Do napisania tego postu zainspirowała mnie rozmowa z moimi znajomymi. Dostali oni ofertę na rejs na Polinezję Francuską na przełomie stycznia i lutego . Stwierdzili, że oferta jest atrakcyjna cenowo i „zapalili” się do wyjazdu. Jednak nie wiedzieli , że w tym czasie na tamtym akwenie jest sezon huraganowy i występuje pora mokra ( opady deszczu).
Poniżej zamieszczam listę akwenów z sezonami huraganowymi, mapkę z miejscami zagrożonymi huraganami oraz orientacyjną częstotliwość występowania w tym okresie wiatrów o sile pow. 34, 63 i 95 w.To są tylko dane statystyczne, od których zawsze może się zdarzyć odstępstwo. Organizacje zajmujące się monitorowaniem pogody podają, że w najbliższych latach prognozuje się większą częstotliwość i gwałtowność występowania huraganów i burz tropikalnych oraz anomalii pogodowych. Może ktoś skorzysta z tych informacji przy wyborze terminu wyjazdu.
Akwen, Sezon huraganowy, częstotliwość występowania wiatrów pow. 34w, 63w i 95w. 1 Pacyfik NW, od kwietnia do stycznia 26% 17% 4%
2. Ocean Indyjski S, Od listopada do kwietnia 20% 10% 4%
3 Pacyfik N, Od maja do listopada 16% 9% 4%
4 Australia , S i SW Pacyfik, Od listopada do kwietnia 9% 5% 2%
5 Ocean Indyjski N, Od kwietnia do grudnia 5% 2% 0,5%
6 Atlantyk Karaiby, Od czerwca do października
Załączniki: |

Tropical_cyclones_1945_2006.jpg [ 42.95 KiB | Przeglądane 2061 razy ]
|
|