Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 18 kwi 2024, o 05:07




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 11:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Próbowałem znaleźć jakiś temat do odgrzania i nie wyszło.
Mam na jachcie log- firmy nie pamiętam. Taki stary i wygląda jak licznik motogodzin i wskaźnik ciśnienia od traktora :mrgreen:
Tzn. kiedyś tak wyglądał. Ulokowany w niezbyt dla niego szczęśliwym miejscu bo w kokpicie na samym dole przed suwklapą. Miejsce w sam raz żeby biedok dostawał z buta za każdym razem gdy się chce wejść do środka. Tak niechybnie i było bo szkiełko popękane a same trzewia logu już do niczego nadawać się nie będą bo zeżarte na amen przez korozję (nastąpiło to dosyć szybko bo zaledwie 800 mil z groszami naliczyć zdążył) Poza tym >wiatraczek< zapodział się tak skutecznie że otwór na linkę w kadłubie ktoś tak sprytnie zalepił że ledwo je znalazłem.
Jak by tam nie wyglądała sprawa pomiaru prędkości i przebytej drogi w nowych GPS-ach itp. to fajnie jednak byłoby mieć na jachcie takie urządzenie na chodzie.

Możecie co polecić?
Nie musi być staroświeckie na trubinkach, sprężynkach i linkach (chociaż takie lubię najbardziej) Może być coś nowszego na baterie i kabelki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 12:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
kokop napisał(a):
Możecie co polecić?
Nie musi być staroświeckie na trubinkach, sprężynkach i linkach (chociaż takie lubię najbardziej) Może być coś nowszego na baterie i kabelki.


Tak - odpuścić sobie te staroświeckie rozwiązania i przejdź na ploter.

Każdy ploter liczy wszystko co chcesz - w tym także licznik drogi, prędkość i wiele innych rzeczy.

Sam na poprzednim jachcie walczyłem przez lata z takim wiatraczkowym logiem i dałem sobie spokój.

Nie dość, że włażą do niego wszelkie świństwa robaczkowe i przestaje to wówczas działać to jeszcze z falę wskazuje inaczej - pod fale inaczej i tak naprawdę nie wiesz ile jedziesz.

Jak Ci się to zepsuło to nie inwestuj w nic takiego bo szkoda pieniędzy.

Ploter rozwiąże Ci wszelkie problemy (poza oczywiście wyłączeniem GPS przez wujka Sama).

PS - w obecnym jachcie też odziedziczyłem po poprzedniku taką turbinkę i właśnie przed tygodniem przestała działać - wlazło tam pewnie coś i tyle - oczyszczę to oczywiście dla zasady, ale nie korzystam z tego a zegar Tridaty po prostu wyłączam, żeby się nie denerwować.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: kokop
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 13:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Pozwolę się nie zgodzić. Ploter nie pokazuje prędkości względem wody.

Jeżeli się zdecydujesz na log, to całkiem fajnie sprawdzał się, na jachcie na którym poprzednio kilka lat pływałem, Raymarine ST60+
Teraz można wziąć coś nowszego (czujnik będzie ten sam). Broń Boże stare ST40!
W ST60+ jest termometr (bardzo użyteczna funkcja, o dziwo), timer startowy (przydatne w regatach). Można kupić combo, razem z echosondą.

Narzekania na logi są spowodowane albo ich marną jakością, albo brakiem kalibracji.
I to drugie jest kluczowe. Ja na Pallasie pół dnia pływałem po mili pomiarowej koło Helu żeby log raz a porządnie wykalibrować. Do tego muszą być warunki odpowiednie.
Podobnie na Czarodziejce (po zakupie), która ma stary bardzo log, który bardzo ładnie działa.
http://zpokladu.pl/glowna/relacje/zdjec ... 7103_2.jpg

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowania - 3: Jaromir, M@rek, Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 14:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1531
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
bury_kocur napisał(a):
Tak - odpuścić sobie te staroświeckie rozwiązania i przejdź na ploter.
Pisząc "ploter" myślisz o pozycji i czasie z GNSS (oraz prędkości obliczanej z tych danych)? Bo plotter potrafi chyba prócz SOG posługiwać się także STW?
Ale - masz rację - z logami "wiatraczkowymi" zawsze jest problem z zabrudzeniami wiatraczka... :-(

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 14:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
waliant napisał(a):
W ST60+ jest termometr (bardzo użyteczna funkcja,


Miałem taki termometr w trzech jachtach i działał on tak plus/minus dwa / trzy lata.

Potem zaczynał pokazywać idiotyzmy.

A powiedz do czego jest takie wskazanie temp. wody użyteczne ?

Jak chcę się wykąpać to wsadzam rękę do wody i to mi wystarcza.

waliant napisał(a):
Narzekania na logi są spowodowane albo ich marną jakością, albo brakiem kalibracji.


To się zgadzam - logi wiatraczkowe sa generalnie mówiąc - do d....y.

Wady ich wymieniłem wcześniej, ale jeżeli ktoś jest Tomek masochistą to przecież nie bronię posiadania tego dziwoląga.

waliant napisał(a):
Pozwolę się nie zgodzić. Ploter nie pokazuje prędkości względem wody.


Nie wiem jak Koledze, ale mnie prędkość względem wody jest średnio potrzebna, żeby nie powiedzieć że w ogóle nie jest.

Jakoś rzadko spotykam się z taką niezbędnością w turystyce - mnie interesuje prędkość określana jako SOG.

Do czego Ci prędkość względem wody ?

Do czegoś jakoś jest Ci potrzebne określanie prądów na Bałtyku ?

Jak będę płynął w jakimś prądzie to widzę to od razu po spadku prędkości względem dna.

Wiatraczki jak dla mnie są mało użytkowe, trudno kalibrowalne (jeżeli w ogóle się dają kalibrować względem np. fali) a na końcu jak wlezie w taki wiatraczek jakiś robal to koniec ze wskazań).

Swoją drogą mam pełen podziw dla Ciebie - tracić pół dnia na mili pomiarowej tylko dla skalibrowania jakiegoś wiatraczka ...

No pełen szacun :D

A na końcu Ty Tomek na wszystko patrzysz przez pryzmat regat - powiedz - po co w turystyce wskazania względem wody ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: Wojtasbis
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 15:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14004
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2010
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Miałem na Pumci nówkę log Raymarina, którego wiatraczek bardzo szybko zarastał żywymi i przestawał działać.
Po wyczyszczeniu bardzo szybko sytuacja się powtarzała.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 16:09 

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 13:25
Posty: 2237
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 677
Uprawnienia żeglarskie: mam
bury_kocur napisał(a):
Do czego Ci prędkość względem wody ?

Do czegoś jakoś jest Ci potrzebne określanie prądów na Bałtyku ?


Czasem przydaje się odróżnienie dryfu od znosu. Jestem w stanie też wyobrazić sobie, że regatowcom przydaje się informacja, jak szybko idą po wodzie i dlaczego mają tak niską SOG ;-)

_________________
noone


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 17:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Normalnie ręce mi opadły. :-P
Kurczak napisał(a):
Po wyczyszczeniu bardzo szybko sytuacja się powtarzała.

Bo wiatraczki się maluje farbą antyporostową, umiejętnie, tak żeby ośki nie zakleić, wtedy nie ma problemu.
bury_kocur napisał(a):
Miałem taki termometr w trzech jachtach i działał on tak plus/minus dwa / trzy lata.

Mówiłem o Raymarine. Ta firma nie ma najlepszej opinii, ale akurat termometr w logu działał dobrze przez cały czas mojego pływania na Pallasie. Tak przy okazji, w ST60+ termometr też się kalibruje i wtedy wskazania są poprawne. :-P
bury_kocur napisał(a):
A powiedz do czego jest takie wskazanie temp. wody użyteczne ?

Raz do kąpieli. Dwa do obserwowania tego co się dzieje w wodzie. Zmiana temperatury wody mówi właśnie o prądach, o granicach, o wypłyceniach,
Można uważać, że to bzdura, ale jest to jedna z informacji nawigacyjnych.
bury_kocur napisał(a):
Do czegoś jakoś jest Ci potrzebne określanie prądów na Bałtyku ?

Do regat. Ale i w turystyce można płynąć szybciej lub wolniej - radzę dobrze przeczytać wpisy Szymona z rejsu dookoła. A u nas - opisywałem niedawno jak wracaliśmy do Górek i opływaliśmy półwysep.

bury_kocur napisał(a):
tracić pół dnia na mili pomiarowej tylko dla skalibrowania jakiegoś wiatraczka ...

Cóż, log jest w regatach bardzo przydatny, więc chciałem mieć dobrze ustawione urządzenie. Mila pomiarowa właśnie do tego służy. Sama kalibracja trwała krócej, ale jeszcze trzeba było dopłynąć z Gdyni i wrócić. Nie wiem czemu uważasz ten czas za stracony? Pływaliśmy sobie pilnie i bardzo precyzyjnie między pławami, wgryzaliśmy się w instrukcję kalibrowania i robiliśmy to tak długo (kilka razy) aż wskazania były poprawne. Tak nawiasem, wyszło wtedy, że wzdłuż półwyspu płynie prąd. Niewielki, ale był. Instrukcja kalibracji przewiduje taką sytuację.

Log jest przydatny także przy trymowaniu żagli i ogólnie jachtu. Pokazuje jak zmienia się nasza prędkość np po zmianie wypłaszczenia żagla. To w regatach jest bezcenne, a GPS tego nie daje, bo za wolno działa i zbyt uśrednia. Kiedyś, dawno, do logów były dołączane precyzery, które mówiły o zmianie prędkości. Teraz same logi są na tyle dokładne, że precyzery nie są potrzebne.
Śmiem twierdzić, że gdyby na jachtach turystycznych były dobrze skalibrowane logi, to ludzie pływaliby lepiej, choćby lepiej trymując żagle.
noone napisał(a):
że regatowcom przydaje się informacja,

Bardzo przydaje się informacja o prądach.

Reasumując - log się przydaje. A jak komuś on nie działa, to znaczy że albo ma słabe urządzenie albo jest pierdoła bo nie umie go zabezpieczyć przed zarastaniem i skalibrować. :-P

Twórca wątku nie pyta, czy montować log, tylko pyta jaki. Podzieliłem się swoim doświadczeniem.
Można skorzystać lub nie.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowania - 4: Colonel, Jaromir, M@rek, Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 17:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
waliant napisał(a):
że albo ma słabe urządzenie albo jest pierdoła bo nie umie go zabezpieczyć przed zarastaniem i skalibrować.


Tomek - jak Cie lubię ... :D

Wiatraczek do logu jak i termometr nie jest naprawdę do żeglugi turystycznej potrzebny.

Wystarczy dokładny ploter, aby widzieć gdzie się jest i temp. wody nie jest do tego potrzebna.

To jedno - drugie - na jachtach są teraz przeróżne echosondy czy tez sonary patrzące do przodu na kilkadziesiąt metrów i sam chyba przyznasz, że takie urządzenia dają więcej wiedzy o zmianach głębokości daje niż analiza zmian temp. wody?

waliant napisał(a):
Log jest przydatny także przy trymowaniu żagli i ogólnie jachtu. Pokazuje jak zmienia się nasza prędkość np po zmianie wypłaszczenia żagla. To w regatach jest bezcenne


Tomek - jak tak piszesz to pewnie masz rację tyle, że np. mnie akurat zwyczajnie nie chce się bawić w uzyskiwanie ułamków węzła po poluzowaniu lub wybraniu 20 cm szota genuy lub grota - nie robię tego zwyczajnie z turystycznego lenistwa.

Ale nie neguję, że być może w regatach się to przydaje bo jak piszesz:

waliant napisał(a):
Do regat

waliant napisał(a):
w regatach


to tu jest sedno tematu właśnie Tomek.

Ty kompletnie, ale to kompletnie inaczej podchodzisz do żeglarstwa.

Ty na wszystko patrzysz pod kątem regat i szybszego pływania.

Ja na to patrze przede wszystkim pod kątem WYGODY - tak w czasie pływania jak i bytowania na jachcie.

waliant napisał(a):
Śmiem twierdzić, że gdyby na jachtach turystycznych były dobrze skalibrowane logi, to ludzie pływaliby lepiej, choćby lepiej trymując żagle.


Może i tak, ale czemu miałoby to służyć ?

Jak takiemu czy innemu sternikowi żeglugi turystycznej wystarczy jego sposób pływania - do celu dopływa - jachtu nie wywraca to po czorta siedzieć z ciągłym wypatrywaniem czy aby wiatr nie skręcił lub też nie zmienił siły, czy nie pojawił się jakiś hamujący prąd 0,5 kn i czy na chwilkę choćby nie dałoby się popłynąć 0,5 kn. szybciej.

Ty jesteś regatowiec i na wszystko patrzysz przez pryzmat regat.

I na tym polega pomiędzy nami różnica.

I tak jak Ci kiedyś napisałem - szanuję ogromnie Twoje zaangażowanie w pływanie regatowe ale kompletnie go nie rozumiem.

A wracając do meritum wątku mam pytanie do jego autora - czy na Swoim jachcie pływasz regatowo czy turystycznie i do czego akurat potrzebujesz pomiar szybkości wiatraczkowy ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 17:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
bury_kocur napisał(a):
Wiatraczek do logu jak i termometr nie jest naprawdę do żeglugi turystycznej potrzebny.

Pewne że nie jest potrzebny. Ale jest przydatny.
Wiesz, ploter też nie jest potrzebny, przecież go nie mam, a jakoś trafiam do celu...

bury_kocur napisał(a):
Wystarczy dokładny ploter, aby widzieć gdzie jestem i temp. wody nie jest do tego potrzebna.

Powtarzam: zmiana temperatury wody mówi np o tym, że wyszliśmy z prądu albo weszliśmy do niego.
Także przy wejściu do portów na rzekach.

Mamy rózne podejście, a skąd wiesz jakie ma kokop? Zapytał, więc widocznie o logu myśli. Padły zdania, że to zbędny wydatek. Skoro ja uważam inaczej, to mogę też to napisać. I napisałem.

A że przy okazji wyszło, że logi warto malować antyporostową i kalibrować (tak samo jak termometry) - wtedy one działają lepiej - to już bonus z dyskusji... Może ktoś skorzysta i log pomaluje wiosną jak resztę dna jachtu :mrgreen:

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 18:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
waliant napisał(a):
Skoro ja uważam inaczej, to mogę też to napisać. I napisałem.


I bardzo dobrze bo taka wymiana zdań jest wbrew pozorom bardzo ucząca - dla mnie także.

Mimo pozornego spierania się ja tam sobie to cenię.

waliant napisał(a):
Może ktoś skorzysta i log pomaluje wiosną jak resztę dna jachtu


W poprzednim jachcie malowałam wiatraczki ale okazywało się, że to zmienia ich wyważenie i po takim zabiegu działały gorzej, więc malowania zaniechałem.

Ale może malujesz inna farbą - ja wtedy malowałem oliwą.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 19:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
bury_kocur napisał(a):
ak - odpuścić sobie te staroświeckie rozwiązania i przejdź na ploter.


Też się nie zgodzę. Prędkość względem wody, porównana z prędkością względem dna (z GPS-a), to istotna informacja.

Miałem dobry stary log mechaniczny. Po drugiej wymianie linki (nie potrafiłem kupić nierdzewnej, a samochodowe, ze zwykłej stali, wystarczały na półtora sezonu), z żalem wymieniłem na elektroniczny, firmy EchoPilot (w zestawie z echosondą). Log chwalę sobie, choć miałem (miewam) pewne problemy z echosondą, ale nie wiem, czy ten model wciąż jest produkowany/dostępny.

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 19:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Chłopaki, co Wy z tymi wiatraczkami? Pogięło?
Nie pamiętam, kiedy widziałem taki log.
O logach indukcyjnych słyszeli?

PS. Problem zamalowania farbą dotyczy także czujnika indukcyjnego, ale to chyba jedyny problem.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 20:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
marcin_palacz napisał(a):
Miałem dobry stary log mechaniczny.


Wiem Marcin wiem...

Dziadek mój też tak mawiał - "za moich młodzieńczych lat to wszystko było ho, ho, ho... " :rotfl:

Powiedz Marcin proszę do czego Ci wiedza, iż:

marcin_palacz napisał(a):
Prędkość względem wody, porównana z prędkością względem dna (z GPS-a), to istotna informacja.


Zbieraj napisał(a):
Chłopaki, co Wy z tymi wiatraczkami? Pogięło?
Nie pamiętam, kiedy widziałem taki log.


Janusz - mają chłopaki dobra pamięć :rotfl:

Jeszcze chwilka a zaczną gloryfikować wiosła zamiast silników :rotfl:

Bo wiesz - tężyzna fizyczna i te rzeczy :lol: "

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 20:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
bury_kocur napisał(a):
że to zmienia ich wyważenie i po takim zabiegu działały gorzej, więc malowania zaniechałem.
Ale może malujesz inna farbą - ja wtedy malowałem oliwą.


Nigdy nie miałem tego problemu, a malowałem różnymi farbami. Delikatnie, małym pędzelkiem, cienką warstwą. Kalibrowanie było oczywiście wtedy, gdy log był pomalowany ;)
Macie jakieś zupełnie dla mnie abstrakcyjne problemy z logiem. Ale ja i maluję i kalibruję porządnie... No i na pewno jakość urządzenia ma znaczenie.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowania - 2: Jaromir, marcin_palacz
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 20:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
waliant napisał(a):
Macie jakieś zupełnie dla mnie abstrakcyjne problemy z logiem


Ta abstrakcja nazywa się ROBAK - włazi taki gnój w wiatraczek i koniec jego działania.

waliant napisał(a):
No i na pewno jakość urządzenia ma znaczenie.


Mam od lat model ST 60 - działa toto bardzo dobrze, więc nie wiem czemu mam na toto narzekać.

Szczególnie autopilot LEWMAR sterowany tym systemem - działa super - znakomicie trzyma kurs w każdym - nawet w wolnym.

Nie Tomek - na sprzęt Raymarine nie mogę narzekać.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 21:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1624
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
bury_kocur napisał(a):
na sprzęt Raymarine nie mogę narzekać.

Też przecież polecałem ST60+
bury_kocur napisał(a):
włazi taki gnój w wiatraczek i koniec jego działania.

Naprawdę? Dziwne, u mnie działa ;)

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 21:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
bury_kocur napisał(a):

Powiedz Marcin proszę do czego Ci wiedza, iż:

marcin_palacz napisał(a):
Prędkość względem wody, porównana z prędkością względem dna (z GPS-a), to istotna informacja.

Lubię wiedzieć, jak silny jest prąd. Przydaje się  ta informacja w wielu miejscach.
Niedawno: w Kanale Piastowskim w drodze ze Świnoujścia na Zalew (1.5 węzła), w Przekopie Wisły (1 węzeł, w drodze na inny Zalew), przy Helu, w drodze do Władysławowa (0.8 węzła). Dawniej: w Baltijsku, gdy halsowałem się na flaucie do kei odpraw, z niesprawnym silnikiem.

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl



Za ten post autor marcin_palacz otrzymał podziękowanie od: waliant
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 21:31 
*** Ban ***

Dołączył(a): 16 kwi 2018, o 16:43
Posty: 200
Lokalizacja: Jelonka
Podziękował : 118
Otrzymał podziękowań: 40
Uprawnienia żeglarskie: jsm
Zbieraj napisał(a):
Chłopaki, co Wy z tymi wiatraczkami? Pogięło?
Nie pamiętam, kiedy widziałem taki log.
O logach indukcyjnych słyszeli?

Log indukcyjny zeżre przeciętny akumulator w tempie ekspresowym.
Nie każdy powozi elektrownią 5kW.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 21:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
marcin_palacz napisał(a):
Lubię wiedzieć, jak silny jest prąd. Przydaje się ta informacja w wielu miejscach.
Niedawno: w Kanale Piastowskim w drodze ze Świnoujścia na Zalew (1.5 węzła), w Przekopie Wisły (1 węzeł, w drodze na inny Zalew), przy Helu, w drodze do Władysławowa (0.8 węzła). Dawniej: w Baltijsku, gdy halsowałem się na flaucie do kei odpraw, z niesprawnym silnikiem.


To teraz opisz Marcin dokładnie jak - przy pomocy powyższego wiatraczka - dochodzisz do wartości tego prądu.

Tak krok po kroku.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 21:54 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
porównujesz z gps. czasami to się w Dziwnowie przydaje bo tam nurt rzeki dziwnie kręci

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 30 sie 2018, o 22:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
piotr6 napisał(a):
w Dziwnowie przydaje bo tam nurt rzeki dziwnie kręci


Jak tam cumowałem to widziałem z grubsza jak się układa nurt - dlatego złożyłem się tak jak stanąłem i dlatego nie chciałem stawać za Tobą.

Ale czy do tego byłby mi potrzebny wiatraczek ?

Chyba bym nawet Piotr nie nadążał porównywać wskazań - zwykła optyka tego co się dzieje wystarczyła.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 31 sie 2018, o 06:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1531
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Zbieraj napisał(a):
Chłopaki, co Wy z tymi wiatraczkami? Pogięło?
Nie pamiętam, kiedy widziałem taki log.
O logach indukcyjnych słyszeli?
Pewnie, że słyszeli... ale... co na czarterowym jachcie odkrywam greting i znajduję czujnik logu (często obok jest zaślepka), wyjmuję go... a tam... wiatraczek... :-(

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 31 sie 2018, o 07:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
wyjmuję go


A po co Wojtuś to robisz ?

Lubisz hobbystycznie sprzątać wodę z zęzy ? :lol:

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 31 sie 2018, o 07:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1531
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
bury_kocur napisał(a):
A po co Wojtuś to robisz ?
Bo nie kręci :-P (już ustaliliśmy, że wiatraczki to robią)
bury_kocur napisał(a):
Lubisz hobbystycznie sprzątać wodę z zęzy ?
Lubię zobaczyć co miś ma w środku. :mrgreen: Myślę że 1 litr to max. Podłożona szmata załatwia sprawę.

PS. bez spacji przed pytajnikiem... :roll:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 31 sie 2018, o 07:58 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
bury_kocur napisał(a):
piotr6 napisał(a):
w Dziwnowie przydaje bo tam nurt rzeki dziwnie kręci


Jak tam cumowałem to widziałem z grubsza jak się układa nurt - dlatego złożyłem się tak jak stanąłem i dlatego nie chciałem stawać za Tobą.

Ale czy do tego byłby mi potrzebny wiatraczek ?

Chyba bym nawet Piotr nie nadążał porównywać wskazań - zwykła optyka tego co się dzieje wystarczyła.


Ż reguły tak jest. Jak mi się zepsuł log mechaniczny to kupiłem ploter i raczej nie będę wystawiał logu.

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 31 sie 2018, o 08:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Bo nie kręci :-P (już ustaliliśmy, że wiatraczki to robią)


I jaką przyczynę tego "niekręcenia" zwykle znajdujesz ?

Tow. Robaka ?

PS może i bez spacji ale ze spacją ładniej wygląda (przynajmniej dla mnie. :D

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 31 sie 2018, o 08:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1531
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
bury_kocur napisał(a):
I jaką przyczynę tego "niekręcenia" zwykle znajdujesz ?

Tow. Robaka ?
Potwierdzam. Raz ktoś "tył na przód" włożył (wiem, że teoretycznie się nie da, ale praktyka okazała się inna)
bury_kocur napisał(a):
PS może i bez spacji ale ze spacją ładniej wygląda (przynajmniej dla mnie.
szczególnie jak do następnej linii przerzuci. :rotfl:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 31 sie 2018, o 08:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
bury_kocur napisał(a):
To teraz opisz Marcin dokładnie jak - przy pomocy powyższego wiatraczka - dochodzisz do wartości tego prądu.


Włodek, trochę nie rozumiem o co pytasz.
Przecież nie będę Ci tłumaczył, że liczę a minus b .... ;-)

Ja lubię wiedzieć dlaczego np płynę wolniej (względem dna), niż bym oczekiwał patrząc na warunki, żagle, obroty silnika. Może jakieś zielsko ciągnę, a może płynę pod prąd.

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nowy log ?
PostNapisane: 31 sie 2018, o 09:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Niezłą potyczkę stoczyliście w sprawie logu :mrgreen:
Dziękuję wszystkim bo treściwa.
Jak zwykle na forum, każdy ma rację a mnie po zastanowieniu wychodzi że w zasadzie jakoś szczególnie logu nie potrzebuję. W regatach startować zapewne nie będę bo i tak bez szans większych bo i łódka nie do tego a i kapitan :lol: z półki pod którą zamiatają w składach.
Takiej dolnej jakby :roll:
Olewam zatem tymczasowo sprawę logu.
Tyle że dziura będzie czekać i jeżeli jakiś log nawinie się to będzie.
Bo fajnie wygląda :mrgreen:
Pewno ponownie zobaczę też ten stary- skoro zegarki i zegary reanimuję to być może da się co z niego zrobić.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 80 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL