Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 09:43




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 sie 2018, o 15:15 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Gdyby ktoś miał trochę wolnej gotówki i chciałby się pobawić w radioamatora albo lepiej w radionawigatora to może się zainteresuje:
http://www.ercomer.pl/pl/c/-Radio-meteo-i-nawigacja-dla-zeglarzy/244



Za ten post autor Były_User 934585 otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 sie 2018, o 19:33 

Dołączył(a): 29 paź 2017, o 16:50
Posty: 586
Podziękował : 134
Otrzymał podziękowań: 124
Uprawnienia żeglarskie: lipcowe
Ciekawy pomysł, ja używam: https://airspy.com/airspy-hf-plus/ i https://airspy.com/airspy-mini/

Realtek jest bardzo popularny, ale nie słynie z super parametrów. Ten RSP2 wygląda lepiej. Ciekawe, jak od strony radiowej udało się to poskładać. Ktoś z Was używał ?

pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sie 2018, o 09:10 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Ja zamierza zacząć zabawę z SDR i na początek zastawiam się nad SDR1A
http://www.ercomer.pl/pl/p/Odbiornik-SDRplay-RSP1A/1915
opis i dane techniczne
https://www.sdrplay.com/rsp1a/
Nie potrzebuję dwóch wejść niesymetrycznych i jednego symetrycznego szczególnie, że tylko ono pokrywa interesujący mnie zakres czyli 137 i 475 kHz.
Według mnie dla bardziej wtajemniczonych taki odbiornik byłby lepszą i tańszą wersją niż ten dedykowany dla żeglarzy. Ale każdemu według potrzeb :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 sie 2018, o 09:57 

Dołączył(a): 29 paź 2017, o 16:50
Posty: 586
Podziękował : 134
Otrzymał podziękowań: 124
Uprawnienia żeglarskie: lipcowe
Jeżeli zupełnie zaczynasz, może lepiej zwykly DVB-T na Realteku - są znacznie tańsze (kilkadziesiąt zł). Zobaczysz sobie jak oprogramowanie współpracuje ze sprzętem i co można z niego wyciągnąć.

Moim zdaniem to też ciekawa sprawa dla żeglarzy, zwłaszcza, że da się pokryć NOAA (mapy satelitarne), AIS, RTTY i znacznie więcej.

Do komputera obsługującego u mnie SDR (Raspberry CM3) można też podpiąć i dekodować NMEA2000, ale to kwestia licencji, o ile dobrze pamiętam. Zacząłem też rzeźbić moduł zarządzania elektryką.

pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 sie 2018, o 14:28 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Piotrze Drogi. W dziale technicznym staramy się używać określeń prostych i zrozumiałych ale to co Ty napisałeś to czysta herezja. Jak zamierzasz pokryć NOAA - National Oceanic and Atmospheric Administration? Dalekopis - RTTY jakoś zrozumiem ale pokrycie AIS zakrawa na terroryzm. ;) Przy okazji to nadaje ktoś jeszcze jawnie dalekopisem? Kiedyś najczęściej nadawała ANSA... to były czasy :D

Po przemyśleniu jestem coraz bardziej zdecydowany do SPR2. Po co kłopot z przełączaniem anten? Sugestia z tunerem DVBT niezła, gdzieś w szufladach leżą ze dwa więc trzeba sprawdzić. Chyba i w tym dziale był taki wątek?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sie 2018, o 13:40 

Dołączył(a): 29 paź 2017, o 16:50
Posty: 586
Podziękował : 134
Otrzymał podziękowań: 124
Uprawnienia żeglarskie: lipcowe
Przepraszam za skróty myślowe, całą NOAA rzeczywiście trudno będzie pokryć, ale to nie znaczy, że nie można próbować :)

Jacek, SDR to wyłącznie odbiór. Masz prawo odbierać wszystkie komunikaty w eterze, również te, należące do służb. Masz obowiązek zachować tajemnicę korespondencji. Nie wolno Ci deszyfrować transmisji szyfrowanej.

pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 sie 2018, o 12:03 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Piotrze ! Napisałem, że zamierzam zacząć przygodę z SDR. Nie napisałem, że z łącznością. :D

Zainteresowanie SDR wzięło się stąd:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=3378&page=0
Zachwyt autora nad anteną mini whipe jest zrozumiały ale w przypadku NAVTEX obarczony błędem. Wzmacniacz szerokopasmowy wzmacnia zarówno to co nas interesuje NAVTEX 518 kHz jak i resztę stacji broadcastingowych w zakresach od fal długich po krótkie. Czy jest to nam potrzebne gdy interesuje nas tylko odbiór komunikatów NAVTEX? Czy nie lepiej zastosować jakiś wzmacniacz selektywny? Kombinować ze wzmacniaczem lub jakimś filtrem pasmowym? Można ale o ile łatwiej i lepiej zbudować pasmową antenę, która stanie się takim selektywnym filtrem. Oczywiście po przeliczeniu 518kHz [300:0,518] to fala o długości 579m! Jak na łódce zmieścić taką antenę?! Otóż DaSię :D Znacie lub słyszeliście o antenie helikalnej? To popularnie nazywana kocim ogonem? Możecie ją znać ze swoich ręcznych radiostacji z zakresu VHF. Skoro tu się da to czy da się w zakresie MF? Wystarczy wziąć 3/4Λ czyli 430m drutu i owinąć go na jakiejś izolowanej rurze, podłączyć jakąś ziemię i działać... Nie wykonałem takiej anteny i nie spotkałem się z jakimś opisem więc jest to czysta i niesprawdzona moja teoria. Całkiem nieteoretyczna jest za to antena ferrytowa. Wysokość skuteczna takiej anteny jest w zakresie MF porównywana z 2m prętem jest za to mniejsza i co najważniejsze selektywna! Aby zrobić i móc porównać różne typy anten potrzebuję jakiegoś odbiornika i stąd moje zainteresowanie SRD.

Dla tych co lubią grzebać w elektronice przypomnę jeden z wielu artykułów dotyczących prętowych anten aktywnych z angielskiego mini whipe. Hi-fi Audio Wideo 3`84 Daniel Józef Bem [tak Ten Bem], Tadeusz Więckowski - Aktywna pokojowa antena radiofoniczna. Antena o tyle ciekawa, że ma dwa wyjścia - AM i FM Am fale długie do średnich, FM zakres UKF OIRT. Po przeliczeniu jednego filtru na częstotliwość np. k16 156,800 MHz można uzyskać antenę zarówno do nasłuchu na kanałach VHF jak i poodbierać komunikaty NAVTEX.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 sie 2018, o 13:25 

Dołączył(a): 29 paź 2017, o 16:50
Posty: 586
Podziękował : 134
Otrzymał podziękowań: 124
Uprawnienia żeglarskie: lipcowe
Jacek Woźniak napisał(a):
Piotrze ! Napisałem, że zamierzam zacząć przygodę z SDR. Nie napisałem, że z łącznością.


To odwrotnie, niż ja, stąd mój komentarz - syndrom amatora, kiedy wydaje Ci się, że wszystko wszystkim należy tłumaczyć, a każda pozyskana drobina wiedzy to nie wiadomo co :) Przepraszam.

Co do reszty, postaram się napisać więcej, czego używam w tej chwili i czego używać chciałbym (właśnie helikalne, https://www.instructables.com/id/NOAA-Satellite-Signals-with-a-PVC-QFH-Antenna-and-/) - chwilowo siedzę w Trójmieście i tak mi się spodobało, że nie wiem, kiedy wrócę do domu. Mam nawet przy sobie kawałek SDRa właśnie celem przetestowania paru "morskich" rzeczy, tylko jeszcze go nie wyjąłem z torby.

pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL