Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 27 kwi 2024, o 03:46




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lut 2022, o 12:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2009, o 15:51
Posty: 906
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 637
Uprawnienia żeglarskie: s.j.
Witam wszystkich,
Po długich perypetiach mogę oficjalnie zakomunikować, że dokładnie za miesiąc 19 i 20 marca spotykamy się w katowickim kinie KOSMOS, na kolejnej edycji festiwalu. Dwa wieczory, siedem najlepszych filmów z archiwum JachtFilmu, ciekawe prezentacje i być może coś jeszcze ;).

Jak ktoś tęskni za tymi filmami, bądź ich nigdy nie widział, to będzie jedyna i ostatnia już okazja.
Zapraszam
Wszystkie szczegóły:
https://jachtfilm.pl/2022-2/katowice-2022/program/

Bilety już są dostępne na stronie kina:
https://www.filmowa.net/?name=jacht&page=1

pozdrawiam
Andrzej


Załączniki:
Kosmos.jpg
Kosmos.jpg [ 125.84 KiB | Przeglądane 3591 razy ]

_________________
http://www.dobrewiatry.pl/
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2022, o 21:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2009, o 15:51
Posty: 906
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 637
Uprawnienia żeglarskie: s.j.
W ciągu ostatnich 10 lat festiwalu pokazaliśmy polskiej publiczności prawie 120 filmów dokumentalnych o tematyce żeglarskiej. Zaczynaliśmy od filmów polskich, archiwalnych, często czarnobiałych.

By zdobyć te filmy grzebałem w archiwach różnych miejsc związanych z filmem i telewizją. Jednym z takich adresów była Wytwórnia Filmów Dokumentalnych w Warszawie przy Chełmskiej.

Archiwum nie było skomputeryzowane ale bardzo dobrze skatalogowane. Duża sala wyglądająca jak biblioteka szkolna czy uczelniana. Rzędy metalowych szafek wysokości dorosłego człowieka a w każdej kilkanaście długich szuflad, opisanych od frontu nazwiskami, nazwami, literami alfabetu. Spędzałem tam bardzo wiele godzin wertując fiszki z opisami. Zwykle poza mną nie było tam nikogo.

Potem, na podstawie schematycznych, i mało czytelnych dla człowieka z zewnątrz opisach próbowałem wraz z kierowniczką archiwum identyfikować znaleziony przeze mnie tytuł. Sprawdzaliśmy ile trwa całość materiału, jaka jest treść i co najważniejsze – czy jest w całości.

W ten sposób docierałem do filmów dokumentujących najważniejsze wydarzenia z historii polskiego żeglarstwa i przypominające pionierów tego sportu takich jak Mariusz Zaruski, Marian Bublewski, Władysław Wagner, Krzysztof Baranowski, Kazimierz Jaworski.

Program pierwszych edycji festiwalu w znacznym stopniu opierał się na filmach pozyskanych z archiwów Telewizji Polskiej z różnych ośrodków regionalnych, Filmoteki Narodowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych.

Wtedy też dowiedziałem się, że w latach 80. poprzedniego stulecia odbywał się Festiwal Filmów Żeglarskich w Katowicach. Cdn…


Załączniki:
Logo Festiwali Filmów Żeglarskich.jpg
Logo Festiwali Filmów Żeglarskich.jpg [ 21.09 KiB | Przeglądane 3524 razy ]
Stary film.jpg
Stary film.jpg [ 52.8 KiB | Przeglądane 3524 razy ]

_________________
http://www.dobrewiatry.pl/
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 mar 2022, o 19:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2009, o 15:51
Posty: 906
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 637
Uprawnienia żeglarskie: s.j.
"Katowice, miasto leżące daleko od morza, miasto w pobliżu którego nie ma naturalnych zbiorników wodnych. Jednak to właśnie tutaj, w województwie śląskim są tysiące zwolenników żeglarstwa.
⛵ Katowice ⛵ to trzeci w kraju okręg żeglarski. Jachty z tego regionu pływają po morzach i oceanach świata. W 107 sekcjach i klubach żeglarskich dziewczęta i chłopcy przezywają swoje wodniackie przygody. Mają do dyspozycji blisko dwa tysiące jachtów w tym siedemnaście morskich. Do tej pory wydano 23 tysiące książeczek żeglarskich. Taki jest z grubsza obraz tego, czym dysponuje Katowicki Okręgowy Związek Żeglarski. Wiele uwagi przywiązuje się także do inicjatyw kulturalnych. Przeglądy piosenki, wieczornice wystawy, zajmują stałe miejsce w kalendarzu imprez.”

Takim wstępem zaczynał się film „340 mil od wielkiej wody” zrealizowany w trakcie Festiwalu Yachtfilm w Katowicach w 1986 roku.

A tak opowiadał o festiwalu jego organizator kpt. Józef Żyła.


_________________
http://www.dobrewiatry.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL