Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 23 kwi 2024, o 18:38




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 paź 2011, o 08:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2010, o 18:03
Posty: 4794
Podziękował : 652
Otrzymał podziękowań: 347
Uprawnienia żeglarskie: k.j., kpt.mt.
Wrzesień w Europie był najcieplejszy od 150 lat. Wczoraj pobito rekordy temperatury października w wielu miejscach Europy. W SE części Wielkiej Brytanii było wczoraj 29,6ºC a dotychczasowy rekord od początku pomiarów wynosił 29,4ºC. Myślałem, że znajdę w tym dziale wyjaśnienie tych zjawisk. Tymczasem nic o tym nie mówicie. Może Moderatorzy nie przenieśli do właściwego działu? Może w dziale ogólnym? Szukam po całym forum ale nie ma nic o Sepideh, wyżu, rekordzie, temperaturze. :-(

W telewizji podali, że 'winny' temu jest wyż Sepideh a właściwie blokada tego wyżu. Od czego to zależy, czy dany wyż (ew. niż) będzie zablokowany? Czy wiadomo z góry, który wyż będzie zablokowany? Jak to poznajecie na Wasz użytek przy żeglowaniu?

Jeśli ktoś ma dużo urlopu to wiedząc, że będzie słonecznie przez najbliższe 2 czy 3 tygodnie mógłby zdecydować się na dodatkowy rejs. Sprawa jest zatem ważna - tylko właśnie - czy meteorolodzy wiedzieli to z góry, czy tylko teraz dorabiają teorię do rzeczywistości?

pzdr,
Andrzej Kurowski
http://strony.aster.pl/spelnij_marzenia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2011, o 09:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17304
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2170
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Dużo pytań zadałeś ale w sumie nie bardzo wiem o co pytasz.
Czy o to, że nic nikt nie pisze o temperaturze? Ona jakby mało istotna jest, nie powoduje jakichś anomalii wiatrowych w interesującym nas najbardziej obszarze Bałtyku i Północnego.
Gdyby to niż się wziął tak usadowił i robił przeciąg przez miesiąc, to forum kipiałoby postami w dziale meteorologia :-)

ps. Andrzej, ośrodek zablokowany to inaczej stacjonarny. Wyże generalnie są nieruchliwe, to niże popylają przez pół Europy.

pss. Nie znam się na prognozowaniu, ale gdzieś czytałem, że dużo łatwiej prognozować powstawanie i przemieszczanie się niży niż przewidywać zachowanie się wyżu.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2011, o 10:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Kuracent napisał(a):
Od czego to zależy, czy dany wyż (ew. niż) będzie zablokowany? Czy wiadomo z góry, który wyż będzie zablokowany?
Pomyliłeś stronę czynną czasownika "blokować" ze stroną bierną.
Wyż nie jest zablokowany. On blokuje. Jak wyż jest odpowiednio wysoki, to blokuje niże, które chcą się tam dostać i nawet na dworcu w Kielcach panuje bezwietrzna pogoda :lol:

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2011, o 10:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 wrz 2010, o 15:18
Posty: 1073
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 34
Otrzymał podziękowań: 182
Uprawnienia żeglarskie: wszystkie
Maar napisał(a):
Wyże generalnie są nieruchliwe, to niże popylają przez pół Europy.



Eeee tam, pół Europy... Pół świata!

Czasem rodzą się jako huragan tropikalny, rozpieprzają wschodnie wybrzeże USA, u nas są już "tylko" sztormem, bo nieco po drodze osłabły...

_________________
Pozdrowienia - Jasiek
Janusz Nedoma


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2011, o 10:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
Zbieraj napisał(a):
i nawet na dworcu w Kielcach panuje bezwietrzna pogoda :lol:


Skąd Ty wiesz to wszystko? :shock:
Rzeczywiście dziś w Kielcach jest bezwietrznie. No prawie, bo jak pociąg wjeżdża to... ;)

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2011, o 11:07 

Dołączył(a): 29 lis 2010, o 09:58
Posty: 219
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 6
Uprawnienia żeglarskie: JSM
bastard napisał(a):
Skąd Ty wiesz to wszystko? :shock:

Nie wiedziałeś, że specjalnie na życzenie Zbieraja to windguru spot w Kielcach ustawiło i teraz ma zawsze w ulubionych na 1 miejscu, i zawsze mimochodem zagląda. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2011, o 12:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Kuracent napisał(a):
Wrzesień w Europie był najcieplejszy od 150 lat. Wczoraj pobito rekordy temperatury października w wielu miejscach Europy. W SE części Wielkiej Brytanii było wczoraj 29,6ºC a dotychczasowy rekord od początku pomiarów wynosił 29,4ºC. (..)


Masz nieaktualne i błędne informacje. Po pierwsze, 29,6 było w piątek. Po drugie, wczoraj było 29.9. Po trzecie, mówimy o różnych rekordach, bo piątek to jeszcze był wrzesień a wczoraj już październik. Poprzedni październikowy rekord był w 1985.

A po czwarte, tutaj bywa nawet goręcej, ale w lipcu to takiej ekscytacji nie wzbudza, normalna temperatura letnia...

A w ogóle - SE Anglia (no, tak w ogóle S Anglia) jest bardzo ciepłym miejscem a ja tu mieszkam głównie ze względu na klimat. I to nie żart, nie lubię zimna, a tu rzadko mam poniżej zera. To Szkocja psuje reputację Anglii (nie wiedzieć czemu, tak chcą się zawsze odróżniać a przy pogodzie jakoś siedzą cicho... :lol: ). Do niedawna twierdziłam, że moja noga w Szkocji nie postanie (deszczu też nie lubię), ale zaczynam się łamać od kiedy się dowiedziałam za ile mieszkanie 20 mil od Glasgow mogę kupić :roll:

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2011, o 13:30 

Dołączył(a): 29 lis 2010, o 09:58
Posty: 219
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 6
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Moniia napisał(a):
Masz nieaktualne i błędne informacje. Po pierwsze, 29,6 było w piątek. Po drugie, wczoraj było 29.9. Po trzecie, mówimy o różnych rekordach, bo piątek to jeszcze był wrzesień a wczoraj już październik. Poprzedni październikowy rekord był w 1985.


W mordę, zabiłaś moją wiarę w Kuracenta.
On zawsze stara się mieć wszystkie dokładne dane (nawet jak wypływamy z mariny to czeklistę sprawdza) a tu teraz taka wpadka.

Ratuj swój honor Kuracent ;)

A w temacie, czy ktoś wie do kiedy ma się ta blokada utrzymać ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2011, o 14:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
ja na blokadach się nie znam, ale w tutejszej telewizorni gadają że tak milusio ma być zaledwie przez kilka dni, a od połowy przyszłego tygodnia zima wraca (poważnie mówię, straszą śniegiem w październiku... pewnie dlatego, że dwa razy nie trafili, to teraz wolą przepowiedzieć wcześniej :lol: )

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 paź 2011, o 13:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2010, o 20:41
Posty: 28
Lokalizacja: Jasło
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: st. mot. SRC
Przez meteorologów taki układ nazwany jest jako "Blokada OMEGA" w komentarzu meteorologa ICM z 28 września jest opisane to zjawisko
http://new.meteo.pl/komentarze/index1.php?date=2011-09-28


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL