Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 6 cze 2026, o 17:17




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lut 2026, o 12:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 18170
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4683
Otrzymał podziękowań: 4441
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Znalazłem fajną stronkę o historii młodzieżowej klasy australijskich dinghy VJ (widżej - the Vaucluse Junior class)

Łódeczki proste i szybkie - slup bermudzki z bukszprytem, i sporą powierzchnią żagli.Kadłub długości 11 i pół stopy, dość niski i lekki (dwóch chłopców swobodnie przenosi pusty kadłub) pierwotnie z maleńkim kokpitem (footwell) na stopy, zmienionym później na wgłębienie w kadłubie, i z deską do balastowania, a nawet z dwiema. Miecz szybrowy, chyba blaszany, ale nie mam pewności. Klasa VJ była bardzo popularna w Australii i wciąż rozgrywane są w niej młodzieżowe regaty. U nas nieznana, a wygląda na atrakcyjną dla młodzieży.

Na tej stronie, znajdziecie sporo filmów z YouTube, w tym jeden fabularyzowany - Two Boys and a Boat.
Najstarsze mają ponad 70 lat, a najnowsze pochodzą z lat 90, ale w ich zasobach można znaleźć nowsze. Klasa powstała w 1931 roku, więc w tym roku kończy 95 lat:

https://www.sail-world.com/news/288915/ ... hy-sailing

Obrazek

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowania - 2: Catz, Wojciech
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 lut 2026, o 21:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 10:24
Posty: 11109
Lokalizacja: Paryz
Podziękował : 1388
Otrzymał podziękowań: 2687
Uprawnienia żeglarskie: wszelakie : )
Dzieki!
Az sobie pomyslalem, ze bycie mlodym czasami tez moze miewac swoje zalety.
Catz

_________________
Naziole, w pysk wam mówię litość moje ( prawie Wyspianski)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lut 2026, o 16:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 18170
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4683
Otrzymał podziękowań: 4441
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Catz napisał(a):
Dzieki!
Az sobie pomyslalem, ze bycie mlodym czasami tez moze miewac swoje zalety.
Catz
Też ma.
Mnie tutaj uderzyło, że te łódki, w naszym rozumieniu, są ekstremalnie trudne, dla początkujących. U nas często łódki dla dzieciaków mają jednak mniejszą powierzchnię żagli i żadnych desek do balastowania.

Porównajmy np. do Cadeta, jako pierwszej łódki dla nastolatków:
Podobna długość kadłuba, ale podstawowa powierzchnia żagli, to chyba tylko 5,5 m kw. Tam od razu ekstremalne zmagania z wiatrem. Kolega, urodzony w Polsce Australijczyk, powiedział, że odnosi wrażenie, że tam wszystko jest mocno wyżyłowane, o wiele bardziej niż u nas. Nawet klasyczną 12 sqm Sharpie przerobili na większą powierzchnię żagli, trzy osoby załogi i trapezy do balastowania, zostawiając jedynie kształt kadłuba.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lut 2026, o 18:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 10:24
Posty: 11109
Lokalizacja: Paryz
Podziękował : 1388
Otrzymał podziękowań: 2687
Uprawnienia żeglarskie: wszelakie : )
robhosailor napisał(a):
Podobna długość kadłuba, ale podstawowa powierzchnia żagli, to chyba tylko 5,5 m kw. Tam od razu ekstremalne zmagania z wiatrem. Kolega, urodzony w Polsce Australijczyk, powiedział, że odnosi wrażenie, że tam wszystko jest mocno wyżyłowane, o wiele bardziej niż u nas.

Wszystko to prawda, jednak u nich woda jest cieplejsza.
Catz

_________________
Naziole, w pysk wam mówię litość moje ( prawie Wyspianski)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 mar 2026, o 10:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 18170
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4683
Otrzymał podziękowań: 4441
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Ogólny plan tej łódki:
Sześć żeber i ogólnie, bardzo prosta konstrukcja.

Załącznik:
652630282_812044521937911_4362378599130004393_n.jpg
652630282_812044521937911_4362378599130004393_n.jpg [ 335.21 KiB | Przeglądane 797 razy ]

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 mar 2026, o 06:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 18170
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4683
Otrzymał podziękowań: 4441
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Mik Storer o tej klasie:

"It used to be the most competitive class for youth sailors in Australia. Many Australian Americas cup skippers and crew sailed the VJ. Twin hiking planks because the trapeze had not been developed."Obrazek

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL