Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 23 kwi 2024, o 21:36




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 cze 2019, o 15:15 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Włodku jeżeli poprzedni armator chciał pożeglować w dzikie kraje gdzie faza z zerem może się zmieniać wraz ze słońcem uznał sprawdzanie fazy za dobry pomysł?
Trudno wejść w głowę projektanta szczególnie jak nie wie się jakie urządzenia i kiedy mają być zasilane z zewnętrznej sieci energetycznej. Czy np. nie założono sytuacji gdy część odbiorników jest zasilana z sieci a część np. z przetwornicy paneli słonecznych.
Ja jakoś nie widzę innej potrzeby upewnienia się o poprawności podłączenia niż bezpieczeństwo użytkowania i ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 cze 2019, o 17:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Jacek Woźniak napisał(a):
Włodku jeżeli poprzedni armator chciał pożeglować w dzikie kraje gdzie faza z zerem może się zmieniać wraz ze słońcem uznał sprawdzanie fazy za dobry pomysł?
Trudno wejść w głowę projektanta szczególnie jak nie wie się jakie urządzenia i kiedy mają być zasilane z zewnętrznej sieci energetycznej. Czy np. nie założono sytuacji gdy część odbiorników jest zasilana z sieci a część np. z przetwornicy paneli słonecznych.


Jacku - znam historię tego jachtu dość nieźle i miał on w założeniach żeglować po wodach europejskich i tak żeglował, aczkolwiek był także na Spitzbergenie.
https://spitzbergen2009.sail-and-more.de/index.html

Poprzednicy nie zainstalowali w nim niczego poza takim naprawdę standardem elektrycznym Bavarii do tego stopnia, że nie bardzo wiem jak oni tam mieszkali - jak go kupiłem to było w nim 4 (słownie cztery) gniazdka 230V, więc nie było tam niczego super.

Obecnie mam na jachcie 18 podwójnych gniazdek 230 V oraz 10 gniazd 12 V + 2 szt USB na 5V, ale to już zakładałem ja osobiście budując w nim niemalże od podstaw wszystkie instalacje napięciowe.

Podobnie nie było w nim paneli słonecznych - to też już ja zakładałem -ot, taki naprawdę bavarkowski standard minimum.

Choć kłóci mi się to z wyposażeniem elektronicznym jachtu, bo tego akurat napakowali w jacht sporo.

Niemniej uważam, że zrobiłem dobrze instalując separator galwaniczny oraz rzeczoną kontrolę fazy/zera.

I to właśnie co piszesz poniżej tzn:
Jacek Woźniak napisał(a):
Ja jakoś nie widzę innej potrzeby upewnienia się o poprawności podłączenia niż bezpieczeństwo użytkowania i ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym.

kontrolowane przez ten wskaźnik fazy bo pokazuje on także prawidłowo wykonane uziemienie instalacji.

Także moim zdaniem urządzonko ze wszech miar pożyteczne.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2019, o 06:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14008
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2011
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Uff, ja mam tylko jedno podwójne gniazdko w messie i po gniazdku USB/zapalniczkowe w messie i kabinie dziobowej. :-(

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2019, o 06:49 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
bury_kocur napisał(a):
Niemniej uważam, że zrobiłem dobrze instalując separator galwaniczny oraz rzeczoną kontrolę fazy/zera.
Oba te urządzenia z zasady się wykluczają. Sam separator, transformator 230/230V jest jednym z najwyższych stopni ochrony przed porażeniem. Oczywiście można sobie wyobrazić uszkodzenie przewodów zasilających transformator po stronie pierwotnej przy którym mimo wyłączonego bezpiecznika w uzwojeniu popłynie prąd a więc w uzwojeniu wtórnym zaindukuje się napięcie.
Cytuj:
kontrolowane przez ten wskaźnik fazy bo pokazuje on także prawidłowo wykonane uziemienie instalacji.
A tu jestem w kropce bo o jakim uziemieniu mówisz skoro masz transformator separujący?
Cytuj:
Także moim zdaniem urządzonko ze wszech miar pożyteczne.
HOWG!
I jeszcze jedno dla łódkowych elektryków. Na wejściu instalujcie mechaniczny dwupolowy wyłącznik elektryczny. Niby oczywista oczywistość ale czasem mamy "dobre" pomysły i psujemy to co dobre. Przewodu ochronnego nie rozłączamy!

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Kurczak napisał(a):
Uff, ja mam tylko jedno podwójne gniazdko w messie i po gniazdku USB/zapalniczkowe w messie i kabinie dziobowej. :-(
Całkiem poważnie to zastanówmy się jakie zagrożenia stwarzają walające się kable i przedłużacze? Budując nową instalację możemy niewielkim kosztem podnieść wygodę a więc i bezpieczeństwo na jachcie.
Prosty i niewydumany przykład. Do jednego gniazda mamy podłączoną tzw. złodziejkę a w niej kable do laptopa, telefonu i czajnik elektryczny. Cały ten bałagan leży na stoliku w messie. Jakby to fajnie było gdyby gniazdo do czajnika (zabezpieczone oddzielnym bezpiecznikiem) było w okolicy zlewozmywaka... nawet jak woda wykipi to spokojnie spłynie sobie do zlewu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2019, o 07:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Jacek Woźniak napisał(a):
Na wejściu instalujcie mechaniczny dwupolowy wyłącznik elektryczny. Niby oczywista oczywistość ale czasem mamy "dobre" pomysły i psujemy to co dobre. Przewodu ochronnego nie rozłączamy!


I tak też Jacku wykonując obecną przeróbkę zrobiłem.

Jacek Woźniak napisał(a):
A tu jestem w kropce bo o jakim uziemieniu mówisz skoro masz transformator separujący?


To może źle się wyraziłem - mam założone takie cudo:
https://www.victronenergy.pl/isolation- ... tor#manual
a nie transformator separujący.

Jacek Woźniak napisał(a):
Całkiem poważnie to zastanówmy się jakie zagrożenia stwarzają walające się kable i przedłużacze? Budując nową instalację możemy niewielkim kosztem podnieść wygodę a więc i bezpieczeństwo na jachcie.
Prosty i niewydumany przykład. Do jednego gniazda mamy podłączoną tzw. złodziejkę a w niej kable do laptopa, telefonu i czajnik elektryczny. Cały ten bałagan leży na stoliku w messie.


I tak miałem Jacku na początku dlatego wykonałem całą nową i bardzo rozbudowaną instalację 230 V bo nic mnie tak nie irytuje na jachcie jak walające się w poprzek kable.

Także póki co Jacku ja temat zakończyłem bo swoje osiągnąłem :D

A tak mi się przynajmniej wydaje :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2019, o 08:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4479
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1536
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
bury_kocur napisał(a):
To może źle się wyraziłem - mam założone takie cudo:
https://www.victronenergy.pl/isolation- ... tor#manual
a nie transformator separujący.

Ale Ty nie masz metalowego kadłuba, więc nie masz "uziomu" tegoż kadłuba?:
Załącznik:
uziom_(uwód)_kadłuba.JPG
uziom_(uwód)_kadłuba.JPG [ 35.03 KiB | Przeglądane 3868 razy ]


bury_kocur napisał(a):
wykonałem całą nową i bardzo rozbudowaną instalację 230 V bo nic mnie tak nie irytuje na jachcie jak walające się w poprzek kable.
Też tak mam. Po paru remontach (mieszkań) przyjąłem swoją normę: 1 gniazdo elektryczne na 2 mb ściany... sprawdza się! :rotfl:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2019, o 09:32 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
bury_kocur napisał(a):
To może źle się wyraziłem - mam założone takie cudo:
https://www.victronenergy.pl/isolation- ... tor#manual
a nie transformator separujący.

Ale Ty nie masz metalowego kadłuba, więc nie masz "uziomu" tegoż kadłuba?:

Patrzę, na szybko i oczom nie wierzę! Kocur zbrodnik i samobójca! Aby taki układ działał musisz mieć indywidualne uziemienie Włodku! Którędy ma spłynąć do ziemi prąd rażeniowy? Jak ma zadziałać RCD gdy napięcie dostanie się na obudowę urządzenia? Zanim różnicówka zadziała zdąży nieboraka trzepnąć.
A co ładunkami statycznymi, w normalnych warunkach spływają po uziomie? Wprawdzie energia niezbyt duża ale te kilka KV może nieźle telepnąć i mocno wystraszyć.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2019, o 10:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11648
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1628
Otrzymał podziękowań: 3887
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Jacek Woźniak napisał(a):
Aby taki układ działał musisz mieć indywidualne uziemienie

Może ma?

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 cze 2019, o 16:50 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
waliant napisał(a):
Jacek Woźniak napisał(a):
Aby taki układ działał musisz mieć indywidualne uziemienie

Może ma?
Jeśli ma to nie potrzebuje tego z lądu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojtek Bartoszyński i 109 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL