Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 3 maja 2024, o 04:12




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 mar 2024, o 08:43 

Dołączył(a): 5 paź 2012, o 15:48
Posty: 2404
Podziękował : 557
Otrzymał podziękowań: 528
Uprawnienia żeglarskie: sernik morski gotowany
[WOJCIECH] wydzieliłem z tematu viewtopic.php?p=635953#p635953

Nietaktem to jest robienie jednodniowych kursów zakończonych egzaminem dla grupy osób zawierających wiedzę teoretyczną, manewrówkę na jednej łodzi dla wszystkich oraz zmieszczenie jeszcze egzaminu. Patrzę tu pod kątem mojego bezpieczeństwa a nie potencjalnych kursantów.

_________________
Miłego dnia :)
Pozdrawiam
Waldi


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2024, o 09:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13386
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1526
Otrzymał podziękowań: 2216
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Waldi_L_N napisał(a):
Nietaktem to jest robienie jednodniowych kursów zakończonych egzaminem dla grupy osób zawierających wiedzę teoretyczną, manewrówkę na jednej łodzi dla wszystkich oraz zmieszczenie jeszcze egzaminu. Patrzę tu pod kątem mojego bezpieczeństwa a nie potencjalnych kursantów.

Waldi_L_N nie obawiasz się bezpatentowców, którzy mogą żeglować na łodziach motorowych do 15 kM i na jachtach do 7.5 m bez patentu , i tych z Anglii, Szwecji i kilku innych państw, którzy nie muszą mieć patentów aby uprawiać turystykę żeglarską?

Wśród naszych znajomych z forum są tacy, którzy zanim przystąpili do egzaminu żeglarskiego żeglowali bez uprawnień.

Obecnie przepisy w Polsce uprawniają podejście do egzaminu bez kursu żeglarskiego jak i kursu na patenty motorowodne. Dla przypomnienia można również uzyskać bez egzaminu patent Morskiego Sternika Motorowodnego z uprawnień Jachtowego Sternika Morskiego.

Nie zapytam ile godzin trzeba żeglować aby nauczyć się żeglarstwa, i ile godzin trzeba pływać łodzią motorowa aby opanować manewry.

Znam żeglarzy którzy bez patentu przepłynęli Atlantyk. Już o tym było, że patent nie pływa!

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...



Za ten post autor Wojciech otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2024, o 18:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17310
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2178
Otrzymał podziękowań: 3593
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Wojciech napisał(a):
Waldi_L_N nie obawiasz się bezpatentowców, którzy mogą żeglować na łodziach motorowych do 15 kM i na jachtach do 7.5 m bez patentu , i tych z Anglii, Szwecji i kilku innych państw, którzy nie muszą mieć patentów aby uprawiać turystykę żeglarską?

Wojciechu, liczba 15 mówi o prędkości - 15 km/h
Moc w koniach mechanicznych ograniczona jest do 13 z hakiem.

A porównanie zatłoczonych Mazur z łodziami o mocy 1200 KM prowadzonych przez takich "jedniodniowych skipperów" z bezpatętnymi wodami Wielkiej Brytanii to żart i w dodatku niezbyt mądry.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2024, o 19:20 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8833
Podziękował : 3988
Otrzymał podziękowań: 1918
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Oczywiscie kursanci obecnie sa kilka razy madrzejsi i sprawniejsi niz kiedys i 100% zdawalnosc to nic dziwnego :)
Nie moge sie doczekac internetowych kursow z egzaminami :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2024, o 19:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13386
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1526
Otrzymał podziękowań: 2216
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Maar napisał(a):
Wojciechu, liczba 15 mówi o prędkości - 15 km/h
Moc w koniach mechanicznych ograniczona jest do 13 z hakiem.

Tak, do 10 kW tj. 13.6 kM, i do 75 kW w przypadku jednostek, których konstrukcja nie pozwala osiągać prędkości wyższej niż 15 km/h na godzinę.

Maar napisał(a):
A porównanie zatłoczonych Mazur z łodziami o mocy 1200 KM prowadzonych przez takich "jedniodniowych skipperów" z bezpatętnymi wodami Wielkiej Brytanii to żart i w dodatku niezbyt mądry.

Nie porównałem jednych do drugich. Napisałem, że w Anglii nie są wymagane patenty do uprawiania turystyki żeglarskiej. Czym się różnią bezpatentowcy w Wielkiej Brytanii, Szwecji od polskich bezpatentowców?!

Zapewne idioci będą wszędzie, na WJM, Zegrzu, u mnie na Zalewie Rybnickim i w Wielkiej Brytanii także.

Pamiętam jak wyglądały szkolenia i egzaminy od lat osiemdziesiątych.
Obowiązkowe szkolenia w celu uzyskania patentu motorowodnego albo żeglarskiego nie zmieniłyby wiele za wyjątkiem ceny uzyskania patentu.

Idąc dalej kapitana jachtowego można obecnie uzyskać ze stażu bez egzaminu po czym za wnioskiem otrzymuje się patent kapitana motorowodnego.
Nie słyszałem, że motorowodni sternicy morscy i jachtowi sternicy morscy żałują, że nie ma egzaminów na kojota, i zabiegają o to aby był egzamin.

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2024, o 20:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13386
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1526
Otrzymał podziękowań: 2216
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
M@rek napisał(a):
Oczywiscie kursanci obecnie sa kilka razy madrzejsi i sprawniejsi niz kiedys i 100% zdawalnosc to nic dziwnego :)
Nie moge sie doczekac internetowych kursow z egzaminami :)

Domyślam się, że jest to ironia z tą mądrością i sprawnością kursantów.
Jest na pewno lepszy dostęp do materiałów edukacyjnych i słusznie, że nie ma obowiązku szkolenia, gdyż można nabyć wiedzę konieczną indywidualnie bez powielania przez instruktorów materiałów z książek żeglarskich albo motorowodnych.
Ogarnięcie manewrówki też nie stanowi większego problemu.
Kursy internetowe nie są już rzadkością. Egzamin internetowy jeżeli by był to teoretyczny raczej bez praktycznego.

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2024, o 08:31 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8833
Podziękował : 3988
Otrzymał podziękowań: 1918
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Najwazniejsze zeby kasa sie zgadzala :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2024, o 08:58 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 230
Podziękował : 21
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Wojciech napisał(a):
Jest na pewno lepszy dostęp do materiałów edukacyjnych i słusznie, że nie ma obowiązku szkolenia, gdyż można nabyć wiedzę konieczną indywidualnie bez powielania przez instruktorów materiałów z książek żeglarskich albo motorowodnych.
Ogarnięcie manewrówki też nie stanowi większego problemu.
Kursy internetowe nie są już rzadkością. Egzamin internetowy jeżeli by był to teoretyczny raczej bez praktycznego.

Nie zapominajmy, że czasy gdy łódki były praktycznie tylko w klubach żeglarskich minęły i jest już pokolenie wychowane na łódkach rodziców i dziadków. Zapewne w większości ich rodzice i tak wysyłają je na kursy aby ktoś inny przekazał im wiedzę inną, szerszą, niż sami mogliby przekazać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 kwi 2024, o 08:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16812
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4112
Otrzymał podziękowań: 3973
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Wawrzek napisał(a):
Nie zapominajmy, że czasy gdy łódki były praktycznie tylko w klubach żeglarskich minęły i jest już pokolenie wychowane na łódkach rodziców i dziadków. Zapewne w większości ich rodzice i tak wysyłają je na kursy aby ktoś inny przekazał im wiedzę inną, szerszą, niż sami mogliby przekazać.

Miałem to szczęście, a może nieszczęście, że w tamtych, paskudnych czasach, wychowywałem się na łódce ojca i na niej bylem szkolony przez starszego brata. Później skorzystałem z "liberalizacji Stefana Wysockiego - free 7 m²", aż w końcu, eksternistycznie zdałem egzamin na patent, który wraz z kolejnymi etapami liberalizacji (10 m², 5 m długości i w końcu 7,5 m długości kadłuba) by wsadzić sobie, ten zasrany kartonik, w buty. Nie zamieniłem go na plastik, bo mi na ch!

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 kwi 2024, o 08:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13386
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1526
Otrzymał podziękowań: 2216
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Wawrzek napisał(a):
Zapewne w większości ich rodzice i tak wysyłają je na kursy aby ktoś inny przekazał im wiedzę inną, szerszą, niż sami mogliby przekazać.

W większości przypadków zajęcia manewrowe odbywają się na sprzęcie/ łodzi motorowej/Ribie, który wykorzystany jest do egzaminu praktycznego. Dlatego kursanci korzystają z możliwości opanowania manewrów przed egzaminem na innej łodzi niż tej na której wcześniej pływali. Nie wykluczam tych, którzy wcześniej nie pływali na żadnej łodzi motorowej i dla tych osób zajęcia manewrowe są wskazane aby opanowali manewry łodzią w wymaganym zakresie przygotowując się do egzaminu.
Zajęcia teoretyczne zwykle obejmują program e-learningu uzupełniany wykładem teoretycznym w zależności od programu szkolenia ośrodka szkoleniowego.

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL