Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 16:40




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lip 2021, o 09:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1344
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 547
Otrzymał podziękowań: 429
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Dlaczego powstają obszary niższego/wyższego ciśnienia? Niby siła coriolisa ale przecież gazy dążą do wyrównywania ciśnienia więc na mój chłopski rozum od razu powinno to dążyć do równowagi. Rozumiem, że konwekcja powoduje wzrost ciśnienia zabierając z innego ale nie rozumiem (albo nie wyobrażam sobie), skąd powstają głębokie niże związane z gwałtownymi zjawiskami. To tylko obrót ziemi i konwekcja czy jeszcze coś grubego mi umknęło?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lip 2021, o 12:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Tak, coś takiego dużego i jasnego Ci umknęło.
Słońce.
Gdyby nie ono nie powstawałyby obszary niskiego ciśnienia.
Gdyby nie powstały obszary niskiego ciśnienia nie byłoby tez obszarów wysokiego ciśnienia.
A gdyby nie było tych, nie byłoby wiatru, który jest wszak niczym innym jak masami powietrza dążącymi do wyrównania ciśnienia pomiędzy obszarem wysokiego i niskiego ciśnienia.
A skoro nie byłoby wiatru, nie byłoby też żeglarstwa i tego forum. Ergo, nie byłoby tego prostego pytania.
Prostego, ale na które można odpowiedzieć książką przerastającą objętością wiele całkiem sporych encyklopedii więc jeśli chcesz otrzymać bardziej rzeczową odpowiedź, to sprecyzuj o co dokładnie Ci chodzi albo przeczytaj jakąś skróconą wersję opisu zjawisk prowadzących do tego. Książki na telefonie się bowiem kiepsko pisze :)

Ps. Siła coriolisa nie ma nic wspólnego z powstaniem niżu. Ma za to dużo z tym, że nie mamy przeplatających się pasów niskiego i wysokiego ciśnienia a niże nie wędrują wzdluż równoleżnika (choć to nie główna przyczyna, patrz 3)
Ps2 Konwekcja powoduje obniżenie ciśnienia. Już jesteś na tropie tego, jak obszar niskiego ciśnienia powstaje…
Ps3 zapomniałeś też o lądach, które ten prościutki obraz niesamowicie komplikują…

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lip 2021, o 20:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1344
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 547
Otrzymał podziękowań: 429
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
no ale czy sama konwekcja jest w stanie doprowadzić do takiego obniżenia, że powstawie coś jak huragan/tajfun? Wiki podaje, że temperatura wody ma tu znaczenie ale przecież niże nie powstają jedynie nad wodą (prawda?). To co wymyka się mojej wyobraźni to to, że niż może powstawać pomimo "wlewania" do niego mas powietrza które jest dookoła niego. Intuicja mówi mi, że albo bilansowałoby się to momentalnie albo siła konwekcji jest wielokrotnie większa niż przypuszczam, że jest.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lip 2021, o 22:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
To drugie. Poza tym, tak głębokie ośrodku niżowe jakie są potrzebne do huraganów powstają prawie wyłącznie nad wodą i to ogrzewaną wystarczająco długo. Po prostu, woda ma wielokrotnie większą pojemność cieplną i jest w stanie zmagazynować dużo więcej energii. I tak, te niże dążą do wypełnienia. Stad mamy pasaty :) ale to nie wystarcza :)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lip 2021, o 23:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1344
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 547
Otrzymał podziękowań: 429
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
dzieki, widocznie nie doceniłem faktu, że konwekcja zachodzi jednocześnie na znacznym obszarze i możliwe, że to ogrom powierzchni która jest podgrzana powoduje takie ssanie.
coś się mi rozjaśniło


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lip 2021, o 10:26 

Dołączył(a): 7 paź 2013, o 16:10
Posty: 801
Lokalizacja: Poznań, Powidz, ....
Podziękował : 473
Otrzymał podziękowań: 457
Uprawnienia żeglarskie: sternik z upr. morskimi
sirapacz napisał(a):
Rozumiem, że konwekcja powoduje wzrost ciśnienia zabierając z innego

Konwekcja nie powoduje wzrostu ciśnienia (przynajmniej tego mierzonego przy powierzchni ziemi), a jego spadek. Tak powstają tego typu niże. Tak nad wodami, jak np. nad pustyniami.
Oczywiście masy powietrza dążą do wyrównania różnicy ciśnień. A, że każdy ruch w obrębie rotującego układu (Ziemi) podlega działaniu siły Coriolisa, to niże "rotują", "wirują".

Osobnym tematem będą np. niże będące wynikiem załamania się linii frontu np. polarnego. I wytworzenia się frontów : chłodnego i ciepłego. Co u nas - najczęstsze.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Tango 780S, przedtem MAK 747 GT przez 20 lat, a jeszcze wcześniej BEZ-4.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lip 2021, o 10:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
sirapacz napisał(a):
dzieki, widocznie nie doceniłem faktu, że konwekcja zachodzi jednocześnie na znacznym obszarze i możliwe, że to ogrom powierzchni która jest podgrzana powoduje takie ssanie.
coś się mi rozjaśniło
Dla zobrazowania - energia jednego cyklonu tropikalnego to odpowiednik energii kilkuset 20 megatonowych bomb*. Skoncentrowane na obszarze wielkości Polski.
I to wszystko z energii zgromadzonej przez wodę w tropikach… (plus mały niż, który nad nie się zabłąkał ;) ).

*inne, nawet bardziej obrazowe porównanie: energia uwalniana w wiatrach cyklonu - ledwie jakieś 3% całkowitej energii tego układu - to równoważnik połowy światowej zdolności generowania elektryczności.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lip 2021, o 11:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1344
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 547
Otrzymał podziękowań: 429
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
soko napisał(a):
sirapacz napisał(a):
Rozumiem, że konwekcja powoduje wzrost ciśnienia zabierając z innego

Konwekcja nie powoduje wzrostu ciśnienia (przynajmniej tego mierzonego przy powierzchni ziemi), a jego spadek.
Źle się wyraziłem - masa powietrza idąc ku górze powoduje wzrost ciśnienia wyżej, spadek niżej i zasysanie "dołem". Oczywiście masz rację.
Cytuj:
Tak powstają tego typu niże. Tak nad wodami, jak np. nad pustyniami.
Oczywiście masy powietrza dążą do wyrównania różnicy ciśnień. A, że każdy ruch w obrębie rotującego układu (Ziemi) podlega działaniu siły Coriolisa, to niże "rotują", "wirują".
W moim dumaniu zastanawiałem się jak to możliwe, że różnica ciśnień nie wyrównuje ilości (gęstości) powietrza na bieżąco tylko udaje się wytworzyć i nawet pogłębić tę różnicę. Czy możliwe, że z racji wirowego ruchu (dłuższa droga do przebycia) nie jest to ciśnienie wyrównywane od razu? Czy to kwestia bardziej dużej powierzchni na której konwekcja powstaje jednocześnie?
Cytuj:
Osobnym tematem będą np. niże będące wynikiem załamania się linii frontu np. polarnego. I wytworzenia się frontów : chłodnego i ciepłego. Co u nas - najczęstsze.


dzięki


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lip 2021, o 12:35 

Dołączył(a): 7 paź 2013, o 16:10
Posty: 801
Lokalizacja: Poznań, Powidz, ....
Podziękował : 473
Otrzymał podziękowań: 457
Uprawnienia żeglarskie: sternik z upr. morskimi
sirapacz napisał(a):
Czy możliwe, że z racji wirowego ruchu (dłuższa droga do przebycia) nie jest to ciśnienie wyrównywane od razu?

Dokładnie.
Tak samo, jak spuszczana woda w wannie, wirując, tworzy lej.

Czy to kwestia bardziej dużej powierzchni na której konwekcja powstaje jednocześnie?
Nie.
Wir powstanie zawsze przy przemieszczaniu się powietrza.
Nawet za skrzydłami muchy.
Tyle, że nie zobaczysz tego, bo nie będzie tak znacznego podciśnienia jak za skrzydłem skręcającego F-16.

Ale już w tornadzie, w trąbie powietrznej, masz niekiedy tak duże podciśnienie, że staje się dla nas widoczna. Zazwyczaj też atmosfera w takich okolicznościach jest tak wysycona wilgocią (wodą), że wystarczy bardzo niewiele, by wystąpiła kondensacja pary wodnej. I wizualizacja trąby.

Większości tych prądów wstępujących nie widzimy, bo po prostu nie dochodzi do kondensacji pary wodnej.

No chyba, że na podwórku np. widzimy wir z kurzu, słomy, liści itp.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Tango 780S, przedtem MAK 747 GT przez 20 lat, a jeszcze wcześniej BEZ-4.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 cze 2022, o 13:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2022, o 00:11
Posty: 38
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 6
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy 1974
sirapacz napisał(a):
Dlaczego powstają obszary niższego/wyższego ciśnienia? Niby siła coriolisa ale przecież gazy dążą do wyrównywania ciśnienia więc na mój chłopski rozum od razu powinno to dążyć do równowagi. Rozumiem, że konwekcja powoduje wzrost ciśnienia zabierając z innego ale nie rozumiem (albo nie wyobrażam sobie), skąd powstają głębokie niże związane z gwałtownymi zjawiskami. To tylko obrót ziemi i konwekcja czy jeszcze coś grubego mi umknęło?


na chlopski rozum to wszysko zalezy gdzie sie zyje.
w polsce sa 4 pory roku slonca zza chmur nie widac troch
popada troche sniegu troche powieje. zadnych extremow.
ludzom zyje sie spokojnie leniwie to wszczynaja wojny z nudow
zeby sobie zycie urozmajcic. obserwojac swiat z innych kontynentow
kanada i amerykanskie tropiki swiat wyglada inaczej. chlopcy nie mysla
o wojnach bo dostaja dosc w d w robocie. chelmy na leb buciory i na budowe
czy minus 30 czy plus 35 zar z nieba sie leje dutki trzeba zarabiac.
az zal patrzec na tych na dachach czy przy betonie. karabiny pozamieniali na
makity i millwaukee. a pogoda? no wlasnie slonce. ocean jest cieplejszy
niz ciepla woda z kranu w warszawie. cyklon przeszedl 2 dni lalo. skad taka ilosc wody
w powiertzu. burze? po upalnym dniu kumulusy nad ladem siegaja kilometrow
i goracy wilgotny wiatr z morza napedza . slonce odchodzi gdzie ta woda musi
spasc zeby byla rownowaga. w tej karuzeli czlowiek jacht na wodzie jest
jest jak pylek miotany przez sily natury wszechswiata ktory istnieje i bedze istnial
czy tego chcemy czy nie. tornada lamia dzewa zrywaja dachy zrywaja line elektryczne
w kaanadzie w stolicy. huragan w barber marina w alabamie . katamarany
fruwaly w powietrzu. ludzie maja dosc horroru na co dzien i nie szukaja wojen bo im sie nie nudzi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 lip 2022, o 19:35 

Dołączył(a): 4 lip 2022, o 12:31
Posty: 48
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 14
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Jakby ktoś chciał łyk meteorologii... Dopiero to opracowanie pozwoliło mi pojąć podstawy meteorologii, bo ani książki, ani youtuby nie pozwoliły mi ZROZUMIEĆ o co w tym chodzi. Dla mnie zrobiło się łatwiejsze, może komuś też się przyda.
https://open.uj.edu.pl/course/index.php?categoryid=18

_________________
Stanisław Stadnicki



Za ten post autor DBX otrzymał podziękowanie od: sirapacz
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 paź 2023, o 18:30 

Dołączył(a): 14 paź 2023, o 18:25
Posty: 13
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: Sternik
Z tym ciśnieniem oraz wiatrem to wszystko ma powiązania na dużych obszarach, choć są i pogody lokalne. https:// totemat.pl/skad-sie-bierze-wiatr-jak-powstaje-ped-powietrza/ Wszystko winne słońce a raczej temperatura. Tutaj tak w miarę sensownie opisane na chłopski rozum z filmem.


Ostatnio edytowano 16 paź 2023, o 12:03 przez noone, łącznie edytowano 1 raz
Dezaktywacja linku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL