Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 29 mar 2024, o 06:33




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Simirad CP 31
PostNapisane: 17 lis 2020, o 08:07 

Dołączył(a): 17 lis 2020, o 07:30
Posty: 13
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Witam, od nie dawna jestem posiadaczem takiego plotera i zauważyłem, że gubi mi COG po zatrzymaniu jachtu. Cz jest to normalne,czy można jakoś temu zaradzić ? Mam elektroniczny kompas połączony z autopilotem po seatalk i mogę go przekonwertorować na NMEA i podłączyć do plotera, ale może jest jakaś inna opcja?

Druga sprawa to...
Mam teraz 3 wskazania kursu i każdy jest inny o ok 10 stopni ( kompas magnetyczny, autopilot, ploter). Wydaje mi się ,że najdokładniejszy powinien być odczyt kompasu elektronicznego i mam do niego wskazówki kalibracji ( jeśli dobrze rozumiem instrukcję) , ale po tej kalibracji jest opcja do naniesienia poprawki wg.kompasu magnetycznego ??? Dlaczego tak się robi ?


Załączniki:
dewiacja (1).jpg
dewiacja (1).jpg [ 77.95 KiB | Przeglądane 2600 razy ]
gps.jpg
gps.jpg [ 116.87 KiB | Przeglądane 2600 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2020, o 20:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
krzyszf napisał(a):
plotera i zauważyłem, że gubi mi COG po zatrzymaniu jachtu. Cz jest to normalne,czy można jakoś temu zaradzić ? Mam elektroniczny kompas połączony z autopilotem po seatalk i mogę go przekonwertorować na NMEA i podłączyć do plotera, ale może jest jakaś inna opcja?

COG (Course Over Ground) to kąt drogi nad dnem (KDD). Spróbujmy zrozumieć: jeżeli jacht się nie porusza, to jaki kąt tworzy ślad jego drogi po dnie (rzut tego śladu na płaszczyznę dna) z północą? Albo inaczej: jaki kąt z kierunkiem północy tworzy prosta poprowadzona przez dwa punkty (jeden w którym był przed chwilą i drugi, w którym jest obecnie? :roll: Nie wydaje Ci się że KDD w tym wypadku... nie istnieje? :rotfl: Nie ma prędkości => nie ma drogi => nie ma kąta tej drogi...
Podłączenie kompasu elektronicznego w żaden sposób nie pomoże bo taki kompas KDD Ci nie pokaże. On może dać kurs magnetyczny i/lub rzeczywisty (True / Magnetic Heading) - czyli kąt jaki tworzy diametralna jachtu z północą (rzeczywistą lub magnetyczną)

krzyszf napisał(a):
Druga sprawa to...
Nie, to ta sama sprawa... :rotfl: :cool:

krzyszf napisał(a):
Dlaczego tak się robi ?

Bo się nie nauczyło? BPANNMSP :oops:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Quo vadis?
PostNapisane: 18 lis 2020, o 07:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Trochę jak w takiej historyjce:
- "Dokąd idziesz?" - spytałem siedzącego.
Długo milczał, spoglądając na mnie... dziwnie... w końcu wydusił:
- "Donikąd." :roll:
Czy pokazanie mu mapy, kompasu, gpsa... zmieni jego odpowiedź?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: krzyszf
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2020, o 07:53 

Dołączył(a): 17 lis 2020, o 07:30
Posty: 13
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Dzięki za odpowiedź.

Źle chyba ująłem COG, dlatego zamieściłem fotkę na której widać, że jacht stoi równolegle do kei , a wskazanie mam kursu mam odchylone bardziej w lewo, za każdym razem wskazanie kursu po zatrzymaniu przestawia się na 356 stopni.


Odnośnie korekcji dewiacji autopilota, czyli jego kompasu elektronicznego, dziwi mnie dlaczego najpierw wykonujemy jego korekcję, a potem ,,nanosimy poprawkę,, według wskazań kursu kompasu magnetycznego, który chyba nie jest najdokładniejszy ?

Mój 20 letni ploter,raczej ma już wyeksploatowaną baterię wewnętrzną, czy wymiana jej może coś wnieść ?

https://www.youtube.com/watch?v=26KdtmG ... nnel=MDTV3


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2020, o 07:55 

Dołączył(a): 17 lis 2020, o 07:30
Posty: 13
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Cytuj:
- "Dokąd idziesz?" - spytałem siedzącego.


ale mi tylko chodzi o to gdzie był :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2020, o 11:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
krzyszf napisał(a):
Źle chyba ująłem COG, dlatego zamieściłem fotkę na której widać, że jacht stoi równolegle do kei , a wskazanie mam kursu mam odchylone bardziej w lewo, za każdym razem wskazanie kursu po zatrzymaniu przestawia się na 356 stopni.

Zaraz, a co ma tu za znaczenie równoległość położenia jachtu w stosunku do kei? :roll:
Czy jak wybierasz cumy dziobowe i luzujesz rufowe (lub odwrotnie) ów "course" się zmienia? Albo jak zrobisz overholung?

Twój plotter pisząc "Course" ma na myśli COG, ale literka "m" pod stopniami wskazuje, że jest to "COG" po uwzględnieniu deklinacji (ponoć amerykańcy tak mają: https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?p=606934#p606934 nie pytaj po co)
Spróbuj przełączyć to tak aby Twój ploter pokazywał normalny KDD (czyli kąt który można wrysować na mapę).
Załącznik:
Komentarz: instrukcja Simirad CP 31
course_m.jpg
course_m.jpg [ 111.53 KiB | Przeglądane 2467 razy ]


Pewnie wtedy okaże się, że ów kąt wynosi 0 stopni. Zakładam, że wg plottera deklinacja wynosi ok. 4 stopnie (zaokrąglenia) - sprawdź skąd plotter ma informacje o deklinacji (z mapy (starej?)?, z jakiegoś modelu matematycznego WMM (aktualnego?)?). Zapewne (ale mogę się mylić), plotter przy braku COG, podaje (zamiast logicznej "-" czy "x") zero. A potem algorytm uwzględnia deklinację... i masz owo magiczne 356... :roll:
Czy w innym miejscu (o innej deklinacji) pokazywany Course jest inny (355, 357)?
Tak czy siak - wyłącz ten COG M w cholerę. :-P

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2020, o 11:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
krzyszf napisał(a):
Odnośnie korekcji dewiacji autopilota, czyli jego kompasu elektronicznego, dziwi mnie dlaczego najpierw wykonujemy jego korekcję, a potem ,,nanosimy poprawkę,, według wskazań kursu kompasu magnetycznego, który chyba nie jest najdokładniejszy ?
Za mało danych. Co to za autopilot, jakiego "kompasu" elektronicznego używa (czy to dwa gpsy, czy przyspieszeniomierze, czy magnetometry, czy żyroskopy)?

krzyszf napisał(a):
Mój 20 letni ploter,raczej ma już wyeksploatowaną baterię wewnętrzną, czy wymiana jej może coś wnieść ?
W tym temacie - nie. Bateria podtrzymuje tylko pamięć po wyłączeniu. Może pomóc np w szybszym ustalaniu pozycji (bo zamiast "zimnego" masz "ciepły" start odbiornika GNSS). Zobacz w instrukcji jakie są objawy padniętej baterii i zobacz czy masz takie - zdecyduj czy trzeba (ale na "problemy" z COG / Heading to nie wpłynie). Producent zaleca wymianę co 5 lat:
http://www.navmarine.net/files/Simrad%20Cp31.pdf

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2020, o 12:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
krzyszf napisał(a):
ale mi tylko chodzi o to gdzie był
Kiedy? Sekundę, minutę, godzinę tydzień czy rok temu? :-P

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2020, o 19:37 

Dołączył(a): 17 lis 2020, o 07:30
Posty: 13
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Cytuj:
Zaraz, a co ma tu za znaczenie równoległość położenia jachtu w stosunku do kei?


Taki mi pokazuje kurs w momencie zatrzymania jachtu,choć stoję równolegle do kei,może chodzi tu o brak następnego odświeżenia pozycji, gdyż jacht już się nie przesuwa :roll: .Wcześniej korzystałem z CPN i Nroute i GPS za 70 zł, tam nie było takiego problemu, a tu profesjonalny sprzęt i lipa :D

Mam kompas elektroniczny podłączony do autopilota Raymarine ST 4000 , szkoda , że nie mogę podłączyć go do plotera, bo podobno to rozwiązało by sprawę ,tzn mogę ale koszt ponad 500 zł więc chyba się nie opłaci.


Załączniki:
autopilot.jpg
autopilot.jpg [ 393.93 KiB | Przeglądane 2409 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2020, o 15:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
krzyszf napisał(a):
Taki mi pokazuje kurs w momencie zatrzymania jachtu,choć stoję równolegle do kei
A jak stoisz prostopadle? Coś się tego czepił? To tyle wspólnego z KDD co kolor cum.
krzyszf napisał(a):
szkoda , że nie mogę podłączyć go do plotera, bo podobno to rozwiązało by sprawę
Masz rację: podobno :twisted: Czy Ty rozróżniasz kurs (heading) (srał pies: rzeczywisty, magnetyczny czy kompasowy) od KDD (COG)?A ustaw kiedyś dziób na północ (czy gdzekolwiek) i zacznij płynąć wstecz... jakie będą KR i KDD? Albo na rzece daj się nieść nurtów kierując dziób raz ku prawemu A raz ku lewemu brzegowi... porównuj, myśl... :roll:

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

krzyszf napisał(a):
koszt ponad 500 zł
SeaTalk1 <=> NMEA0183? 500zł?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL