Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 29 mar 2024, o 06:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lis 2016, o 15:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Od razu przepraszam szanowną administrację, ale od pewnego czasu zaśmiecam Was zgłoszeniami postów proponujących ściągnięcie czegoś z chomik.pl czy innych tego typu źródeł.

W jednym wypadku poinformowałam prawników wydawców.

I obiecuję, że się nie poprawię.

Wręcz przeciwnie, chciałabym widzieć więcej reakcji adminów na takie posty - toż to propozycja kradzieży. Zaraz się zaczną pewnie głupie tłumaczenia od innych, usprawiedliwiających takie zachowanie.

Dla nich mam historyjkę.

Jest para*, która napisała w czasie pływania parę książek. Te książki, odnosząc sukces, pozwoliły im żeglować dalej i na nowym jachcie. Ale przede wszystkim pozwoliły im mieszkać na jachcie przez lata, dając chleb na stole i pozwalając bez stresu szukać pracy w nowych miejscach, aby zarobić na coś na ten chleb.

Te porównania to nie bez powodu takie a nie inne, bo to takie poziomy dochodów. To nie milionerzy, to ludzie jak ty i ja. Gdyby Ciebie ktoś pozbawił dochodów z Twojej pracy, którą wykonałeś i za którą słusznie oczekujesz wynagrodzenia - nazwałbyś to kradzieżą. Dlaczego usprawiedliwiasz więc kogoś, kto udostępnia lub ściąga piracką kopię książki "bo go nie stać"? To jest czyjaś praca za którą ktoś oczekuje wynagrodzenia - i dla kogo to wynagrodzenie jest niezbędne do życia. Czemu oczekujesz, że będzie on/ona pracować dla Ciebie za darmo?

*tlumaczę ich książki. I spędziłam dużo czasu tłumacząc im, dlaczego wolałabym e-booków nie publikować równocześnie z tradycyjną formą książki... Znam parę takich par. Kradnąc ich książki, kradniecie naprawę żagla, kradniecie nowy element wyposażenia, kradniecie ich czas, który poświęcili na napisanie jej, zamiast rozkoszować się pięknym kotwicowiskiem. I zniechęcacie ich do napisania kolejnej, a oni naprawdę mają ogromnie dużo do przekazania nam...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowania - 6: Colonel, Derget, Ejdzej, Kuniu, Marian Strzelecki, robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2016, o 17:54 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Moniia napisał(a):
toż to propozycja kradzieży.

A w domu wszyscy zdrowi??

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2016, o 17:58 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Chomik jest legalny?

_________________
pozdrowienia piotr



Za ten post autor piotr6 otrzymał podziękowanie od: pablitox
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2016, o 18:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Bombel napisał(a):
Moniia napisał(a):
toż to propozycja kradzieży.

A w domu wszyscy zdrowi??


Tak, to jest kradzież

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2016, o 18:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
piotr6 napisał(a):
Chomik jest legalny?


Chomik może być, ściąganie pliku chronionego prawem autorskim nie jest i Chomik o tym doskonale wie.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowania - 3: Colonel, Marian Strzelecki, Senator
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2016, o 18:18 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
A o czym powiadomiłaś prawników wydawców? O tym że pojawiły się linki czy o tym kto te linki polecał czy może o tym że na zegluj.net net się linki pojawiły a może o działalności chomika?

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2016, o 19:39 
*** Ban ***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012, o 00:32
Posty: 2084
Lokalizacja: gdzie zawieje :-)
Podziękował : 455
Otrzymał podziękowań: 766
Uprawnienia żeglarskie: mam
Moniia napisał(a):
Chomik o tym doskonale wie.


A guzik tam !!!! Spytałem chomika mojego syna . Gówno tam wie :rotfl: :rotfl:

To tam dla upuszczenia ciśnienia ;)

Najwyżej Ins zgłosi a Kurczak posłużnie usunie :rotfl:

_________________
Seba

"Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota; co do Wszechświata nie jestem całkiem pewien. Albert Einstein



Za ten post autor Seba otrzymał podziękowanie od: Olek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2016, o 20:46 

Dołączył(a): 21 sie 2016, o 16:23
Posty: 40
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Według mnie to troche przedawnione podejść.
Jeśli coś jest dobre to znajdą się chętni aby za to zapłacić.
Popatrzmy jak wygląda branża muzyczna - każdy artysta nowe utwory publikuje na youtube.
A fani i tak im zapewniają dobry byt.
Świat się poprostu zmienił i konsumenci nie chcą płacić za coś w ciemno.

Ja ściągnąłem z chomika książkę "Żeglowanie w trudnych warunkach" i dopiero potem kupiłem książkę papierową.

Poza tym możliwość darmowego ściągnięcia (za zgodą autora lub nie) sprawia że w ogole ktoś o nim coś słyszał i później można o nim jakieś opinie przeczytać. Myślę że dobrzy autorzy się sami obronią, a osoby które coś sobie tam skrobią nie mają co liczyć na zbyt swoich wypocin.

Tak kiedyś kupiłem książkę Michael phelps "Bez granic" - Jak bym wiedział że to taki szajs (pewnie większy niż biografia Jarka) to bym się nie denerwował że 40 zł straciłem



Za ten post autor radczenko otrzymał podziękowanie od: jgrz
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 00:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
piotr6 napisał(a):
A o czym powiadomiłaś prawników wydawców? O tym że pojawiły się linki czy o tym kto te linki polecał czy może o tym że na zegluj.net net się linki pojawiły a może o działalności chomika?


Poinformowałam Chomika o konkretnych naruszeniach prawa autorskiego na ich serwerze - i konkretnych plikach. Zablokowali, co trzeba. Prawnicy Bloomsbury zapewne intensywnie przeglądają Chomika bo dostali kopię wszystkich maili.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 00:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
radczenko napisał(a):
Według mnie to troche przedawnione podejść.
(...)

Ja ściągnąłem z chomika książkę "Żeglowanie w trudnych warunkach" i dopiero potem kupiłem książkę papierową.

(...)


A wg mnie to nie do Ciebie należy ocena - jak na razie, prawo autorskie wszędzie jasno określa prawo autora do czerpania korzyści z dzieła i do określenia w jaki sposób może być ono rozpowszechniane.

A ściągając z chomika książkę chronioną prawem autorskim, na której jasno określony jest zakaz rozpowszechniania jej w jakiejkolwiek, także elektronicznej, formie bez zgody wydawcy - złamałeś prawo, pozbawiając autora i wydawcę stosownego wynagrodzenia.

Miło, że potem naprawiłeś swój błąd ale wybacz, jeśli nie uznam tego za przykład godny naśladowania.

Kupuj książki online. Masz określony czas w którym sklep MUSI przyjąć zwrot. Albo w księgarni, po dokładnym przejrzeniu, co kupujesz.
Ale, jak z każdym innym towarem - za towar trzeba zapłacić.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 08:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Moniia napisał(a):
Kupuj książki online. Masz określony czas w którym sklep MUSI przyjąć zwrot. Albo w księgarni, po dokładnym przejrzeniu, co kupujesz.
Nie do końca prawda. Bo co z e-bookami (mamy XXI wiek wszak)? W Polsce kupując e-booka on-line i ściągając go przed upływem terminu na zwrot (14 dni) musisz z prawa do zwrotu zrezygnować.
Załącznik:
niezwrot.JPG
niezwrot.JPG [ 19.92 KiB | Przeglądane 9929 razy ]
http://swiatczytnikow.pl/przygotujcie-sie-na-zmiany-w-polskich-ksiegarniach-i-nie-tylko-juz-od-25-grudnia/. :-?
Co nie znaczy że nie zgadzam się z Tobą w kwestii kradzieży...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 08:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Seba napisał(a):

Najwyżej Ins zgłosi a Kurczak posłużnie usunie :rotfl:


Masz jakąś insofobię ?

Rozumiem, że porównywanie potencjalnych uczestników szkoleń organizowanych przez niego do osób niepełnosprawnych umysłowo jest według Ciebie OK ?

Jak byś się czuł gdyby ktoś z forumowiczów w podobny sposób potraktował Twoich potencjalnych załogantów ? Fajnie by Ci było ?

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 09:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Monia, w polskim prawie istnieje coś takiego jak dozwolony użytek osobisty i wbrew temu co mówisz - to jest legalne. Mogę pobrać książkę, muzykę czy film z internetu _legalnie_. Niedozwolone jest udostępnianie _obcym_ osobom. Kupioną książkę mogę pożyczyć koledze, rodzinie ale nie mogę pożyczyć osobie obcej. Bardziej trafny przyklad bedzie z kserówką. Mogę zrobić kopię książki i tą kopię wręczyć koledze ale nie obcej osobie. Nie mogę brać za to pieniędzy oczywiście - mówimy o pożyuczaniu a nie wynajmowaniu czy sprzedawaniu.

Za te wszystkie prawa dla społeczeństwa, płaci ono opłatę reprograficzną zawartą w każdym - cytat za wiki "drukarek, kserokopiarek, skanerów, faksów, magnetowidów oraz czystych nośników (kaset magnetofonowych, kaset VHS, płyt CD i DVD i papieru formatu A3 i A4)".
Pieniądze te, trafiają do zło..ZAIKSu, ZPAV i innych organizacji zarządzania prawami. To, że artyści mało z tego mają wynika z pośrednika i jego patologii.
Źródło: http://hiro.pl/dosc-przekretom-w-zaiks/

Rozumiem twoje rozgoryczenie i co więcej! Popieram twoje stanowisko odnośnie ścigania udostępniających. Nie mniej jednak mijasz się z prawdą w kwestii kradzieży i nielegalności w kontekście pobierania.



Za ten post autor sirapacz otrzymał podziękowanie od: Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 11:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Nie zgodzę sie z wnioskami. Ściągający - chyba że ściąga od znajomego ZA JEGO WIEDZĄ - nadal łamie prawo.

Twoje wyjaśnienie rozjaśnia nieco bur... jaki jest z tym, ale umieszczenie na publicznie dostępnym serwerze pliku zawierającego treści chronione prawem autorskim nadal jest naruszeniem tegoż. Chyba, że jest to prywatne, zahasłowane konto (o ile pamietam można takie utworzyć). Wtedy MOŻE się udać obrona 'na użytek wlasny'. Nie to mnie boli.
Ja ścigam te, które są publicznie dostępne i publicznie reklamowane. Wracając do Twojej analogii z kserokopiarką, to jakbyś skserował 50 kopii książki, zostawił przy kserokopiarce a potem rozwiesił ogłoszenia, że kto chce może się poczęstować. Z tą drobną różnicą, że online kopie się nie skończą...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 12:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Ps. Ponadto, 'dozwolony użytek' określa Twoje prawa odnośnie utworu, który a/został już rozpowszechniony (np. sprzedany) i B/ do ktorego masz prawa.
W związku z tym nie daje Ci prawa do ściągnięcia czegoś z internetu, bo ktoś inny to tam umieścił.
Dozwolony użytek osobisty pozwala Ci na wykorzystanie nabytego utworu w określony sposób, np zrobienia kopii bo nie chcesz pisać po książce (ale już zrobienie kopii celem udostępnienia tej samej treści osobie trzeciej jest wykroczeniem poza te ramy - natomiast możesz tej osobie pożyczyć książkę). Jednym słowem - chroni Cię przed restrykcyjnymi ograniczeniami (jak zakaz zrobienia kopii filmu czy zgrania płyty do komputera...) ale nie daje Ci prawa udostępniania skopiowanego utworu czy pobrania utworu do ktorego nie masz praw (lub który jest kopią utworu).

http://www.web.gov.pl/e-punkt2_prawo_autorskie/316_1133.html

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 15:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Moniia napisał(a):
umieszczenie na publicznie dostępnym serwerze pliku zawierającego treści chronione prawem autorskim nadal jest naruszeniem tegoż.

Mam wrażenie, że sama sobie szukasz stałej pracy u Augiasza...

Dyscyplinowanie "chomikuja" niewiele chyba da - bowiem obecnie na chomikuj.pl wiele udostępnianych publicznie plików (o nazwach identycznych z tytułami książek) nie prowadzi bezpośrednio do możliwości "ściągania" książki.
Tak ma np. każdy z plików "txt" i "pdf" poniżej:
http://chomikuj.pl/exezamar/cztery+lata ... 443151.txt
http://chomikuj.pl/freakforlife2006/czt ... 543466.txt
http://chomikuj.pl/eqpaint/cztery+lata+ ... 756822.txt
http://chomikuj.pl/majickmike48/cztery+ ... 569760.txt
http://chomikuj.pl/Alazet/Ksi*c4*85*c5* ... 147347.pdf
Więcej nie chcę śmiecić - ale można sprawdzić samemu, że po nakarmieniu wyszukiwarki plików na stronie chomikuja argumentami w postaci tytułu książki Wojtka i ograniczeniem do dokumentów o rozmiarze nie większym niż 1MB - wyskakują 24 takie pliki... A nie jest to przecież jakaś oszałamiająco popularna pozycja...

Anyway - jak już plik przechowywany na "chomikuj" pod nazwą jednobrzmiącą z tytułem książki przekieruje klienta do innego, zewnętrznego serwisu - to bez żenady oferują mu tam "odblokowanie" pliku (pdf-a, audiobooka, e-booka... - you name it). Rzecz oczywista - za opłatą.

Przykład pierwszy z brzegu - wciąż bliski temu, co wywołało tu dyskusję:
Ten plik pdf na chomikuju:
http://chomikuj.pl/olyefbco/Turystyka*2 ... 783297.pdf
to jeden z wielu przechowywanych tam plików, który zawiera "instrukcję" gdzie kliknąć aby przenieść się do... takiego czegoś:
http://www.better2download.com/files/cz ... gDWwtWDA==
które czym prędzej przekieruje klienta do.... tego czegoś:
http://realbooks.pl/21711

BTW - jest to przypadek o tyle ciekawy (choć bynajmniej, nie nadzwyczajny), że dla odblokowania dostępu do książki na realbooks.pl trzeba wysłać SMS-a na numer 92550. Za SMS-a na taki numer trzeba zapłacić... 30.85 złotych brutto. Rzecz jasna - o tym ile się za niego zapłaci - serwis realbooks.pl wprost poinformować "zapomina". Pewnie przez przypadek... :-P

[Maar]
Tu był tekst o firmie Lead cośtamcostam, ale dostaliśmy od jej prezesa stosowne pisemko (patrz niżej).
Do owego pisemka odniósł się Jaromir w taki sposób:
"Aby oszczędzić zawracania dupy Markowi, administratorowi tego forum (w tym w szczególności pragnąc oszczędzić Markowi przykrości dalszych kontaktów z firmą Lead cośtamcośtam) - zgodziłem się na usunięcie części postu.
Pełną treścią tego posta z radością podzielę się z każdym zainteresowanym - całkowicie prywatnie i całkowicie poza należącym do Marka forum.
Pozdrawiam Jaromir Rowiński"





Wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych.

Działając w imieniu Spółki Lead Investmenst Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, właściciela oraz administratora portalu hxxp://www.mylead.pl, niniejszym na podstawie art. 23 oraz 24 w zw. z art. 43 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny wzywam do natychmiastowego zaniechania naruszeń dóbr osobistych Spółki w postaci dobrego imienia oraz renomy poprzez usunięcie ze strony danych firmowych Lead Investments Sp. z o.o : viewtopic.php?f=6&t=25404&start=0 w nieprzekraczalnym terminie 3 dni od otrzymania niniejszego pisma.

Mając na uwadze powyższe informuje uprzejmie informujemy, iż Spółka Lead Investments
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu jest właścicielem oraz administratorem portalu hxxp://www.mylead.pl, w ramach którego umożliwia Użytkownikom (zwanym dalej Wydawcami) korzystanie i uczestniczenie w programie afiliacyjnym.
Co za tym idzie, Spółka Lead Investments Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach ww. programu afiliacyjnego tworzy jedynie platformę, na której Wydawcy umieszczają na odpowiednio przygotowanych stronach tzw. „landing Pag”e lub też przy pomocy „content locker”, „video locker”, postbacka API teksty, zdjęcia, artykuły, ebooki, treści video, pliki i in.
Zgodnie z Regulaminem współpracy Wydawców z programem partnerskim „Mylead” to wyłącznie Wydawcy decydują o udostępnianych przez nich treściach, a także ponoszą całkowitą odpowiedzialność za zgodność swoich działań (w tym promocji) związanych z udostępnianiem treści, prowadzeniem stron, serwisów oraz blogów z obowiązującymi przepisami prawa.
W szczególności, Wydawcy odpowiedzialni są za to, aby udostępniane przez nich utwory
stanowiły przedmiot przysługujących im praw autorskich, w rozumieniu Ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Mając na uwadze powyższe, uprzejmie informujemy, iż wszelkie roszczenia związane
z naruszeniem praw autorskich przez Wydawców, lub innym naruszeniem powszechnie
obowiązującego prawa powinny być kierowane bezpośrednio do Wydawcy.

W związku z powyższym, zawarte w wpisie z dnia 16 lis 2016r. twierdzenia, sugerujące, iż to właściciel portalu hxxp://www.mylead.pl jest odpowiedzialny za umieszczane w nim treści są nieprawdziwe i godzą w dobre imię oraz renomę spółki Lead Investments Sp. z o.o. Użyte w wpisie sformułowania tworzy mylne wrażenie, jakoby to właściciel portalu miał dopuścić się naruszenia, o którym mowa w tekście. Biorąc pod uwagę zasady funkcjonowania portalu hxxp://www.mylead.pl, szczegółowo opisane powyżej, takie działanie uznać należy za krzywdzące i stanowiące naruszenie dóbr osobistych spółki Lead Investments Sp. z o.o.

W tym miejscu wskazuję, iż zgodnie z treścią art. 23 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny, dobra osobiste pozostają pod ochroną prawa cywilnego, natomiast przepis art. 24 Kodeksu cywilnego stanowi, iż ten czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, a w razie dokonanego naruszenia może także żądać, ażeby osoba, która się go dopuściła, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków. W świetle natomiast przepisu art. 43 ww. ustawy, przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych należy stosować odpowiednio również do osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe, niniejsze wezwanie należy uznać za w pełni zasadne i konieczne.

Patryk Hoffmann
Prezes Zarządu
Lead Investments Sp. z o.o.

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 17:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2013, o 18:30
Posty: 7297
Lokalizacja: Oceany Konińskie
Podziękował : 3585
Otrzymał podziękowań: 1951
Uprawnienia żeglarskie: papierowe
sirapacz napisał(a):
Kupioną książkę mogę pożyczyć koledze, rodzinie ale nie mogę pożyczyć osobie obcej.

Nie znam cię. ani ty mój kolega, ani krewny. Czy popełnie przestępstwo pożyczając ci książkę? A darując? Mam mnóstwo książek otrzymanych od obcych ludzi, w tym także dzięki organizacji przestępczej ukrywającej się pod pseudonimem "uwolnij książkę". Chyba będę za to siedzieć, przynoś mi nielegalnie Popularne.

_________________
Aniołek, kurła, aniołek.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 18:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Ale ktoś kiedyś tą książkę kupił, nieprawdaż :)

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 19:16 
*** Ban ***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012, o 00:32
Posty: 2084
Lokalizacja: gdzie zawieje :-)
Podziękował : 455
Otrzymał podziękowań: 766
Uprawnienia żeglarskie: mam
I tę pierwszą umieszczoną na chomiku również...

_________________
Seba

"Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota; co do Wszechświata nie jestem całkiem pewien. Albert Einstein


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 19:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Nie chodzi o książkę z chomika a taką prawdziwą, papierzaną, kupioną w księgarni :D

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lis 2016, o 20:37 

Dołączył(a): 5 kwi 2015, o 18:47
Posty: 46
Podziękował : 50
Otrzymał podziękowań: 22
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Moniia napisał(a):
Nie zgodzę sie z wnioskami. Ściągający - chyba że ściąga od znajomego ZA JEGO WIEDZĄ - nadal łamie prawo.


Moniia prawdą jest to co pisze sirapacz. Ściągając książkę, film, muzykę wg polskiego prawa nie popełniasz przestępstwa, czyli nie łamiesz prawa. Rzecz nie dotyczy oprogramowania - tutaj ściąganie z internetu podchodzi pod paragraf.
Prawdą jest że niedozwolone jest udostępnianie takich treści obcym osobom.
Zauważ, że pojawiające się co jakiś czas doniesienia o ściganiu ludzi, którzy ściągnęli z netu jakiś film dotyczy tylko torrentów. Jest tak, bo w takim przypadku ściągając jednocześnie udostępniasz.
Czyli ściągając książkę z chomika prawa nie łamiesz, natomiast ściągając tą samą książkę przez torrenty prawo łamiesz.

Żeby było jasne - w pełni rozumiem i popieram Twoje stanowisko w kwestii wynagradzania ludzi za ich pracę. Przyzwolenie społeczne na ściąganie treści z internetu trzeba piętnować.
Tylko trzymajmy się faktów i nie wprowadzajmy ludzi w błąd.
Moim zdaniem jeśli już to trzeba zmienić regulacje prawne w tym temacie. W obecnym sejmie zasiada co najmniej dwóch artystów-muzyków. Może oni się tym zajmą? :D :D :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2016, o 07:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
qbalon - pokaż mi, w tym artykule lub w innym tego rodzaju źródle (gov.pl) potwierdzenie tego, o czym piszecie. Bo wybacz, ja nie znalazłam, nawet wręcz przeciwnie. I chyba nie będę brała powtarzania w kółko tego samego jako potwierdzenie ;)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2016, o 08:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lip 2013, o 14:34
Posty: 150
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 22
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Art 23 pkt 1 Ustawy o prawie autorskim:

Cytuj:
bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2016, o 08:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13327
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1509
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Flagsztok napisał(a):
Art 23 pkt 1 Ustawy o prawie autorskim:

Cytuj:
bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego




Art. 23. Dozwolony użytek osobisty
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.

2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego

http://www.prawoautorskie.pl/oddzial-3- ... ow?print=1

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2016, o 09:08 
To chyba trzeba się cofnąć do ustawy z 1994 roku. W załączniku na dole.
Długa i nudna. Interpretacja radców prawnych z niej płynąca:
Cytuj:
W jakim zatem zakresie pobieranie plików z Internetu jest legalne, a w jakim nie?

Zgodnie z obowiązującym polskim prawem, a konkretnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i pokrewnych, pobranie z Internetu muzyki, e-booków, filmu, a nawet seriali nie jest zabronione. Na gruncie powyższej ustawy została bowiem wprowadzona tzw. instytucja dozwolonego użytku prawnego. Dzięki niej jeśli jakikolwiek ze wskazanych powyżej utworów został już rozpowszechniony (czyli krótko mówiąc miał swoją oficjalną premierę) wolno nam z niego korzystać bez zgody jego twórcy. Możemy go w tym przypadku pobrać, nie łamiąc przy tym prawa. Należy jednakże zaznaczyć, że tak pozyskany plik możemy jedynie wykorzystać na własne potrzeby oraz udostępnić go tylko osobom z naszej rodziny lub kręgu najbliższych znajomych. Powyższe ograniczenie ma szczególne znaczenie jeśli pobieramy pliki za pośrednictwem oprogramowania typu p2p (czyli m.in popularnych klientów sieci torrent). Korzystając z tego typu programów, ściągając dany utwór rozpowszechniamy go jednocześnie bliżej nieoznaczonej liczbie odbiorców. W tej sytuacji popadamy konflikt z prawem, narażając się na przykre konsekwencje. Wielu z nas zapewne słyszało o sprawie, w której to polskie kancelarie prawne wysyłały do internautów wezwania do zapłaty z powodu nielegalnego rozpowszechniania filmów.

Co w przypadku programów oraz gier komputerowych ?

W opisanej powyżej ustawie znajduje się wyraźne wyłączenie instytucji dozwolonego użytku prywatnego w stosunku do programów komputerowych. Do powyższej kategorii zaliczają się także oczywiście gry komputerowe. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że działanie w postaci pobierania z Internetu tego typu utworów, zawsze będzie nielegalne w przypadku gdy następuje bez zgody twórcy. Zdarzam się jednak, że producenci programów komputerowych udostępniają swoje utwory za darmo, m.in. na zasadach licencji freeware. Co więcej, możemy także przecież kupić program lub grę komputerową za pośrednictwem tzw. cyfrowej dystrybucji. W zarysowanym stanie faktycznym, pobieranie oprogramowania komputerowego jest oczywiście zgodne z literą polskiego prawa. Natomiast ściąganie programów, z tzw. nielegalnego źródła zawsze prowadzi do naruszenia przepisów, inaczej niż to ma miejsce w odniesieniu do wcześniej przedstawionej kategorii twórczości. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w wyraźnym wyłączeniu przepisów o tzw. dozwolonym użytku prywatnym, jak i większości form dozwolonego użytku publicznego w stosunku do programów komputerowych.

Podsumowanie

Pobieranie plików z Internetu w postaci muzyki, e-booków czy filmów na dzień dzisiejszy nie jest zabronione przez polskie prawo. Inaczej zaś wygląda sprawa w przypadku programów oraz gier komputerowych. Takie działanie zawsze będzie bowiem działaniem nielegalnym o ile oczywiście następuje bez zgody twórcy. Należy także wspomnieć, że kierunek rozwoju prawa unijnego, zmierza do tego, aby zakazać jakiegokolwiek ściągania plików z nielegalnego źródła.


Głośno w Polsce było w 2015 roku, kiedy to prokuratura w Łodzi wysłała wezwania do ok kilkudziesięciu tysięcy ludzi za udostępnianie filmów.
Cytuj:
Pójście na ugodę oznacza też przyznanie się do winy. Policja informuje, że osoby, które mają pewność, że nie udostępniały filmów, mogą w przypadku postępowania karnego dochodzić na własną rękę, kto udostępniał film i jego obarczyć winą. - W świetle obowiązujących przepisów możemy w sposób legalny pobierać z internetu filmy i muzykę, które zostały publicznie udostępnione, pod warunkiem, że czynimy to na własny użytek - informuje Iga Parada, łódzki adwokat. W przypadku korzystania z protokołów wymiany plików P2P (peer to peer), a więc obecnie przede wszystkim BitTorrent, jest trochę inaczej. Zasada działania protokołu jest taka, że w czasie gdy ktoś ściąga plik od innych użytkowników, sam też udostępnia te fragmenty pliku, które już ściągnąłeś. W świetle polskiego prawa jest to zabronione.

Reasumując osoba ściągająca z chomika książki, filmy, muzykę nie jest złodziejem, nie popełnia przestępstwa w świetle polskiego prawa, ponieważ podczas tego ściągania nie udostępnia pliku czy jego fragmentów. Czyni to legalnie.
O etyce nie dyskutuje.


Załączniki:
D19940083L.pdf [432.03 KiB]
Pobrane 160 razy
Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2016, o 12:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Wert23 napisał(a):
Reasumując osoba ściągająca z chomika książki, filmy, muzykę nie jest złodziejem, nie popełnia przestępstwa w świetle polskiego prawa, ponieważ podczas tego ściągania nie udostępnia pliku czy jego fragmentów. Czyni to legalnie.
O etyce nie dyskutuje.

Legalnie, z czego wynika że nazywanie ich złodziejami, piratami itp. jest zwyczajnym oszczerstwem, rzucaniem kalumni opartym na nieznajomości prawa. ;-)
Co do etyki.
Otóż korzystanie z czegoś, co zostało już sprzedane, za co twórca pieniądze zainkasował, jest jak najbardziej etyczne. Tak się bowiem porobiło ostatnio z tzw. prawami autorskimi, że dochodzi do rzeczy wprost sprzecznych z etyką w sferze własności. Dobra intelektualne są towarem jak dobra materialne i nie ma powodu aby traktować je inaczej. Jeśli kupuję buty czy samochód, płacę raz, a później mogę robić z tym co zechcę - użytkować, zniszczyć lub podarować komukolwiek. Twórca, wytwórca czy poprzedni właściciel sprzedając zrzekł się swych praw własności, na tym przecież polega sprzedaż. Tymczasem w przypadku byle piosenki, programu czy książki pojawiają się roszczenia niezasadne, co większość ludzi nawet nie znających prawa odczuwa intuicyjnie. Bo jakże, czy wielokrotne kasowanie albo wydłużanie w nieskończoność obowiązywania praw autorskich nie jest wyraźnym przegięciem, przypominającym sytuację w której za buty płacilibyśmy przez cały czas ich używania, a dostający je od nas w prezencie również musiałby szewcowi zapłacić..?
Oczywiście tak do końca porównać butów z piosenką się nie da, ale przybliżenie, analogia jest chyba zrozumiała. Doszło do przesadnych regulacji kosztem ogółu, co budzi sprzeciw i powszechne odrzucanie nienależnych roszczeń. Niezależnie od stanowiska prawa i robienia wrzawy przez osoby zainteresowane sprzedażą ciastka, które mimo to chcieliby ciągle mieć.

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2016, o 14:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Zielony Tygrys napisał(a):
sirapacz napisał(a):
Kupioną książkę mogę pożyczyć koledze, rodzinie ale nie mogę pożyczyć osobie obcej.

Nie znam cię. ani ty mój kolega, ani krewny. Czy popełnie przestępstwo pożyczając ci książkę? A darując? Mam mnóstwo książek otrzymanych od obcych ludzi, w tym także dzięki organizacji przestępczej ukrywającej się pod pseudonimem "uwolnij książkę". Chyba będę za to siedzieć, przynoś mi nielegalnie Popularne.


pożyczając książkę, film lub muzykę tak. O ile książki nie jestem pewien to filmu i muzyki nie możesz na bank. ALE. Piliśmy razem, więc mamy stosunek towarzyski więc jestem twoim znajomym - to wystarczy byś mogła pożyczyć mi ksiązkę.

"Uwolnij książkę" to jak dobrze rozumiem wymiana. Oddając książkę wyzbywasz się praw majątkowych do egzemplarza (tudzież licencji na używanie). Kto inny je nabywa w momencie jak weźmie sobie książkę. To nie jest wypożyczenie bo ona do ciebie nie wróci. To darowizna.


Monia: Nasze prawo autorskie wbrew pozorom jest dość proste i dość dobre. Nie zgadzam się jedynie z czasem uwalniania literatury czy innych dzieł audiowizualnych - 75 lat to o 50 lat za dużo. To samo tyczy się oprogramowania - o ile dozwolony użytek tutaj byłby zły (nawet bardzo) to np. limitowanie ilości kopii zapasowych, czy bezwzględne popełnienie przestępstwa (nie wykroczenia) jeśli złamiesz licencję (nawet nieświadomie) programu za 20 czy 100pln jest bardzo bardzo złe. Jak rąbiesz ze sklepu tablet za 400pln to popełniasz wykroczenie. Jeśli na ten tablet wgrasz piracką grę za 5,99 w GooglePLAY to popełniasz przestępstwo - i masz nasr...e w papierach po tym.

Co do dozwolonego użytku to mogę ci wykład zrobić z przykładami (jeśli masz gdzieś wątpliwości jeszcze) bo choć nie jestem prawnikiem to muszę pilnować klientów by praw autorskich przestrzegali (informatyka) więc temat mam wystarczająco spenetrowany by cię zanudzić.

Podsumowując: Pobieranie z dowolnego miejsca utworu rozpowszechnionego jest w pełni legalne o ile nie robisz tego nieumiejętnie przez torrenty. Nie wolno udostępniać (w szczególności drogą elektroniczną - nawet biblioteki muszą umowy specjalne podpisywać) w żadnej postaci nikomu poza kręgiem towarzyskim. Wolno powielać dla siebie i kręgu towarzyskiego.
Oprogramowania nie możesz ani wypożyczyć, ani powielić ponad to co w umowie licencyjnej, ani nawet wdzierżawić (!). Każde złamanie postanowień licencji to generalnie rzecz biorąc piractwo. Nie możesz pobrać jeśli nie masz licencji i nie wolno ci zainstalować.
Np. zakładam się o kratę, ze conajmniej 20% z was ma zainstalowanego WinRARa. Bez wykupionej licencji jedzie te 20% na wersji testowej ponad 30 dni. To to samo jakbyście pobrali go z pirackiego serwisu.
PS2. Polecam 7zip jako alternatywę darmową dla winrara:)



Za ten post autor sirapacz otrzymał podziękowanie od: Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2016, o 16:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Jednym słowem prawo zezwala na kradzież. Ciekawe.
Dzięki za wyjaśnienie. Ja pozostanę przy swoim stanowisku. Pobranie książki z internet bez płacenia za nią twórcy to kradzież. Różnimy się w definicji "rozpowszechnienia" - więc dyskusja nie ma sensu. Bo to nie kwestia, czy książka miała swoją premierę, a kwestia czy egzemplarz został zakupiony. Jeśli go zakupiłeś, możesz się nią jak najbardziej podzielić na zasadach opisanych w prawie. Jeśli nie, pobierasz ją od obcej osoby a więc łamiesz prawo.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2016, o 16:37 

Dołączył(a): 20 cze 2013, o 11:39
Posty: 126
Podziękował : 26
Otrzymał podziękowań: 36
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
radczenko napisał(a):
Według mnie to troche przedawnione podejść.
Jeśli coś jest dobre to znajdą się chętni aby za to zapłacić.
Popatrzmy jak wygląda branża muzyczna - każdy artysta nowe utwory publikuje na youtube.
A fani i tak im zapewniają dobry byt.

Przykład niezbyt trafiony. Muzycy zarabiają głównie na koncertach, za utwory na youtube też wpadają tantiemy (nie we wszystkich przypadkach). Ze sprzedaży płyt oczywiście są pieniądze, ale wydanie płyty w dzisiejszych czasach ma znaczenie głównie marketingowe.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lis 2016, o 16:43 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Jak co do zasady się zgadzam to jednak tak idealistycznie nie jestem nastawiaony. Pamietam ja kupowałem sporo legalnych płyt kompaktowych i jakie było moje zdziwienie jak odwiedziłem sklepy w Londynie czy w Paryżu i te same płyty były tańsze i to sporo za granicą/ Polityka cenowa największych firm fonograficznych w Polsce była fatalna.
Jak pojawiły się płyty rosyjskie na stadionie to ceny w oficjalnej dystrybucji też spadły. I nie mówię tutaj o niszowych wykonawcach ale topowych zagranicznych jak np. Madonna czy the Who

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL