Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 29 mar 2024, o 07:20




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 paź 2010, o 21:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 22:07
Posty: 3015
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 451
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Mazurski
Pobieranie standardowych pogody w roamingu to samobójstwo finansowe. Pomyślałem że można by przed rejsem zrobić wersję light potrzebnych rejonów pływania, uaktualniać taką prognozę co 2-3 godziny na własnym serwerze i zaglądać tam z komórki będąc za granicą. Jak pomyślałem tak zrobiłem. Zerknijcie proszę http://www.olek.waw.pl/meteo

Dla porównania kosztów - weatheronline.pl - Bornholm-Karlskrona:
http://www.weatheronline.pl/cgi-app/sailing?09&LANG=pl&WIND=g009&KUST=00129&CEL=C&SI=kph
- waga strony z plikami 345kB (jedno pobranie 17zł)
- jeżeli zablokujemy obrazki - waga strony 47kB

http://www.olek.waw.pl/meteo/bornholm-karlskrona.html
- cała strona 2-3kB

Teraz podliczenia:
7 dni 2x na dobę sprawdzamy pogodę, ceny w roamingu orange (4,90zł/100kB):
- weatheronline z plikami 237zł
- weatheronline bez obrazków 32zł
- przygotowana strona - powinno być 1,40zł - ale będzie 6,80zł bo operator liczy sobie minimum 10kB, a każda strona na mniej niż 10kB.

Ekstremalnie różnica może wynieść 230zł.

Idą dalej. Jeżeli pobieramy tylko jeden rysunek 14kB np. taki rys_org.gif to kosztować to będzie jak za 20kB, a można by przygotować wersję poniżej 10kB np. rys_001.gif (na ekranie komórki wygląda trochę lepiej). Tego typu wyliczenia to grosze, ale też może się okazać że zaoszczędzi się 200zł.

Jestem ciekaw Waszych opinii, również prawnych dotyczących legalności takiego działania.

_________________
Olek Kwaśniewski



Za ten post autor Olek otrzymał podziękowanie od: Rafał
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 paź 2010, o 21:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Olek napisał(a):
Jestem ciekaw Waszych opinii, również prawnych dotyczących legalności takiego działania.

Zaprawdę słuszne twe działania i zbawienne (dla kieszeni) - to było moja opinia o sensie tworzenia.
Natomiast forumowi prawnicy niechaj się wezmą i wypowiedzą o legalności działań - być może wystarczyłoby zapodać źródło?

ps. Dorób jeszcze weateronlineową tabelkę dla Helu.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 paź 2010, o 21:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 22:07
Posty: 3015
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 451
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Mazurski
Maar napisał(a):
ps. Dorób jeszcze weateronlineową tabelkę dla Helu.


mówisz i masz :wink:
http://www.olek.waw.pl/meteo/hel.html

_________________
Olek Kwaśniewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2010, o 18:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 wrz 2009, o 21:13
Posty: 124
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
W większości marin są hot-spoty.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2010, o 19:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2007, o 21:15
Posty: 2503
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował : 281
Otrzymał podziękowań: 86
Uprawnienia żeglarskie: JSM, SRC, STCW, MIŻ
Nie we wszystkich po za tym można mieć zasię GSM gdzieś tam nad morzem a nie być w marinie.
Ciekawi mnie co z legalnością takich uproszczeń bo jeśli dobrze sobie przetłumaczyłem General Terms of Use na stronie WO to można takie przekształcenia robić byle były one na użytek własny.

_________________
Pozdrawiam
Paweł Goławski
http://www.jkmgryf.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2010, o 21:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 22:07
Posty: 3015
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 451
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Mazurski
To dorzucę coś jeszcze.

http://www.olek.waw.pl/tperl/image/image.pl?data=1 -> +1 dzień naprzód
http://www.olek.waw.pl/tperl/image/image.pl?data=2 -> +2 dni naprzód
itd aż do +6 lub +7 dni naprzód

rysunki są ze strony:
http://www.weatheronline.pl/cgi-app/sailing?03&LANG=pl&WIND=g009

różnice:
- brak wielkiego pliku html
- oryginalny rysunek ma 14kB, mój trochę przycięty i inaczej zapisany ma 6,9kB
- pobranie tych 2 rysunków na weatheronline 720kB tutaj 15kB

Można by też pokusić się o automatyczne wysyłanie sms'a na Iridium (oczywiście nie rysunki).

_________________
Olek Kwaśniewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2010, o 22:09 

Dołączył(a): 28 maja 2007, o 11:44
Posty: 1999
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 109
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Miałem kiedyś w planach machnięcie urządzonka, które przesyłałoby prognozy zwykłym gsm-owym smsem. Wysyłasz pod określony numer smsa z oznaczeniem akwenu (datą, żądanym źródłem prognozy, parametry do ustalenia), a pudełko odsyła taką właśnie jak Twoja, sformatowaną tekstowo prognozę. Sprawa ciągle w fazie koncepcyjnej, ale skoro skrypt już jest, to może i ja się zmobilizuję do działania :) Pytanie: czy to ma sens i ktoś uważa, że warto?

_________________
www.samoster.org.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2010, o 22:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 22:07
Posty: 3015
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 451
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Mazurski
Można podpiąć do tego komputera jakiegoś starego siemensa (GSM) przez com'a.
Dopisanie takiej funkcjonalności to jeden wieczór. Tylko jak masz zasięg to można sobie pobrać ze strony.

EDIT:
Wybiegając daleko w przyszłość. Na stronie zapisuje się swoją planowaną trasę i oczekiwane prognozy sms. W zaplanowanym terminie otrzymuje się sms'em prognozę. W trasie zaplanowanej na stronie trzeba by wstawić kody na które oczekuje system, a Ty wysyłasz je sms'em. Tymi kodami można by synchronizować wstępnie podany czas/miejsce z rzeczywistym czasem/miejscem rejsu. Jeżeli po drodze w porcie masz wifi to system może przygotować zaplanowany przez Ciebie zestaw map z prognozami na kolejny etap i wysłać Ci je na maila. itd itd itd

_________________
Olek Kwaśniewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2010, o 22:19 

Dołączył(a): 28 maja 2007, o 11:44
Posty: 1999
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 109
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
No tak, ja nie mogę, bo telefon mam antyczny i służy do dzwonienia lub smsowania :) Zresztą kiedy nad tym się zastanawiałem po raz pierwszy, to wszystkie telefony wyłącznie do tego były :) Myślałem o zrobieniu tego na jakimś mikroprocesorze + moduł gsm, żeby leżało sobie obok kompa i w razie potrzeby z neta ściągało prognozę wysyłając potem smsem.

EDIT do EDITa Olka: o tym też myślałem. Z możliwością późniejszych korekt w planowanej trasie, bo wiadomo jak to jest z zakładanym przebiegiem rejsu i jego terminową realizacją :)

_________________
www.samoster.org.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2010, o 22:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 22:07
Posty: 3015
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 451
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Mazurski
Robienie takich zabawek w ilości 1szt na uC jest drogie. Części będą kosztowały sporo (porównywalnie ze słabym komputerem) a czas pisania softu jest nieporównywalnie dłuższy.

EDIT: :)
Telefon do dzwonienia??? Z tym to zdrowo przesadziłeś :)

_________________
Olek Kwaśniewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2010, o 22:36 

Dołączył(a): 28 maja 2007, o 11:44
Posty: 1999
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 109
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Pewnie, że to nic rewelacyjnego w kategorii "najtańszy sposób na prognozę", ale i żeglarstwo nie jest mistrzostwem jeśli chodzi o ekonomię i szybkość dotarcia np. na Islandię :) Myślałem o tym w kategorii pożytecznej zabawy w wolnym czasie :)

_________________
www.samoster.org.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2010, o 22:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 22:07
Posty: 3015
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 451
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Mazurski
Dla rozrywki to rozumiem.
mnie właśnie grypa złapała, siedzę w domu i dla rozrywki powstała ta pogodynka ver. ligh

_________________
Olek Kwaśniewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2010, o 22:49 

Dołączył(a): 28 maja 2007, o 11:44
Posty: 1999
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 109
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
No to zdrowiej pracowicie :) Może jak mnie coś złapie (a raz do roku mam jak w banku), to w końcu przysiądę :)

_________________
www.samoster.org.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sty 2011, o 21:46 

Dołączył(a): 15 mar 2009, o 14:06
Posty: 116
Lokalizacja: s/y Luka Karaiby
Podziękował : 33
Otrzymał podziękowań: 69
Uprawnienia żeglarskie: yacht skipper
Pogoda przez sms-a?
Kwalifikuje sie tylko jako plan C.
s/v BonaTerra podjal probe okrazenia przyladka Horn, bo kolega wyslal kapitanowi pogode sms-em na Iridium, s/v Nashachata dostala prognoze przez sms-a , ktora "nagle sie zmienila" (relacja armatora)

Kazdy zeglarz doskonale wie ze pogoda "nagle sie nie zmienia", poniewaz istnieja systemy prognozy pogody, ktore "przewiduja" ja nawet do 16-18 dni "do przodu".
"Nagle" to moze byc szkwal....

Posiadanie telefonu satelitarnego IRIDIUM i nie podlaczenie go do komputera, i programu emailowego, tylko wysylanie sms-ow do znajomych, i prosba o pogode - to moim zdaniem niewykorzystanie, a wrecz marnowanie mozliwosci jakie daje nam dzisiejsza technologia, ale przede wszystkim narazanie bezpieczenstwa jachtu i zycia zalogi.
Koszt sms-a to 55 centow, sms moze zawierac do 160 znakow, razem z tzw przerwami, a jesli sms-a wysylamy na email, to od tych 160 znakow, musimy odjac ilosc znakow w adresie e-mailowym. Koszt jednej minuty Iridium jest rozny, zaleznie od tego ile tych minut kupimy, im wieksza ilosc - tym sa tansze. Rozpietosc cenowa to: 0.99 do ok $2.00 ( moze obecnie juz nawet wiecej, nie orientuje sie)

Zuzywamy zwykle jedna minute, czasem wiecej, ale nie wiecej niz dwie minuty, by wyslac 5 emaili i tyle samo ich odebrac, w tym prognoze pogody na trzy dni - co 6 godzin.

Nie wspominajac juz o tym jak niewygodne i pracochlonne jest wstukiwanie wiadomosci w telefon... vs w klawiature komputera.

Konkluzja wydaje sie oczywista, z tym ze nie dla wszystkich. Zauwazylam ze wielu zeglarzy posiada telefony Iridium, naladowane minutami i nie za bardzo wiedza o ile wiecej mozna z Iridium zrobic.

Jezeli wydajemy $1400 na telefon satelitarny, (szacunkowo) $500 na minuty, wydajmy jeszcze $250 rocznie na oplacenie programu Airmail, ktory da nam mozliwosc sciagania prognoz pogody w doskonale czytelnym systemie "grib", a takze mozliwosc sciagania i wysylania poczty. Robiac to raz dziennie zuzyjemy 1-2 minuty... pewnie cenowo wyniesie to podobnie, ile wydaja posiadacze Iridium, korzystajacy tylko z wysylania sms-ow.

Posiadacze licencji radioamatora - nie musza wydawac $250 rocznie na program Airmail, moga korzystac z bezplatnego programu Winlink.


Załączniki:
b12705_978051.jpg
b12705_978051.jpg [ 28.11 KiB | Przeglądane 9585 razy ]

_________________
http://www.sailblogs.com/member/svluka/

Za ten post autor Pietrek otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sty 2011, o 23:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Pietrek napisał(a):
Pogoda przez sms-a?
Kwalifikuje sie tylko jako plan C.

To trochę też od akwenu i pory roku zależy. Czym innym może być esemes o takiej samej treści otrzymany przed lipcowym przeskokiem Cieśniny Kaletańskiej, czym innym przed Cieśniną Otranto a jeszcze czymś innym przed zrobieniem Drake'a w lipcu ;-)

Pietrek napisał(a):
programu Airmail, ktory da nam mozliwosc sciagania prognoz pogody w doskonale czytelnym systemie "grib"
A jak to jest organizowane? Wysyłasz maila ze współrzędnymi/nazwą obszaru i czasem na jaki chcesz prognozę? Czy jakoś inaczej?

I druga sprawa jaki macie model telefonu i jak go podłączacie do komputera? Przez RS czy przez USB?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 sty 2011, o 00:43 

Dołączył(a): 15 mar 2009, o 14:06
Posty: 116
Lokalizacja: s/y Luka Karaiby
Podziękował : 33
Otrzymał podziękowań: 69
Uprawnienia żeglarskie: yacht skipper
Maar napisał(a):
To trochę też od akwenu i pory roku zależy. Czym innym może być esemes o takiej samej treści otrzymany przed lipcowym przeskokiem Cieśniny Kaletańskiej, czym innym przed Cieśniną Otranto a jeszcze czymś innym przed zrobieniem Drake'a w lipcu ;-)


Dokladnie, tu masz racje.
Uzylismy przykladu przyladka Horn i dwoch jachtow, ktore otrzymywaly pogode przez SMSy w tym niebezpiecznym rejonie, i Tomek lazil przez pare dni smutny i zly i postanowil napisac o tym, zeby ludzie, ktorzy wybieraja sie w takie miejsca zrozumieli ze pogoda przez SMS jest dobra, ale nie w miejscach takich jak poludniowe przyladki...
Z drugiej strony, nasze Mantry uzywaja programu Airmail, w polaczeniu z pactorem i SSB, chociaz wcale sie na Horna nie wybieraly...
Armator, pan Arminski podszedl do sprawy bezpieczenstwa powaznie.

Maar napisał(a):
A jak to jest organizowane? Wysyłasz maila ze współrzędnymi/nazwą obszaru i czasem na jaki chcesz prognozę? Czy jakoś inaczej?

I druga sprawa jaki macie model telefonu i jak go podłączacie do komputera? Przez RS czy przez USB?


Iridium podlacza sie do komputera poprzez data kit, nowe Iridium maja juz data kit wbudowane i laczy sie je tylko samym kablem USB, w przypadku modelu 9505 A, potrzebny jest jednak data kit.
http://www.iridium.com/products/DataKit.aspx?productCategoryID=5

Otwierasz program Airmail, w gornym menu znajduje sie ikonka "Grib request" , i otwiera ona mape swiata, po otworzeniu sie mapy zaznaczasz dowolnej wielkosci kwadrat, wiekszy obszar zuzyje wiecej minut z Iridium, klikasz na przycisk "request" i otwiera sie nowe okienko, gdzie zaznaczasz na ile dni chcesz sciagnac pogode ( w opcjach jest max 16 dni) co ile godzin na dobe chcesz miec nowa mape pogody (3, 6, 9, 12, 18, 24), wpisujesz kurs i srednia predkosc ( dzieki temu zaznaczony obszar przesuwa sie razem z Toba ), wybierasz opcje: wiatr, temperatura, cisnienie...etc. (ale kazda taka opcja zwieksza transfer i my zwykle zadowalamy sie wiatrem).
Na koniec nalezaloby sie jeszcze pobawic z rozdzielczoscia, zeby ilosc i wielkosc "strzalek" z sila wiatru pasowala wielkoscia do obszaru, ktory zaznaczamy.
Prognoza pogody przychodzi prawie natychmiast na nasz email, w postaci grib-a.
Praktycznie, kiedy jestesmy w rejsie, raz na tydzien zaznaczamy wiekszy obszar, czyli sciagamy duza mape, zeby sie zorientowac w tendencjach pogody, a potem codziennie obszar mniej wiecej 500 mil kwadratowych, na trzy dni, co 6 godzin, i taki transfer poprzez Iridium trwa okolo minuty.


Załączniki:
Capture9.JPG
Capture9.JPG [ 68.14 KiB | Przeglądane 9517 razy ]
Capture8.JPG
Capture8.JPG [ 68.22 KiB | Przeglądane 9517 razy ]
Capture7.JPG
Capture7.JPG [ 49.61 KiB | Przeglądane 9517 razy ]
Capture4.JPG
Capture4.JPG [ 189.03 KiB | Przeglądane 9517 razy ]
Capture3.JPG
Capture3.JPG [ 122.45 KiB | Przeglądane 9517 razy ]

_________________
http://www.sailblogs.com/member/svluka/
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 sty 2011, o 07:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
http://www.navsim.pl/recreational/pogoda.html

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła



Za ten post autor Jurmak otrzymał podziękowanie od: Kuracent
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 sty 2011, o 18:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lip 2009, o 16:15
Posty: 892
Podziękował : 36
Otrzymał podziękowań: 59
Uprawnienia żeglarskie: jak dla mnie wystarczające
Ciekaw jestem, ile kosztuje połączenie z internetem via Iridium i ściągnięcie np u-griba na interesujący nas obszar. Tak właśnie robiłem w lecie na Północnym, ale płacił armator, więc nie wiem ile to kosztuje. Ale pewnie więcej, niż grib przez sms. Z tym, że miałem również animację.

_________________
pozdrawiam
skiera


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 sty 2011, o 19:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Weź włóż jakiś podły modem GSMowy, zaszyj się w piwnicy, włącz stoper, zassaj i wyłącz stoper. Następnie pomnóż ilość minut przez koszt jednej minuty :-)

Masz w kwitach z polonusowego rejsu koszt prepaida na 70 minut.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 sty 2011, o 19:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lip 2009, o 16:15
Posty: 892
Podziękował : 36
Otrzymał podziękowań: 59
Uprawnienia żeglarskie: jak dla mnie wystarczające
Maar napisał(a):

Masz w kwitach z polonusowego rejsu koszt prepaida na 70 minut.

Ale nie wiem, jak jest taryfikowane ściąganie danych (w sumie można to sprawdzić :? ).
Czas ściągnięcia griba obejmującego Skagerrak, to jakieś 30 sek (tyle mi to zajmowało).

_________________
pozdrawiam
skiera


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2011, o 02:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2010, o 18:03
Posty: 4794
Podziękował : 652
Otrzymał podziękowań: 347
Uprawnienia żeglarskie: k.j., kpt.mt.
Jurmak napisał(a):
http://www.navsim.pl/recreational/pogoda.html


Sprawdziłem bezpłatna usługę wysyłania SMSem prognozy pogody.
Czyli wysłałem SMS o treści:
52N,21E,9
na numer
+48794389383
czyli okolice Warszawy za 9h.
I istotnie dostałem informację zwrotną.

Bardzo fajne i proste.
Mój koszt to wysłanie SMSu. Czyli zagranicą byłoby to drogo.
No i chcąc mieć pełną informację czyli z rozdzielczością co 3h.
kosztowałoby to odpowiednio więcej.

pzdr,
Andrzej Kurowski
http://strony.aster.pl/spelnij_marzenia/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2011, o 16:47 

Dołączył(a): 15 mar 2009, o 14:06
Posty: 116
Lokalizacja: s/y Luka Karaiby
Podziękował : 33
Otrzymał podziękowań: 69
Uprawnienia żeglarskie: yacht skipper
Macieq napisał(a):
Ciekaw jestem, ile kosztuje połączenie z internetem via Iridium i ściągnięcie np u-griba na interesujący nas obszar. Tak właśnie robiłem w lecie na Północnym, ale płacił armator, więc nie wiem ile to kosztuje. Ale pewnie więcej, niż grib przez sms. Z tym, że miałem również animację.


Macieq, opcja o ktorej piszesz kosztuje okolo 2-3 razy wiecej, takie rozwiazanie instalowalismy na kompie naszego znajomego Wegra, i wyprobowalismy rowniez, Airmail, Winlink czy program firmy Ocens lepiej kompresuja dane.(griby).
Animacje mozesz miec rowniez, ponadto po sciagnieciu takiego griba, mozesz go otworzyc rowniez w dowolnym programie nawigacyjnym, my wyprobowalismy w OpenCpn, MaxSea i Raymarine, czyli przy podlaczonym GPS-ie masz swoja pozycje i jednoczesnie prognoze pogody.

_________________
http://www.sailblogs.com/member/svluka/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lut 2011, o 08:12 
Witam, to mój pierwszy post na tym forum, więc prosze o wyrozumiałość kolegów, gdybym naruszył panujące zasady.

Po kilkukrotnym przeczytaniu opinii Kolegów doszedłem do wniosku, że dyskusja toczy się o tym jak w sposób najtańszy otrzymać na pokład informację meteo. I myślę, że tu jest pies pogrzebany. Dla niektórych wystarczy SMS od żony "Płyń kochanie, będzie ładnie", a inni będa chcieli otrzymać pełną, animację określonych parametrów stanu atmosfery. Po co? Dla bezpieczeństwa - pada niewątpliwie odpowiedź. Jeśli dla bezpieczeństwa to już na pewno inaczej należy sformułować informację dla wilka morskiego, a inaczej dla żółtodzioba. Sposób przekazania informacji jest rzeczą wtórną... tą z zakresu kosztów, a nie bezpieczeństwa.
Kolega Andrzej Kurowski opisał jak skorzystał z bezpłatnego serwisu WNS... (dziękuję za pozytwną opinię) choć stwierdził, że za granicą byłoby drogo. Pomysł na system WNS powstał w czasie rejsu z Wysp Kanaryjskich do Malagi na jachcie czarterowym pod passat... Nie było żadnego internetu... (może i dałoby się zrobić ale ze względu na koszty zostawiliśmy sobie to na ostateczną ostateczność), radia KF, systemu FB. Tylko telefon satelitarny (wtedy Irydium).

Wtedy właśnie, może trochę z nudów, został wymyślony system o którym pisze Andrzej. Był dokładnie przemyślany i przeliczony. Wyliczyliśmy, że zgubienie jednego obijacza to koszt 200 razy większy od SMS. Andrzej otrzymał taką informację (przykładowo):

Czas: 00:00 UTC - 20090801
Pozycja: 54.5N,18.6 E
Wiatr: 7 SW [kn]
Zachmurzenie: 80%
Deszcz: 0 [mm/h]
Temp: 15[C]
Ciśnienie: 1022 hPa
Zmiana: -5hPa/h

Dla zaawansowanych użytkowników możliwe jest uzyskanie takiej prognozy:
C:00:00UTC20090801
54.5N,18.6 E
W:7SW8S12S14S
Z:80,90,100,100
D:0,0,3,4
T:15,16,15,14
C:1022
DC:-5,-5,1,3

W tym przypadku liczby po przecinakac oznaczają h+0, h+3, h+6, h+9

Wszystkie te zabiegi mają na celu dostarczenie informacji o punktach modelu pogodowego GFS. Pobieranie tzw plików GRIB to nic innego jak przekzanie na pokład skompresowanego pliku zawierającego informację o wielu takich punktach na zadanym obszarze. Ilość danych jednak rośnie... Ilość danych to koszt... Stąd bardzo, bardzo dobry temat wywołany przez kolegę Olka. W Inmarsacie koszt sms lub e-maila 160 znakowego to od 98 gr do 1,14 zł. Koszt nieuwiązanego odbijacza to ok 90 EURO.

W chwili obecnej pracujemy (kończymy) projekt NaviWeather. Od 31 marca Inmarsat ma właczyć funkcjonalność telefonów IsatPhonePRO jako modemów internetowych. Będziemy obserwować, jakie prędkości da się na tym wyciągnąć. Ale zakładając nawet 600 bps to w minutę da się pociągnąć 4 Kb... a to już całkiem sporo. Dlatego będziemy integrować NaviWeather z IsatPhonePRO, by można było bez zbędnego zestawić połaczenie, automatycznie wysłać zapytanie do serwera i odebrać dane. Co więcej zrobić to technologią quasiFTP, czyli przy zerwanym połaczeniu, system rozpocznie odbiór nie od początku, tylko od miejsca w którym nastąpiła przerwa. Inmarsat w tej usłudze ma naliczanie 15 sekundowe. Myślę, że póki co nie da się zrobić nic bardziej "lekkiego".

Drugą sprawą jest umiejętność interpretacji otrzymanych danych. Z doświadczenia swojego i wielu kolegów wiemy, że siłę wiatru należy interpretować jako "najsłabszy stały wiatr". Oznacza to, że w warunkach lokalnych w porywach wartość tą można pomnożyć x2. Dlatego też wiele programów wyświetlajcych GRIBy oferuje narzedzie pod tytułem "Meteogramy", gdzie można określić choćby po wykresie ciśnienia jak gwałtowne będą ewentualne zmiany...

*****

cd..
Tak mi się przypomniało... jest też gotowy inny projekt (na razie uśpiony ze względów politycznych), odwracający systuację i co ciekawsze, może być całkowicie bezpłatny. Sytuacja o której wszyscy mówią, dotyczy opcji, w której to żeglarz jest stroną czynną. Pyta się o pogodę i dostaje odpowiedź. A co koledzy powiedzą na taki pomysł, że przed rejsem ustala się rejon pływania (trasę) przez stronę www, warunki brzegowe (np wiatr o sile większej niż 20 kn oraz predykcję 5 h), swój nr tel lub e-mail oraz zakres dat. I płyniemy. Gdy serwer wykryje że w rejonie określonym przez użytkownika o nr tel xxxx za 5 godzin wiatr przekroczy 20 kn wysyła do niego stosowne ostrzeżenie. SMSy i e-maile przychodzące w IsatPhone PRO i Inmarsacie są bezpłatne... :)... ale (wyprzedzając pytania) nie można do tych e-maili dodawać załączników.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lut 2011, o 09:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
Ten inny projekt jest ciekawy ale ma jedną wadę. Tak mi się wydaje. Jeśli przez kilka dni nic nie dostaję, bo ma być piknie, to zaczynam mieć wątpliwości czy ustrojstwo jeszcze działa... Powinien więc przynajmniej raz dziennie wysłać info: wszystko pod kontrolą, jest piknie!

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lut 2011, o 09:26 
:) hehehe. Dobry pomysł. Ma jedną wadę... z naszej strony. Coś co dla użytkowników jest bezpłatne... nie oznacza, że generalnie jest za darmo. NavSim Polska oczywiście ponosi koszty utrzymania serwisu i wysyłanych SMS, więc raczej chcielibyśmy te koszty trzymać w ryzach. W 2010 roku z serwisu WNS skorzystano prawi 5 tys. razy, a w sumie informacja rozeszła się, żeglarską drogą pantoflową. I o ile nie bolą nas SMSy na polskie komórki, o tyle jakimś dziwnym trafem korzystają z niego Niemcy, Austriacy i Chorwaci ... sądząc po prefiksach.

Sławku... a skąd u Ciebie taka nieufność ;)


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lut 2011, o 12:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
JacekBol napisał(a):
Sławku... a skąd u Ciebie taka nieufność ;)

Może z racji profesji...?!
W pracy mam do czynienia wyłącznie z zepsutym sprzętem. :lol:

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lut 2011, o 12:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
SlaWasII napisał(a):
Jeśli przez kilka dni nic nie dostaję, bo ma być piknie, to zaczynam mieć wątpliwości czy ustrojstwo jeszcze działa.

Żeby pogodzić pewność działania systemu z minimalizacją kosztów, zaproponowałbym SMS startowy o treści np. "od dziś do dn. xx godz. yy będziesz uprzedzany o pogorszeniu pogody w rejonie zzz".
Przy okazji będzie wiadomo, kiedy kończy się "osłona" meteo.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lut 2011, o 15:27 
To sie da zrobic... Jesli pomysl sie podoba to zrobimy tak zeby bylo dobrze. Najwyzej ustalimy opłate... 15 zł rocznie.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lut 2011, o 15:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
JacekBol napisał(a):
Najwyzej ustalimy opłate...
Wygodne są opłaty SMSami! :-)
Wstawiłem uśmieszek, ale piszę poważnie - dobrze jest, gdy jest wiele metod płatności.

BTW pomysł bardzo fajny!

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lut 2011, o 16:37 
Tak na poważnie. To pomysł Sławka i Wojtka kupujemy. Bedzie SMS na początek i na koniec okresu oraz zaraz po aktywacji...


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL