Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 6 cze 2026, o 18:04




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3805 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 123, 124, 125, 126, 127  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lis 2025, o 20:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1477
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 616
Otrzymał podziękowań: 479
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Stocznia solna :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2025, o 08:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14472
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1977
Otrzymał podziękowań: 2067
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Od razu stocznia, manufaktura raczej. :D

Ale wynika z tego w sposób jasny i oczywisty, że nie tylko ja jestem taki porąbany, i dobrze mi z tym. :lol:

..........................................................................................................................

Mam już wymiary potrzebne do zamówienia nowego żagla, okazało się, że moje wyliczenie długości masztu na podstawie proporcji pozyskanej z rysunku konstrukcyjnego jachtu okazały się być nadspodziewanie dokładne. Wyliczyłem, że maszt ma około 11,7 metra i pomyliłem się w sumie o może z 10 cm. :)

Lik przedni grota ma dokładnie 11,05 m, lik dolny 2,89 m, lik wolny 11,38 m. Czyli nie jest to duży powierzchniowo żagiel, raczej wysmukły. Tym lepiej, bo będzie zajmował mniej miejsca po nawinięciu na profil.

Mam już w domu półkę bomu odnitowaną od masztu, muszę ją wyczyścić i przygotować do wysyłki MAST-owi. W przyszłym tygodniu zadzwonię do nich i pogadam co i jak.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
https://jachtdonkichot.pl/


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2025, o 10:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 13239
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3130
Otrzymał podziękowań: 2746
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Gdy pojawiły się rolery żagli przymasztowych, ich zastosowanie na istniejących jachtach wymagało wymiany masztu. Kilka firm oferowało wtedy specjalne profile nitowane do masztu na całej długości, które mieściły w sobie roler. Ponieważ nie pełniły żadnej roli wytrzymałościowej, były cienkie i stosunkowo lekkie, więc nieznacznie tylko wpływały na własności nautyczne jachtu.
Miały przekrój właśnie litery C ze stopą do nitowania.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2025, o 10:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14472
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1977
Otrzymał podziękowań: 2067
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Owszem, wolałbym, co oczywiste aby zwinięty żagiel był na całej długości schowany w takim profilu, w przeciwieństwie do Burasowego systemu (pewno od MAST-a) gdzie profil był przytrzymywany przy maszcie punktowo. Kwestia dostępności takiego nitowanego do masztu profilu i jego ceny, bo nie jest o raczej produkt z polskiej wytwórni. Biorąc pod uwagę ceny gotowych, kompletnych zestawów rollerów przymasztowych idące w tysiące euro/bagsów, nie będzie tanio.

Ale skoro ten system z "szotringami" się sprawdzi w przypadku żagla bez listew i jest dostępny, lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu. :)

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
https://jachtdonkichot.pl/


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2025, o 11:39 

Dołączył(a): 15 lut 2021, o 10:28
Posty: 153
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 17
Uprawnienia żeglarskie: sternik
A pomyśl o tym że grot będzie odkryty i narażony na UV już nie mówiąc o jego niesprawności w kursach ostrych. Ja plywałem a właściwie niepływałem bo sie nie bardzo dało iść na wiatr ostro na takim grocie,mówili złosliwi że to prześcieradło.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2025, o 12:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14472
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1977
Otrzymał podziękowań: 2067
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Jeżeli będzie chroniony profilem UV nic mu nie zaszkodzi, jeśli będzie tylko przytrzymywany punktowo - będzie obszyty UV-ką i też mu nic nie będzie, podobnie jak pierdylionowi żagli rolowanych używanych na całym świecie.

Co do tego, że sprawność żagla będzie gorsza ? Mam tego pełną świadomość i akceptuję to, pisałem już wielokrotnie.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
https://jachtdonkichot.pl/


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2025, o 17:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14472
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1977
Otrzymał podziękowań: 2067
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
No to już nabywam koń-kret-nej (dwa zwierzaki w jednym wyrazie :D ) wiedzy.

Rozmawiałem z p. Mariuszem z MAST-a. Faktycznie ma chłop łeb na karku. :D

O dziwo nie przekonywał mnie, że mój pomysł jest bez sensu. :)

Niestety nie mają dostępu do gotowych profili osłaniających zwijarkę i żagiel, choć jak się uprę - to da się taki pierdolnik wykonać na zamówienie. Przed laty robili takie cuda, wiedzą więc, o co biega.
Zauważył, że te cienkościenne profile aluminiowe mają zalety, ale też i wady. Zaletą jest to, że zapewniają lepszy opływ powietrza i trzymają rollgrota na całej długości. Wadą jest to, że w przypadku silnego wiatru, zwłaszcza na morzu zwijarka wraz z żaglem może zostać wyrwana z profilu i wówczas będzie problem ze zwinięciem lub dalszym refowaniem grota. Nie mówiąc już o ryzyku uszkodzenia żagla.

Stanęło na tym, że zastosujemy rozwiązanie z Burasa czyli dwa lub trzy uchwyty trzymające zwijarkę przy maszcie.

Zostało przygotować dokumentację i wysłać do wyceny.

No i można zamawiać żagiel z filtrem UV.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
https://jachtdonkichot.pl/


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2025, o 17:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 14148
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 362
Otrzymał podziękowań: 2457
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Kurczak napisał(a):
Stanęło na tym, że zastosujemy rozwiązanie z Burasa czyli dwa lub trzy uchwyty trzymające zwijarkę przy maszcie.


z doświadczenia - rób Piotr tych uchwytów jak najwięcej - robisz łódkę na morze a nie na jeziora - chyba nie trzeba Ci tłumaczyć, że ma być mocno lub BARDZO mocno...?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 lis 2025, o 16:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14472
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1977
Otrzymał podziękowań: 2067
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Spoko, u Ciebie były ponoć dwa ( maszt miał 10 m), u mnie będą trzy, co 2,7 m.
Jak będzie trzeba to cztery. :) To nie jest akurat miejsce do oszczędzania.

Ale przy tej powierzchni żagla, na mój rozum to będzie aż nadto. Kwestia ich rozmieszczenia jest IMHO ważniejsza. Grot jest smukły, więc trzeba to dokładnie przemyśleć lub wyliczyć, ale ja się tego nie podejmę. :)

Rozmawiałem z szefem "Yachtamana" na temat rollera. Będę potrzebował zestaw fabryczny + dwa dodatkowe profile i trzy łączniki. W sumie 12 metrów. 11 metrów będzie nad bomem, reszta (około 0,5 m) pod nim (między szpulą a bomem).

W sumie wiem już wszystko co potrzebowałem, więc czas przystąpić do realizacji projektu. :D

Don Kichot z rollgrotem - to brzmi dumnie. :D

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
https://jachtdonkichot.pl/


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2025, o 07:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14472
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1977
Otrzymał podziękowań: 2067
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Aaa, mam na sprzedaż grota, z czterema krótkimi listwami. LP - 1105 cm, LD - 289 cm, LW - 1138 cm.
tan dobry + , sztywny, nie wydmuchany dakron, bez przetarć, rozdarć i większych zabrudzeń. W tym roku był w serwisie z powodu uszkodzonej remizki pełzacza.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
https://jachtdonkichot.pl/


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 gru 2025, o 12:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14472
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1977
Otrzymał podziękowań: 2067
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Wczoraj odwiedziłem Don Kichota i odciążyłem go na zimę demontując maszt. Cała operacja z dojazdem i powrotem do domu zajęła mi 16 godzin. Za stary już jestem na takie maratony... :)

W sumie przygotowanie do zdjęcia masztu zajęło mi nie więcej niż godzinę, zdjęcie i złożenie na kobyłkach może z 15 minut.

Maszt z linami jest strasznie ciężki, waży przynajmniej ze 100 kg. Nieśliśmy go do hangaru w pięciu chłopa i każdy miał co dźwigać. Stare profile swoje ważą, gdyby zastosować współczesny można byłoby mocno zejść z wagi. 10 metrowy profil Maxfurl okuwany do Dulcinei przenosiłem samemu bez wysiłku. Grubszy i 3 m dłuższy profil tego samego producenta byłby dużo lżejszy.

Można go było wreszcie pomierzyć. Jest dłuższy niż by to wynikało z pomiarów liku przedniego grota. Odległość od wyjścia z rolki fału grota do bomu to 1195 cm. Maszt ma więc blisko 13 metrów, a więc wysokość od linii wodnej do czubka anteny to około 15,5 m. Przy okazji zmierzę dokładnie.

Maszt przed umieszczeniem w hangarze został umyty karcherem, zrobił się jakiś dziwnie jasny i ładny. :D

Przy okazji przejrzałem go dokładnie, lampa kotwiczna jest do wymiany, złącze anteny trzeba przynajmniej dobrze wyczyścić i przesmarować. Wszystkie rolki w okuciu topu trzeba wyczyścić i nasmarować, część lin wymienić na nowe. Sprawdzić okablowania wiatromierza między piętą a topem masztu i wyeliminować ew. uszkodzenie.
Ciekaw jestem kiedy maszt był ostatni raz demontowany. Przez ostatnie pięć lat na bank nie, a sądzę, że dużo dłużej.

Wracając do meritum. Dodatkowy uchwyt rollera przy topie nie będzie potrzebny. Jest możliwość przypięcia końcówki widełkowej bezpośrednio do okucia topu.
Potrzebne będzie tylko ukucie przy pięcia masztu, przeróbka półki bomu + trzy uchwyty trzymające profil z żaglem.
Niestety z zamówieniem żagla muszę się jeszcze wstrzymać, chcę maksymalnie wykorzystać długość liku przedniego, żeby nie tracić na powierzchni żagla, który i tak będzie mniejszy z tytułu podcięcia liku dolnego. Stary grot ma 1105 cm czyli mógłby być większy po liku przednim.

Przywiozłem do domu część podłóg. Kapitanowa zarządziła, że położymy panele. :D

Stanęło na tym, że na sklejkę nakleimy panele winylowe, są w 100 % wodoodporne i będą na lata. Zamontuję też porządne, chińskie uchwyty do podnoszenia podłóg z Temu.
Ogarnę temat w domu, zawiozę gotowe na jacht i przywiozę następną porcję.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
https://jachtdonkichot.pl/


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 gru 2025, o 13:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 12802
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1806
Otrzymał podziękowań: 4317
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Kurczak napisał(a):
waży przynajmniej ze 100 kg

Mój ma 10,5 metra a kompletny waży 65 kg, więc tak to po porostu jest.
Kurczak napisał(a):
Wszystkie rolki w okuciu topu trzeba wyczyścić i nasmarować

Ja to robię co roku, maszt to ważna rzecz i warto, żeby wszystko działało.

BTW, chcesz jeszcze dołożyć do niego ciężar i to dość wysoko.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: tomasz piasecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 gru 2025, o 14:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 14148
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 362
Otrzymał podziękowań: 2457
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Kurczak napisał(a):
Zamontuję też porządne, chińskie uchwyty do podnoszenia podłóg z Temu.


Piotruś - napisałeś dwie rzeczy wzajemnie się wykluczające - albo coś jest chińskie albo porządne... :mrgreen:

A tak na poważnie to pospiesz się z tymi zakupami - od 1. stycznia UE narzuci najprawdopodobniej wysokie cła na wszystkie paczki z Chin poniżej 250 €.

Tak przynajmniej gdzieś wyczytałem.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: tomasz piasecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 gru 2025, o 14:01 

Dołączył(a): 4 sty 2015, o 10:43
Posty: 1187
Podziękował : 467
Otrzymał podziękowań: 433
Uprawnienia żeglarskie:
Kurczak napisał(a):
Przy okazji... lampa kotwiczna jest do wymiany, złącze anteny trzeba przynajmniej dobrze wyczyścić i przesmarować. Wszystkie rolki w okuciu topu trzeba wyczyścić i nasmarować, część lin wymienić na nowe. Sprawdzić okablowania wiatromierza między piętą a topem masztu i wyeliminować ew. uszkodzenie.
Ciekaw jestem kiedy maszt był ostatni raz demontowany. Przez ostatnie pięć lat na bank nie...


Piotrze, może także kable lampy topowej, lampy silnikowej no i lamp salingowych... :-o

________________________________________
Pozdrawiam
tomasz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 gru 2025, o 16:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14472
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1977
Otrzymał podziękowań: 2067
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Tak, oczywiście, sprawdzę całe okablowanie i wszystkie lampy, choć do pozostałych jest dostęp z drabiny. Jednak po co włazić na drabinę, skoro można to zrobić w komfortowych warunkach ? :) Ogólnie sprawdzę wszystko co się da.

Muszę także wymienić wszystkie knagi masztowe, są stare jak Don Kichot i wykonane z powleczonego plastikiem aluminium. Plastik dawno się złuszczył, a aluminiowe rogi też nie są w najlepszym stanie, kruszą się i sypie się z nich biały proszek. :-o :)
Śrub mocujących nie da się już odkręcić, trzeba będzie ciąć i nowe przykręcić na nitonakrętki. Mam maszynkę do ich zaciskania, wiec będzie mnie to kosztowało tyle, co same nitonakrętki. Zacisnę je na farbę lub sikę, żeby uniknąć korozji elektrochemicznej.

Mam już dane potrzebne do zamówienia rolfoka i okuć. Zostanie tylko nowy żagiel.

Buras, nie pitol. Mam chiński samochód i jestem z niego bardzo zadowolony. No może trochę angielski. :lol:

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
https://jachtdonkichot.pl/


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 gru 2025, o 19:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 14148
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 362
Otrzymał podziękowań: 2457
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Kurczak napisał(a):
Mam chiński samochód i jestem z niego bardzo zadowolony.


poczekaj z oceną ze dwa lata - wtedy powiesz jaka jest - lub była - trwałość tego auta.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 gru 2025, o 20:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 12802
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1806
Otrzymał podziękowań: 4317
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Kurczak napisał(a):
skoro można to zrobić w komfortowych warunkach

Pełna zgoda.
BTW, jakie masz lampy na maszcie?

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 gru 2025, o 08:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1477
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 616
Otrzymał podziękowań: 479
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Kurczak napisał(a):
nitonakrętki


Zanim je zrobisz to upewnij się, że będą odpowiednio mocne. Knagi pal licho, ale nie ufaj im bezgranicznie przy rzeczach pracujących pod obciążeniem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 gru 2025, o 20:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14472
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1977
Otrzymał podziękowań: 2067
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
waliant napisał(a):
Kurczak napisał(a):
skoro można to zrobić w komfortowych warunkach

Pełna zgoda.
BTW, jakie masz lampy na maszcie?
Niezbędne. :D

Na topie tylko kotwiczną, na maszcie silnikową i reflektor LED oświetlający pokład.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
https://jachtdonkichot.pl/


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 07:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 12802
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1806
Otrzymał podziękowań: 4317
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Kurczak napisał(a):
Niezbędne.

E tam, niezbędna z tego zestawu jest tylko lampa kotwiczna, robiąca jednocześnie za białe silnikowe od przodu i rufowe od rufy. Wtedy silnikowe jest zbędne, a oświetlenie pokładu w ogóle jest zbędne.
Nie namawiam, tylko byłem ciekaw.
W tej sytuacji masz trzy kable do wymiany, plus może kabel do wiatromierza.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 08:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 13239
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3130
Otrzymał podziękowań: 2746
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
waliant napisał(a):
lampa kotwiczna, robiąca jednocześnie za białe silnikowe od przodu i rufowe od rufy.
Dozwolone, jeśli jacht ma poniżej 12 m długości.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 09:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 14148
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 362
Otrzymał podziękowań: 2457
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
waliant napisał(a):
plus może kabel do wiatromierza.


wyjątkowa partyzantka - pomijając fakt średnicy przewodów idących do woltomierza.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

waliant napisał(a):
oświetlenie pokładu w ogóle jest zbędne.


Na jachcie regatowym pływającym tylko w porze dziennej może jest zbędne, ale w żegludze turystycznej jest to bardzo użytkowe światło.

Ja tam tego światła w życiu bym nie zlikwidował.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 10:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 12802
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1806
Otrzymał podziękowań: 4317
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Stara Zientara napisał(a):
Dozwolone, jeśli jacht ma poniżej 12 m długości.

Wiem, ale wątkowy jacht chyba ma mniej niż 12 metrów?

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 10:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 13239
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3130
Otrzymał podziękowań: 2746
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Chyba tak, ale warto przypomnieć

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664



Za ten post autor Stara Zientara otrzymał podziękowanie od: Kurczak
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 10:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 12802
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1806
Otrzymał podziękowań: 4317
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
bury_kocur napisał(a):
wyjątkowa partyzantka

Nie rozumiem. Ja tylko wspomniałem, że są trzy, może 4 kable do wymiany/sprawdzenia.
bury_kocur napisał(a):
Na jachcie regatowym pływającym tylko w porze dziennej

My akurat lubimy nocne regaty. I pływamy także turystycznie, jak dobrze wiesz, tylko nie chcesz pamiętać.

Zamontowałem oświetlenie podsalingowe na Pallasie i po dwóch chyba sezonach zdjąłem.
Na Czarodziejce było jak kupiłem jacht, przymierzałem się do wymiany lampy, nawet kabel wymieniłem i w efekcie wywaliłem całość. Nam się to nie sprawdza i uznaliśmy, że jest zbędne.

Ja nikogo na nic nie namawiam, bo to i tak strata czasu, napisałem tylko, że naprawdę niezbędne światło na maszcie jest jedno. A jak jacht ma więcej niż 12 m LOA, to dwa.
Inne światła to tylko opcja.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 11:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 14148
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 362
Otrzymał podziękowań: 2457
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
waliant napisał(a):
Nam się to nie sprawdza i uznaliśmy, że jest zbędne.


Wam się nie sprawdza a innym się sprawdza i to bardzo.

Osobiście uważam, że brak takiego światła jest bardzo niekorzystny - a odpowiedziałem Tobie bo napisałęś, że to światło jest zbędne.

Jakbyś napisał, że u nas jest zbędne to bym nie zareagował natomiast wiem, że na wielu znanych mi jachtach praca w nocy na pokładzie bez tego światła jest bardzo niewygodna.

I to tyle.

A co do przewodów to z własnego doświadczenia - zdecydowanie wolę mieć przewody ciągnięte docelowo do konkretnych urządzeń - przewód do wiatromierza w/g mnie ma za mała średnicę, aby ten prąd "dzielić " jeszcze z takim światłem.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

waliant napisał(a):
że naprawdę niezbędne światło na maszcie jest jedno. A jak jacht ma więcej niż 12 m LOA, to dwa.


Tu też pozwolę sobie mieć inne zdanie. Jak dla mnie najwygodniejszy jest poniższy uklad światel masztowych:

Światło pokładowe.
światło silnikowe
dookólne kotwiczne
trójsektorówka na topie.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 12:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 12802
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1806
Otrzymał podziękowań: 4317
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
bury_kocur napisał(a):
zdecydowanie wolę mieć przewody ciągnięte docelowo do konkretnych urządzeń - przewód do wiatromierza w/g mnie ma za mała średnicę, aby ten prąd "dzielić " jeszcze z takim światłem.

Oj, to by mi nawet do głowy nie przyszło. Każde urządzenie ma swój kabel i to jasne, tym bardziej wiatromierz. Dlatego wyliczyłem, ile ich jest do wymiany.
bury_kocur napisał(a):
bo napisałęś, że to światło jest zbędne.

Nieprawda. Ja się odniosłem tylko do stwierdzenia Kurczaka, że ma tylko lampy niezbędne. Otóż tutaj napisałem, że niezbędne naprawdę jest tylko jedno, reszta to opcje.

bury_kocur napisał(a):
Jak dla mnie najwygodniejszy jest poniższy uklad światel masztowych:

No i znów ja o jednym ty o drugim.
Wygodne to wygodne, a niezbędne to zupełnie co innego.
Absolutnie niezbędne światło jest tylko jedno - lampa robiąca za światło silnikowe (bo nawet kotwiczne można podwieszać na fale na czas stania na kotwicy i ludzie tak robią).
A silnikowe musi być na maszcie, bo musi być wyżej niż burtowe nawigacyjne.

Wszystkie pozostałe to tylko opcje, ewentualnie wygoda, ale nie to, że są konieczne.
bury_kocur napisał(a):
Wam się nie sprawdza a innym się sprawdza i to bardzo.

Dlatego to tylko opcja. Nie jest niezbędne. Ale można mieć ich nawet kilka, jak komuś to pasuje.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 12:25 

Dołączył(a): 4 sty 2015, o 10:43
Posty: 1187
Podziękował : 467
Otrzymał podziękowań: 433
Uprawnienia żeglarskie:
bury_kocur napisał(a):
...A co do przewodów to z własnego doświadczenia - zdecydowanie wolę mieć przewody ciągnięte docelowo do konkretnych urządzeń - przewód do wiatromierza w/g mnie ma za mała średnicę, aby ten prąd "dzielić " jeszcze z takim światłem...
Tu też pozwolę sobie mieć inne zdanie...dla mnie najwygodniejszy jest poniższy uklad światel masztowych:

Światło pokładowe.
światło silnikowe
dookólne kotwiczne
trójsektorówka na topie.


Ponieważ lampy LED-owe nie żrą wiele prądu i nie wpływają źle na widoczność małego jachtu, więc tak właśnie i ja zrobiłem:

- Kombinowana trójsektorówka wraz z lampą kotwiczną na topie, lampy salingowe do oświetlenia pokładu i lampa silnikowa. No i naturalnie światła burtowe i lampa rufowa.
Wprawdzie przepis nie wymaga, bo łódka mała (niecałe 9 metrów), ale też i nie zabrania.

- Sama tylko lampa trójsektorowa na topie jest fajna, ale oglądana z mostku statku - to naprawdę słabo widoczne, migotliwe światełko; kombinowana lampa topowa AQUA SIGNAL ma dwa światła - trójsektorowe i kotwiczne, które są zasilane jednym kablem dwużyłowym, zmiana biegunowości zasilania powoduje że świeci jedna albo druga lampa.

- Lampa silnikowa świeci w sporym sektorze i jest jeszcze w miarę wysoko, więc to światło ma szansę zwrócić czyjąś uwagę, wraz z lampami burtowymi i / lub lampą rufową.

- Lampy salingowe oświetlają nie tylko okład, ale też spory kawał żagli więc zapewniają chyba najlepszą widoczność jachtu, niekoniecznie są przepisowe ale - w tak zwanym "razie czego" - mogą być skuteczne.

Natomiast nie mam pojęcia czy i jak wykorzystać przewód wiatromierza do oświetlenia (?), bo w mojej zwykłej elektronice (NASA Clipper) zwyczajnie nic podobnego nie jest przewidziane.
Jeśli można - to poproszę o bliższą wiadomość w tej sprawie :-o

_______________________________________

Pozdrawiam
tomasz



Za ten post autor tomasz piasecki otrzymał podziękowanie od: Kurczak
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 12:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 12802
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1806
Otrzymał podziękowań: 4317
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
tomasz piasecki napisał(a):
ale - w tak zwanym "razie czego" - mogą być skuteczne.

Wszystkie chwyty dozwolone, czemu nie.

My nie mamy w ogóle światła silnikowego, jego rolę pełni kotwiczne na topie.
Natomiast wydaje mi się, że do zwracania uwagi statków lepszy jest szperacz.
Mamy taki i skierowany na mostek statku, tudzież na inny jacht albo kuter, działa nieźle.
Właśnie kupiłem do niego nowe baterie (ma ładowanie przez usb, ale można baterię wyjąć i wymienić) i czekam na dostarczenie.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2025, o 14:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14472
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1977
Otrzymał podziękowań: 2067
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Zastanawiałem się nad lampą kombinowaną ma topie, miałem taką (trójsektorową + kotwiczne) na Dulci.
Ale odpuściłem, na rzecz standardowego rozwiązania z lampami sektorowymi na wysokości pokładu.
Nigdy nie miałem okazji tego oblukać na własne oczy, ale tak jak napisał Tomek i nie tyko. Ponoć lampa trójsektorowa topowa jest wbrew pozorom przy sporym kołysaniu gorzej widoczna niż zamontowana na kabinie, koszu dziobowym itp. Czyli nie zawsze wyżej znaczy lepiej. :)

Tomku waliancie, nie wyobrażam sobie niemania lampy/lamp, oświetlających pokład. Lubię pływać w nocy i często tak się zdarza. Lampa nie tylko pomaga przy pracy na pokładzie, ale też pozwala w ciemną pochmurną noc podejrzeć jak pracują żagle.
I jest jeszcze jeden powód, nie mam takiego doświadczenia, ale w newralgicznej sytuacji podświetlenie żagli działa lepiej, jest lepiej widoczne jak oświetlenie nawigacyjne.
Wiem z relacji, że zdarzały się takie sytuacje.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
https://jachtdonkichot.pl/


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3805 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 123, 124, 125, 126, 127  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL