Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 10:42




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 cze 2021, o 13:04 

Dołączył(a): 18 kwi 2017, o 07:49
Posty: 26
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 8
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
W ostatnim numerze tygodnika MOTOR 24/2021 jest opis i test urządzenia do awaryjnego uruchamiania silnika przy rozładowanym akumulatorze.
Są power banki o dużej pojemności z funkcją rozruchu silnika, ale muszą byc naładowane.
W krytycznym momencie przy rozładowanym akumulatorze rozruchowym, nie używany power bank też jest najczęściej rozładowany.
Testowane urządzenie nie ma tej wady jest to: booster kondensatorowy który ładuje się z rozładowanego akumulatora ( akumulator 12V musi mieć co najmniej 5V), czas ładowania ok 100s ( w teście 60s przy 6,5V akumulatora), urządzenie może być doładowane też z innego akumulatora. Jest teoretycznie do silników benzynowych do 4litrów, diesel 2litry. Może być seria 5 naładowań, a później przerwa 15 minut. Stały prąd rozruchu 400A ( szczytowy 700A).
Przykładowy link do aukcji ( nie mam żadnych powiązań ze Sprzedawcą ani Producentem urządzenia):
https://allegro.pl/oferta/rozruch-boost ... _EQAvD_BwE

W teście Motoru jedyna wada: cena
Może komuś się przyda.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 cze 2021, o 13:42 

Dołączył(a): 6 lut 2013, o 17:39
Posty: 266
Lokalizacja: Sligo
Podziękował : 72
Otrzymał podziękowań: 82
Uprawnienia żeglarskie: wystarczajace ;)
Mam :) Diesla 1.9 z totalnie rozładowanym akumulatorem odpala od strzała.

Bardzo fajne urządzenie jak ktoś weekendowo np klasykiem jeżdzi - odciąża akumulator, a rozusznik kręci aż miło.

_________________
Radek Wrodarczyk
www.wrodarczyk.ie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 cze 2021, o 09:17 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
Również mam i w aucie działa (też diesel 1,9).
I zawsze można z tego telefon naładować..

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 cze 2021, o 13:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1340
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 545
Otrzymał podziękowań: 427
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
lazy49 napisał(a):
Testowane urządzenie nie ma tej wady jest to: booster kondensatorowy który ładuje się z rozładowanego akumulatora ( akumulator 12V musi mieć co najmniej 5V), czas ładowania ok 100s ( w teście 60s przy 6,5V akumulatora),


Tego typu urządzenie to oszustwo. Pomijając już fizykę i próbę udowodnienia, że perpetuum mobile istnieje (naładować z rozładowanego akumulatora a potem podłączyć do tego samego akumulatora by oddać energię rozrusznikowi). Te kabelki to na oko 6mm². Przy prądzie 700A będą świecić. Przy 80-100A przewody 10mm² są gorące....
Druga sprawa to pojemność. Konsensatory w takim rozmiarze nie są w stanie zgromadzić dostatecznie dużego ładunku by obrócić wał silnika. Nawet jako wsparcie bo całość energii i tak zostanie połknięta przez akumulator.

To taki sam poziom oszustwa jak śmiecie wpinane go gniazdka zapalniczki by zmniejszyć zużycie paliwa :)) albo magnetyzery...

Tak tylko piszę na wypadek, gdyby ktoś chciał to kupić.
2,50 poświęcę i kupię ten nr motoru jak mi się nawinie, bo to zwykła bzdura jest.

ps. Przedpiszcy zapewne piszą o tych urządzeniach, które zawierają ogniwa liion - te mają prawo działać bo wpompowują brakujący ładunek do akumulatora, ale ich wsparcie przy samym rozruchu jest raczej symboliczne. Co innego, jeśli będzie mieć wyjście bez zabezpieczeń i ogniwa w układzie 3s połączone równolegle (kilka zespołów). To taki gadżet ważący te 2 kilogramy mógłby wspomóc albo doładować dużym prądem akumulator który padł (jeśli układ 4s).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 cze 2021, o 13:40 

Dołączył(a): 6 lut 2013, o 17:39
Posty: 266
Lokalizacja: Sligo
Podziękował : 72
Otrzymał podziękowań: 82
Uprawnienia żeglarskie: wystarczajace ;)
sirapacz napisał(a):
lazy49 napisał(a):
Testowane urządzenie nie ma tej wady jest to: booster kondensatorowy który ładuje się z rozładowanego akumulatora ( akumulator 12V musi mieć co najmniej 5V), czas ładowania ok 100s ( w teście 60s przy 6,5V akumulatora),


Tego typu urządzenie to oszustwo.


Ciii nie mów glośno, bo jeszcze moje urządzenie (kondensatorowe) się o tym dowie i przestanie działać ;)

Jak juz pisałem - raz odpalałem nim diesla 1.9 ze stanu, ze po przekręceniu kluczyka była ciemna deska rozdzielcza (ładowałem urządzenie z innej baterii), raz benzyne 1.8, której akumulator nie miał siły zakręcić silnikiem (ładowałem urządzenie od tegoż akumulatora).

_________________
Radek Wrodarczyk
www.wrodarczyk.ie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 cze 2021, o 07:14 

Dołączył(a): 18 kwi 2017, o 07:49
Posty: 26
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 8
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
sirapacz napisał(a):
Tego typu urządzenie to oszustwo.................

Przywołany do tablicy
Tygodnik Motor (najstarszy polski tygodnik motoryzacyjny) raczej lipy nie wciska. Między innymi obalił domniemane zalety Magnetyzerów.
Tutaj polski test warsztatowy:
https://www.youtube.com/watch?v=Y3eZQllwFyI


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 cze 2021, o 10:53 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
@sirapacz - moje urządzenie ma (chyba, nie mam pod ręką) 8Ah, waga z 300g.
Ładuje się z 10h.
Odpalił mi silnik, gdy na aku miałem napięcie 7V (nieobciążony).
Nie wiem czy to ma w środku kondensatory i jak ich używa, na pewno ma baterię litowo-jonową.

Urządzanie jakieś takie
https://allegro.pl/oferta/powerbank-bas ... 70QAvD_BwE

A swoją drogą ładowanie z rozładowanego aku i potem użycie tego do rozruchu tego samego akumulatora NIE przeczy II zasadzie termodynami. Dowód zostawiam jako ćwiczenie.

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 cze 2021, o 22:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1340
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 545
Otrzymał podziękowań: 427
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
urządzenie z akumulatorkami liion (a takie podales) jak najbardziej nadaje się do odpalenia czy podładowania. Można przetwornicami step-up/step-down ustalić napięcie na zaciskach dążące do 14 czy 16v by wpompować nawet do padaki energię i z jej pomocą uruchomić silnik. Ale nie ma uja we wsi, aby na _kondensatorach_ zrobić to samo. Może to nazywają marketingowo ale w praktyce są to ogniwa litowo-jonowe.

Da się zrobić tak, by z padniętego aku wyciągnąć ładunek, podbić go do 14V i potem oddać do akumulatora ale czysta fizyka mówi o tym, że to nie bardzo ma szanse zadziałać. Po podłączeniu takiego urządzenia energia będzie szła prosto w ten sam akumulator z którego ją wypompowano.

Radku cieszę się, że ci działa - ale czy to oby napewno na kondensatorach? :)))
Nie ma opcji. Nawet jakby to miało kilka F pojemności, to i tak jest to za mało.
Jedyna możliwość to pakowanie tego do akumulatora liion (który być może jest połączony na wyjściu z baterią kondensatorów - ale same w sobie nie obrócą wałem a jedynie mogą złagodzić udar przy podpinaniu 14v do 5v akumulatora (udar dla przetwornicy).

Nie ma opcji - to nie może działać.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

urządzenie z akumulatorkami liion (a takie podales) jak najbardziej nadaje się do odpalenia czy podładowania. Można przetwornicami step-up/step-down ustalić napięcie na zaciskach dążące do 14 czy 16v by wpompować nawet do padaki energię i z jej pomocą uruchomić silnik. Ale nie ma uja we wsi, aby na _kondensatorach_ zrobić to samo. Może to nazywają marketingowo ale w praktyce są to ogniwa litowo-jonowe.

Da się zrobić tak, by z padniętego aku wyciągnąć ładunek, podbić go do 14V i potem oddać do akumulatora ale czysta fizyka mówi o tym, że to nie bardzo ma szanse zadziałać. Po podłączeniu takiego urządzenia energia będzie szła prosto w ten sam akumulator z którego ją wypompowano.

Radku cieszę się, że ci działa - ale czy to oby napewno na kondensatorach? :)))
Nie ma opcji. Nawet jakby to miało kilka F pojemności, to i tak jest to za mało.
Jedyna możliwość to pakowanie tego do akumulatora liion (który być może jest połączony na wyjściu z baterią kondensatorów - ale same w sobie nie obrócą wałem a jedynie mogą złagodzić udar przy podpinaniu 14v do 5v akumulatora (udar dla przetwornicy).

Nie ma opcji - to nie może działać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 04:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
sirapacz napisał(a):
. Po podłączeniu takiego urządzenia energia będzie szła prosto w ten sam akumulator z którego ją wypompowano.
A czy nie popełniasz błędu w myśleniu? Ta energia pozyskana z akumulatora nie ma wracać do tego akumulatora tylko chwilowo zakręcić rozrusznikiem tak żeby zapalił silnik. A kwestia naładowania rozładowanego akumulatora jest w tym momencie sprawą drugorzędną.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 11:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
Przed chwilą w programie 101 gadżetów motoryzacyjnych Grzegorz Duda odpalił silnik benzynowy 3.3 w temperaturze silnika 3,9 stopnia takim gadżetem. Żadna kontrolka nawet się nie zabździła po włączeniu zapłonu.
Tylko zaznaczył, że potrzebna jest przystawka boost do tego PB żeby użyć go w tej funkcji.
PS
Jestem pod wrażeniem...Sajmon. ;)

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 14:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2012, o 00:14
Posty: 708
Podziękował : 105
Otrzymał podziękowań: 193
Uprawnienia żeglarskie: Morski Trzymacz Rumpla
@sierpacz, mam zasilacz symetryczny stabilizowany ze sporą baterią kondensatorów(audio). 24V trafo 600VA, prąd w piku mam ca.200A. Gdzie są tu łamane prawa fizyki:)

Co za problem załadować każdy kondensator napięciem 2,7V, a na czas rozruchu spiąć je w szereg? Obstawiam, że robi to elektronika tego cuda.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 17:16 

Dołączył(a): 18 kwi 2017, o 07:49
Posty: 26
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 8
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Dodam jeszcze:
Angielskie określenie tego rodzaju urządzeń -booster kondensatorowy bez-akumulatowy to:
Ultra/Super Capacitor (Battery less) Jump Starter

Po dacie testu 09/2020 widać, że nie jest to super nowość
https://supercaptech.com/best-super-cap ... -starters/
pod koniec testu w podsumowaniu pięć cech tych Ultra/Super Capacitor (Battery less) Jump Starters, wyjaśniających podstawowe zasady działania.

I jeszcze jedno co jest w środku jednego z tych urządzeń (kondensatory 5x i nie widać żadnego akumulatora):
https://www.youtube.com/watch?v=2NoykSfVCOk

a dlaczego prąd pójdzie na rozrusznik a nie odda nagromadzonego prądu do akumulatora to proste ponieważ:.......................................... ale to nie forum elektroda, zainteresowani wiedzą.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 20:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2012, o 00:14
Posty: 708
Podziękował : 105
Otrzymał podziękowań: 193
Uprawnienia żeglarskie: Morski Trzymacz Rumpla
Ale to żadna nowość, jakiś producent aut stosował takie rozwiązanie w systemie start stop. Po prostu cena kondensatorów o pojemność xxC wielokrotnie spadła i takie urządzenia są względnie tanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL