Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 14:42




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 370 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sie 2017, o 11:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2015, o 20:39
Posty: 55
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 10
Uprawnienia żeglarskie: OMC Żeglarz
Które ożaglowanie będzie lepsze, tego Ci nie podpowiem, bo jestem absolutnym amatorem, jeżeli o to chodzi :rotfl: .
Mogę jedynie służyć podpowiedziami i pomysłami, jeżeli chodzi o rozwiązania konstrukcyjne - trochę widziałem, trochę sam wymyślam, i chyba idzie mi to nie najgorzej... :roll: Na pewno więcej będę wiedział, jak skończę mojego pierwszego żaglowego gumiaka.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2018, o 10:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2018, o 09:59
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wiem, że odgrzebuje, ale ten wątek to chyba jedno z niewielu źródeł w polskim Internecie na ten temat, a nikt chyba nie wspomniał o już nie produkowanych dmuchawcach (ale czasem do znalezienia na aukcjach):
- Tinker boats: http://www.tinkerowners.org.uk/p03.htm
- Metzeler Juca/Maya/Aztec/Markant (wszystkie wg mojej wiedzy miały możliwość instalacji żagla, zdjęcie w załączniku)

Oraz aktualnie produkowanych:
- http://dinghygo.com/
- http://aquamarina-isup.pl/product-zul-4 ... P-277.html


Załączniki:
$_57.JPG
$_57.JPG [ 146.64 KiB | Przeglądane 4137 razy ]

Za ten post autor krc otrzymał podziękowanie od: kooniu
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2018, o 13:17 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
krc napisał(a):
Wiem, że odgrzebuje, ale ten wątek to chyba jedno z niewielu źródeł w polskim Internecie na ten temat, a nikt chyba nie wspomniał o już nie produkowanych dmuchawcach ... - Tinker boats:
Ależ... Tinker jest bodaj na stronie 7 :-P Ale omawiany był na forum w tematach bączka czy tratwy ratunkowej.
viewtopic.php?p=277640#p277640
a wspomnąc też
viewtopic.php?p=277560#p277560

A ten zaś wątek jest chyba o domorosłych konstrukcjach z jakichsi rurek i desek podoczepianych do pontonów.

Aliści, że jak już, że tu niby "jedno z niewielu źródeł" ;) to skromniutkim mem zdankiem warto też wspomnieć znacznie ciekawszy sposób ożaglowania pontonu, który stosowano w rosyjskich tratwach lotniczych. Boć pontonu samą istotą by dał się zwinąć w kłębek - a nie żeby targać trzeba dodatkowe bele, dechy i okucia; długie, sztywne, nieporęczne :mrgreen:
ЛАС-5, ЛАС-3, Лодка авиационная спасательная - wystarczy to wrzucić w gogle i oglądnąć.
viewtopic.php?p=443146#p443146

A najkrócej mówiąc: maszt, wolnostojący, wtykany w poprzeczną komorę (nadymaną) z tuleją na wylot, przechodzącą w dół i przez podłogę aż do doklejonego ode spoda gumowego 'kila'. A sterowanie wiosłem z dulki doklejonej na rufie. I tyla.
A sądzę że doklejenie takich elementów do pontonu dałoby się i amatorsko uskutecznić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A koncept to zresztą nie nowy, bo już dawno i w zaraniach wręcz dawano se rady bez rur, bel i innych dziwacznych dziwactw; ale to podobno już najstarsi ludzie nie pamiętają ;) Obrazek
Obrazek

Aczkolwiek nie wiem czy wielu z dzisiejszych czytelników zdarzało się kiedy kleić ponton; toć już nie te czasy... lecz kleje też poszły z postempem :cool:



Za ten post autor Ryś otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2018, o 14:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2018, o 09:59
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
To ja jeszcze dorzucę (dla osób chcących popatrzeć rozwiązania komercyjne):

Grabner Hobby + Sailing RIG:
https://www.youtube.com/watch?v=DoawtLOCoCs

Dane techniczne:
https://www.grabner.com/en/boats/motor- ... ts/#c18991

W załączniku instrukcja montażu żagla na pontonie z dokładnymi rysunkami jak to jest zrobione.


Załączniki:
bes_ranger_hobby_sailing.pdf [536.98 KiB]
Pobrane 203 razy
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2018, o 15:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
krc napisał(a):
dla osób chcących popatrzeć rozwiązania komercyjne
Bardzo niedojrzała konstrukcja - jak na komercyjne rozwiązanie: tylko fok ma roler... :-(

:rotfl: :rotfl:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 lip 2018, o 00:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Niedawno dane mi było podpatrzeć rozwiązanie niekomercyjne.
W naszej kałuży, gdzie żeglujemy sobie na naszej maleńkiej łódeczce, pojawił się prawdziwy jacht :D
Starsi państwo... Dwoje przemiłych po prostu ludzi. Śmigali sobie po tafli zalewu na takiej oto konstrukcji. Mieliśmy przyjemność ( a była to niekłamana przyjemność ) trochę z nimi porozmawiać :)
Okazało się, że kiedyś kiedyś... W czasach młodości, żeglowali...
I kiedy w zeszłym roku zobaczyli nasze "wyczyny" postanowili w tej właśnie formie powrócić do
"wypoczynkowego żeglarstwa".
Fajna sprawa.


Załączniki:
psp2.jpg
psp2.jpg [ 201.52 KiB | Przeglądane 4052 razy ]
psp1.jpg
psp1.jpg [ 227.53 KiB | Przeglądane 4052 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 sie 2018, o 14:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Ryś napisał(a):

Aczkolwiek nie wiem czy wielu z dzisiejszych czytelników zdarzało się kiedy kleić ponton; toć już nie te czasy... lecz kleje też poszły z postempem :cool:


Trzeba odgrzać :mrgreen:

Kleiłem :evil: Wczoraj i co?
Lipa :cry: Bo materii z której uczynili ponton- ten o który oparte są wiosła mojej konstrukci. No- prawie mojej bo wykorzystałem ulubione wiosło kajakowe które podzieliłem na pół- dorobiłem jak widać coś co przypomina trzonki do łopaty i jest jak jest. Dokładnie tak jak chciałem a wiosłem kajakowym może być ponownie w kilka chwil.

Obrazek

No ale miało być o kleju.
No więc klej który świetnie lepi gumę itp... tego pontona za cholerę nie bierze. Nic się do tego nie klei i z tego materiału powinni robić patelnie a nie pontony. (próbowałem też klej z zestawu do łatania tratwy i też wymiękł- znaczy próbna łatka odlazła z klejem a na pacjencie ani śladu)
Masz jaką wskazówkę który z klejów nadaje się do tego?
Przyda mi się ta wiedza bo jestem na wczesnym etapie zbrojenia pontonu i dostosowania go do aktywnej żeglugi :rotfl:
Chodzi o coś co można nazwać >alternatywą < dla tratwy, którą wprawdzie posiadam, no ale ona raczej żeglować w razie W to nie będzie chciała.
Na tym forum już było trochę na ten temat i ja to postanowiłem zrealizować >na własny użytek.
Bączek ponton będzie miał żagiel (badyle nawet już mam wstępnie obrobione jak i kawał odpowiedniej tkaniny na żagiel) - skłaniam się do opcji żeby to był żagielek rejowy > zmodyfikowany :rotfl: Będzie miał boczny kil typu kaszubskiego i zostanie nazwany Ropucha II
Czy to będzie Ropucha morska to wykażą próby.
Żagiel rejowy dlatego że wraz z masztem i reją będzie zamiennie mógł pełnić funkcję solidnego przykrycia i dachu nad głową.



Za ten post autor kokop otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 sie 2018, o 15:43 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
Aaa, a bo to siem bierze etykietkie wyrobu i czyta. Znaczy wpierw. ;)
A gumowe (hypalon) to pieśń przeszłości. Dzisiej w modzie PVC. Na patelnie niespecjalnie, bo chlorek winylu silniejszy niż cyjanek :-P
To się klei poliuretanami elastycznemi, i sa do tego specjalne. https://www.force4.co.uk/polymarine-pvc ... 250ml.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 sie 2018, o 17:04 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
kokop napisał(a):
Żagiel rejowy dlatego że wraz z masztem i reją będzie zamiennie mógł pełnić funkcję solidnego przykrycia i dachu nad głową.
Ano, susznie myślicie, Panocku, susznie. A za każdem razem mi się przypomina takaja tratwaja ratunkowaja ;)
https://skylots.org/6537433604/Lodka-av ... a-LAS-5M-3 (btw. za 600 zł nówka tratwa! :lol: )
Trzy wiosełka: jedno za maszt robi, drugie reję, trzecie sterowe.

Z tem dachem nad głowę można i inaczej, w brytyjskiem stylu ;)
Obrazek
Obrazek
Albowiem nie zapominajmy o osobistych środkach ratunkowych, id est: personal flotation device :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 sie 2018, o 19:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
:mrgreen:

Personal flotation device x2 mam na stanie łajby.
Niemnoszko pocarapana jedna bo jakiś szczur chyba :roll: kiedyś sprawdzał czy to jadalne ale odpuścił.
Kropka w kropkę takie jak na obrazku:

Obrazek

Myślę jednak że zafunduję sobie mniej krępującą ruchy i bardziej wyjściową :mrgreen: z nowszych kolekcji.

Ryś napisał(a):
Aaa, a bo to siem bierze etykietkie wyrobu i czyta. Znaczy wpierw. ;)
A gumowe (hypalon) to pieśń przeszłości. Dzisiej w modzie PVC. Na patelnie niespecjalnie, bo chlorek winylu silniejszy niż cyjanek :-P
To się klei poliuretanami elastycznemi, i sa do tego specjalne. https://www.force4.co.uk/polymarine-pvc ... 250ml.html

Dzięki :D

Nie ma etykiety wyrobu :roll: Jest tylko nalepka z numerem i tabliczka na pawęży z tym samym numerem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 370 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 150 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL