Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 18:30




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opinie Pip550
PostNapisane: 10 mar 2021, o 23:22 

Dołączył(a): 29 sie 2020, o 19:15
Posty: 4
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: ŻJ
Cześć,

Czy zna ktoś osobiście konstrukcję PIP 550? jest to jacht klasy micro, pojawiło się ogłoszenie w mojej okolicy. Minusy to brak silnika i przyczepki, jacht oczywiście wymaga odswieżenia ale wydaje mi się ze może być fajną zabawką. Proszę o opinie
https://www.olx.pl/d/oferta/jacht-pip55 ... IPhDu.html

Wiem, że z samego ogłoszenia trudno stwierdzić, ale przed tym jak pojadę oglądać chciałbym wiedzieć czy jest w ogóle sens


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 mar 2021, o 23:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13369
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1523
Otrzymał podziękowań: 2212
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Jest na forum kilka tematów dot. tego jachtu, np viewtopic.php?f=22&t=22752&p=401880&hilit=pip550#p385897

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...



Za ten post autor Wojciech otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 mar 2021, o 00:08 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Dobrze trafiłeś, bo jest tutaj najbardziej kompetentna osoba w temacie tego jachtu - jego konstruktor Marian Strzelecki. Pewnie z przyjemnością odpowie na Twoje pytania.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 mar 2021, o 00:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Tyle, że autor oczekuje opinii, a nie autoreklamy konstruktora.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 mar 2021, o 00:21 

Dołączył(a): 29 sie 2020, o 19:15
Posty: 4
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: ŻJ
Tak, chodzi mi nie tyle o suche fakt konstrukcyjne a opinie użytkowników, nawet subiektywne, no i co sądzicie o cenie? normalna?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 mar 2021, o 08:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 paź 2006, o 18:27
Posty: 774
Lokalizacja: Woda
Podziękował : 297
Otrzymał podziękowań: 791
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Ale bodajże Marian J. jest użytkownikiem tej konstrukcji?

_________________
Pozdrawiam
Szymon Kuczyński
Dookoła świata, raz jeszcze..
http://calloftheocean.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 mar 2021, o 09:36 

Dołączył(a): 22 mar 2009, o 13:35
Posty: 390
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 61
Otrzymał podziękowań: 83
Adam_K napisał(a):
Czy zna ktoś osobiście konstrukcję PIP 550?

Osobiście nie znam tej konstrukcji, ale wiem o niej dużo. Jest to kultowa jednostka zaprojektowana przez naszego kolegę forumowego. Na bazie tego projektu, po rozwinięciu konstrukcji powstały takie jachty jak OPEN 60, konstrukcje do Pucharu Ameryki i wiele innych wspaniałych jachtów. :lol: . A na poważnie to jestem fanem klasy mikro a Pip to klasyczny mikrus i jak dla mnie ma same zalety. :roll:



Za ten post autor Skier otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 mar 2021, o 09:52 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8822
Podziękował : 3986
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Zapomniales o Jeanneau Sun Fast 3300 :)

Co do ceny to zalezy. Za te pieniadze mozna kupic do turystyki np. stoczzniowa carine z masztem proctora ktora jest wieksza. Do regat klasowych czy PPJK nie widze szans.



Za ten post autor M@rek otrzymał podziękowania - 2: Adam_K, Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 mar 2021, o 14:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
baoo napisał(a):
Ale bodajże Marian J. jest użytkownikiem tej konstrukcji?
Owszem jestem użytkownikiem i jednocześnie budowniczym PIP-a któremu w ubiegłym roku minęło 25 lat od pierwszego wodowania. A ten egzemplarz PIP-a w ofercie mam wrażenie, że należy do innego naszego forumowicza który jakiś czas temu pisał co nieco na forum. Dochodzę do tego po akwenie na którym ten PIP się znajduje.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2021, o 23:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13715
Podziękował : 10186
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Mam za starego windowsa (XP) i nie otwiera mi się już OLX, ale na kompie syna podejrzałem go.
Ten jachcik to jest mój własnoręcznie wykonany prototyp, którego musiałem sprzedać w okolicy stanu wojennego.

Ma więc jedną cechę której nie ma żaden inny PIP.
Ma wąską rufę: węższą niż każdy następny, bo w planach poszerzyłem ją, aby nie robić ludziom kłopotu z wpływaniem wody do kokpitu.
Tu pawęż została trochę podniesiona, ale za to w kokpicie jest bardziej ergonomicznie niż w wersjach pózniejszych.
Jednocześnie został dodany wyodtrzony dzióbek.. po co ?
No żeby gawiedz nie pytali czemu go nie ma.

Jak on kiedyś pływał? ... wiele by mówić, ale chyba najtrafniejsza opinia była powiedziana przez znanego regatowca Jacka Paluszkiewicza: "Tego samolota trzeba się nauczyć pilotować, wtedy będzie latał."
Powiedział te słowa gdy przegrał math racing znaczy finał (bo eliminacje grupowe wygrałem ja) na pucharze klasy 550 organizowanym przez A Skrzata.
Ponieważ nie byłem regatowcem więc na finał pożyczyłem łdkę temu z którym dopiero co wygrałem.
Obecny właściciel kupił go kilka lat temu i wyremontował, ale nie był zadowolen z jego osiągów. Powiem więcej: uwazał, ze jacht nie pływa pod wiatr jak inne porównywalne ... El-Bimba. ;-)
Dodam tylko, że nie chciało mu się zmieniać mieczy przy zwrotach na wiatr.

Tak więc możesz przypuszczać, że jacht jest "niezle spsiony" ale ma... znaczy miał kiedyś duże możliwości.

Tak zresztą, jak każdy były jacht regatowy, tylko ...ten bardziej. :rotfl:

Najwięcej o nim jest chyba w wątku "O dwóch takich co kupili Pipa."

MJS

ps
Acha i w środku w kabinie na skrzyniach mieczowych zniknęły szyby pokazujące działanie mieczy i doświetlające kabinkę. Zabito je deskami. wrr.


Załączniki:
Finał pucharu klasy 550 89r.jpg
Finał pucharu klasy 550 89r.jpg [ 345.29 KiB | Przeglądane 4167 razy ]

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"

Za ten post autor Marian Strzelecki otrzymał podziękowanie od: Adam_K
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 mar 2021, o 01:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13715
Podziękował : 10186
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Skier napisał(a):
Adam_K napisał(a):
Czy zna ktoś osobiście konstrukcję PIP 550?

... Na bazie tego projektu, po rozwinięciu konstrukcji powstały takie jachty jak OPEN 60, ...

Wypraszam sobie: PIP nie ma nic wspólnego z żelazkami, a nawet odwrotnie!
To, że mu poszerzyłem rufę i podniosłem kokpit to była moja klęska (dół moralny) po wlaniu się kilkunastu wiaderek wody, do achterpiku przez nieszczelny właz :rotfl: w dnie kokpitu.
Z dzisiejszej perspektywy (i wiedzy konstrukcyjnej) nic bym wtedy nie zmieniał, a tylko dodał wyższą pawęż, czyli tak jak zrobili następcy.
Gdybym nie kończył dziś PIPa-Apasza to pewnie bym go chciał odkupić i dalej eksperymentować regatowo.
Tak wyglądał a trakcie niedawnego remontu u Joemonster'a (2016 r) widać co powinno się obciąć: ;)
Załącznik:
IMG_20150428_133942.jpg
IMG_20150428_133942.jpg [ 250.51 KiB | Przeglądane 4086 razy ]


MJS

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2021, o 08:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 mar 2021, o 08:05
Posty: 1
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Witam,
w odpowiedzi na zapytanie czy warto kupować PIP-a mogę podać swoją opinie:
1. Użytkowałem PIPa na którym Pan Marian Strzelecki zdobył mistrzowski tytuł , Egzemplarz z 1989 roku. To łódka dla tych co chcą poszaleć, musiałem sprzedać bo moje kobiety trzymały się kurczowo burt jak małpy gałęzi z szeroko otwartymi oczami ze strachu.

2. Jacht dla 2 kolesiów którzy chcą poszaleć. Pływałem na zalewie zegrzyńskim przy 7B i cała konstrukcja aż trzeszczała, ale rwała do przodu jak szalona. Pływałem z kolegą który lubi ryzyko i adrenalinę.

3. Jacht stabilny przy dużych pochyleniach, statecznośc początkowa mała, bardzo szybko trzeba było balastować.

4. 2 miecze boczne - dobry pomysł. Tępy dziub - na gładkiej wodzie nie przeszkadzał, gorzej na fali. Brak odbijaczy na karwedzu burty - kiepski pomysł - ciezko jacht przemieszczać, nie ma za co złapać. W środku dużo miejsca, w egzemplarzu z ogłoszenia widzę bulaj z przodu, to dobry pomysł , bo w moim egzemplarzu było z przodu ciemno.

4. Acherpik w podłodze - ok, ale przez wąską pawęż wiecznie wlewała sie woda przy pochyleniach jachtu, gdybym zainstalował jeszcze silnik to całkiem by tonęła. Achterpik zaczął juz gnic od tej wody.

5. W moim egzemplarzu , ruchome salingi. ciekawy patent, niespotykany. Fały foka i grota w maszcie. Ster ( miałem dwie płetwy, długa do pływania po jeziorach, krótka na rzeki) prowadził się dosłownie jednym palcem ( zwroty, ostrzenie) Niestety wypadał mi z jarzma. Moje lenistwo spowodowało że w czasie burzy wypadł mi ( ster) z jarzma tuż przed mostem przy dpychającym wietrze. efekt taki że złamałem oryginalny maszt o most. A wystarczyło włożyć parę podkładek takich jak pod śruby. To mnie nauczyło że nie należny ignorować detali w jachcie.

6. Podsumowując: jacht był do ostrego pływania, a nie do bujania się na fali z rodziną . 70% pływania to balastowanie na pasach ( były) . Jacht był bardzo solidnie zbudowany. Pająki uwielbiały go, wiecznie je usuwałem (czyli chyba zdrowy). Bardzo szybki, wymagający umiejętności, nie ma pływania jak na jachcie na Karaibach ( leżenie, drink w ręku) . Ja w końcu kupiłem sasankę 660 , przy pipie - hotel na wodzie. Jakiś czas miałem 2 jachty - PIP - do ostrego pływania, Sasanka - dla rodziny. Potem moj załogant się wycofał i nie miałem z kim pływać. Sprzedałem do Płocka. Panu Marianowi dziękuję za niezapomniane chwile na PIP-e, było ostro, ale fajnie, jacht wszystko wytrzymał))) Egzemplarz na zdjęciach wygląda na mniej radykalny. wersja turystyczna.
serdecznie pozdrawiam wszystkich PIPowców! Jerzy Pawelec z klubu Dolomit - J. Zegrzyńskie



Za ten post autor jerzyzlasu1 otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 kwi 2021, o 20:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13715
Podziękował : 10186
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Tyle lat Cię szukałem..,
a ty w Dolomicie się ukryłeś. :cool:

Pozdrawiam MJS

PS Czy w czasie łamania masztu urwała Ci się kratownica na pokładzie?

Powinna zostać na miejscu, a urwać się tylko jarzmo masztu, ale z fotek (z aukcji) widzę, że całość legarów poprzecznych jest dorabiana (bo już bez dziur).
Patrząc na tą fotkę ... rozumiem, czemu (Joemonster'owi) nie chciało się przekładać mieczy na zwrotach: tam nic nie ma do przekładania.
(Przepraszam bloczki zostały, ale już linki idą górą (do knag).
Miecze powinny wisieć na wspólnej lince. W oryginale miecze (na postoju) przelatywały "jednym palcem", a kontrafały działały w dół; tylko tyle, aby zanurzyć miecz bo drewno samo wypływa. ;-)


Załączniki:
IMG_20200802_162246m.jpg
IMG_20200802_162246m.jpg [ 112.01 KiB | Przeglądane 3799 razy ]

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 kwi 2021, o 18:18 

Dołączył(a): 16 sie 2014, o 12:13
Posty: 50
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 11
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Marian Strzelecki napisał(a):
Tyle lat Cię szukałem..,
a ty w Dolomicie się ukryłeś. :cool:

Pozdrawiam MJS

PS Czy w czasie łamania masztu urwała Ci się kratownica na pokładzie?

Powinna zostać na miejscu, a urwać się tylko jarzmo masztu, ale z fotek (z aukcji) widzę, że całość legarów poprzecznych jest dorabiana (bo już bez dziur).
Patrząc na tą fotkę ... rozumiem, czemu (Joemonster'owi) nie chciało się przekładać mieczy na zwrotach: tam nic nie ma do przekładania.
(Przepraszam bloczki zostały, ale już linki idą górą (do knag).
Miecze powinny wisieć na wspólnej lince. W oryginale miecze (na postoju) przelatywały "jednym palcem", a kontrafały działały w dół; tylko tyle, aby zanurzyć miecz bo drewno samo wypływa. ;-)

Ale przecież na zdjęciu linki wyciągnięte bo PIPa właśnie czekało założenie plandeki na okres zimowy, pływałem typowo turystycznie, nie było sensu żonglować mieczami.
Co do żaglówki to nie będę reklamować bo będzie to zbyt subiektywna opinia.
Co do nabierania wody rufą to z silnikiem i pełną obsadą woda przy fordewind czasem wpadała, było to jednak sporadycznie i bezproblemowe.Klapa achterpiku jest do wymiany ale to bardziej ze starości drewna a bardziej tego że nie położyłem na tym odpowiedniego lakieru.

Ale i tak polecam, za te pieniądze to ledwo dobrą omegę można dostać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 220 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL