Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 15:08




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 651 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 cze 2019, o 08:50 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Jeżeli masz łódkę zoptymalizowaną pod regaty czyli tak jak chciałby piotr6 i chyba każdy inny żeglarz jak najszybszą w każdych warunkach to masz trzy spinakery jeden wielki na słabe wiatry, średni i mały na wiatry odpowiednio silniejsze. To samo z genuami/fokami. Wtedy masz najszybszy jacht w każdych warunkach. Niestety wygląda na to, że jak każda inna formuła ORC jest ułomna i jednak jest w niej pole do optymalizacji powierzchni żagli tak jak w przypadku jachtów Słoni (fok) czy Czarodziejka (spinaker). Wyniki w regatach mówią same za siebie.

Dla mnie jest to oczywiste i tą drogą będę podążał, a czytelnicy tego forum sami sobie muszą odpowiedzieć czy takie modyfikacje mają sens.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 09:10 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
kuban99 napisał(a):
Dla mnie jest to oczywiste i tą drogą będę podążał, a czytelnicy tego forum sami sobie muszą odpowiedzieć czy takie modyfikacje mają sens.

Podążaj. Napisz jak zaczniesz.
v



Za ten post autor vaginal otrzymał podziękowania - 2: M@rek, waliant
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 09:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
czy Czarodziejka (spinaker).

Nie zgadzam się. Z nowym, mniejszym spinakerem, pływamy tak samo szybko, albo i szybciej, jak ze starym.
Moje zdanie na temat optymalizacji jest w artykule na stronie jachtu. Sporo tam jest o doborze sztaksli.

To o czym ciągle piszesz, to nie optymalizacja pod ORC, tylko optymalizacja pod każdą formułę. Żagla mamy mieć tyle na pokładzie, ile i jacht, i my, są w stanie efektywnie wykorzystać. Za duże żagle są trudne w trymowaniu, obsłudze i manewrach.

I na Pallasie, i na Czarodziejce, i na Mistralu III nowe groty są większe niż stare. Więc nie jest tak, że tylko się żagle zmniejsza.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 09:26 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Oczywiście, że pływacie tak samo szybko bo nowy mniejszy żagiel generuje tą samą siłę co żagiel większy, ale stary i wydmuchany, ale przy słabych wiatrach większy nowy spinaker będzie generował większą siłę niż spinaker mniejszy, a problemów z opanowaniem takiego żagla nie będzie żadnego. Jacht z takim wielkim spinakerem będzie zoptymalizowany szybkościowo pod regaty. Jacht z mniejszym spinakerem będzie zoptymalizowany pod formułę. Oczywista Oczywistość. Jakby było inaczej to jachty w ORC miałyby tyle żagla co mini, albo np. Britannia.Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 09:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
a problemów z opanowaniem takiego żagla nie będzie żadnego

Będzie. Raz zapominasz o trymowaniu. Dwa, zapominasz, że regaty są w różnych warunkach, a mało kogo stać na kilka spinakerów. Poza tym, zmiana żagli też kosztuje czas.
Dlatego w KAŻDEJ formule nie opłaca się mieć ZBYT DUŻO żagla. Przykład mini jest nietrafiony, bo tam nie ma przeliczeń.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 09:59 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
O ile wiem to spinakera zrzuca się przed każdym dolnym znakiem więc argument o kosztach zmiany żagli nietrafiony (no chyba, że zaczniesz pisać o koszcie przepięcia brasów i fału). Jaki ty problem widzisz z trymowaniem dużego spinakera przy 3 węzłach ja nie widzę żadnego. Jeżeli chodzi o argument cenowy to jest już całkiem inna dyskusja, ale o optymalizacji ekonomicznej pod regaty a nie pod ORC.

Przykład z mini trafiony bo pokazuje tendencję do używania jak największych żagli kiedy nie ma ograniczeń. Formuły wprowadzają takie ograniczenia, a tym samym pole do optymalizacji pod formułę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 10:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Nooo, bywają też długie wyścigi. Zmiana spinakera kosztuje czas. Wiem, bo to czasami robimy.

Nawet przy słabym wietrze może być problem z trymowaniem dużego spinakera na ostry kurs - gdy jest ten spinaker za duży. W ogóle spinaker zbyt duży w stosunku do takielunku jest trudny w ustawieniu, a nie zawsze się pływa pełnym baksztagiem.
kuban99 napisał(a):
Formuły wprowadzają

No właśnie, formuły. Wszystkie chyba.

Widzę, że znów spieramy się o nazewnictwo, a raczej o interpretację pojęcia. Pisałem o tym w artykule, nie ma sensu się powtarzać. Niech każdy zostanie przy swoim zdaniu co jak się nazywa i co jak rozumieć.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 10:19 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Nie spieramy się o nazewnictwo tylko mityczną optymalizację, która podobno nie istnieje.

Ja od początku piszę o tym, że istnieje i jest bardzo ważna, a ludzie, którzy twierdzą, że jest inaczej wprowadzają czytelników tego forum w błąd. Aczkolwiek cieszę się, że optymalizujesz Czarodziejkę i szczerze gratuluję wyników bo to tylko potwierdza to o czym cały czas piszę. Jak będziesz miał mniejszą genuę to zaczniesz wygrywać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 11:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
to o czym cały czas piszę

Ty na ten temat wprowadzasz mit i wprowadzasz czytelników w błąd, twierdząc, że to główny czynnik decydujący o miejscu w regatach. Skupiłeś się na pow. żagli, jakby to było decydujące.
W ten sposób ludziom się może wydawać, że to sprawa kluczowa. Wcale tak nie jest i samo zmniejszenie żagli nic nie da. W połączeniu z innymi czynnikami - kto wie.
Zwłaszcza gdy wyniki nie są liczone metodami prostymi.
Powiedzenie ludziom - zmniejszcie żagle, będziecie wygrywać - jest wprowadzaniem w błąd.
Podałem przykład grotów na kilku jachtach - pominąłeś.

Optymalizacja jachtu pod regaty - jest kluczowa. Optymalizacja jachtu pod formułę ORC (zaznaczam, pod ORC) ma znaczenie o wiele mniejsze. Są punkty, w których można zawalczyć - wymieniłem je. Reszta w rękach sternika i załogi. Czasami organizatora/sędziego liczącego wyniki.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 11:23 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
waliant napisał(a):
Ty na ten temat wprowadzasz mit i wprowadzasz czytelników w błąd, twierdząc, że to główny czynnik decydujący o miejscu w regatach.


klamstwo

waliant napisał(a):
W ten sposób ludziom się może wydawać, że to sprawa kluczowa.


to co się ludziom wydaje to już nie moja sprawa, ci którzy mają wyciągnąć odpowiednie wnioski dadzą sobie radę

waliant napisał(a):
Wcale tak nie jest i samo zmniejszenie żagli nic nie da.


Da. Czarodziejce i Słoni i wielu innym jachtom odpowiednie dopasowanie powierzchni dało a inne czynniki jeszcze pomogą.

waliant napisał(a):
Powiedzenie ludziom - zmniejszcie żagle, będziecie wygrywać - jest wprowadzaniem w błąd.


Kto tak powiedział? Ja powiedziałem, że Czarodziejka będzie wygrywać jak zmniejszy genuę bo tam ja i nie tylko ja widzę pole do zawalczenia o kilka brakujących sekund.

waliant napisał(a):
Optymalizacja jachtu pod regaty - jest kluczowa. Optymalizacja jachtu pod formułę ORC (zaznaczam, pod ORC) ma znaczenie o wiele mniejsze.


Nieprawda jacht zoptymalizowany szybkościowo do grupy open nie ma szans w ORC. Optymalizacja jachtu pod regaty jest zbiorem zawartym w optymalizacji pod ORC a nie odwrotnie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 11:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
I niech każdy zostanie przy swoim zdaniu.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowania - 2: cors, M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2019, o 09:02 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Zastanowiało mnie czy w Mistrzostwach Polski sportboaty mogą startować ze standardowymi łódkami ORC. Dowiedziałem się, że od związku żeglarskiego lub organizatora zależy kształt floty. Jak jachtów jest mało to sportboaty pływają, ze standardowymi łódkami. Nie ma zastrzeżeń od strony współczynnika. Więc jakby ktoś miał kiedyś jakieś wątpliwości to sprawa została niniejszym rozwiązana.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2019, o 15:03 

Dołączył(a): 17 lis 2014, o 20:08
Posty: 1419
Podziękował : 516
Otrzymał podziękowań: 643
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Dowiedziałem się, że


A któż to taką wyrocznią Cię obdarzył? Bardzo jestem ciekawy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2019, o 16:24 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Na stronie ORC.org można zadawać pytania. Odpowiadają bardzo sprawnie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2019, o 20:34 

Dołączył(a): 17 lis 2014, o 20:08
Posty: 1419
Podziękował : 516
Otrzymał podziękowań: 643
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Odpowiadają bardzo sprawnie


... czyli od związku i organizatora. Tak też dzieje się. Robią co chcą, przykre jednak to, że dla siebie a nie dla zawodników.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2019, o 09:48 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Ciekawostka odnosnie startow w regatach bez spinakerow. W Chorwacji robią po prostu dwie grupy ORC. Ze spinakerami i bez spinakerow.

https://www.pitter-regatta.com/croatia- ... p/#results

Myślę, że jest to rozwiązanie optymalne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2019, o 11:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2018, o 18:25
Posty: 949
Podziękował : 166
Otrzymał podziękowań: 349
Uprawnienia żeglarskie: posiadam, rzecz dziwna...
kuban99 napisał(a):
Ciekawostka odnosnie startow w regatach bez spinakerow. W Chorwacji robią po prostu dwie grupy ORC. Ze spinakerami i bez spinakerow.

https://www.pitter-regatta.com/croatia- ... p/#results
Myślę, że jest to rozwiązanie optymalne.


Nic nadzwyczajnego. Jesli w NR/ jest napisane "white sails only" to nie oznacza to koloru zagli, tylko wlasnie brak uzywania spinakerow.
W wielu regatach, zwlaszcza takich "rodzinnych", a nie nazwijmy to "wyczynowych" tak jest,
i wtedy lodki ktore normalnie plywaja ze spinakerami scigaja sie tylko z zaglami podstawowymi. Moze byc dodatkowy warunek typu " multiple jibs not allowed" i wtedy przed startem trzeba wybrac jeden,ten "optymalny"; a jesli nie trafisz... ;)
Klub zeglarski obok nas, organizuje np. Ladies regatta. Co nie oznacza, ze startuja same panie, tylko ze sternikami sa panie, a zaloga moze byc mieszana. I rywalizacja bywa na prawde zacieta, zwlaszcza wsrod meskich czesci zalog,ktore chca sie wykazac... :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam, Anna


"Arkę zbudowali amatorzy, Titanica -zawodowcy" Czeremcha


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2019, o 11:31 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
W tym przypadku chodzi o coś innego. Niektórzy sternicy wykorzystują wadę przelicznika i wywalają spinakery ze świadectwa. Przy silnych wiatrach to jest korzystne. Jest to dozwolone, ale pisząc eufemistycznie etycznie wątpliwe. W regatach, które podlinkowałem bardzo zgrabnie problem rozwiązano. Oczywiście mam nadzieję, że nie muszę pisać, o tym która klasyfikacja jest bardziej prestiżowa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2019, o 16:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2018, o 18:25
Posty: 949
Podziękował : 166
Otrzymał podziękowań: 349
Uprawnienia żeglarskie: posiadam, rzecz dziwna...
No to teraz nic nie rozumiem :(
Co wlasciwie jest nieetyczne?

Piszesz:
...niektorzy wykorzystuja wade przelicznika...wywalaja spinakery ze swiadectwa...etc.

Sa dwie mozliwosci:
1. Nie deklaruje spinakera i mam swiadectwo bez spinakera. Nie widze problemu, o ile nie uzywam rzeczonego spinakera, wszystko jest w porzadku.
2. Poczatek jw. ale mimo niezadeklarowania spinakera, uzywam go podczas wyscigow. Ale jesli tak, to jest to oszustwo, a nie zachowanie nieetyczne.

Moglbys to jakos rozwinac, bo ja na prawde nie rozumiem?

_________________
Pozdrawiam, Anna


"Arkę zbudowali amatorzy, Titanica -zawodowcy" Czeremcha


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2019, o 21:12 

Dołączył(a): 26 lut 2019, o 10:54
Posty: 328
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 36
Uprawnienia żeglarskie: dzej es em
"Moglbys to jakos rozwinac, bo ja na prawde nie rozumiem?"

Mam spinaker w świadectwie .Paczam pogodę ...będzie duło....wywalam spin ze świadectwa....bo i tak go nie użyje. Mam przewagę nad tymi co go nie wywalili ze świadectwa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2019, o 22:01 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Albo zapowiada sie "zuzel" w obie strony .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2019, o 22:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Oj Wy nieetyczni... :D

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2019, o 22:31 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Etyka nie ma tu znaczenia. Chodzi o błąd w przepisach formuły.
Trzeba znaleźć łatę. Cumbajszpil:
Dwa świadectwa dla jachtu na cały sezon - ze spinem i bez spina. Wybór świadectwa dokonywany przez sternika w momencie zgłoszenia do regat.
Inne wyjście - dopuszczenie tylko jednej zmiany w zakresie dodania spina lub rezygnacji z niego, w całym sezonie.
Ale wiadomo, co na ścigant z ramienia...
No i peleton pomknie do KWR.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2019, o 00:00 

Dołączył(a): 17 lis 2014, o 20:08
Posty: 1419
Podziękował : 516
Otrzymał podziękowań: 643
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
vaginal napisał(a):
pomknie do KWR


We dwóch lub na Zalew Wiślany.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2019, o 09:12 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Dlatego najlepiej zrobić dwie grupy ORC z i bez spinakerów. Minimum 3 łódki w grupie więc jak jeden, albo dwóch przyjedzie na regaty bez spinakera to sobie nie popływają. A jak większa stawka zmieni świadectwa to niech będą sobie mistrzami polski bez spinakerów. Gwarantuję, że chętnych na taki tytuł zbyt wielu nie będzie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2019, o 09:58 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Dzielenie grup na podgrupy jest bez sensu. Grupa bez spinakerów, grupa bez Code 0, grupa bez jednej ręki, grupa z niepełną załogą, grupa na jachtach >15 lat, grupa do 6m, grupa do 6m, ale bez bukszprytu, grupa amatorów, grupa lepszych amatorów, grupa miejscowych, grupa ze sztywnym sztagiem... Tyle grup, co potrzeba mistrzów.

Dyskusja na temat wyrzucania spinakera ze świadectwa już była. Niestety, dopóki jest to legalnym, nie zabronionym działaniem, nie ma mowy o tworzeniu równoległej etyki przez zawodników, którzy nie chcą/nie mogą tego robić z powodów dowolnych (brak środków/brak chęci/brak przekonania i td). Organizatorzy regat mają skuteczne narzędzie do walki z tym zjawiskiem i dopóki tego narzędzia nie używają - oznacza to, że zmiana śwaidectwa przed regatami jest legalna, a więc dopuszczalna i jest fair. Tępienie tego zjawiska jest niepotrzebne, gdyż takie dostosowanie jachtu do warunków niczym nie różni się od zakupu nowych lepszych żagli przed sezonem (też wymaga inwestycji), albo wymiany żagli co tydzień na nowe, bo kogoś stać. Albo wyjmowania jachtu przed regatami na dźwigu celem oczyszczenia dna (za dźwig też trzeba płacić). Albo dobierania zawodników o odpowiednich kwalifikacjach na różne wyścigi (wyścig długi wymaga innych predyspozycji, niż krótki). To wszystko jest legalne, to wszystko jest fair i nie można tworzyć właśnych standardów na to co jest etyczne a co nie etyczne patrząc przez pryzmat wyłacznie własnego zaangażowania w przygotowanie się do regat (czyli jeżeli ja uważam, że wyciągnięcie jachtu za 200 zł celem wyczyszczenia dna jest ok, to jest to etyczne, a zmiana świadectwa za 200 zł nie jest etyczna, bo ja tego nie robię).



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: cors
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2019, o 10:16 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
A dla mnie to profanacja żeglarstwa i kropka. Na szczęście u nas ( i chyba na całym świecie) nikomu do głowy nie przychodzi tego stosować, aczkolwiek zgodnie z prawem kopernika pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2019, o 11:23 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
kuban99 napisał(a):
A dla mnie to profanacja żeglarstwa i kropka.


Twoje prawo. Ja za profanację uważam inne rzeczy, ale nie wszyscy podzielają moje stanowisko. Też mam do tego prawo.

kuban99 napisał(a):
Na szczęście u nas ( i chyba na całym świecie) nikomu do głowy nie przychodzi tego stosować


Z tym "całym światem" to pojechałeś. Z tym "u nas" pewnie też, bo nie jeden kwas w żeglarstwie "u nas" powstał. Jesteśmy tylko ludźmi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2019, o 11:26 

Dołączył(a): 17 lis 2014, o 20:08
Posty: 1419
Podziękował : 516
Otrzymał podziękowań: 643
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
kuban99 napisał(a):
Na szczęście u nas ( i chyba na całym świecie) nikomu do głowy nie przychodzi tego stosować


Wręcz przeciwnie. Wszyscy ci co wygrywają regaty na świecie ( u nas niektórzy) to robią.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2019, o 11:31 

Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 08:58
Posty: 771
Podziękował : 28
Otrzymał podziękowań: 111
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
cors napisał(a):
Wręcz przeciwnie. Wszyscy ci co wygrywają regaty na świecie ( u nas niektórzy) to robią.


Wywalają, ze świadectwa spinakery? Można jakiś przykład takiego sukcesu na światowym poziomie?

plitkin napisał(a):
Z tym "u nas" pewnie też


U nas czyli w zachodniopomorskim.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 651 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL