Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 29 mar 2024, o 11:30




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 sty 2017, o 22:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Pytanie, jak w tytule wątku.
Chodzi oczywiście o termin używany w morskich prognozach, przygotowywanych przez IMiGW. Z kontekstu i formatowania prognoz, można wykoncypowac, że określenie odnosi się do całego polskiego wybrzeża (Bałtyk Południowy i Południowo-Wschodni razem wzięte, z Zalewem Wiślanym, ale bez Zalewu Szczecińskiego.)
Czy tak jest rzeczywiście?
Pozostaję w przekonaniu, że musi gdzieś istnieć formalna definicja tego terminu, używanego w oficjalnych morskich prognozach pogody. Takiej definicji nie udaje mi się jednak dotąd znaleźć.

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 00:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
marcin_palacz napisał(a):
określenie odnosi się do całego polskiego wybrzeża (Bałtyk Południowy i Południowo-Wschodni razem wzięte, z Zalewem Wiślanym, ale bez Zalewu Szczecińskiego.


Ale to jest określenie słyszane tylko w polskich prognozach.
W prognozach np. SE mówi się o Bałtyku S i SE.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 05:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
bury_kocur napisał(a):
Ale to jest określenie słyszane tylko w polskich prognozach.
W prognozach np. SE mówi się o Bałtyku S i SE.


W szwedzkich prognozach brzegowych zdefiniowanych jest 18 obszarów wzdłuż całego (szwedzkiego) wybrzeża. Dla każdego obszaru podawana jest oddzielna prognoza.

W polskich prognozach brzegowych prawie wszystko załatwiane jest jednym określeniem "polska strefa brzegowa". Chciałbym przynajmniej wiedzieć co dokładnie oznacza to określenie.

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 09:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
marcin_palacz napisał(a):
załatwiane jest jednym określeniem "polska strefa brzegowa". Chciałbym przynajmniej wiedzieć co dokładnie oznacza to określenie.


Jest jeszcze Marcin inny problem z takim dziwnym określeniem.
To, co określają jako polska strefa brzegowa rozciąga się od Szczecina do granicy z okręgiem Kaliningradzkim.
A pogoda pod Szczecinem bywa często zdecydowanie inna niż na Zatoce Gdańskiej.
To czego w takim razie dotyczy ta prognoza ?
Wymienione przez Ciebie szwedzkie strefy jak dobrze wiesz są zdecydowanie mniejsze i prognozy bardziej zawężone.
Nawet w telewizji polskiej podawana jest prognoza w podziale na województwa i jak widać na mapkach synoptycznych bywa ona bardzo zróżnicowana.
To czemu prognozy morskie wrzucają całe polskie wybrzeże do jednego worka ?

Jest jeszcze jeden problem - czemu polskie prognozy podają siłę wiatru w stopniach Beauforta ?
Czemu nie można podawać w m/sek. tak jak podają np. Szwedzi ?
Poza tym zdaje mi się, że mamy w Polsce obowiązujący układ SI a w układzie SI siła wiatru podawana jest chyba w m/s ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 12:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Strefa brzegowa to wąski pas wzdłuż linii brzegowej. Jak wąski, z pamięci nie powiem ale nie jest to pas szerokości wielomilowej! Możesz zakładać, że raczej jednomilowy (?).
Prognozy są podawane w razie potrzeby dla strefy brzegowej w części zachodnie i wschodniej. Generalnie dla jachtu morskiego ma to "średnie" znaczenie. Bardziej dla rybaków łodziowych, co przy płaskim i nierozwinięty wybrzeżu jest specyfika polską, nie spotykaną w SE czy DK.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl



Za ten post autor Colonel otrzymał podziękowania - 2: marcin_palacz, SIRK
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 14:12 

Dołączył(a): 5 wrz 2016, o 10:41
Posty: 70
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 5
Otrzymał podziękowań: 10
Uprawnienia żeglarskie: jsm, msm
Cytuj:
Strefa brzegowa, stanowi obszar ciągnący się wzdłuż granicy lądu i morza, który złożony jest zarówno z części nadwodnej jak i podwodnej. Jest to obszar, na którym współdziałają i przenikają się 4 sfery: atmosfera, hydrosfera, litosfera i biosfera, na który dodatkowo wpływa działalność człowieka czyli antroposfera. Obszar ten jest bardzo dynamiczny i ulega ciągłym zmianom, powowodowanym w głównej mierze przez falowanie, prądy oraz zmiany poziomu morza. Granice tego obszaru zarówno na lądzie jak i w wodzie są trudne do ustalenia, gdyż są zmienne zarówno w czasie jak i w przestrzeni. Za odlądową granicę strefy brzegowej, przyjmuje się maksymalny zasięg napływu wody morskiej na brzeg w czasie sztormu. Natomiast, za odmorską granicę, przyjmuje się głębokość, na której rozpoczyna się oddziaływanie falowania na dno. Wówczas kształt fali ulega deformacji, a na dnie można zaobserwować przemieszczanie się osadów. W warunkach polskiego wybrzeża jest to głębokość około 6 m, która znajduje się w odległości około 500m od brzegu. Nadwodna część strefy brzegowej stanowi tzw. brzeg właściwy, do którego od strony lądu przylega obszar nadbrzeża, natomiast podwodny obszar, określany jest mianem podbrzeża.



http://satbaltyk.szop.ztikm.szczecin.pl ... wa-strona/



Za ten post autor RobertMiernik otrzymał podziękowanie od: marcin_palacz
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 16:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5395
Robercie, to nic nie wyjaśnia, bo jest to definicja na użytek SatBałtyku.
Definicja BMPM może być zupełnie inna.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski



Za ten post autor Zbieraj otrzymał podziękowania - 3: Colonel, Maar, marcin_palacz
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 20:00 

Dołączył(a): 5 wrz 2016, o 10:41
Posty: 70
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 5
Otrzymał podziękowań: 10
Uprawnienia żeglarskie: jsm, msm
Tak, wiem że może ale w zasadzie to jedyna rozsądna jaką znalazłem.
Była jeszcze jedna w pracy geologicznej ale jeszcze mniej wyjaśniająca.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 21:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Cóż, w kwestii definicji, zapytam u źródła, czyli w BMPM IMiGW.
Myślałem, że gdzieś to jest wyraźnie powiedziane, wszyscy wiedzą, tylko ja od dawna nie potrafię znaleźć...

Staram się postawić w sytuacji, kogoś kto słyszy taką prognozę przez radio, może pierwszy albo dziesiąty raz, nie ma doświadczenia w interpretacji tego co autor, czyli BMPM, chciał powiedzieć....
I wcale chyba nie jest łatwo. Z jednej strony mamy podział Bałtyku przylegającego do polskiego wybrzeża na dwa kawałki, Bałtyk Południowy i Bałtyk Południowo-Wschodni, z drugiej, jedną prognozę brzegową, która prawdopodobnie dotyczy wszystkiego, od Świnoujścia po granicę rosyjską na Mierzei Wiślanej, łącznie z Zatoką Pomorską, Zatoką Gdańską i Zalewem Wiślanym. Czasami pojawia się kolejne niezdefiniowane pojęcie: "część zachodnia" i "część wschodnia" polskiej strefy brzegowej.

Zalew Szczeciński traktowany jest oddzielnie, bo prognozę dla "Zalewu Szczecińskiego i zespołu portów" przygotowuje inne biuro (w Szczecinie, nie w Gdyni). To widać na papierze, jak się dokładnie przeczyta prognozę ze stron IMiGW. Przez radio, albo na tablicy w bosmanacie, takie oczywiste, to nie jest.
I tu widzę zresztą kolejny problem: Świnoujście, to szczeciński "zespół portów", czy gdyńska "polska strefa brzegowa"?

Sam kiedyś myślałem, że "polska strefa brzegowa" to z grubsza wybrzeże otwartego morza, od Świnoujścia do Władysławowa, ... a może do Helu, ale już bez Zatoki Gdańskiej...

Colonel napisał(a):
Generalnie dla jachtu morskiego ma to "średnie" znaczenie. Bardziej dla rybaków łodziowych, co przy płaskim i nierozwinięty wybrzeżu jest specyfika polską, nie spotykaną w SE czy DK.

A tego to Andrzeju nie rozumiem - dlaczego jachtom ma wystarczyć "polska strefa brzegowa", a rybakom mniej, i dlaczego "rozwinięcie wybrzeża" ma tu istotne znaczenie.

EDIT: aha, zrozumiałem. Tu mnie zaskoczyłeś, bo ja myślałem, że płynąc wzdłuż brzegu z portu do portu, pozostaję jednak w "polskiej strefie brzegowej". Kolejna wątpliwość.


Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 21:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Colonel napisał(a):
Strefa brzegowa to wąski pas wzdłuż linii brzegowej. Jak wąski, z pamięci nie powiem ale nie jest to pas szerokości wielomilowej! Możesz zakładać, że raczej jednomilowy (?).
Prognozy są podawane w razie potrzeby dla strefy brzegowej w części zachodnie i wschodniej. Generalnie dla jachtu morskiego ma to "średnie" znaczenie. Bardziej dla rybaków łodziowych, co przy płaskim i nierozwinięty wybrzeżu jest specyfika polską, nie spotykaną w SE czy DK.

5 Nm lub specjalnie dla „Burego Kocura” 10 000m, nie wiem co tu można jeszcze dodać, ale spróbuje.

Popatrz już ponad 50 lat zaprzyjaźniony rybak z Dziwnowa był perfidnie oszukiwany a jego życie niepotrzebnie narażane. Dopiero teraz dzielni żeglarze ujawnili, że przez cały czas otrzymywał on „kaszubską” prognozę pogody a jak wiadomo wszystko, co kaszubskie to spóźnione o ok. 12h.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 21:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
A spróbuj poanalizować któryś z gribów i porównać z radiową prognozą - w funkcji odległości od brzegu...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 22:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Colonel napisał(a):
A spróbuj poanalizować któryś z gribów i porównać z radiową prognozą - w funkcji odległości od brzegu...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Nie rozumiem, co sugerujesz, czyżbym znowu nieodpowiedzialnie zażartował?
podałeś b. dobrą definicje oraz wyjaśnienia, za które zresztą podziękowałem gdyż może w odpowiednim momencie przerwałeś kolejną idiotyczną nagonkę.
Żadnych gribów nie używam, mamy bardzo dobry serwis radiowy, Internet i nie ma żadnego problemu z prognozami meteo na Bałtyku. I to obojętnie, w jakiej strefie odpowiedzialności się znajdujemy, może miałbym kilka uwag do Skandynawów ale cóż każdy ma „własne kółko zainteresowań”’

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2017, o 23:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
SIRK napisał(a):
5 Nm lub specjalnie dla „Burego Kocura” 10 000m


Krzysztofie - ja z grubsza wiem ile to jest 5 mil...
Ale dzięki za pomoc :rotfl:

SIRK napisał(a):
Popatrz już ponad 50 lat zaprzyjaźniony rybak z Dziwnowa był perfidnie oszukiwany a jego życie niepotrzebnie narażane. Dopiero teraz dzielni żeglarze ujawnili, że przez cały czas otrzymywał on „kaszubską” prognozę pogody a jak wiadomo wszystko, co kaszubskie to spóźnione o ok. 12h.


A skąd wynika i gdzie jest Krzysztofie powiedziane owe opóźnienie ???

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 sty 2017, o 09:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Krzysztof odczep się. Pisałem do Marcina, taka analiza wykaże nieco inną pogodę właśnie w strefie brzegowej i potwierdzi Marcinowi definicję. A nagonki nie widzę. Z racji jakości prognoz oraz sposobu ich komunikowania zrezygnowałem z nich z 10 lat temu.
Zresztą jeśli słyszę na vhf Witowo to i zasięg telefonu mam (sms do przyjaciela i Internet).

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 sty 2017, o 11:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
SIRK napisał(a):
jak wiadomo wszystko, co kaszubskie to spóźnione

A powtórzysz to głośno w knajpie dla lokalsów, gdzieś w Pucku, Kartuzach czy Kościerzynie? :rotfl: :rotfl:

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowania - 2: Colonel, Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 sty 2017, o 10:24 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Colonel napisał(a):
Zresztą jeśli słyszę na vhf Witowo to i zasięg telefonu mam (sms do przyjaciela i Internet).


no nie wiem, może coś się zmieniło ale z 3 lata temu zasięg komórki w drodze z Dziwnowa na Bornholm potem Sasnitz nie był rewelacyjny dość szybko zanikał, Witowo było jednak słyszalne i pod Rugią i pod Bornholmem

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 sty 2017, o 14:07 

Dołączył(a): 21 lut 2011, o 22:52
Posty: 490
Podziękował : 41
Otrzymał podziękowań: 67
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Colonel napisał(a):
Zresztą jeśli słyszę na vhf Witowo to i zasięg telefonu mam (sms do przyjaciela i Internet).

Też tak miałem, wymieniłem słabej jakości RG 58 na dobrej jakości kabel Aircell 7 i zasięg odbioru poprawił się radykalnie, myślę, że 2-3 krotnie. W zeszłym roku Witowo słyszałem jakieś 15-20 mil przed Borncholmem.

_________________
Maciej Stachowicz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 sty 2017, o 19:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Moris29 napisał(a):
wymieniłem słabej jakości RG 58 na dobrej jakości kabel Aircell 7 i zasięg odbioru poprawił się radykalnie, myślę, że 2-3 krotnie. W zeszłym roku Witowo słyszałem jakieś 15-20 mil przed Borncholmem.


Fajnie, że ktoś to napisał.
Była niedawno dyskusja na temat anten i przewodów antenowych.
RG 58 jest najgorszym przewodem do tej częstotliwości.
Wystarczyło wymienić go na RG 213 ale jest on z kolei gruby.
Ja mam RG 213 i słyszę Witowo już od Falsterboo.
Po takiej wymianie jak wykonałeś musiało Ci się poprawić z zasięgiem.
To się naprawdę opłaca wykonać.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 sty 2017, o 20:56 

Dołączył(a): 6 sie 2015, o 06:45
Posty: 17
Podziękował : 8
Otrzymał podziękowań: 12
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Marcin
marcin_palacz napisał(a):
Chodzi oczywiście o termin używany w morskich prognozach, przygotowywanych przez IMiGW


Pogodynka.pl pokazuje na mapie google-a gdzie znajduje się strefa brzegowa :D:
http://baltyk.pogodynka.pl

Natomiast na innej podstronie tego serwisu udostępniony został Słownik Prognoz Meteorologicznych:
http://baltyk.pogodynka.pl//index.php?p ... 15&data=62
(chyba jest on jakoś autoryzowany przez IMGW, skoro te logo tam widzę, ale mogę się mylić).

W tym słowniku jest taka definicja:
"Polska strefa brzegowa - pas rozciągający się około 10 km (5 NM) w głąb morza i około 1 km w głąb lądu od linii brzegowej"

Pełna treść słownika tu:
http://baltyk.pogodynka.pl//ftp/img/met ... _meteo.pdf

P.S.
Dzisiaj dostałem prosto w rya śnieżką od mojej córki - nawet nie wiedziałem, że śnieżka składała się z tzw. puchu zsiadłego. Jak przeczytałem definicję w tym słowniku, to już wiem, jakim gatunkiem śniegu rzucała :D. Oczywiście ciesze się, że nie był to lodoszreń ;-)

--
Serdecznie pozdrawiam,
Mariusz Frączek

_________________
--
Serdecznie pozdrawiam,
Mariusz Frączek



Za ten post autor shrimpyman otrzymał podziękowania - 3: Jaromir, marcin_palacz, Marian J.
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 sty 2017, o 23:20 

Dołączył(a): 21 lut 2011, o 22:52
Posty: 490
Podziękował : 41
Otrzymał podziękowań: 67
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Kocurze właśnie dlatego wybrałem Aircell 7 bo tłumienie ma nawet o kilka procent mniejsze niż RG213, a średnica 7,3 zamiast 10,2 mm. Trochę droższy od średniej ceny RG213, ale RG213 mi się nie mieścił w rurce w maszcie.

_________________
Maciej Stachowicz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 sty 2017, o 23:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
shrimpyman napisał(a):
Pełna treść słownika tu:
http://baltyk.pogodynka.pl//ftp/img/met ... _meteo.pdf
A przytoczona przez Ciebie definicja "polskiej strefy brzegowej" prawie na samym końcu. Ale można sobie co nieco różnych definicji odświeżyć


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL