Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 20:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 651 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 gru 2021, o 20:29 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wychodzi nowa Italia. Jest trochę o ORC/IRC.

https://interestingsailboats.blogspot.c ... t2AhVE&m=1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 06:40 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
To już oficjalne. Chaca z certyfikatem ORC. Szału nie ma, ale będziemy walczyć. Na początek regaty Gryfa. 300 mil w zmiennych warunkach to będzie odpowiedni czas, żeby popracować nad trymem. W tym sezonie regat będzie raczej mniej niż zwykle. Będę się koncentrował na osiąganiu prędkości z tabelki.

Następny żagiel przedni będzie raczej troszkę większy bo zysk jest niewielki, a na bardzo słabych wiatrach łódka nie płynie. Jeszcze zobaczymy... Trzeba potestować

https://data.orc.org/public/WPub.dll/CC/169220

Dla porównania Norweska łódka Bat z większym żaglem przednim.

https://data.orc.org/public/WPub.dll/CC/153019


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 06:58 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
kuban99 napisał(a):
Na początek regaty Gryfa. 300 mil w zmiennych warunkach to będzie odpowiedni czas, żeby popracować nad trymem


Zaintrygowało mnie to zdanie. Ja jakoś nigdy nie byłem w stanie sensownie popracować nad trymem w samotności - bez sparingpartnera. Ciekaw jestem jak to widzisz?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 07:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Szału nie ma

Jak to rozumieć?

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 07:46 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
plitkin napisał(a):
kuban99 napisał(a):
Na początek regaty Gryfa. 300 mil w zmiennych warunkach to będzie odpowiedni czas, żeby popracować nad trymem


Zaintrygowało mnie to zdanie. Ja jakoś nigdy nie byłem w stanie sensownie popracować nad trymem w samotności - bez sparingpartnera. Ciekaw jestem jak to widzisz?


Sparingpartnerem będzie tabelka z prędkościami VPP(jest w świadectwie) wiatromierz i GPS. Jak uda się zbliżyć do prędkości zadanych w tabelce to już będzie bardzo dobrze.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

waliant napisał(a):
kuban99 napisał(a):
Szału nie ma

Jak to rozumieć?


Myślałem, że będzie bliżej 730. Oceanisy 351 (jednemu od zeszłego roku schudło się o prawie 700kg :) , z którymi się ścigam mają GPH lepsze od mojego, a mają genakery. W silnym wietrze jestem raczej bez szans, ale to się jeszcze w praniu okaże.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 09:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Myślałem, że będzie bliżej 730

Eeee, Czarodziejka ma 749, a jest o 1,21 m krótsza.

Skoro tak wyszło, to tak wyszło i tak trzeba pływać. Inna rzecz, że kilku rzeczy nie zmierzyłeś, a warto, żeby trochę świadectwo poprawić (wysokość bomu, waga masztu, FSD, może stateczność).
Bo zakładam, że jacht był ważony?
Żagle masz dakronowe.
Co do innych jachtów - weryfikujemy te świadectwa cały czas, w miarę czasu i mocy przerobowych.
Głównie chodzi o ważenie właśnie, ale nie tylko.
Wątpliwość co do jakiegoś świadectwa powinna być impulsem do weryfikacji. Zazwyczaj dobra wola armatora wystarczy.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: kuban99
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 09:29 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8820
Podziękował : 3985
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Co do "schudniecia" - taka uroda swiadecte ORC Club ktorych wiarygodnosc jest taka sobie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 09:49 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
waliant napisał(a):
kuban99 napisał(a):
Myślałem, że będzie bliżej 730

Eeee, Czarodziejka ma 749, a jest o 1,21 m krótsza.

Skoro tak wyszło, to tak wyszło i tak trzeba pływać. Inna rzecz, że kilku rzeczy nie zmierzyłeś, a warto, żeby trochę świadectwo poprawić (wysokość bomu, waga masztu, FSD, może stateczność).
Bo zakładam, że jacht był ważony?
Żagle masz dakronowe.
Co do innych jachtów - weryfikujemy te świadectwa cały czas, w miarę czasu i mocy przerobowych.
Głównie chodzi o ważenie właśnie, ale nie tylko.
Wątpliwość co do jakiegoś świadectwa powinna być impulsem do weryfikacji. Zazwyczaj dobra wola armatora wystarczy.


Dzięki za porady. Z całym szacunkiem znasz moją opinię. Czarodziejka jest przeżaglowana. Hruby ma prawie 770, a sam widziałeś że pływa tak szybko jak Ty. Harry ma 750 a jest o wiele szybszy od Hrubego. Nie przypominam sobie, żeby Hrubby był szybszy od Harrego w czasie rzeczywistym. To 730 wyszło mi właśnie porównując się z Harrym. No nic, tak jak napisałeś: Tak wyszło tak trzeba pływać. Okaże się na wodzie.

Grota mam laminowanego co właśnie zgłosiłem mierniczemu.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

M@rek napisał(a):
Co do "schudniecia" - taka uroda swiadecte ORC Club ktorych wiarygodnosc jest taka sobie.


W KWR tez miał 7 ton więc raczej był ważony. Może jakaś zmiana konstrukcyjna? Usunięcie dodatkowego balastu? Nikogo nie oskarżam patrzę na świadectwa i zwracam uwagę na zmiany bo taki jest cel tego wątku.


Ostatnio edytowano 6 cze 2022, o 10:09 przez kuban99, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 10:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Hruby ma prawie 770, a sam widziałeś że pływa tak szybko jak Ty

Zobaczymy. Ostatnie nasze spotkanie było, jak byłem chory i ze starą genuą.
Innymi słowy, mamy rywalizację do weryfikacji. To nie jest dobry przykład. Choć oczywiście można przyjąć, że oni po prostu lepiej żeglują - nie obrażę się, tym bardziej chętnie znów powalczę. :)
kuban99 napisał(a):
Harry na 750

Tutaj podobnie, to jeszcze gorszy przykład, bo co do świadectwa Harrego były wątpliwości - plik off. Nie wiem tak do końca, na ile to zostało skorygowane. Chyba nie do końca.
kuban99 napisał(a):
Czarodziejka jest przeżaglowana

kuban99 napisał(a):
a na bardzo słabych wiatrach łódka nie płynie

Sam napisałeś wyżej, że Chaca słabo pływa w słabym wietrze. No to albo-albo.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 10:15 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
waliant napisał(a):
kuban99 napisał(a):
Harry na 750

Tutaj podobnie, to jeszcze gorszy przykład, bo co do świadectwa Harrego były wątpliwości - plik off. Nie wiem tak do końca, na ile to zostało skorygowane. Chyba nie do końca.
kuban99 napisał(a):
Czarodziejka jest przeżaglowana

kuban99 napisał(a):
a na bardzo słabych wiatrach łódka nie płynie

Sam napisałeś wyżej, że Chaca słabo pływa w słabym wietrze. No to albo-albo.


Co do Harrego to wiem tylko, że zmierzono stateczność. Nie wiedziałem nawet, że były jakieś wątpliwości co do skanu kadłuba.

Łódka na słabych wiatrach pływa słabo, ale jak cała stawka ma małe żagle to nie ma wielkiego zanaczenia. Tracą wszyscy, aczkolwiek zawsze warto próbować coś poprawić.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 10:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Nie wiedziałem nawet, że były jakieś wątpliwości co do skanu kadłuba.

No właśnie były. I co do wagi. Miało to być weryfikowane, ale chyba jeszcze nie wszystko się udało.
kuban99 napisał(a):
ale jak cała stawka ma małe żagle to nie ma wielkiego zanaczenia. Tracą wszyscy

Mnie wyszło, że małe i lekkie jachty (np. Smyczek) tracą wtedy mniej, czyli uciekają tak daleko, że nie da się potem nic zrobić. Dalej tak jest, ale przy niższej sile wiatru niż kiedyś. Chodziło mi o to, żeby Czarodziejka pływała lepiej przy granicznej sile wiatru dla ORC.

Pamiętajmy o tym, że jeżeli wyniki liczone są metodami PCS, a już zwłaszcza kursami konstruowanymi, to strata na GPH ma mniejsze niż kiedyś znaczenie. Albo nie ma w ogóle znaczenia.. Za to w słabym wietrze można się wygrzebać z gorszej sytuacji.

Generalnie wyszliśmy od GPH Chaca, a świadectwo jest jakie jest.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 11:44 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
kuban99 napisał(a):
Sparingpartnerem będzie tabelka z prędkościami VPP(jest w świadectwie) wiatromierz i GPS. Jak uda się zbliżyć do prędkości zadanych w tabelce to już będzie bardzo dobrze.


Jak dla mnie to słaba metoda. Ale wiem, że są zwolennicy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 11:49 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Ja się decydowałem na certyfikat silnowiatrowy. Przy długich regatach takich jak Gryf to się raczej nie sprawdza bo zawsze jakiś okres flauty się pojawia. Za to przy silniejszych wiatrach to pozwala mi zająć wyższe miejsca. Jedyny fok jaki mam Narwal też uszył w zeszłym roku silnowiatrowy. Spinaker jest duży bo taki kupilem okazyjnie używany, jak miałem 50m to traciłem sporo na pełnym nawet przy silniejszych wiatrach. Teraz jest jepiej.

Czy optymalnie nie wiem, ale pływam na tym co mam. Myślę, że mam duże rezerwy przy nadrobieniu braków w umiejętnościach i na tym się koncentruję, a wyniki są rzeczą drugorzędną.

Może w przyszłym roku uszyję fok lekkowiatrowy jak mnie będzie stać. Wtedy będę myślał o powierzchni.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 12:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Jak nie ma wyboru, to jasna sprawa i nie ma o czym dywagować.
Tym bardziej warto pomierzyć te kilka rzeczy i mieć lepiej już na przyszły rok (ziarnko do ziarnka).

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 12:18 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Zrobiłem plik excela, żeby móc sobie porównać 5 łódek naraz na wykresach. Może komuś sie przyda to wrzucam.

Jak chcecie wstawić wybrane przez siebie łódki wystarczy skopiować tabelkę z certyfikatu i wkleić w pięć pierwszych zakładek. Kolejne zakładki to wykresy dla poszczególnych kątów do wiatru. Analiza pozwala zaoszczędzić sporo nerwów na regatach, a także pomaga przy opracowaniu taktyki na bezpośrednią walkę z danym przeciwnikiem

Jak link wygaśnie a ktoś będzie potrzebował to proszę pisać to podeślę.

Wartości kątów beat VMG i Gybe angles należy po skopiowaniu z certyfikatu wykasować symbole kąta bo wykresy nie będą działąć.

https://easyupload.io/36kl4v

Oczywiście jak ktoś chce wrzucić do siebie na stronę to proszę bardzo tylko proszę wrzucić tutaj linka.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Mam jeszcze jedno pytanie. W zawiadomieniu o regatach jest napisane, że wyniki będą liczone metodą PCS all purpose. Coś sie zmieniło? Co to za metoda? Pamietam, że kiedyś była metoda OCEAN. Ta all purposes to coś w tym stylu?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2022, o 12:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Coś sie zmieniło? Co to za metoda? Pamietam, że kiedyś była metoda OCEAN. Ta all purposes to coś w tym stylu?

Metoda jest identyczna, co wcześniejsza, tylko inne są predefiniowane wiatry.
Generalnie metody PCS działają tak samo zawsze, ale kwestia jest właśnie w przyjętych kierunkach wiatrów na trasie. Poza, oczywiście, kursami konstruowanymi, gdzie wiatry podaje się rzeczywiste.
Pozostałe przypadki to wiatr predefiniowany. Ocean od All Purpose różni się właśnie wiatrem predefiniowanym. Te wiatry mogą być różnie przyjmowane. Niektóre kraje mają własne zestawy wiatrów, oparte na statystyce w danym miejscu.
All purpose jest przyjmowane aktualnie jako wariant domyślny (też na podstawie statystyk).

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 sie 2022, o 13:19 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
W Regatach Poloneza jest taka lista jachtów i ich świadectw. Niektóre świadectwa są DH a niektóre NS zwykłe full crew. Czy to znaczy, że wszystkie te świadectwa można stosować w wyścigach zamiennie i o ile wszystko na świadectwie jest zgodne ze stanem faktycznym wyniki będą OK?

Myślałem, że te różne świadectwa maja w środku jakieś usprawnienia/doregulowania dla konkretnego przypadku...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 sie 2022, o 13:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Czy to znaczy, że wszystkie te świadectwa można stosować w wyścigach zamiennie i o ile wszystko na świadectwie jest zgodne ze stanem faktycznym wyniki będą OK?

Tak właśnie jest.

Trochę o tym napisałem:
https://zpokladu.pl/glowna/edu_re/orc_swiadectwa.html

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: kuban99
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 sie 2022, o 14:43 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Czyli zgłaszając sie do regat mogę podać dowolne świadectwo i muszę zostać przyjęty? Czy w skrajnej sytuacji mogę mieć spinakera w świadectwie NS i przykładowo inny żagiel przedni?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 sie 2022, o 18:52 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8820
Podziękował : 3985
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
To ta nie dziala :) NS oznacza ze jacht nie ma na burcie zagli dodatkowych niezaleznie od tego czy swiadectwo jest DH czy z pelna zaloga o deklarowanej wadze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 sie 2022, o 19:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Czyli zgłaszając sie do regat mogę podać dowolne świadectwo i muszę zostać przyjęty?

No tak, deklarujesz świdectwo na którym płyniesz.
kuban99 napisał(a):
Czy w skrajnej sytuacji mogę mieć spinakera w świadectwie NS i przykładowo inny żagiel przedni?

Oczywiście, że nie. Zadeklarowałeś jakieś świadectwo i jacht musi być z nim zgodny. Czyli waga załogi nie może przekraczać maksimum ze świadectwa i na pokładzie nie można mieć żagli, które nie są w danym świadectwie.

A świadectwo NS oznacza, że jacht nie ma żadnych żagli ponad podstawowe. Czyli nie ma spinakerów. genakerów i żagli set flying.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sie 2022, o 09:24 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
waliant napisał(a):
Oczywiście, że nie.


No właśnie nie tak oczywiście. Skoro można pływać na certyfikacie DH samotnie, albo załogowo, a certyfikat jest przecież DH to tak samo można by pływać ze spinakerem w certyfikacie NS. Co więcej byłaby to zasłuzona premia dla tych, którzy zachowując ducha żeglarstwa nie uznają pływania bez spinakera w świadectwie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sie 2022, o 09:48 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8820
Podziękował : 3985
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Mylisz sie :) NS oznacza ze nie mozesz uzywac i miec na pokladzie zadnego zagla dodatkowego tzw "fluing sail".
Jesli chodzi o aspekt sportowy wystarczy zeby Organizator w ZoR zaznaczyl ze jachty ze swiadectwem NS nie beda dopuszczone i tylko tyle lub az tyle :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sie 2022, o 10:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Skoro można pływać na certyfikacie DH samotnie, albo załogowo, a certyfikat jest przecież DH to tak samo można by pływać ze spinakerem w certyfikacie NS.

Nie wiem, czemu mylisz zupełnie „systemy walutowe”. Nazwa świadectwa to tylko nazwa świadectwa, nie stoją za tym żadne przepisy ORC mówiące o używaniu tych świadectw.


Za to używając dowolnego świadectwa musisz dbać o to, żeby jacht był zgodny z tym świadectwem. Można używać tylko takich żagli, jakie w danym świadectwie są zawarte. Nijak to nie pasuje do świadectwa NS i używania w regatach żagli dodatkowych, których w tym świadectwie z zasady nie ma.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 gru 2022, o 15:49 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8820
Podziękował : 3985
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Co praeda to o IRC a nie ORC ale warto sie zaooznac :)

https://www.youtube.com/watch?v=BZnqencYKxk

Swoja droga fajnie by bylo gdyby o ORC ktos takie sympozjum zrobil. Szkoda tylko ze mimo zapowiadanego od lat zblizenia IRC i ORC nic z tego nie wychodzi


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 gru 2022, o 15:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
M@rek napisał(a):
Szkoda tylko ze mimo zapowiadanego od lat zblizenia IRC i ORC nic z tego nie wychodzi

Bo to jednak zupełnie inne formuły i zupełnie inne filozofie. Zgodność jest w tym, że obie formuły używają tych samych zasad w pomiarach.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 gru 2022, o 16:11 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8820
Podziękował : 3985
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Wiesz Tomku, ja i chyba nie tylko ja, bym sie zapoznal z fachowym wyjasnieniem roznic miedzy tymi formulami bo jak na razie jedynie sie pewnych rzeczy domyslam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 gru 2022, o 10:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11625
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3872
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
No i tutaj może być problem. Bo jak działa i jak liczy formuła ORC, to można poszukać w jej dokumentacji. Dokładniej, to w opisie działania programu VPP. W sumie w komplecie dokumentacji, z tego coś wynika.
Natomiast w IRC robisz pomiary, dostajesz świadectwo, a jak ono powstaje, to jest tajne/poufne.
Dlatego też powstają poradniki dla IRC, jak zoptymalizować jacht. Bo masz to co kiedyś: zmiana danej wielkości na jachcie powoduje nieproporcjonalną zmianę w świadectwie. W ORC tak nie jest, co nie znaczy, że niczego nie można zmienić pod formułę.

Tak jak pisałem, zgodność jest w tym, że obie formuły tak samo mierzą różne rzeczy na jachcie.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 gru 2022, o 17:27 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8820
Podziękował : 3985
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Mimo wszystko widze roznice miedzy czolowymi jachtami zblizonej wielkosci w roznych formulach. Szczegolnie w nowych konstrukcjach. Wydaje mi sie ze w IRC lepiej wypadaja nowe lekkie i szybkie konstrukcje.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 gru 2022, o 20:15 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8820
Podziękował : 3985
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Drazac temat natrafilem na dyskusje na Sailing anarchy :) https://forums.sailinganarchy.com/threa ... rc.166134/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 651 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL