Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 18:41




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 wrz 2018, o 16:46 
*** Ban ***

Dołączył(a): 16 kwi 2018, o 16:43
Posty: 200
Lokalizacja: Jelonka
Podziękował : 118
Otrzymał podziękowań: 40
Uprawnienia żeglarskie: jsm
Witam
Mam na łódce osprzęt Raymarine TackTick (kompas, sonda) wpięte do Hull Transmitera przez co wszystkie dane są na bezprzewodowych wyświetlaczach. Wind jest na osobnym.
Mam też możliwość doinstalowania interfejsu NMEA (T122), który bezprzewodowe dane z sondy, kompasu i wiatru przesyła do sieci NMEA 0183
Teraz będę montował Autopilota X5 który z zasady wymaga kompasu Fluxgate.
Pytanie czy wystarczy podłączyć do X5 magistralę MNEA 0183 w której już są dane z kompasu czy też musi być osobny kompas dla X5?
Ktoś to zna?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 wrz 2018, o 18:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Wojtasbis napisał(a):
Pytanie czy wystarczy podłączyć do X5 magistralę MNEA 0183 w której już są dane z kompasu czy też musi być osobny kompas dla X5?


Obawiam się, że będziesz musiał jednak kupić osobny kompas do sieci Raymarine .

W zeszłym roku zrobiłem profesurę z sieci Raymarine i niestety działają one w odrębnej sieci transmisji danych i nie przyjmowały mi żadnych danych z innych sieci, którymi próbowałem je "karmić".

Ich sieć po prostu niekoniecznie - mimo, iż na urządzeniach jest napisane "in/out" - przyjmuje i "wypluwa" dane z innych sieci.

Bo tak.

Mirek Gospodarczyk z Eljachtu twierdzi wprawdzie, że niektóre dane dają się wprowadzić do sieci Raymarine po zainstalowaniu dodatkowego międzymordzia, ale po prostej kalkulacji wyszło mi, że to rozwiązanie wychodzi zwyczajnie za drogo i pozostawiłem ich sieć samą w sobie a NMEA 2K oraz 0183 zbudowałem dla pozostałych urządzeń jako całkiem odrębne sieci.

Możesz poczytać tutaj:
https://www.google.com/search?q=x5+auto ... =firefox-b
ale nie wiem czy wyczytasz coś innego.

PS suma sumarum u mnie do autopilota tej sieci mam odrębny kompas Fluxgate.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 wrz 2018, o 18:50 
*** Ban ***

Dołączył(a): 16 kwi 2018, o 16:43
Posty: 200
Lokalizacja: Jelonka
Podziękował : 118
Otrzymał podziękowań: 40
Uprawnienia żeglarskie: jsm
Raczej nie do końca zrozumiałeś pytanie. Może napiszę to inaczej.
Ja MAM kompas Fluxgate w sieci Raymarine (NMEA 0183).
Pytanie czy wystarczy podłączyć istniejący i działający kompas Fluxgate poprzez sieć NMEA 0183 z Raymarine TackTick NMEA Interface do wejścia MNEA autopilota Raymarine X5 żeby wykorzystać dane z tego kompasu czy muszę dołączyć jeszcze jeden kompas do wejścia gdzie normalnie podłącza się kompas?
Czyli chodzi o to czy Raymarine SmartPilot X5 jest inteligentny i skorzysta z danych z sieci czy jest tumanem któremu wszystko trzeba wszystko jak krowie...
Na zdjęciu zaznaczyłem gdzie normalnie podłącza się kompas.


Załączniki:
Fluxgate.jpg
Fluxgate.jpg [ 403.06 KiB | Przeglądane 3693 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 wrz 2018, o 19:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Wojtasbis napisał(a):
Pytanie czy wystarczy podłączyć istniejący i działający kompas Fluxgate poprzez sieć NMEA 0183 z Raymarine TackTick NMEA Interface do wejścia MNEA autopilota Raymarine X5 żeby wykorzystać dane z tego kompasu czy muszę dołączyć jeszcze jeden kompas do wejścia gdzie normalnie podłącza się kompas?
Czyli chodzi o to czy Raymarine SmartPilot X5 jest inteligentny i skorzysta z danych z sieci czy jest tumanem któremu wszystko trzeba wszystko jak krowie...


Obawiam się, że musisz potraktować SmartPilot X5 jako owego tumana.

Problem z transmisją danych w tej sieci polega na tym, że sieć ta "biega" w zakresie swoich urządzeń po ich standardzie Sea Talk i teoretycznie ich sterownik może odbierać informacje z:

1. instrumentów nawigacyjnych standardu Sea Talk
2. systemu nawigacyjnego przesyłającego informacje w formacie NMEA 0183

Tak to wygląda teoretycznie.

Praktycznie wszelkie moje próby wprowadzenia do sieci Sea Talk innych danych niż z sieci Sea Talk ( w tym z sieci NMEA 0183) kończyły się tym, iż system Sea Talk informacji tych nie wiedział choć teoretycznie widzieć powinien

I wszelkie wypisywanie informacji jw. można sobie w buty wsadzić.

Walczyłem z tym z miesiąc aż sobie odpuściłem i obecnie sieć Sea Talk pracuje u mnie jako całkiem odrębna sieć bez możliwości jej praktycznej rozbudowy.

Czy o taką informację Ci chodziło ?

PS - poza powyższym możesz samemu poeksperymentować z tymi sieciami :D

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL