Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 00:25




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 maja 2014, o 11:18 

Dołączył(a): 9 maja 2014, o 10:40
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Takie mam krótkie pytanie: dlaczego na naszej półkuli wiatr ma cyrkulację antycyklonalną, znaczy wiruje w prawo? Bo czemu w niżu wiruje w lewo (cyrkulacja cyklonalna) to rozumiem i potrafię sobie wytłumaczyć: siła coriolisa.
Pozdrawiam
LukiD


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 maja 2014, o 13:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3590
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
LukiD napisał(a):
Bo czemu w niżu wiruje w lewo (cyrkulacja cyklonalna) to rozumiem i potrafię sobie wytłumaczyć: siła coriolisa.
Dla odmiany w wyżu... też siła Coriolisa :-)

Chodzi o kierunek przemieszczania się powietrza. W centralnej części niżu ciepłe powietrze unosi się, więc na obrzeżu układu podąża (w poziomie) w kierunku centrum, w wyżu występuje osiadanie powietrza, więc na obrzeżach podąża od centrum.
No i właśnie z tego powodu jest jak jest :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 maja 2014, o 14:49 

Dołączył(a): 9 maja 2014, o 10:40
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
jak teraz tak na spokojnie pomyślałem nad tym co napisałeś to wydaje mi się oczywiste i aż mi głupio że sam do tego nie doszedłem.
Dzięki za szybką odpowiedź


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 maja 2014, o 07:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2012, o 14:58
Posty: 612
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 115
Otrzymał podziękowań: 59
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Tu jest to fajnie pokazane:


Załączniki:
niz.jpg
niz.jpg [ 50.96 KiB | Przeglądane 7583 razy ]
wyz.jpg
wyz.jpg [ 50.44 KiB | Przeglądane 7583 razy ]

_________________
Pozdrawiam,
Weronika

Dawniej statki były z drewna, a ludzie z żelaza...
facebook.com/jacht.jagiellonia

Robię zdjęcia https://balansbieli.wordpress.com/

Za ten post autor essi001 otrzymał podziękowanie od: nauaag
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 cze 2014, o 19:59 

Dołączył(a): 4 lut 2011, o 11:39
Posty: 183
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Czym innym jest wirowość układu barycznego a czym innym odchylenie wiatru gradientowego. Nie chcę wchodzić w szczegóły ale postaram się skrótowo wyjaśnić różnicę.

Ograniczę się do umiarkowanych szerokości geograficznych.
Przepływ powietrza z jednego miejsca w drugie nie odbywa się prostoliniowo. Powietrze meandruje, zatacza okręgi, fale, cechuje się przepływem turbulencyjnym.

Na wirowość powietrza czyli na tendencję do wirowania powietrza, mają wpływ zmiany kierunku wiatrów w poziomie i w pionie. W pionie to mogą być uskoki wiatru pomiędzy powierzchniami izobarycznymi a w poziomie zakrzywiony ruch powietrza.

Na kształtowanie układów barycznych ( nizów i wyżów ) ogromy wpływ ma prąd strumieniowy i jego falowy układ ( fale Rossbiego).
Wiatr w prądzie strumieniowym ( jet stream) wieje( zwykle) z kierunku zachodniego. Jest to pasmo wiatru o falującym kształcie otaczające kulę ziemską, o prędkości powyżej 100km/godz. (w górnej troposferze). Powietrze przemieszczając się od niższych szerokości geograficznych do wyższych wpływa w wygięcie pradu strumieniowego w formie klina( wygięcie fali Rossbiego). Następuje proces dywergencji( osiadania mas powietrza) i nadanie kierunku obrotowego zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Formułuje się układ wyżowy.
Natomiast jeśli powietrze spływa z wyższych szerokości geograficznych ku niższym i dostanie się w obręb zatoki prądu strumieniowego( fali Rossbiego) następuje proces konwergencji ( wznoszenia mas powietrza i nadania jej ruchu obrotowego przeciwnie do wskazówek zegara.

Proces konwergencji i dywergencji wiąże się z przemieszczaniem powietrza pomiędzy komórkami Hadleya i Ferrela i jest związany z ogólną cyrkulacją powietrza w atmosferze.
To jest skrótowe wytłumaczenie formowania się układów barycznych i kierunku wiatru w tych układach.

Natomiast jeśli już mamy ukształtowany układ baryczny ( wyż lub niż) to kierunek wiatru w tym układzie ulega odchyleniu w zależności od działania sił: tarcia, Coriolisa, gradientu, odśrodkowej
Na siłę i kierunek wiatru geostroficznego( powyżej strefy tarcia) działają siły gradientu i Coriolisa, które się równoważą. Natomiast na zakrzywieniach izohipsach możemy mówić o wietrze gradientowym gdzie siła i kierunek wiatru jest wypadkową sił gradientu, Coriolisa i odśrodkowej.

_________________
Pozdrawiam
Maciej Mickiewicz



Za ten post autor Maciekm1 otrzymał podziękowania - 2: tomasz piasecki, tomek.mp
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2015, o 21:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2011, o 17:23
Posty: 82
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski, VB
Rozumiem gdy mówi się i pisze, że wiatr w wyżu na półkuli północnej porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ale nie rozumiem dlaczego mówi się, że jest to ruch w prawo.

Patrząc na rysunek wyżu zamieszczony przez essi001 mogę powiedzieć, że wieje od mojej prawej ręki do lewej, czyli w lewo.
Gdybym leżał na tym rysunku na plecach sytuacja byłaby odwrotna.

Jaka więc zasada reguluje nazywanie kierunku wiania wiatru w wyżu w prawo?

Pytam, bo przygotowuję się do egzaminu na Sternika Morskiego, a w przykładowych testach znalazłem właśnie pytanie o kierunek w jakim wieje wiatr w wyżu? Chciałbym zrozumieć genezę odpowiedzi, która brzmi "Na półkuli północnej wieje w prawo"

Z góry dzięki za pomoc.

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2015, o 22:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
A dlaczego się uparłeś, żeby się położyć na tej mapie na wznak? Nie prościej spojrzeć na nią z góry? :lol:

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2015, o 22:41 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
tomek29kce napisał(a):
Rozumiem gdy mówi się i pisze, że wiatr w wyżu na półkuli północnej porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ale nie rozumiem dlaczego mówi się, że jest to ruch w prawo.

Patrząc na rysunek wyżu zamieszczony przez essi001 mogę powiedzieć, że wieje od mojej prawej ręki do lewej, czyli w lewo.
Gdybym leżał na tym rysunku na plecach sytuacja byłaby odwrotna.

Jaka więc zasada reguluje nazywanie kierunku wiania wiatru w wyżu w prawo?

Pytam, bo przygotowuję się do egzaminu na Sternika Morskiego, a w przykładowych testach znalazłem właśnie pytanie o kierunek w jakim wieje wiatr w wyżu? Chciałbym zrozumieć genezę odpowiedzi, która brzmi "Na półkuli północnej wieje w prawo"

Z góry dzięki za pomoc.


Wskazówki zegara kręcą się w prawo czy w lewo?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2015, o 22:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
plitkin napisał(a):
Wskazówki zegara kręcą się w prawo czy w lewo?
Na górze tarczy zegarowej w prawo na dole w lewo. :D :D :D
Hmm zrozumiałem tok myślenia kolegi który wznowił wątek. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2015, o 22:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 11:42
Posty: 168
Podziękował : 77
Otrzymał podziękowań: 64
Uprawnienia żeglarskie: Nauclerus Odobenus
tomek29kce napisał(a):
Rozumiem gdy mówi się i pisze, że wiatr w wyżu na półkuli północnej porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ale nie rozumiem dlaczego mówi się, że jest to ruch w prawo.


Jeżeli wyobrazisz sobie, że izobara to koło sterowe - to w którą stronę będziesz nim kręcił, jeżeli będziesz chciał skręcić w prawo? ;)

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 lis 2015, o 12:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
plitkin napisał(a):
Wskazówki zegara kręcą się w prawo czy w lewo?

Hmmm:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawoskr% ... 5%9B%C4%87

tomek29kce napisał(a):
w przykładowych testach znalazłem właśnie pytanie o kierunek w jakim wieje wiatr w wyżu? Chciałbym zrozumieć genezę odpowiedzi, która brzmi "Na półkuli północnej wieje w prawo"

Swoją drogą twórcy testów mogliby trzymać się terminologii "zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara" / "przeciw kierunkowi ruchu wskazówek zegara", czy jakoś tak.
No i szkoda, że polska język nie dorobiła się krótkich, jednoznacznych określeń typu "clockwise" / "anticlockwise"...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 lis 2015, o 13:02 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Marian J. napisał(a):
Na górze tarczy zegarowej w prawo na dole w lewo.


Zabawna interpretacja :) Patrz na to w 3D :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 lis 2015, o 17:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2011, o 17:23
Posty: 82
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski, VB
Kitt napisał(a):
Jeżeli wyobrazisz sobie, że izobara to koło sterowe - to w którą stronę będziesz nim kręcił, jeżeli będziesz chciał skręcić w prawo?


Dzięki Kitt za taką interpretację, w ten sposób to ja rozumiem.

Nie wpadłem na to, ponieważ izobary nie są prostopadłe do powierzchni Ziemi, jak koło sterowe, zawsze prostopadłe do powierzchni wody, nawet gdy płyniemy w przechyle.

Jaromir napisał(a):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawoskr% ... 5%9B%C4%87

Od razu przypomniał mi się skecz kabaretu Moralnego Niepokoju https://www.youtube.com/watch?v=_Rf9yfrO0ZQ.

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL