Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 24 kwi 2024, o 11:45




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 cze 2009, o 23:54 

Dołączył(a): 15 maja 2009, o 02:00
Posty: 52
Lokalizacja: Warszawa -WI-
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Witam!

Ponieważ pływanie na 470 jest dość mokre, a nie wykluczam też rozpoczęcia w tym sezonie przygody windsurfingowej, potrzebuję pozyskać drogą kupna piankę.
W temacie jestem zielony więc...
Potrzebuję trochę info odnośnie pianek.

Widzę że są wykonywane z różnych materiałów i w różnych grubościach.
Który materiał jest lepszy i dlaczego, jakie grubości są odpowiednie do jakich temperatur?
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?

Za wszelkie wskazówki będę wielce "dźwięczny".

Pozdrawiam

_________________
Wróg publiczny forum #1! ]:->


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2009, o 18:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 15:22
Posty: 1910
Podziękował : 235
Otrzymał podziękowań: 118
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Na temat pianek (teoria) poczytaj sobie tutaj
Jeśli chodzi o praktyczne stosowanie ich w trakcie żeglowania na zwykłym jachcie turystycznym, muszę powiedzieć, że mam niezbyt miłe doświadczenie. Miałem wrażenie, że jest mi stale mokro a wiatr przewiewał mnie na wskroś i odczuwałem zimno. Pianka jest raczej przystosowana do bezpośredniej kąpieli (nie dopuszcza do szoku termicznego przy wpadaniu do wody) a to na windsurfingu jest częstym przypadkiem. Przy sportowym pływaniu na 470siątce gdzie będziesz w ciągłym ruchu może być inaczej i może będzie Ci ciepło. Niemniej jednak w czasie chłodniejszych dni zaleciłbym stosowanie dodatkowo jakiegoś ortalionu na wierzch. Generalnie na lato, na ciepłe słoneczne dni, polecam piankę z dżerseju (2 – 3 mm grubości), krótki rękaw, krótkie nogawki. Na chłodne wiosenne lub jesienne dni piankę z neoprenu, jednoczęściowa pełną (od stóp do głowy, zakrywająca ręce), która jest pokryta dżersejem obustronnie. Należy pamiętać, że grube pianki w tym sporcie ograniczają znacznie ruch a więc ich nie polecam, natomiast doradzam pianki cienkie do 3 mm i do tego wiatrochron z ortalionu. Na głowę na żaglach wełniana czapka, na windsurfingu kaptur. W HP prezentowałem brata andrzeja , który jak się temu przyjrzysz na Bałtyku pływa właśnie w cienkiej piance z dżerseju i na górę zakłada ortalionowy wiatrochron. Przy temperaturze wody 6 stC wytrzymuje ok. dwóch godzin pływania. To z grubsza tyle. Aaa i jeszcze jedno, obuwie piankowe (świetnie trzyma się pokładu łódki i deski, rękawiczki również z pianki (rękawiczki tylko jak zimno na dworze i zimna woda). Jak by co pytaj :wink:

[ Dodano: Sro 10 Cze, 2009 19:48 ]
Może jeszcze uszczegółowię, kiedy pisałem pierwszą odpowiedź nie miałem wiele czasu i wdarło się w to trochę chaosu. Za cienkie pianki można uznać te do 3 mm, grube nawet do 10mm (te z reguły używane są do nurkowania). Z cienkich pianek te cieplejsze są wykonane z neoprenu podszytego dżersejem, warto je stosować w chłodne dni (temp. zewn. <18 stC, brak słońca). Pianki z dżerseju (pianka przypomina materiał) na dni cieplejsze > 18 stC. Jeśli woda jest chłodna ok. 12-15 stC a na dworze ciepło to zakładając, że mało do niej wpadamy a więc jesteśmy zaawansowani to tu również polecam piankę z dżerseju, cienką, która ograniczy gwałtowne schłodzenie w wodzie, kiedy do niej wpadniemy. Gruba, ciepła pianka wykonana z neopranu świetnie chroni przed skutkami wyziębienia w wodzie, ale przegrzewa organizm w trakcie długiego pływania np w Słońcu i temp. > 18 stC. Wówczas czasami warto zmoczyć się ponadplanowo wpadając sobie do wody. Oczywiście na desce nie stosujemy żadnych dodatkowych ortalionów, to tylko jeśli już, to w trakcie sportowego pływania na 470esiątce. Czasami jak pianka wydaje się zbyt chłodna a nie mamy innej cieplejszej, to dobrze jest pod piankę na siebie włożyć jedną lub więcej koszulek bawełnianych i jeszcze jedno, piankę dobieramy na wcisk, jak trudno włożyć na siebie to moczymy ciało, mydlimy i wciągamy ten ubiór. Muszę nadmienić, że indywidualne odczucia mogą podyktować inny wybór, wiele niestety zależy od organizmu człowieka i to, co napisałem nie może być regułą. Wielokrotnie moi koledzy, kiedy ja byłem ubrany lekko, oni zakładali ciepłe pianki.

_________________
Lubię robić rzeczy, na których się nie znam, zresztą jak większość ludzi w naszym kraju" :) By Filip Jaślar - polski skrzypek, członek Grupy MoCarta
e sławek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2009, o 20:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2009, o 18:25
Posty: 127
Lokalizacja: Irlandia
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 3
Witam ! Ja używam piany 3-4 mm i bardzo mi spasowała , pianka musi mieć wzmocnione kolana , łokcie i klatkę . Buty również powinno się posiadać a i rękawice plus kaptur polecam . Myśle sobie że jak zaczniesz to już wsiąkniesz. Windsurfuje i po oceanie i po jeziorach . Ocean jest ciepły cały rok ale Bałtyk nie rozpieszcza . No chyba że nastawiasz się tylko na lato to zestaw na krótko będzie lepszy . Pozdro


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2009, o 19:00 

Dołączył(a): 15 maja 2009, o 02:00
Posty: 52
Lokalizacja: Warszawa -WI-
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Dzięki panowie :smile:

_________________
Wróg publiczny forum #1! ]:->


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2009, o 20:27 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Piank do żeglarstwa powinna być wzmocniona bardziej niż do windsurfingu. Kiedyś były robione do żeglarstwa sztormiaki jednoczęścowe -pułsuche

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL