Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 29 mar 2024, o 07:05




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 256 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 paź 2018, o 21:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
bury_kocur napisał(a):
bo ogrzewania też chyba na jachcie nie masz

Mam :-P

rawonsails napisał(a):
Co nie znaczy, że lepiej pływają.

To zgoda. Ale podział nie jest taki, że stare pływają dobrze a nowe gorzej.
I dawniej, i teraz, były i są jachty dobre i złe.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 10:31 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
M@rek napisał(a):
Takie dyskusje nigdy sie nie skoncza :) Ja nie raz pisalem o tym ze nie sama dlugosc ( jachtu :) ) jest istotna. Wazne sa rozwiazania wnetrza. Czesto jest tak ze nowsza konstrukcja choc krotrza ma istotnie lepsze wnetrza. Ja po sprzedaniu "Kiwi" wiedzialem ze chce lodke z duza lazienka na rufie, porzadnym kambuzem i stolem nawigacyjym. To mam na 28 stopach. Gdyym w zalozonym budzecie znalazl lodke ktora do tego mialaby 2 zamykane kabiny to bylby luksus. Ogladalem Firsta 29 ktory to wszystko ma ale stan byl nie do przyjecia. Inny egzemplarz fajnie utrzymany do tego z ulamkowym takielunkiem byl niestety za drogi.


Powoli się przymierzam do zmiany jachtu na dłuższy ale mam spory kłopot bo te 9 metrowe starsze jachty niestety kabinie mają niewiele lepszą niż te moje 7.60

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 10:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
piotr6 napisał(a):
Powoli się przymierzam do zmiany jachtu na dłuższy ale mam spory kłopot bo te 9 metrowe starsze jachty niestety kabinie mają niewiele lepszą niż te moje 7.60


A do czego się przymierzasz ?

Lub inaczej - ile masz na wydanie ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 11:30 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
piotr6 napisał(a):
M@rek napisał(a):
Takie dyskusje nigdy sie nie skoncza :) Ja nie raz pisalem o tym ze nie sama dlugosc ( jachtu :) ) jest istotna. Wazne sa rozwiazania wnetrza. Czesto jest tak ze nowsza konstrukcja choc krotrza ma istotnie lepsze wnetrza. Ja po sprzedaniu "Kiwi" wiedzialem ze chce lodke z duza lazienka na rufie, porzadnym kambuzem i stolem nawigacyjym. To mam na 28 stopach. Gdyym w zalozonym budzecie znalazl lodke ktora do tego mialaby 2 zamykane kabiny to bylby luksus. Ogladalem Firsta 29 ktory to wszystko ma ale stan byl nie do przyjecia. Inny egzemplarz fajnie utrzymany do tego z ulamkowym takielunkiem byl niestety za drogi.


Powoli się przymierzam do zmiany jachtu na dłuższy ale mam spory kłopot bo te 9 metrowe starsze jachty niestety kabinie mają niewiele lepszą niż te moje 7.60


Piotrze, to nie tak do konca. Na rysunkach to moze wygladac podobnie ale wazny jest kazdy centymetr. Dopiero jak se przymierzysz sam to bedziesz widzial roznice. Przymierz sie chocby do Cartera 30 lub Scampi 30. W jednym z Włodkiem zgadzam sie w calej rozciaglosci, warto kupowac jacht jak najbardziej zblizony do oczekiwan nawet wtedy kiedy trzeba wesprzec sie kredytem. Kazda zamiana to strata. Oczywiscie dla mnie, subiektywnie optymalny jacht to max 10 m dlugosci. W zaleznosci od poziomu finansow to moglby byc: First 29, Dehler 31, First 31.7, Dehler 33 czy X 332. Kazdy z nich ma to co bym chcial. Na pewno bym juz nie kupil jachtu ze stara zabudowa wnetrza. Mialem okazje porownac osobiscie dwa rozne modele Dehlera 34 oparte na tym samym kadlubie ze srarsa i nowa zabudowa, roznica ogromna co ma odbicie w cenach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 12:02 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
bury_kocur napisał(a):
piotr6 napisał(a):
Powoli się przymierzam do zmiany jachtu na dłuższy ale mam spory kłopot bo te 9 metrowe starsze jachty niestety kabinie mają niewiele lepszą niż te moje 7.60


A do czego się przymierzasz ?

Lub inaczej - ile masz na wydanie ?


Wymiana jachtu będzie za rok lub dwa jak się nic nie zmieni. Do wydania będę miał między 50000 a 100000zl raczej chciałbym wydać mniej niż więcej. Jeśli chodzi o jachty to Carter odpada bliżej Scampi tylko ten ostatni aż tak dużo lepszej kabiny to nie ma. Mnie się First 28 podoba ale chciałbym mieć ciut dłuższa łódkę. Parę lat temu rozwazalem zakup jeszcze droższej łódki tylko rozsądek zwyciężył. W tym sensie że wywala sporo kasy na 30 dni pływania w roku to średnio. Jakbym miał więcej czasu to inna sprawa

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 12:22 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Chyba pomyliles Firsta 28 z Firstami 285 i 29. Ten pierwszy ma klasyczne wnetrze dwa kolejne zupelnie inne, nowoczesne. Przy okazji zapraszam na mojego Lasera 28 ktory manowoczesne wnetrze ale bez 2 zamykanych kabin ze wzgledu na dlugosc wlasnie.
Aktualnie jest do kupienia w Norwegii taka perelka

https://www.finn.no/boat/forsale/ad.htm ... =123243821


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 14:13 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
muszę mieć przynajmniej jedną kabinę zamykaną. First 28 niestety ma toaletę przy dziobówce ale ma miejsca sporo, pływa nieżle i jest w zasięgu finansowym. Nie mniej woląłbym coś ciut dłuższego.
Nie wiem czy za bardzo ot nie robimy w tym wątku

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 15:53 

Dołączył(a): 7 sie 2015, o 08:47
Posty: 860
Podziękował : 271
Otrzymał podziękowań: 225
Uprawnienia żeglarskie: morski
Rafał , zrobisz co Ci w duszy gra. Ale tak sobie myślę , że liczy się tu i teraz a więc właśnie tu i teraz potrzebujesz więcej miejsca i komfortu ( nie luksusu ) dla żony i rosnących dzieci , bo jeśli wszyscy mają załapać bakcyla żeglowania to w dzisiejszych czasach rodziny nie zaciągniesz na jacht bez zapewnienia tego minimum w postaci porządnego kibelka ( zamykanego i z umywalką ) wygodnego kambuza ( wdzięczność małżonki - bezcenna ) , zamykanej kabiny ( młodzież będzie zadowolona ). I paradoksalnie Albin Vega to wszystko ma tylko ....... tylko jest za mała.
Przerobiłem już kilka łódek i moja opinia jest taka , że te wszystkie rzeczy są w stanie działać ale od wspomnianych minimalnie 32ft a najlepiej 34-36ft w przeciwnym razie będą tylko substytutami wygody , a gdy młodzież lub małżonka wypiszą się z załogi to spokojnie łódkę o tych wielkościach ogarniesz.
Pozdrawiam , Krzychu.



Za ten post autor krzychuAPIA otrzymał podziękowanie od: bury_kocur
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 17:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
krzychuAPIA napisał(a):
liczy się tu i teraz a więc właśnie tu i teraz potrzebujesz więcej miejsca i komfortu ( nie luksusu ) dla żony i rosnących dzieci , bo jeśli wszyscy mają załapać bakcyla żeglowania to w dzisiejszych czasach rodziny nie zaciągniesz na jacht bez zapewnienia tego minimum w postaci porządnego kibelka ( zamykanego i z umywalką ) wygodnego kambuza ( wdzięczność małżonki - bezcenna ) , zamykanej kabiny ( młodzież będzie zadowolona ).


krzychuAPIA napisał(a):
że te wszystkie rzeczy są w stanie działać ale od wspomnianych minimalnie 32ft a najlepiej 34-36ft w przeciwnym razie będą tylko substytutami wygody , a gdy młodzież lub małżonka wypiszą się z załogi to spokojnie łódkę o tych wielkościach ogarniesz.


O to dokładnie mi chodziło pisząc moje poprzednie posty.

Jakbyś mi Krzychu z ust wyjął to co napisałeś a Rafał jak piszę powinien wszystkie nasze uwagi zebrać w koopę, kupić flaszkę dobrego wina, zaprosić rodzinę na rzeczową rozmowę o oczekiwaniach i podjąć stosowną decyzję...

Ale nie przypuszczam aby było ona - znaczy ta decyzja - jakoś dalece odmienna od naszych sugestii.

Ja do obecnego jachtu moglem dojść 15 lat temu i na pewno wyszłoby mi to taniej, bo na każdej zamienia się traci a w tych 15. latach zrobiłem ich 3 zmiany.

Rafał - przemyśl temat jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz itd... i może zaproś do takich przemyśleń jakiegoś Swego dobrego przyjaciela i podyskutujcie o takiej zmianie jachtu na zimno...

My Ci nie wrogowie a wręcz przeciwnie :D a każdy z nas ma swoje długie lata doświadczeń w materii zmian jachtowych i tylko nimi się dzielimy ...

Ot tyle... :mrgreen:

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

krzychuAPIA napisał(a):
Przerobiłem już kilka łódek i moja opinia jest taka , że te wszystkie rzeczy są w stanie działać ale od wspomnianych minimalnie 32ft a najlepiej 34-36ft w przeciwnym razie będą tylko substytutami wygody


Całkowicie Krzychu podpisuję się pod powyższym.

Poprzedni jacht miałem 30", ale program jego wyposażenia był programem jachtu 40".

I co z tego ?

Ano całe wyposażenie wnętrza - takie, jak mam teraz na obecnym jachcie - to na poprzednim jachcie już miałem - dokładnie wszystko (no może poza drugim WC), ale ... poprzedni jacht - 30" - do wygodnej żeglugi w cztery osoby był zwyczajnie za mały i te 4 osoby obijały się o siebie w jego wnętrzu bardzo.

Tam było po prostu na 4 osoby ciasno mimo, że jacht miał Lc 9 metrów i Bc 3 m.

Dodatkowo po latach pływania na nim nie do zaakceptowania dalszego dla mnie był konflikt kambuza z wejściem do kabiny rufowej znajdującej się za nim, a także brak - nazwijmy to wygodnego - korzystania z kabiny WC i prysznica, gdyż owo WC znajdowało się w środku mesy...

Jakoś żadna kobieta moja nie lubiła paradować nago z WC do naszej kabiny nawet przy bliskim moim przyjacielu - w sumie nie wiedzieć czemu :lol: - i Marzena postawiła sprawę jasno - jacht ma być taki, żeby jedna kabina WC z prysznicem była niezależna w zamykanej naszej kabinie z przodu jachtu - i tu się z Marzeną po dwóch latach pływania na obecnym jachcie zgadzam w 101 %.

Takich spraw wyposażeniowych wymieniać można długo, ale pewnych subtelności jak np. osobnych zamykanych kabin nie przeskoczysz - jak również braku normalnego, odizolowanego od reszty jachtu WC - bo do tego jesteśmy przyzwyczajeni z życia lądowego a poza tym każdy chce mieć na jachcie odrobinę intymności ...

Myślę, że wystarczy tego...

Szukaj jachtu 35 ".

Amen... :D

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 18:29 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
bury_kocur napisał(a):
Szukaj jachtu 35 "


dodam,że takiego ktory ma dobrą kabinę sanitarną. Może głupio to brzmi ale np.starsze jachty szwedzkie dłuższe od mojego o 2 m mają gorszy kibel co przy życiu towarzyskim jest wadą

_________________
pozdrowienia piotr



Za ten post autor piotr6 otrzymał podziękowanie od: krzychuAPIA
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 19:02 

Dołączył(a): 7 sie 2015, o 08:47
Posty: 860
Podziękował : 271
Otrzymał podziękowań: 225
Uprawnienia żeglarskie: morski
piotr6 napisał(a):
mają gorszy kibel co przy życiu towarzyskim jest wadą

Dlatego projektowanie dzisiejszych jachtów zaczyna się od kibelka/prysznica a potem reszta :rotfl:
Krzychu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 19:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wszyscy doradzający większe jachty mają rację ze swojego punktu widzenia. Ale są żeglarze, np. ja, którzy nie przenoszą życia lądowego na jacht. Jeżeli ruszam na wodę, to albo się pościgać, albo zwyczajnie pożeglować. Do tego potrzebny jest jacht i MINIMALNE na nim wygody.
Te minimalne każdy sobie ustawia sam. Dla mnie to dach nad głową, kibel (bo każdy musi z niego w końcu skorzystać) i jakaś możliwość jedzenia, picia. Miejsce do spania. I to wszystko.
Dochodzą rzeczy specyficzne w żeglowaniu, czyli np. miejsce na mokre ciuchy.

Jak ktoś pływa w regatach, turystycznie pływa w dwie osoby, nie mieszka na jachcie i nie robi z jachtu domu, to nie ma parcia na większy jacht.
Jak do tego dodamy to co pisałem o braku kasy, to wielkość jachtu będzie ograniczana.
I nie mówcie o wygodzie.
Jak płynę w nocnych regatach, to nie po to, żeby w nocy spać. Jak ruszam zimą na nartach w las, to nie szukam ogrzewania. Jak płynę na spływ kajakowy, to wystarcza mi namiot i kąpiel pod chmurką w rzece.

Za to, mając mniejszy jacht, mogę zainwestować w nowe żagle, świadectwo ORC czy składaną śrubę. Bo tego oczekuję od jachtu - ma sprawnie żeglować. Wysokość stania i dwie łazienki są DLA MNIE zbędne.

Każdy sam musi sobie powiedzieć, czego chce i oczekuje od jachtu. Na zachodzie, boatszym od nas, jest mnóstwo "weekendsailerów", które nie są duże, za to mają żagle 3D zamiast starych worków z dakronu.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 19:56 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
pływam w 3 osoby i generalnie jacht,który mam mi starcza ale córka rośnie, powoli by się chciało dalej z nią popłynąć więc dłuższy kadłub by się przydał ,żeby nie patrzeć ciągle na prognozy.jak już się ma wydać więcej pieniędzy to już musisz coś kupić lepszego i hotelowo.
jak bym pływał sam albo z kimś kto jeszcze umie sterować to aktualna łódka jest wystarczająca.Tak to wygląda u mnie.

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 20:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
waliant napisał(a):
Jak ktoś (...) turystycznie pływa w dwie osoby,


Widzisz Tomku - Rafał pływa w CZTERY osoby - nie w DWIE jak Ty.

To pierwsze.

Drugie to - o ile dobrze rozumiem - to rodzina Rafała nie jest fascynatem pływania w warunkach spartańskiego życia - w regatach - z kiblem stojącym na środku mesy.

Trzecie Tomku - o ile dobrze zrozumiałem Rafała to zmianą jachtu chciałby wyjść naprzeciw - niewypowiedzianych być może a przez Niego rozumianych - oczekiwaniom Jego rodziny w funkcji dalszego pływania z Rafałem.

Także doradzając Rafałowi zmianę jachtu na większy o sugerowanej długość wchodzimy w całkiem inny świat żeglarstwa niż Twoje regaty i pływanie jachtem z minimum tzw "wygód" na nim.

Osobiście znakomicie to rozumiem, bo będąc fascynatem żeglarstwa TURYSTYCZNEGO (nie regat) - a być może fascynatem spędzania czasu nad wodą i mieszkania nad wodą - spędzając na jachcie niemalże 1/3 roku - świetnie pojmuję zależność chęci pływania ze mną mojej rodziny i oczekiwaniu na jachcie określonego "komfortu" i wygody.

Tobie to Tomku niepotrzebne, bo Ty skupiasz Swoje żeglarstwo na ściganiu się - i co za tym idzie - wyposażeniu jachtu w rzeczy, które np. mnie - żeglarzowi turystycznemu - kompletnie do niczego nie są potrzebne jak wymienione przykładowo:
waliant napisał(a):
świadectwo ORC czy składaną śrubę

i to dla Ciebie jest priorytetem...

I na końcu - o ile dobrze zrozumiałem Rafała to najważniejszą wartość Jego jachtu dla Niego - podobnie jak i u mnie - jest chęć stworzenia Swojej rodzinie warunków maksymalnej wygody bytowania na jachcie - takiego oczywiście, na jaki może sobie pozwolić finansowo.

Także mówimy Tomku innymi całkiem językami - Twoje żeglarstwo dla Ciebie może być ascetyczne i posiadające minimum wygód.

Rodzinie Rafała - Jego żonie i dzieciom - prawdopodobnie to nie wystarcza i stąd nasze nieśmiałe rady - podyktowane tzw "życiem" - a stanowiące podpowiedzi - cóż dobrze jest mieć na jachcie, aby rodzina chciałaby nadal z Nami pływać.

Oczywiście, jeżeli dobrze zrozumiałem niedopowiedzi Rafała.

waliant napisał(a):
Każdy sam musi sobie powiedzieć, czego chce i oczekuje od jachtu.


O - i to piszemy od samego początku a co najwyżej każdy z nas dodaje do tego swoje przemyślenia podyktowane doświadczeniem.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

piotr6 napisał(a):
ale córka rośnie, powoli by się chciało dalej z nią popłynąć więc dłuższy kadłub by się przydał ,żeby nie patrzeć ciągle na prognozy.jak już się ma wydać więcej pieniędzy to już musisz coś kupić lepszego i hotelowo.


Nie tylko Piotr u Ciebie - to samo piszemy od początku - Ty tylko potwierdzasz nasze przemyślenia.

Rafał przecież wyraźnie dał do zrozumienia, że na pływaniu z rodziną bardzo Mu zależy i jest to główną przyczyną zmian wielkości jachtu.

My tylko sugerujemy, aby owa zmiana przewyższała odrobinkę aktualne oczekiwania Rafała tak, aby za 2/3 lata nie wykonywał następnej zmiany.

I Ty Piotr także wykonuj poszukiwania następnego Swego jachtu tak do tego podchodząc.

To naprawdę działa - widzę to u siebie znakomicie :D

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 20:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 sty 2015, o 13:34
Posty: 541
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 230
Otrzymał podziękowań: 224
Uprawnienia żeglarskie: JSM,SRC
Cholera - kilka godzin mnie nie było, a Wy już, za przeproszeniem, psychoanalizę mnie zrobiliście. Następnym razem dam ogłoszenie w rubryce "Gry i zagadki forumowe" ;)

_________________
Rafał
http://rawonsails.blogspot.com/


Ostatnio edytowano 20 paź 2018, o 20:52 przez rawonsails, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 20:51 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Wlodku, wiem ze o pieniadzach nie rozmawiaja, bo je maja :) Marek -O- dawniej Jeanneau zamienil 12 m jacht na Oystera 485 i osobiscie jestem tym jachtem zachwycony ale to zupelnie inny poziom kosztow niz Grenada Tomka czy moj Laser 28. Inny tez niz Twoja nowa lodka :)
W rozwazaniach o tym komu, jaki jacht odpowiada nie zapominajmy o kosztach zakupu i pozniejszej eksploatacji. Dla wiekszosci z nas to kryterium podstawowe.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 20:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13705
Podziękował : 10172
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
rawonsails napisał(a):
Takie mamy czasy, że większość che mieć więcej, lepiej, szybciej, itd. Tylko po co i jakim kosztem? Mało kto już się dzisiaj nad tym zastanawia. A właśnie odpowiedź to na pytanie jest kluczowa i potrafi uczynić człowieka spełnionym.

rawonsails napisał(a):
waliant napisał(a):
nie chcę mieć jachtu, z którego nie sięgnę ręką do wody
Świetne kryterium! Też tak mam, ale się wstydziłem przyznać ;)


I takie powinno być motto do większości dyskusji o jachtach na naszym (nowobogackim ?) forum.

MJS

PS Przepraszam za sarkazm, ale właśnie wróciłem z "wielkich targów jachtowych" na których większość żagli było własnością robhosailora. :rotfl:

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Ostatnio edytowano 20 paź 2018, o 21:18 przez Marian Strzelecki, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 sty 2015, o 13:34
Posty: 541
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 230
Otrzymał podziękowań: 224
Uprawnienia żeglarskie: JSM,SRC
Marian Strzelecki napisał(a):
I takie powinno być motto do większości dyskusji o jachtach na naszym (nowobogackim ?) forum.

Ja bym jeszcze dodał w załączniku
waliant napisał(a):
Wszyscy doradzający większe jachty mają rację ze swojego punktu widzenia. Ale są żeglarze, np. ja, którzy nie przenoszą życia lądowego na jacht. Jeżeli ruszam na wodę, to albo się pościgać, albo zwyczajnie pożeglować. Do tego potrzebny jest jacht i MINIMALNE na nim wygody.

_________________
Rafał
http://rawonsails.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
rawonsails napisał(a):
a Wy już, za przeproszeniem, psychoanalizę mnie zrobiliście.


Hi, Hi, hi, ...

Sam ją wywołałeś ... :rotfl:

Czyż nie Ty napisałeś:

rawonsails napisał(a):
Swoją decyzją sam jestem nieco zaskoczony i nie do końca przekonany. Chociaż pierwsze pomysły pojawiły się już po rejsie rodzinnym w wakacje, kiedy pojawił się deficyt życiowej i bagażowej przestrzeni na jachcie. Teraz zdecydowałem spróbować coś z tym zrobić.


Dalej była tylko kontynuacja tego tylko :lol:

Dobra - więcej nic nie piszę w tym temacie - wiem - łódka ma byś ascetyczna, kibel na środku, stół jest zbędny, ma posiadać spinaker, świadectwo ORC i składaną śrubę.

A - i możliwość zaczerpnięcia wody zza burty ręką.

Reszta nieistotna. :rotfl:

PS. jak coś fajnego wypatrzysz to pochwal się jednak.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Marian Strzelecki napisał(a):
Przepraszam za sarkazm, ale właśnie wróciłem z "wielkich targów jachtowych" na których większość żagli było własnością robhosailora.


Za sarkazm też przepraszam choć jest on wskazany zawsze jeżeli nikomu nie szkodzi :D

A kogo własnością były te żagle i w czym z tym jest problem ???

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Ostatnio edytowano 20 paź 2018, o 21:25 przez bury_kocur, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 sty 2015, o 13:34
Posty: 541
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 230
Otrzymał podziękowań: 224
Uprawnienia żeglarskie: JSM,SRC
bury_kocur napisał(a):
A - i możliwość zaczerpnięcia wody zza burty ręką.

Lub bardziej komfortowego podjęcia MOBa :-P

_________________
Rafał
http://rawonsails.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
rawonsails napisał(a):
Lub bardziej komfortowego podjęcia MOBa


Cóś za cóś Drogi Rafale ...

Albo wygoda w środku albo niska burta.

Połączyć się tego nie da.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 sty 2015, o 13:34
Posty: 541
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 230
Otrzymał podziękowań: 224
Uprawnienia żeglarskie: JSM,SRC
bury_kocur napisał(a):
Albo wygoda w środku albo niska burta.
Osobiście wolę komuś uratować życie niż dobrze się wyspać ;)

_________________
Rafał
http://rawonsails.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
rawonsails napisał(a):
Osobiście wolę komuś uratować życie niż dobrze się wyspać ;)


Jedno drugiemu nie przeczy - u mnie jest platforma z rufy kładziona do poziomu wody.

Jednego pływaka już z niej wyciągałem i było OK.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 sty 2015, o 13:34
Posty: 541
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 230
Otrzymał podziękowań: 224
Uprawnienia żeglarskie: JSM,SRC
bury_kocur napisał(a):
Jednego pływaka już z niej wyciągałem i było OK.
Zuch!!!

_________________
Rafał
http://rawonsails.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
bury_kocur napisał(a):
o ile dobrze zrozumiałem Rafała

A ja sądzę, że źle zrozumiałeś. Cztery osoby plus rowery na AV zwyczajnie się nie mieszczą i chodzi nie o luksusy, ale o minimalną wygodę. W każdym razie ja tak zrozumiałem i dlatego się włączyłem w dyskusję.
M@rek napisał(a):
Grenada

Mój jacht to Granada 27 :)
bury_kocur napisał(a):
Rafał pływa w CZTERY osoby

Wcale nie. Z tego co widzę to Rafał często pływa sam, czasami w 2-3 osoby. Cztery, to był jeden raz i nie sądzę, że będzie się często powtarzał.
M@rek napisał(a):
W rozwazaniach o tym komu, jaki jacht odpowiada nie zapominajmy o kosztach zakupu i pozniejszej eksploatacji. Dla wiekszosci z nas to kryterium podstawowe.

To jest bardzo ważne. Kupowanie ponad stan kończy się tym, że człowieka nie stać na spinaker albo śrubę składaną. To trochę jak wypasiony samochód z najtańszymi oponami.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 sty 2015, o 13:34
Posty: 541
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 230
Otrzymał podziękowań: 224
Uprawnienia żeglarskie: JSM,SRC
waliant napisał(a):
Wcale nie. Z tego co widzę to Rafał często pływa sam, czasami w 2-3 osoby. Cztery, to był jeden raz i nie sądzę, że będzie się często powtarzał.
Też prawda :)

_________________
Rafał
http://rawonsails.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13705
Podziękował : 10172
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Kryterium minimalności jest bardzo względne, dlatego wymiary naszych jachtów rosną bardziej niż wg. znanej "jachtsmeńskiej" maksymy długości/wieku.
Tam rosła proporcjonalnie długość, a dziś (u nas?) nie proporcjonalnie rośnie i szerokość. :lol:

MJS

PS
Podobno w biednych krajach kobiety są otyłe a w nowobogackich mężczyzni.

PS2
Wysokość burty nie musi być określana przez wysokość stania.
Bywały przecież jachty głębiej zanurzone w wodzie, że nie wspomnę C'hardego

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
waliant napisał(a):
człowieka nie stać na spinaker albo śrubę składaną.


To trzeba kupić jacht ze spinakerem i składaną śrubą.

Ja kupiłem bez jednego i drugiego i choć stać mnie na taki zakup to nie widzę w nim sensu.

Wolałam zainwestować w ster strumieniowy, lepsze i nowe akumulatory, panele słoneczne, bramkę na rufie, kotwicę ROCNY, nową kuchenkę gazową itd, itd...czyli w rzeczy bardzo wspomagające zwykłe codzienne pływanie i wygodę na jachcie.

Ale fakt - jak się kupuje jacht to z kwoty na wydanie warto odłożyć 10 - 20 % na ewent. inwestycje w dalsze jego wyposażenie.

Z samochodem podobnie.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

rawonsails napisał(a):
Cztery, to był jeden raz i nie sądzę, że będzie się często powtarzał.
Też prawda


To po co zmieniasz jacht ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 sty 2015, o 13:34
Posty: 541
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 230
Otrzymał podziękowań: 224
Uprawnienia żeglarskie: JSM,SRC
Włodku - dlaczego kupiłeś 40ft a nie 50 albo 60?

_________________
Rafał
http://rawonsails.blogspot.com/



Za ten post autor rawonsails otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 21:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
rawonsails napisał(a):
dlaczego kupiłeś 40ft a nie 50 albo 60?


Bo 40" spełniała wszystkie moje oczekiwania.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 256 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 108 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL