Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 5 gru 2021, o 00:13

Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lis 2021, o 22:10 

Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 84
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
W tym roku ME doublehanded razem z Gotland Runt. Ci co będą mieli czas i kasę na starty będą mieć na piękny sezon na Bałtyku.

https://www.ksss.se/gotlandrunt/nyheter ... info10nov/

Za ten post autor kuban99 otrzymał podziękowanie od: M@rek
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2021, o 12:33 

Podziękował : 3771
Otrzymał podziękowań: 1812
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Płyniesz ?

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2021, o 22:04 

Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 84
Oczywiście jak tylko będę miał kasę i czas. Daję sobie jakieś 10% szans, ale co się odwlecze to nie uciecze. Mam czas...

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2021, o 08:39 

Podziękował : 1434
Otrzymał podziękowań: 3345
Poczekajmy może na ZoR. Bo może się okazać, że graniczny CDL będzie powyżej 8 i wtedy nawet Hultaj się nie załapie.

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2021, o 09:33 

Podziękował : 262
Otrzymał podziękowań: 676
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
waliant napisał(a):
Poczekajmy może na ZoR. Bo może się okazać, że graniczny CDL będzie powyżej 8 i wtedy nawet Hultaj się nie załapie.
Hultaj w tym czasie będzie w drodze na Race to Mackinac. Ale z tego co wiem jakieś polskie łódki płyną.

http://calloftheocean.pl/

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2021, o 15:40 

baoo napisał(a):
Ale z tego co wiem jakieś polskie łódki płyną.

O ile będą mogły. Te ograniczenia są debilne wg mnie.
Jak już kilka razy mówiłem: gdy wygram w totka, zorganizuję Baltic Cup (regionalne, więc nie muszę się trzymać GreenBooku ORC), z górnym ograniczeniem dla CDL - wszystkie dość duże jachty won - mają swoje imprezy. Nagrody oczywiście solidne. Dlatego muszę w totka wygrać, bo inaczej idea nie wypali.

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2021, o 16:20 

Podziękował : 262
Otrzymał podziękowań: 676
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Owszem są. Siedząc nad kalendarzem regat na świecie i przeglądając NOR trafiałem na różne dziwne ograniczenia, np. minimum 40 stóp w regatach raczj dla turystów. Lub minimum wielkości w regatach przelicznikowych.

http://calloftheocean.pl/

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2021, o 17:40 

Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 39
Uprawnienia żeglarskie: brak
waliant napisał(a):
Te ograniczenia są debilne wg mnie.
.. zorganizuję Baltic Cup

Jeśli chodzi o scenę regatową w PL, to absolutnie się nie znam. Ale u mnie na akwenie (estuarium rzeki na północny wschód od Londynu) jest takie stowarzyszenie czy grupa, i organizują kilkanaście wyścigów (tak po 25 mm) w sezonie. Wpisowe jest śmiesznie małe - 30 funtów, i każdej łódce przydzielany jest jakiś tam handicap - w UK, jest kilka systemów, u nas jest używany Portsmouth Yardstick. Wszystko jest na zasadzie deklaracjii, często komisją jest jeden ze ścigających, jeśli nie znajdzie się nikt chętny. Czas zakończenia często podają sami zawodnicy. @Waliant, może mógłbyś zorganizować coś takiego - imprezę towarzyską, gdzie nie ma presji na ORC i wielkość jachtu?

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2021, o 18:09 

Podziękował : 1231
Otrzymał podziękowań: 3968
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
slawosz napisał(a):
@Waliant, może mógłbyś zorganizować coś takiego - imprezę towarzyską, gdzie nie ma presji na ORC i wielkość jachtu?

O czymś takim pisał jeden z użytkowników na sailforum niedawno. Pomysł ciekawy towarzysko, bezproduktywny sportowo (wg mnie). Ale jeżeli są chętni - to fajnie, że znajdują w tym zabawę. Ja bym wystartował raz czy dwa, w dobrym towarzystwie w celu np. treningowym.

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2021, o 18:27 

Podziękował : 471
Otrzymał podziękowań: 611
plitkin napisał(a):
Pomysł ciekawy towarzysko, bezproduktywny sportowo

Jedynie słuszna uwaga.

Za ten post autor cors otrzymał podziękowania - 2: Cliffhanger, M@rek
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2021, o 18:33 

Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 39
Uprawnienia żeglarskie: brak
plitkin napisał(a):
Pomysł ciekawy towarzysko, bezproduktywny sportowo (wg mnie).

Jestem ciekaw co rozumież przez sport tutaj i dlaczego jest to bezproduktywne? Bo tego nierozumiem :) :)

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2021, o 19:59 

Podziękował : 1231
Otrzymał podziękowań: 3968
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Dlatego, że ściganie wg zasad wyssanych z palca i podanych na gębę wypacza sport, niezależnie od górnolotnych haseł o tym, że żeglarstwo jest sportem gentlemanów. Gdyby tak było, to w AC niepotrzebny byłby Deed Od Gift, Sędziowie i zasady. Współczynniki, skomplikowane systemy pomiarowe, precyzyjne pomiary, procedury dochodzenia swoich praw i racji - to element, który pojawił się na skutek ewolucji jako odpowiedź na potrzeby obnażone przez życie, właśnie po to by zwiększyć czynnik sportowy.

Konkretnie: było napisane, że współczynniki podawane są deklaratywnie, czas mety tak samo. Nie ma sędziów, wręcz sędziami mogą być osoby z konfliktem interesów (co samo z siebie jest niezgodne z zasadami sportu i nawet obecnymi przepisami). Do tego nie ma żadnego podziału na grupy, więc ściganie przysłowiowego Puffina z przysłowiowym Globe jest normą, które to ściganie samo z siebie jest nie sportowe.

Zatem czynnik towarzyski jest duży, sportowy mniejszy. Ale nie musi być i ja tego w.zaden sposób nie krytykuję, tylko stwierdzam w jaką stronę jest przechylona waga kompromisu w tej imprezie i tyle. Z pewnością świadomie i z pewnością to pasuje uczestnikom. Sam bym towarzysko wystartował, ale szukając rywalizacji sportowej szukałbym innej formuły. Tak jak bieg rodzinny czy jakiś okazjonalny z racji świętą vs Maraton na poziomie Mistrzostw Świata.

Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: M@rek
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2021, o 20:09 

slawosz napisał(a):
dlaczego jest to bezproduktywne?

Na Zatoce regaty są niemal co tydzień, czasami się nakładając terminami.
Zerknij na spis regat które były w tym roku u nas (plus kilka innych).
http://zpokladu.pl/glowna/plan_rejsow.html
Nie bardzo jest sens organizować kolejne, własne regaty, skoro jest ich aż tyle.
Dodatkowo, czego ludzie nie startujący w regatach nie czują, pomijanie przeliczników jest do bani, bo sportowo jest gorzej. Po prostu ściganie się bez przeliczników, w sensie sportowym, jest bezsensowne. Czasami można, dla odmiany, rozrywki, albo dlatego, że nie da się inaczej.
W naszych lokalnych regatach nie ma ograniczeń prędkości czy wielkości (prawie nie ma, gdziniegdzie się to zdarza/ło).
Ograniczenia dotyczą dużych imprez typu jakieś mistrzostwa. Nie dotyczy krajowych, bo tam najczęściej władza krajowa/organizator dopuszcza wszystkie chętne jachty.

Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: M@rek
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2021, o 20:15 

Ja juz kilka razy pisalem ze u naszych zachodnich sasiadow sa dwie formuly: ORC i niemiecki Yardstick. W obu formulach jest podzial na grupy w zaleznosci od wartosci wspolczynnika.
Lista wspolczynnikow Yardstick dla roznych typow jachtow jest tez opublikowana w internecie. Zadnych pomiarow lub deklaracji nie ma , za to jest komisja sedziowska ktora ustawia trase, przeprowadza wyscigi , rozstrzyga ewentualne protesty i oglasza wyniki.

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2021, o 20:22 

Niestety u nas funkcjonuje Open zwana tez grupa turystyczna w ktorej w pogoni za pucharem za 30 zl startuja armatorzy duzych, szybkich jachtow czesto majacych pomiar ORC i/lub KWR :)

Odpowiedz z cytatem