Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 6 cze 2026, o 18:35




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lut 2026, o 19:08 

Dołączył(a): 27 lip 2010, o 19:45
Posty: 1183
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 249
Otrzymał podziękowań: 464
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
W związku z problemem postów, proszę moderatorów o przenoszenie poniższych postów do mojego głównego wątku w dziale warsztat . Dziękuję .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 cze 2026, o 19:44 

Dołączył(a): 27 lip 2010, o 19:45
Posty: 1183
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 249
Otrzymał podziękowań: 464
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Wiercenie otworów pod śruby mocujące okucie stopy masztu. "Kostka" ma ok 13 cm grubości i trzeba wywiercić w miarę prostopadle 4 otwory fi 10 mm w "powietrzu". Wybawieniem okazała się kilkudziesięcioletnia Celma, w równie wiekowym stojaku. Taki zestaw umożliwia wiercenie otworów poniżej podstawy stojaka. "Kostka" ma małą powierzchnię i był problem ze stabilnością zestawu. Przy kolejnym otworze złamało się grube wiertło i prawie całe zostało w środku. Szczęśliwie otwory wyszły dość prostopadle i przy pomocy wzornika wywierciłem otwór od spodu i wybiłem złamane wiertło.


Załączniki:
IMG_20260117_151212.jpg
IMG_20260117_151212.jpg [ 262.91 KiB | Przeglądane 166 razy ]
IMG_20260207_125221.jpg
IMG_20260207_125221.jpg [ 502.3 KiB | Przeglądane 166 razy ]
IMG_20260207_125233.jpg
IMG_20260207_125233.jpg [ 545.23 KiB | Przeglądane 166 razy ]
IMG_20260207_125253.jpg
IMG_20260207_125253.jpg [ 448.4 KiB | Przeglądane 166 razy ]
IMG_20260207_132512.jpg
IMG_20260207_132512.jpg [ 459.76 KiB | Przeglądane 166 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 cze 2026, o 20:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 10:24
Posty: 11109
Lokalizacja: Paryz
Podziękował : 1388
Otrzymał podziękowań: 2687
Uprawnienia żeglarskie: wszelakie : )
silver_stas napisał(a):
Przy kolejnym otworze złamało się grube wiertło i prawie całe zostało w środku. Szczęśliwie...

Stary numer i moja codziennosc... Drobna praca obliczona na 15 minut zmienia sie nagle w 6 godzin, bo nie zawsze jest "szczesliwie"...
Cierpliwosci i dawaj dalej!
Catz

_________________
Naziole, w pysk wam mówię litość moje ( prawie Wyspianski)



Za ten post autor Catz otrzymał podziękowanie od: silver_stas
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 cze 2026, o 11:08 

Dołączył(a): 4 sty 2015, o 10:43
Posty: 1187
Podziękował : 467
Otrzymał podziękowań: 433
Uprawnienia żeglarskie:
silver_stas napisał(a):
...Przy kolejnym otworze złamało się grube wiertło i prawie całe zostało w środku. Szczęśliwie otwory wyszły dość prostopadle i przy pomocy wzornika wywierciłem otwór od spodu i wybiłem złamane wiertło.


W miniony wtorek też wierciłem otwory do przyklejenia laminowanej podkladki (gr. 22 mm) pod cęgi masztu do dachu kabiny (lity laminat PS 25 mm).
Najpierw, wg. cęgów, wywierciłem otwory pilotowe fi 6 w podkładce (razem ma być 8 otworów fi 8).
Po ustawieniu podkładki, przewierciłem po przekątnej, pierwsze dwa otwory przez dach kabiny. Wyszło dobrze (chociaż podkładka miała skłonność do ruszania się na wypukłym dachu) więc przykręciłem ją wstępnie dwiema śrubami.
Potem, już wg nieruchomej podkladki, zrobiłem pozostałe sześć otworów w dachu. Jednak było jakieś małe przemieszenie, bo nie wszystkie otwory pasowały i - przy wierceniu przelotowym - trzask uświadomił mi, że jedna niedokładność była większa niż wytrzymałość wiertla.
Udało mi się w końcu wybić to złamane wiertło - ale biegałem chyba po dziesięć razy - na dół, do kabiny i z powrotem na dach - aby o parę milimetrów przesunąć odłamany kawałek za każdym razem :D

________________________________

Pozdrawiam
tomasz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 cze 2026, o 19:39 

Dołączył(a): 27 lip 2010, o 19:45
Posty: 1183
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 249
Otrzymał podziękowań: 464
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Wy jako praktycy doskonale wiecie ile czasu zajmuje wykonanie czasami pozornie prostego elementu. Dlatego w relacji staram się robić sporo zdjęć i opis ukazujący złożoność tematu i pracochłonność. Teraz zaczynam montować okucia masztu. W relacji bułka z masłem . W rzeczywistości musiałem pomierzyć i zaprojektować większość okuć, bo profil masztu to parabola. Zrobić rysunki elementów i dać do wypalenia i wygięcia na prasie, a to trwa. Później zrobienie kopyta profilu masztu aby na nim wygiąć odpowiednio blachy. Teraz kupa zabawy z salingami. W sumie , to 3 razy robiłem profile mocujące salingi, bo zaskoczyła mnie wielkość skosów po ustawieniu geometrii salingów. Poheftowałem elementy i czekam na spawacza. Zresztą prawidłowe ustawienie masztu i oprzyrządowania pod geometrię salingów to też sporo zabawy. Mnie to sprawia kupę frajdy i nie jest to problem, tylko prace wymagają sporo czasu i cierpliwości.



Za ten post autor silver_stas otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL