Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 17:02




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2021, o 12:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2019, o 17:41
Posty: 220
Lokalizacja: Bournemouth,UK
Podziękował : 114
Otrzymał podziękowań: 52
Uprawnienia żeglarskie: zj, rya icc
To ja moze tak bardziej praktycznie spytam. Warunki wyjsciowe - mam w tej chwili genue 135% na rolerze. Jak dotad ta konfiguracja sprawdzila sie przy wietrze do 35knt(raczej z wiatrem, w gornej granicy bajdewindem srednio to przyjemne bylo, ale to inna sprawa), refuje sie prosto i tu z rolera bym w zyciu nie zrezygnowal. Raczej wolalbym nie wychodzic z kokpitu na dziob jak nie musze. Zony czy syna tez tam nie wysle.

Pomyslalem, zeby na ciezsze warunki, ktorych i tak staram sie za wszelka cene unikac, no ale moga sie zdarzyc, dolozyc drugi sztag.

I tu pytanie - czy zrobic go z rolerem czy bez? Jezeli bez to dlaczego? Czy wewnetrzny, krotki i odpinany czy raczej rownolegle ( to sie tu chyba Solent stay nazywa).

Plywamy zdecydowanie turystycznie, bez zaciecia regatowego i dlugich przelotow (ale mamy ambicje je wydluzac). Raczej zostaniemy w porcie, niz bedziemy walczyc ze zbyt silnym wiatrem, co w naszym obecnym modelu plywania jest przewidywalne w 90% przypadkow.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2021, o 12:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
To ja Ci praktycznie odpowiem. Pomyśl o zwijaczu - porządnym, z kretlikiem mocowanym w tym samym punkcie co obecny sztag na gorze masztu - coby nie komplikować i nie tworzyć nowego usztywnionego punktu na maszcie, co wymagałoby baksztagow. Dokładna wysokość i tak zależy od wybrania fału, ale chodzi o miejsce mocowania bloku (i przyłożenia siły).

W ten sposób masz dużą genuę na rolerze, a jak chcesz użyć mniejszych sztaksli - możesz łatwo wczepiać zrolowane żagle i szybko zmieniać. I czasami, jak już dojdziesz do wzajemnych ustawień, moc ustawić częściowo zrolowaną genuę z mniejszym sztakslem wewnątrz. To daje naprawdę ciekawe możliwości przy najmniejszych ingerencjach konstrukcyjnych…

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowanie od: baart
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2021, o 13:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Ps zanim ktoś się zacznie czepiać - tak, najtańszy zwijacz pozwalający na sensowne zrobienie tego jaki znam - po zniżkach jakie dostałam to jakieś £800-£900.

Znaczy, ja płaciłam £1400 za dwa, ale było to jednak kilka lat temu… Profurl z klasycznym bębnem, nie liną „bez końca”.

Do tego żagle do stosowania w tym rozwiązaniu wymagają wszycia w lik tzw. torsion rope (z jakiś kompletnie niezrozumiałych powodów nazywaną anti-torsion rope - ale nie chodzi o to, że się nie skręca a o to, że przenosi moment skręcający na całej długości, zachowuje się jak pręt nie lina) - stalówka w liku się nie sprawdzi… przy 4 sztakslach ta robota u zaprzyjaźnionego żaglomistrza (i byłego samotnika z Mini) Andrew Wooda kosztowała mnie wtedy £100.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2021, o 14:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
bury_kocur napisał(a):
Przyznasz sam, że to nie jest specjalnie ekologiczne ?

Trudno, ale jest też kwestia skali i miejsca. Poza tym, w dłuższym rejsie, i tak nie masz wyjścia, nawet mając zbiornik na fekalia.
Nawet Szwed, idąc na ryby, też nie ma ze sobą kibelka, czy na lądzie, czy na łódce.
U mnie jest zwykły kibel morski, ręczny, bez zbiornika. I uważam że jest to ważny element bezpieczeństwa na morzu, w złej pogodzie zwłaszcza.
Przy czym wyraźnie rozróżnijmy posiadanie kibelka w ogóle, od posiadanie kibelka ze zbiornikiem.
Oczywiście kibel dla płci pięknej jest ważniejszy niż dla facetów, ale jak nawali, to i wiaderko da radę.

Co do awarii - ja tam nie wiem, ale Annie nawalił, więc to się zdarza. Być może ma elektryczny, to wtedy trudno się mówi - sam sobie człeku winien jesteś.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL