Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 26 kwi 2024, o 14:58




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 gru 2012, o 21:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17305
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2171
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Nowy wątek założyłem, bo tam w vendeeglobowym to misz-masz straszny.
A mnie się rozchodzi o to, że mam końkretne pytanie.

O której godzinie należy zmieniać kurs?

Jeżeli Zyzio mówi, że nowy wiater będzie całkiem inny i muszę zmienić żagiel i kurs o godz. 2000, to tak po prawdziwości, o której to zrobić?

O godz. 2000 czy tak jak pisze PacoTool o 1957? A może nie o 1957 tylko między 1947 a 1957?

Krzysiu, Piorunie, Wy wielkie ściganty co każdą iterację zawsze i zawczasu... o której?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 21:33 

Dołączył(a): 8 wrz 2010, o 13:36
Posty: 1386
Podziękował : 100
Otrzymał podziękowań: 235
Uprawnienia żeglarskie: kj
Kurs możesz zmienić pomiędzy 1957 a 2007, nie ma to znaczenia bo i tak przelicza iterację wg kursu, który był ustawiony na 2007. Jak masz opcję profi i ustawiasz programowaną zmianę kursu to na 1957, a jak zaprogramujesz zmianę np na 2000 to pierwsze trzy minuty zostaną przeliczone wg starego kursu.

_________________
Pozdrawiam
Krzyś


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 21:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
Każde regaty mają inną godzinę zmiany. To co podaje Zyzio zawsze było tą godziną. W WądęGlobe zauważyłem duże opóźnienie sięgające 2 minuty z hakiem, ale to jest tylko opóźnienie wyświetlania Twojej pozycji na mapie. Tak więc łódka robi skok w każdej siódmej minucie (i którejś tam sekundzie) o zaprogramowany kurs, ustawiony przed tym czasem. Jeśli ustawisz czas ciut później, musisz czekać całą iterację, mimo, że łódka na mapie przesuwa się w 10 minucie.
O 2000 , gdy czas Doopy Bladej, zauważyłem kilka razy opóźnienie wyświetlania nawet do 2001. Wg mnie nie ma to wpływu na wyliczenia, a jedynie na opóźnione wyświetlanie.

Gdzieś ktoś twierdził, że zwroty należy zaprogramować dokładnie w jakimś tam momencie. Z tego co ja obczaiłem, jest to obojętne - możesz ustawić w dowolnym momencie między np. 1947 a 1957. O 1957 wyliczy i przesunie łódkę o ustawione wartości, a dwie minuty później można odświeżyć mapkę, by to zobaczyć. W poprzednich edycjach zwłoki dwuminutowej raczej nie było. Ja nie zauważyłem. Łódka przesuwała się na mapie dosłownie kilka sekund po czasie wyliczania nowej pozycji.

Te iteracje można wykorzystać przy przeskakiwaniu z jednej strefy wiatrów w drugą. Wskakuje o odległość wyliczoną z miejsca gdzie była łódka w siódmej minucie. Jak się wskakuje w strefę mniej korzystych wiatrów, to się poleci w nowej strefie ciut dalej, nawet gdy tam jest się w mordewindzie.

Przy ustawianiu łajpointów, zwroty robią się dokładnie w miejscu łajpointa, program wylicza zwrot i prędkość (odległość) niejako online na każdym odcinku między łajpointami. Iteracje tutaj nie mają większego znaczenia. Tzn. mogą mieć jakieś minimalne na granicach, ale tego jeszcze nie obczaiłem.

Przy schodzeniu z brzegu, w ciasnych przesmykach, może być kłopot z zejściem, bo łódka będzie wskakiwała na drugi brzeg. Nie mając opcji PRO trzeba próbować wciągnąć niewłaściwe żagle, może skoczy bliżej... :D Schodząc trzeba ustawić łódkę niemal dokładnie 180 stopni w przecwnym kierunku niż się weszło. Mając PRO, pięknie schodzi się z brzegu łajpointami.

To tak na szybko, troszkę chaotycznie, bo muszę wyskoczyć na chwilę. Jakby coś było niejasne dopytuj.
To są moje przemyślenia, mogę się mylić! ;)

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Krzys napisał(a):
Jak masz opcję profi i ustawiasz programowaną zmianę kursu to na 1957, a jak zaprogramujesz zmianę np na 2000 to pierwsze trzy minuty zostaną przeliczone wg starego kursu.
A tego to nie wiedziałem...

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 22:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 17:01
Posty: 3022
Lokalizacja: Frankfurt am Main
Podziękował : 121
Otrzymał podziękowań: 73
Uprawnienia żeglarskie: inny kapitan, inny też niż myślicie
Maar napisał(a):
Nowy wątek założyłem, bo tam w vendeeglobowym to misz-masz straszny.
A mnie się rozchodzi o to, że mam końkretne pytanie.

O której godzinie należy zmieniać kurs?

Jeżeli Zyzio mówi, że nowy wiater będzie całkiem inny i muszę zmienić żagiel i kurs o godz. 2000, to tak po prawdziwości, o której to zrobić?

O godz. 2000 czy tak jak pisze PacoTool o 1957? A może nie o 1957 tylko między 1947 a 1957?

Krzysiu, Piorunie, Wy wielkie ściganty co każdą iterację zawsze i zawczasu... o której?

Bez opcji PRO to nie ma zupełnie znaczenia. Taka jazda "Na ręcznym" i tak prędzej czy później dostaje czkawki :D

_________________
VR - Helix_zegluj
app - Pozdrawiam
Ex: Braniewo, Jaromin, Szczecinek, Krynica, Poznan, Gołdap, Krakow, Wola Batorska, Wrocław, Antoniniek, Poznan, Frankfurt am Main ... BOCAL island


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 22:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
Wróciłem i przemyślałem sprawę jeszcze raz.
Otóż.
Jeśli ustawisz i zapiszesz nowy kurs między 1957 a 2007, to wyliczy nową pozycję na podstawie tego kursu i z wiatrów z godziny 2007, ale wiatry (kierunek i prędkość) bierze z miejsca w którym byłeś o godzinie 1957.
IMO

Krzyś, dotąd myślałem, że w PRO działa to tak samo, bez względu na to czy ręcznie, czy z programatora. Tak wynika z moich obserwacji. Muszę się temu jeszcze przyjrzeć...
Łajpointy to inny temat.

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 23:42 

Dołączył(a): 8 wrz 2010, o 13:36
Posty: 1386
Podziękował : 100
Otrzymał podziękowań: 235
Uprawnienia żeglarskie: kj
Wąski napisał(a):
Łajpointy to inny temat.
No właśnie działa to jak taki zaprogramowany łajpont. Zaobserwować to można w VRT, gdzie track dla zaprogramowanej zmiany kursu wewnątrz iteracji jest zupełnie inny.

_________________
Pozdrawiam
Krzyś


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 00:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
Nie bardzo łapię?!
Pomyślmy...
Tracki VRT rysuje w punktach iteracji...
Taki przykład:
Załącznik:
tracki.JPG
tracki.JPG [ 234.37 KiB | Przeglądane 4605 razy ]

Na czerwono narysowałem (troszkę obok, by było czytelnie) jak miałem zaprogramowane. Na niebiesko VR narysował tracka, łącząc niebieskie punkty zmiany iteracji. Czerwone kropki, to moment zmiany zaprogramowanego przeze mnie kursu - tam były łajpointy.
Zauważmy, że niebieskie kropki leżą na czerwonym zaprogramowanym tracku. Niebieskie kropki, to są miejsca gdzie "skacze" łódka. Łódka skacze z kropki na kropkę. Miejsce kolejnej kropki jest wyliczane. Niebieska linia IMO nic nie znaczy - jest rysowana od kropki do kropki.
Hm...

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 00:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
A teraz track na zwykłe programowanie (nie łajpointy).
Załącznik:
tracki2.JPG
tracki2.JPG [ 122.37 KiB | Przeglądane 4594 razy ]

Zmianę kursu ustawiłem na 23:36 (sekundy olałem).
Czerwone kółeczko, to jest punkt #3 z tabelki obok (w tabelce jest 2 godziny przesunięcia - ale to inny temat związany ze strefami czasowymi).
Łódka skoczyła o 23:37 w nowy "kwadrat" trochę dalej i dopiero tam zakręciła...

Obrazek w powiększeniu:
Załącznik:
tracki3.JPG
tracki3.JPG [ 112.15 KiB | Przeglądane 4594 razy ]


Jakbym zmianę kursu ustawił na 23:28, to obrazki zapewne wyglądałyby tak samo... :roll:
Pewności nie mam. Sprawdzę to jeszcze kiedyś.

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 03:21 

Dołączył(a): 10 mar 2012, o 13:17
Posty: 543
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 29
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Maar napisał(a):
Krzysiu, Piorunie, Wy wielkie ściganty co każdą iterację zawsze i zawczasu... o której?


Skoro juz zwracacie sie do mnie Piorunujaco to poprosze Maar -a o zmiane nicka na Piorun :) (choc to tylko utka na ktorej plywam czasem, choc tamta ma nr 3). (Moze tez byc d.b)

Wąski, wg mnie nie maja znaczenia zadne sekundy (czasu) tylko godzina xx.x7 (w VG). To co masz ustawione w tym momencie to zadziala. Wyjatkiem sa waypointy.

W xmasowych regatach dzieki wp zrobilem wyspe w 2 iteracjach z nawiazka, normalnie pewnie wyszlyoby 4 i dluzsza droga.


Załączniki:
bermuda.jpg
bermuda.jpg [ 166.46 KiB | Przeglądane 4576 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 10:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17305
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2171
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Piorun napisał(a):
Skoro juz zwracacie sie do mnie Piorunujaco to poprosze Maar -a o zmiane nicka na Piorun
Mówisz - masz! :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 10:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
Piorun napisał(a):
Wąski, wg mnie nie maja znaczenia zadne sekundy (czasu) tylko godzina xx.x7 (w VG).
Też tak uważam. Nigdy nie twierdziłem, że jest inaczej... :D

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 12:58 

Dołączył(a): 10 mar 2012, o 13:17
Posty: 543
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 29
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Krzys napisał(a):
Jak masz opcję profi i ustawiasz programowaną zmianę kursu to na 1957, a jak zaprogramujesz zmianę np na 2000 to pierwsze trzy minuty zostaną przeliczone wg starego kursu.


Jestes tego pewien Krzys? Tzn ze o 2000 i 0800 sa "dodatkowe" iteracje pomiedzy tymi o xx57 i xx07? Paco na to nie wskazuje.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 16:06 

Dołączył(a): 8 wrz 2010, o 13:36
Posty: 1386
Podziękował : 100
Otrzymał podziękowań: 235
Uprawnienia żeglarskie: kj
Piorun napisał(a):
Jestes tego pewien Krzys?
Tak, zaprogramowany kurs działa tak jak WP. VRTool zaczytuje dane tylko z pełnych iteracji i może narysować tylko trasę wypadkową. W załączeniu obrazek. Na czerwono to co rysuje VRT, a na żółto jak faktycznie przebiegała trasa zmiany kursu z 161 na 139. Zmian kursu zaprogramowana została w 5 minucie iteracji.


Załączniki:
programowa zmiana kursu.PNG
programowa zmiana kursu.PNG [ 24 KiB | Przeglądane 4455 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Krzyś
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 gru 2012, o 00:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17305
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2171
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Krzys napisał(a):
Zmian kursu zaprogramowana została w 5 minucie iteracji.
Żeby uściślić - czy to działa tylko w tych dwóch "zmiennowiatrowych" iteracjach o 0700 i o 2000, czy w każdej?

Rozumiem, że ten problem dotyczy tylko zmiany kursu za pomocą programatora w opcji PRO?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 gru 2012, o 06:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
Krzys napisał(a):
Na czerwono to co rysuje VRT, a na żółto jak faktycznie przebiegała trasa zmiany kursu z 161 na 139.
Dziwne... Mój VRT działa inaczej i rysuje tak jak na ostatnim moim obrazku... Zawsze po takiej zmianie kursu, na nowym kursie jestem obok tracka zaplanowanego. Tylko WP pozwala mi pozostać na zaplanowanym tracku.
Sprawdzałem wielokrotnie.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Maar napisał(a):
Rozumiem, że ten problem dotyczy tylko zmiany kursu za pomocą programatora w opcji PRO?
Wg moich obserwacji, czy w PRO, czy w diletanti, zmiana kursu działa tak samo. Tylko łajpointami udawało mi się zmieniać kurs między iteracjami.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Krzyś, nie raz ustawiałem zmianę kursu między iteracjami w programatorze np. o 90° - łódka i tak leciała starym kursem i w momencie iteracji xx:x7 dopiero się obracała na nowy kurs. :evil: Obojętne, czy była zmiana "kwadratów", czy nie!
Kruca bomba... jak babcię kocham, jestem tego pewien! :evil: :evil: :evil:

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 gru 2012, o 06:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
A ło... przykład z dzisiejszej nocki.
żółty - track zaplanowany, żółte kropki to momenty zaprogramowanych zwrotów
niebieski - track jakim szła łódka
Załącznik:
tracki4.JPG
tracki4.JPG [ 116.87 KiB | Przeglądane 4393 razy ]
To że wskoczyła po drugim zwrocie na zaplanowany track, to ino wynik drugiego zwrotu! Jakby drugiego zwrotu nie było, szła by dalej, kursem 110°, obok zaplanowanego tracka... :roll:
To było przejście przez trzy "kwadraty". Jakbym siem chciał bawić w aptekarza, ustawiłbym WP w miejscu żółtych kropek i wtedy... ta i owszem - track żółty z niebieskiem by się pokrył.

A tak to wyglądało w "rzeczywistości":
Załącznik:
tracki5.JPG
tracki5.JPG [ 177.67 KiB | Przeglądane 4393 razy ]

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 gru 2012, o 11:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
Jestem gupi... znaczy zgłupłem do reszty...
Krzyś chyba ma recht!
Właśnie robiłem zmianę kursu za pomocą programatora. Poustawiałem bardzo precyzyjnie zmianę kursu ze 122° na 111° o 1120. Wyszło, że track rzeczywisty zmieniał się na granicy wiatrów tak 122° 114° 111° (trzy odcinki między niebieskimi kropkami na obrazku). Niebieskie kropki to pozycje łódki kolejno o 1107, 1117, 1127, 1137.
W czerwonej ramce jest godzina 0920, ale to chodzi o 1120 - przesunięcie czasu.
Załącznik:
tracki6.JPG
tracki6.JPG [ 124.58 KiB | Przeglądane 4358 razy ]


To wszystko są niuanse, ale jeśli jest tak jak pisze Krzyś, to bez sensu jest robić szydełkowanie za pomocą programatora. Tu trza siedzieć i klikać ręcami.

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 86 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL