Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 18 kwi 2024, o 09:00




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 wrz 2008, o 08:38 

Dołączył(a): 14 mar 2006, o 17:50
Posty: 441
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 0
Hejka

Trafiłem ostatnio łażąc po stronkach na coś takiego jak silniki elektryczne z przeznaczeniem na łódki.
Mam pytanie czy spotkaliście się już z nimi w praktyce ? jeśli tak to jakie wrażenia.

Myślę o założeniu modelu Engine Mount pod dno Sztrandka650 jako napęd pomocniczy.
Co o tym sądzicie ?

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 wrz 2008, o 22:48 

Dołączył(a): 19 lis 2007, o 19:17
Posty: 28
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 3
Minn Kota specjalizuje się raczej w silnikach tzw "troling motors" do łodzi wędkarskich i pontonów. Jeśli chodzi o ten doczepiany do silnika spalinowego, pomysł całkiem niezły, ale pomyśl o dodatkowym, niepotrzebnym oporze od silnika spalinowego. Jeśli chcesz ten zestaw zamontować pod dnem łódki to jest wiele innych firm specjalizujacych się w tego typu napędach. Ja osobiście już prawie kupiłem dwa Torqeedo 2.0R, ale miałem okazję płynąć ostatnio (USA) tzw. pontoon boat przerobioną ze spalinowego na Torqeedo. Trochę się rozczarowałem tą firma, ponieważ hałas, który powoduje ten silnik był większy od mojego Suzuki 25KM. Rozważam zakup 3kW Re-e-power (na zamówienie). Kończę właśnie swoją łódź która jako zasadniczy napęd będzie miała 6 x bateria słoneczna (każda nominalnie po 215W) + silnik(i) elektryczne albo 2 X Torqeedo 2.0R lub jeden Re-e-power 3.0kW. Napęd pomocniczy na szynowym pantografie Suzuki 25KM ze śrubą uciągową obudowaną dyszą Kort'a firmy PropGuard. Jeśli ktoś jest zainteresowany kosztami jachtu i napędu proszę pytać. Prawie wszystko zbudowane amatorsko (B800 Maderskiego).

Linki:
RE-E-POWER
Electric Yacht
Sea-EV
Solomon Technologies


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 wrz 2008, o 07:38 

Dołączył(a): 14 mar 2006, o 17:50
Posty: 441
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 0
Dzięki za stronki pooglądałem co nie co i muszę przyznać, że EM bardziej mi się podobał. Nie znam wymiarów EM (czekam na jakieś papierki dokumentacyjne bo na stronie nie znalazłem i mają mi wysłać) ale ten Re-E-Power trochę sporawy jest ale może się nadać.

A jakie są koszty takiego silnika Re-E-Power z całym układem sterowania i akumulatorami.

Silniki Torqeedo 2.0R odrzucam ze względu na swoją budowę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 wrz 2008, o 16:34 

Dołączył(a): 19 lis 2007, o 19:17
Posty: 28
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 3
Jeśli chodzi o Torqeedo 2.0R to normalna (retail) cena w sklepie (USA) wynosi $3050, ale jak to w Stanach nie kupować w sklepie tylko szukać i targować. Bez problemu można znaleźć Torqeedo za $2500. Re-e-power 3kW chcą (na stronie) $3800 za pakiet bez akumulatorów z oczywistych powodów. I znów, trzeba dzwonić pytać. Mnie zaproponowali cenę $3300, ale odjąłem dwie rzeczy z zestawu, które mi się nie podobają, a inne firmy robią ładniejsze i lepsze. Nie chcę od nich monitora baterii i amperomierza.
W zestawie ma być silnik bezszczotkowy 3 kW z wałem i śrubą + wszystko co potrzebne do zamontowania w kadłubie, regulator silnika z możliwością odrócenia pracy silnika - śruby jako generator (na żaglach, a w moim wypadku na spalinowym). Baterie słoneczne 6 X SunTech 215W. W tej chwili o największej sprawności na rynku baterii krzemowych (około 18%). Normalnie jedna kosztuje $1650, ale jak sie kupi 8 to cena $8500 razem z regulatorem (Australia koszt przesyłki $1150). Dwie ekstra albo sprzedam albo gzieś je wykorzystam.
Akumulatory, jeszcze się nie zdecydowałem jaka firma. Problemem jest ciężar i przesyłka ze Stanów, ale z drugiej strony dobre akumulatory głębokiego rozładowania mozna kupic prawie 2 razy taniej niż w Europie (muszę to wszystko przeliczyć). Moja łódź będzie miała 3 sekcje. 2 pojedyncze do rozruchu silnika i steru strumieniowego, odpowiednio 55Ah i 75 Ah. Sekcja napędowa 4 X 200Ah (silnik jest na 48V). Rozmawiałem z Maderskim (konstruktor mojej łódki) jak rozmieścić dodatkowy balast aby zrównoważyc ciężar baterii słonecznych na daszku i dużo akumulatorów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 wrz 2008, o 17:17 

Dołączył(a): 14 mar 2006, o 17:50
Posty: 441
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 0
Uuu no to droga impreza taki napęd elektryczny. Za silnik i akumulatory wyjdzie drugie tyle co za łódkę :( (mniejwięcej)

Ten silnik może służyć jako genrator i ładować akumulatory w czasie płynięcia na innym napędzie ?
Cytuj:
Kończę właśnie swoją łódź która jako zasadniczy napęd będzie miała 6 x bateria słoneczna (każda nominalnie po 215W) + silnik(i) elektryczne albo 2 X Torqeedo 2.0R lub jeden Re-e-power 3.0kW.


nie pomyliłeś się te baterie słoneczne nie dadzą rady takiemu silnikowi


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 wrz 2008, o 21:01 

Dołączył(a): 19 lis 2007, o 19:17
Posty: 28
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 3
Silnik Re-e-power ma możliwość ładowania (pracy jako generator) na innym napędzie tzw. saildrive. Płyniesz na żaglach akumulatorki się ładują. Nie wiem jak sprawny jest ten proces w tym wypadku, ale zawsze to coś. Naich stronie jest podane dokładnie jaki prąd przy jakiej prędkości (wszystko to orientacyjne).
Nigdy nie sądziłem, że same baterie słoneczne wystarczą do zasilenia napędu z tego powodu silnik zaburtowy. Ze wszystkich obliczeń i rozważań, czasów pływania, nasłonecznienia, sprawności procesów itp. wychodzi w teorii, że przy pływaniu z prędkoscią około 5-7 kts zestaw baterie słoneczne i akumulatory wydoli na około 1,5 dnia (pływanie ciagłe przez 6 godzin dziennie). Nie chce sie tu wdawac we wszystkie obliczenia, ale 3.0kW to moc maksymalna silnika. Zalecany "amperarz" dla "cruise" jest około 50A co odpowiada silnikowi zaburtowemu 25KM. Moja łódka jest obliczona na 7kts prędkość optymalna przy silniku stacjonarnym 11KM (odpowiada około 15KM dla zaburtowego). Wszystko to oczywiście teoria. Jak łódka pójdzie na wodę w przyszłym roku mam nadzieję jak wrócę to wszystko wyjdzie w praniu. Pływanie rekreacyjne po wodach śródlądowych Europy.
Co do kosztów to sam napęd nic w porównaniu z tym co w waliłem w resztę rzeczy (taka mała świroza). Dobrze, że mam wyrozumiała żonę.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 wrz 2008, o 11:56 

Dołączył(a): 14 mar 2006, o 17:50
Posty: 441
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 0
No tak w sumie jako dodatkowy żeby na mazurach kanały pokonać lub żeby zaparkować w porcie t zupełnie wystarczy coś podobnego. Jeszcze nad tym pomyśle.

A taka prośba może opiszesz proces budowy łódki, co w niej robiłeś itp. Chyba ze taka stronka już gdzieś wisi.

Dzięki za wszystkie informacje


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 wrz 2008, o 17:44 

Dołączył(a): 19 lis 2007, o 19:17
Posty: 28
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 3
Nie mam żadnej stronki tylko dwa kiepskie filmiki na YouTube i album internetowy ze środka budowy. Myślałem o stronce, może kiedyś jak stanie na wodzie to zrobię całą historię. O procesie budowy to ja mam kilkaset zdjęć i dwa grube zeszyty A4. Zacząłem od tego, że już prawie kupiłem plany budowy od Maderskiego, a tu goście ze Swarzędza sprzedają już gotowy kadłub takiej łodzi, więc kupiłem. Łódka już w zeszłym roku miała pływać, ale niestety długie wyjazdy służbowe za granicę opóźniają to. Nie pali się są inne łódki tutaj. Zdjęcia i filmiki są gdzieś tak z etapu 75%. W zasadzie brakuje tylko zamontowania całej energetyki (baterie i silniki), malowanie zewnętrznego drewna (Owatrol) i wyłożenie pokładu (korek plus Coelan). Wszystko już w zasadzie mam oprócz solar (niektóre rzeczy mam podwójnie). Brak tylko mojej obecności w Polsce. Mogę dodać, że jak się buduje łódkę prawie od podstaw to czasami koncepcje zmieniają się 100 razy. Trochę chyba jednak zboczyliśmy z tematu.
Myślę, że do Twojej łódki jako napęd pomocniczy ten 2.0kW byłby dobry.

Linki:Album

Movie

Movie/pictures


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lut 2009, o 19:57 

Dołączył(a): 23 lut 2009, o 19:38
Posty: 1
Lokalizacja: wieś w środku polski
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Podziwiam . Piękna osiemsetka :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lut 2009, o 01:32 

Dołączył(a): 19 lis 2007, o 19:17
Posty: 28
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 3
Niestety po kontakcie z konstruktorem, jeśli nadal będę chciał elektrykę (solar) jako główny napęd, to trzeba będzie przerobić całkowicie cały daszek nad kokpitem. Głównie chodzi o ciężar 6 baterii słonecznych (~1,3kW). Sprowadza się to do tego, że prawdopodobnie same baterie będą daszkiem, a ten trzeba będzie usunąć. Problem polega na tym, że zainstalowanie takiej masy dosyć wysoko dość znacznie zaburzy środek ciężkości. Prawdopodobnie łódka zostanie przetestowana na wodzie w konfiguracji bez baterii i po tym podejmę decyzję czy montowć na istniejący daszek czy całkowita przeróbka. Jest też opcja tej łódki (głęboka ) z kilem i balastem. Wtedy zanurzenie zwiększa się z 38 do 49cm. W wypadku stalowego kadłuba to całkiem proste. Mnie jednak najbardziej zależy na tej płaskodenności.

Przy okazji polecam stronę o amatorskiej budowie jachtów kliknij tutaj (moja też tam jest)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 134 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL