ostatnio, wiedzieli że na kursie będą sami żeglarze "komercyjni" (tylko Kurczak jeszcze nie komercyjny), że w zasadzie nie znają naszej specyfiki pływania ale coś tam Pani starała się nam podpowiedzieć, opowiedzieć.
Wczoraj z nią rozmawiałam i ona jest zadowolona z kursu, bo dowiedziała się czegoś od nas, dla niej było to ciekawe doświadczenie. Ma nadzieję, że mimo wszystko w drugą stronę też coś przeszło.

5. Już ustalony termin pełnego STCW, uwzględnia sobotę i niedzielę.
Koszt całości 850 zł ( w tym wydanie certyfikatu)
02.12.19 medyczny
03-04.12.19 bezpieczeństwo własne
05-06.12.19 ITR
07-08.12.19 p/poż

Kurs odbywa się w ośrodku szkoleniowym AM Szczecin przy ul. Dębogórskiej 7. Zainteresowanym podam nr konta do wpłat i telefon do pani co tym zarządza. Można otrzymać fakturę do rozliczenia.

6. Tym razem nie podstawiam jachtu jako zaplecza hotelowego, akurat w tym terminie nas nie ma. Blisko ośrodka jest hotel, nocleg 30 lub 35 zł/doba.

_________________
Jestem w tym wieku, że milczę gdy ktoś opowiada głupoty.
Szkoda mi czasu na walkę z idiotami.
Hania - Halina - Inka



Za ten post autor Hania otrzymał podziękowanie od: Maar
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: STCW
PostNapisane: 22 lis 2019, o 19:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Hania napisał(a):
udokumentujesz 6 mcy praktyki to uznają do przedłużenia.

Ad.1
Czy ubiegaliście się o odnowienie Fire/ITR i czy była honorowana praktyka na waszym jachcie? Czy otrzymaliście „standardowe” certyfikaty STCW czy „żeglarza komercyjnego”?
Hania napisał(a):
Teraz robiliśmy STCW V/2.4 i V/2.8 , są wymagane przez Norwegów i Duńczyków od jachtów komercyjnych.

Ad.2
Dlaczego wcześniej użyłaś terminu „roro STCW”, już o tych szkoleniach rozmawialiśmy i trochę się zdziwiłem.
Z numeracją konkretnego przeszkolenia może być pewna nieścisłość. Kiedyś operowało się tzw. numerem kursu modelowego IMO teraz natomiast na certyfikacie powinien być numer prawidła konwencji STCW według którego było zorganizowane szkolenie. Należy pamiętać, że co jakiś czas wchodzą w życie i/lub uprawomocniają się nowe regulacje co powoduje zmiany w numeracji. A zasady certyfikacji załóg statków pasażerskich właśnie niedawno się zmieniały i dlatego nie chce się wypowiadać o zastosowanej numeracji.
W waszym przypadku ale tylko moim zdaniem załoga stała powinna być dodatkowo przeszkolona zgodnie z prawidłem V/2 STCW i tak;
Passanger ship emergency familiarization – szkolenie może się odbyć na burcie bezpośrednio przed rozpoczęciem rejsu.
Safety training for personnel providing direct services to passengers in passengers spaces – w sklad tego szkolenia powinny wchodzić trzy oddzielne kursy;
- Passenger Ship Crowd Management Training
- Crisis Management and Human Behavior Training
- Passenger safety, cargo safety and hull integrity training
Trzeci kurs, błędnie nazywany RoRo nie powinien was interesować.
Oczywiście wszystkie te kursy/szkolenia/treningi mogą być zblokowane jak również same certyfikaty mogą być złączone. Za zgodność z konwencją wszelkich szkoleń oraz dokumentów potwierdzających odpowiada administracja morska danego kraju. Ona także powinna poinformować dokładnie odpowiednie strony konwencji STCW tak aby nie było problemów interpretacyjnych.
Hania napisał(a):
Nie zamierzam się kopać z koniem

Ad.3
A tu znowu wychodzi z ciebie „rogata dusza”, pamiętasz naszą ostatnią wymianę opinii? Ty powinnaś spełniać wymogi naszej bandery które powinny być zgodne z konwencją STCW. Natomiast Norwedzy czy Duńczycy mogą ciebie sprawdzać czy spełniasz wymogi bandery co powinno być równoznaczne ze spełnianiem wymogów międzynarodowych. Dodatkowo na swoich wodach mogą wprowadzać dodatkowe regulacje gdyż wszelkie „nasze morskie” konwencje mówią wyłącznie o minimalnych wymaganiach. A to nie stoi na przeszkodzie aby te wymagania były ostrzejsze dla jednostek bandery własnej ale i w szczególnych okolicznościach także dla jednostek obcych.
Hania napisał(a):
Poziom szkolenia jest jaki jest.

Ad.4
Ty musisz a inni nie i stąd moje uwagi o wartości tych szkoleń. Aby być sprawiedliwym to przyznam, że części szkoleń ma sens ale to temat na całkowicie inną dyskusje.
Hania napisał(a):
Już ustalony termin pełnego STCW,

Ad.5
Patrz pkt.4, dlaczego w to się angażujesz?
850PLN plus koszty własne to tydzień(?) żeglugi na pokładzie wybranego jachtu, np. u kol. Sajmona(?). Osoba zainteresowana szeroko pojętą tematyką żeglarską z takiego rejsu może wynieść dużo więcej. Zapewne na dobrym szkoleniu dedykowanym wyłącznie żeglarzom komercyjnym możemy nauczyć się coś więcej ale jak na razie to nie rozmawiamy o tego typu kursach.
Hania napisał(a):
nocleg 30 lub 35 zł/doba.

Ad.6
Ze śniadaniem???
PS.
Podczas martwego sezonu sugeruje zainteresować się szkoleniem tzw. Polar Code. Jeszcze ono was nie obowiązuje ale prędzej czy później zapewne będzie. A jeżeli będzie dobrze zorganizowane to dla poszerzenia własnej wiedzy szczerze polecam, zresztą zobaczyć zdziwiony wyraz twarzy „kystvaktinspektor” chyba nie do przecenienia.
Teraz tak pomyślałem, że może wejdziecie w układ z OSRM i pomożecie organizować takie szkolenia. Przecież doświadczonych marynarz polarników nie ma a na podstawowe szkolenie doświadczenie macie wystarczające a teorie można opracować. Mowie poważnie i jestem pewien, że zapotrzebowanie na te certyfikaty będzie rosło.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: STCW
PostNapisane: 25 lis 2019, o 14:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14005
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2010
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Niestety termin grudniowy dla mnie odpada. Jednak gdyby coś się takowego po nowym roku organizowało chętnie się dopiszę do listy uczestników.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: STCW
PostNapisane: 25 lis 2019, o 14:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Hania napisał(a):
1. Marku, z pakietu STCW podstawowego medyczny i bezp. własne są dożywotnie więc przypuszczam, że by Ci "przepisali", natomiast ITR i p/poż się odnawia. Są ważne na 5 lat, jeżeli przekroczysz o 1 rok, udokumentujesz 6 mcy praktyki to uznają do przedłużenia. Powyżej tego okresu, czyli 6 lat musisz robić całość.


Dzięki za informacje. Nie szukałem specjalnie, ale info ciekawe, może być przydatne wielu osobom.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 85 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL