Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 08:10




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sty 2021, o 21:05 

Dołączył(a): 26 sty 2021, o 20:42
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz Jachtowy
Witam wszystkich serdecznie i zwracam się z prośbą o pomoc. Jakiś czas temu zakupiłem jacht do kapitalnego remontu , a mianowicie jacht typu AS 780 De lux projektu pana W.A.Świątkowski.Projekt podobno z 1985 r.Z tego co się dowiedziałem od poprzedniego właściciela miały powstać tylko 3 takie jednostki .Dokumentację mam dość mizerną.I tu nasuwa się moje pytanie o pomoc .Być może ktoś z państwa posiada jakąś wiedzę na temat tego projektu i byłby tak wspaniałomyślny i podzielił się tym ze mną ?


Załączniki:
P1060477.JPG
P1060477.JPG [ 171.86 KiB | Przeglądane 3488 razy ]


Ostatnio edytowano 27 sty 2021, o 23:01 przez Wojciech, łącznie edytowano 1 raz
Zmiana tytułu
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: 26 sty 2021, o 22:15 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Zaznaczę tylko, że coś takiego, czego oczekujesz, jest łamaniem prawa. Ja bym spróbował kontaktu z projektantem (o ile człowiek żyje) lub innym właścicielem majątkowych praw autorskich (np nabywcą tychże, spadkobiercą i td).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: 26 sty 2021, o 22:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 10:24
Posty: 10301
Lokalizacja: Paryz
Podziękował : 1230
Otrzymał podziękowań: 2361
Uprawnienia żeglarskie: wszelakie : )
Właściciel jachtu nabytego droga kupna proszacy o pomoc na FZ jest "łamaczem prawa"?
Duzo juz tu widzialem, ale zeby az tak? Noszzz....
Catz O Spadkobiercach i Majątkach

_________________
W hamaku na huśtawce


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: 27 sty 2021, o 13:45 

Dołączył(a): 29 sty 2017, o 11:30
Posty: 57
Podziękował : 46
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: j.st.m.
Marek De napisał(a):
Być może ktoś z państwa posiada jakąś wiedzę na temat tego projektu i byłby tak wspaniałomyślny i podzielił się tym ze mną ?

Kategorycznie uważam, że zarzucanie autorowi wątku łamania w tym momencie prawa jest nadużyciem. Nie zauważyłem, żeby proszący oczekiwał, że ktoś mu sprzeda dokumentację, którą kiedyś kupił, wybudował wg niej łódkę i teraz odsprzedał. Prosi o podzielenie się wiedzą. Czy jak ktoś coś komuś wytłumaczy czy pomoże w inny bezgotówkowy sposób, to łamie prawo? Przesada. Natomiast gdyby ktoś taką dokumentację miał zakupioną i nie wykorzystał jej, nie zbudował łódki, to może ją legalnie autorowi wątku ofiarować jako darowiznę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: 27 sty 2021, o 16:27 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Może tak być jak piszesz.



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: 27 sty 2021, o 20:21 

Dołączył(a): 26 sty 2021, o 20:42
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz Jachtowy
Chciałbym wszystkich uspokoić oraz poinformować, że dzięki uprzejmości kolegów z forum udało mi się skontaktować z konstruktorem Panem Świątkowskim. Od którego w najbliższym czasie mam otrzymać wszystkie brakujące mi dokumenty i informacje na temat tej jednostki .Jeszcze raz dziękuję za pomoc .



Za ten post autor Marek De otrzymał podziękowanie od: Janna
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: 27 sty 2021, o 20:25 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Super! Najlepsza droga!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 sty 2021, o 16:43 

Dołączył(a): 25 sty 2020, o 07:08
Posty: 117
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 25
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Co do łódek Wojciecha Świątkowskiego to nie taki całkiem nowy temat na Naszym forum .Swego czasu kolega Brodaty próbował rozwijać ten temat z jeszcze innym użytkownikiem forum / ksywy już niestety nie pamiętam/ dobrym znajomym Pana Świątkowskiego.
Moim zdaniem /ale to tylko moje osobiste zdanie/ jego konstrukcje są łudząco kształtem podobne do konstrukcji kolego z Naszego forum Tomasza Piaseckiego jak i nieżyjącego już Aleksandra Powalajewa. Kto zna konstrukcje obu wymienionych to skojarzy Plusa , Petrela lub Tarpana 16 z konstrukcjami Pana Wojciecha. Ale to jest tylko moja prywatna sugestia .
Ja zbudowałem z konstrukcji Pana Wojciecha Świątkowskiego Morsia , Mini Balta 499 oraz Asa 630 Relax . Projekty bardzo proste / może aż za proste/ w budowie wymagające licznych korekt w rozrysowanych w dokumentacji płatów sklejki .Wszystkie te konstrukcje niezależnie od wielkości są do budowy metodą "szycia i klejenia ". Kto oczekuje rozrysu sklejki typu Werszko , Mnich niech o tym zapomni. To już lepiej wczesny Maderski.
Co do pływania tych jednostek konstrukcji Pana Świątkowskiego to nie mogę za dużo powiedzieć bo je budowałem dla konkretnych osób na zamówienie. Zdaniem armatorów pływają "tak sobie ". Na pewno nadmierna wysokość boczna kadłubów utrudnia żeglowanie. Zresztą Marian Strzelecki swego czasu określił takie konstrukcje jednym zdaniem . " Piękne koromysła ".
Armatorzy jednak przedkładają wysokość wnętrza nad logikę konstrukcji niestety.
Co do Asa 780 De lux to myślę że to powiększony przez Pana Świątkowskiego As720 Sport lub As 720 Sexstet.
Jeśli łączenia płatów sklejki są zrobione zgodnie ze sztuką to konstrukcja wytrzyma . Po Morzu Północnym pływają katamarany długości 9 metrów budowane metodą szycia i klejenia i sobie znakomicie radzą .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 sty 2021, o 18:58 

Dołączył(a): 26 sty 2021, o 20:42
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz Jachtowy
Odpisując na post kolegi wyżej .Jacht który posiadam.
A raczej cały jego kadłub wykonany jest z laminatu ,można by nawet rzec pancernego .W sklejce wykonany jest pokład chociaż i on ma na sobie dość pokaźną warstwę żywic .W tym projekcie nie było nic szyte .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 sty 2021, o 16:58 

Dołączył(a): 25 sty 2020, o 07:08
Posty: 117
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 25
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Bo to jest wersja B czyli przekładka z laminatu PS metodą "bez formy". Ale wykonywano też płaty laminatu na dużych arkuszach jakiejś płyty oczywiście z rozdzielaczem . Takie arkusze były traktowane jak sklejka czyli wycinane na wymiar i sklejane żywicą uprzednio zszyte drutem. Pan Świątkowski nigdy do swoich konstrukcji nie używał form.
Przypomniałem sobie że ten kolega z forum ,znajomy konstruktora to "sanwiechu' czy "saj wiechu" jakoś tak.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2021, o 10:31 

Dołączył(a): 26 sty 2021, o 20:42
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz Jachtowy
Marek De napisał(a):
Odpisując na post kolegi wyżej .Jacht który posiadam.
A raczej cały jego kadłub wykonany jest z laminatu ,można by nawet rzec pancernego .W sklejce wykonany jest pokład chociaż i on ma na sobie dość pokaźną warstwę żywic .W tym projekcie nie było nic szyte .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 maja 2021, o 14:37 

Dołączył(a): 25 sty 2020, o 07:08
Posty: 117
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 25
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Zrozum kolego ze była taka metoda szycia laminatu . Nie wiem czy ją wymyślił Wojciech Adam Świątkowski , czy ktoś inny ale była. Budowało się jachty prosto kreślne.
Świątkowski tą metodę zalecał do Bambosza i Bąbla. Twój jacht jest ani chybi tak zrobiony. Nie zobaczysz tam szycia bo druty były usuwane.
A swoją drogą to Wojciech Adam Świątkowski w tym roku kończy 94 lata .



Za ten post autor dorada otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 maja 2021, o 14:52 

Dołączył(a): 25 sty 2020, o 07:08
Posty: 117
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 25
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
W dniu dzisiejszym jednak urwał się kontakt z konstruktorem / a były próby nawiązania z nim kontaktu w celu odzyskania dla forum dokumentacji jego projektów /.
Nie mam uprawnień do komentowania faktu ale gdyby ktoś coś zamierzał budować Świątkowskiego to z żalem ogromnym ale chyba musi poczekać na kogoś kto przejmie całą schedę projektów. Oby to nie była historia mistrza nad mistrze WITOLDA TOBISA .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: M@rek i 63 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL