Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 24 paź 2021, o 11:49

Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 sie 2021, o 15:35 

Podziękował : 597
Otrzymał podziękowań: 1029
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Swgo czasu nie udało się "uwolnić" map S-57 (https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=70&t=16965)... z ustawy o dostępie do informacji publicznej :-(

Mam nadzieję że uda się je ponownie wykorzystać (Ustawa o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego) :D
WB napisał(a):
Na podstawie artykułu 21 ustawy z 25 lutego 2016 o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2016 poz. 352 z późniejszymi zmianami) wnoszę o ponowne wykorzystanie komórki mapy ENC PL5GDANSK.

Proszę o przekazanie informacji w postaci plików zgodnych ze standardem Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej IHO S-57, w aktualnej edycji ze wszystkimi poprawkami aktualnymi na dzień udostępnienia.

Cel ponownego udostępnienia jest niekomercyjny, służy realizacji mojego hobby.
Wnioskowane informację proszę przekazać pocztą e-mail w postaci plików S-57 jako załącznik na mój adres
BHMW poprosiło o uzupełnienie wniosku:
Załącznik:
02_bhmw.jpg
02_bhmw.jpg [ 119.31 KiB | Przeglądane 1559 razy ]
Uzupełniłem zatem:
WB napisał(a):
Odpowiadając na wezwanie podmiotu zobowiązanego z dnia 5 sierpnia 2021, które otrzymałem 12 sierpnia informuję:

1. Cel ponownego wykorzystywania:
Uzyskane informację chcę ponownie wykorzystać w celu niekomercyjnym. Zebrane przeze mnie informacje o obiektach fizycznych interesujących żeglarzy (typu: sklep żeglarski, pralnia, prysznic, sklep spożywczy, punkt tankowania wody lub paliwa itp.) wraz z ich dokładną lokalizacją chcę nanieść na udostępnioną mapę. Tak stworzony produkt chcę dystrybuować bezpłatnie wśród żeglarzy lub innych osób takim produktem zainteresowanych. Udostępnianie będzie odbywać się za pośrednictwem sieci Internet (poprzez publikację na stronie www lub pocztą elektroniczną).

2. Warunki ponownego wykorzystywania:
Informuję, że żądana informacja nie została mi przekazana, ani nie jest nigdzie udostępniona, więc fragment punktu 3. (art 21, ust. 3): „a jeżeli jest już udostępniona lub przekazana, warunki, na jakich ma być ponownie wykorzystana, oraz źródło udostępnienia lub przekazania” nie ma w tym przypadku zastosowania (nie można przecież także – w sposób oczywisty - wskazać źródła informacji). Ponadto zwracam uwagę, że zgodnie z art. 13 ustawy (Dz.U. 2019 poz. 1446) informacje sektora publicznego – co do zasady – udostępnia się bezwarunkowo.

Serdecznie proszę o wasze komentarze, pomysły, uwagi, krytykę.
Poprzednio bardzo mi one pomogły. :respekt:
Z góry dziękuję! :kiss:

* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 wrz 2021, o 17:30 

Jest decyzja:

Załączniki:
04_decyzja.pdf [2.9 MiB]
Pobrane 62 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 wrz 2021, o 21:26 

Czytam, czytam i próbuję wyłowić z beletrystyki, oczywistości i nieprawd clou. Wychodzi mi że::

== 1. ==
Szef BHMW uważa, że porozumienie dwustronne pomiędzy Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej i Norweskim Zarządem Map, Służbą Hydrograficzną Norwegii dotyczące funkcjonowania Regionalnego Centrum Koordynacyjnego Elektronicznych Map Nawigacyjnych (RENC)*) jest źródłem prawa w Polsce, bo jest umową międzynarodową zapominając że źródłem prawa w Polsce są ratyfikowane umowy międzynarodowe (art 87 Konstytucji), a i ustawa o obszarach morskich mówi (co przemilcza podmiot zobowiązany na stronie 5 u dołu decyzji) o "umowie międzynarodowej, której Rzeczpospolita Polska jest stroną".

== 2. ==
Ratyfikowane konwencje (SOLAS, o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej), nie zabraniają udostępnienia. Zresztą na przykład Stany Zjednoczone - także będące członkiem IHO i sygnatariuszem SOLAS udostępniają swoje mapy S-57. Ustawy i rozporządzenia - także nie zbraniają.

== 3.==
Art 7. ust 1 (na który podmiot się powołuje) mówi: Art. 7. 1. Przepisy ustawy nie naruszają prawa dostępu do informacji publicznej ani wolności jej rozpowszechniania, ani przepisów innych ustaw określających zasady, warunki i tryb dostępu lub ponownego wykorzystywania informacji będących informacjami sektora publicznego natomiast regulacje wymienione przez podmiot zobowiązany podobno (patrz p. 4) zabraniają. Trudno uznać aby zabronienie było określeniem: zasad, warunków i trybu dostępu lub ponownego wykorzystania. Ten przepis stanowi, że regulacje opisujące sposób (zasady, warunki i tryb) dostępu mają pierwszeństwo przed regulacjami ustawy o pwisp.

Ustawodawca dla wprowadzenia zakazu lub ograniczenia przewidział odpowiednie regulacje (jako wyjątki od reguły). I tak przykładowo:
1) Art. 4.2 "Przepisów ustawy nie stosuje się do informacji sektora publicznego, których udostępnianie lub przekazanie zostało uzależnione od wykazania przez użytkowników interesu prawnego lub faktycznego na podstawie odrębnych przepisów"
2) Art 6.1 "prawo do ponownego wykorzystania podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych."
3) Art. 6.3 "prawo do ponownego wykorzystania podlega ograniczeniu w zakresie informacji sektora publicznego, do których dostęp jest ograniczony na podstawie innych ustaw."

Gdyby rozumieć art 7. 1 tak jak chce podmiot zobowiązany zacytowane regulacje byłyby niepotrzebne / nie miałyby sensu.

== 4. ==
Szef BHMW nie potrafi / nie chce / uważa że nie musi... wskazać konkretnego przepisu który (ponoć) uniemożliwia ponowne wykorzystanie S-57 PL5GDANS.

== 5. ==
Ogólny "wydźwięk" decyzji jest taki, że ja, przez swoje żądanie, spowoduję wypowiedzenie umowy SOLAS lub IHO (albo obu). Albo że decyzja o udostępnieniu mi komórki S-57 jest równoznaczna z zakazem przekazywania tejże do odnośnych organizacji międzynarodowych. Tylko ja tak to odbieram?

-------
*) wystąpiłem o udostępnienie tekstu tego porozumienia. :roll:

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 wrz 2021, o 20:23 

Odwołałem się:
Załącznik:
05_odwołanie_bp.pdf [261.24 KiB]
Pobrane 39 razy

Może się komuś, kto tu trafi, przyda podręcznik Ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego. Ministerstwo Cyfryzacji. Warszawa 2016 (ponad 20 MB)

Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Senator
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 wrz 2021, o 15:41 

Nie jest jeszcze opublikowana (ale przeszła już cały proces legislacyjny) ustawa o o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, która (po 3 miesiącach od publikacji) zastąpi dotychczasową ustawę o ponownym wykorzystaniu ISP.

Ustawa ta zmienia np. definicje ponownego wykorzystania (teraz nie będzie to musiał być cel inny niż pierwotny cel wytworzenia):
Cytuj:
ponowne wykorzystywanie – wykorzystywanie przez użytkowników informacji sektora publicznego w jakimkolwiek celu, z wyjątkiem wymiany informacji sektora publicznego między podmiotami zobowiązanymi wyłącznie w celu realizacji zadań publicznych
Ponadto:
Cytuj:
Art. 25. 1. Dane o wysokiej wartości udostępnia się w celu ponownego wykorzystywania:
1) bezpłatnie;
2) w formacie nadającym się do odczytu maszynowego;
3) za pośrednictwem API;
4) jeżeli to możliwe – do zbiorczego pobrania.
A dane wysokiej wartości to, zgodnie z załącznikiem 1 do dyrektywy (UE) 2019/1024:
Cytuj:
1. Dane geoprzestrzenne
2. Dane dotyczące obserwacji Ziemi i środowiska
3. Dane meteorologiczne
4. Dane statystyczne
5. Dane dotyczące przedsiębiorstw i ich własności
6. Dane dotyczące mobilności
Wydaje mi się, że mapy morskie to zarówno dane geoprzestrzenne jak i dotyczące obserwacji Ziemi i środowiska, więc "łapią się" na dwa pierwsze punkty... :roll:

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2021, o 08:13 

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Nie jest jeszcze opublikowana
Ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego
została wczoraj opublikowana: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2021/1641
Czyli wchodzi w życie 8 grudnia 2021 :D

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 wrz 2021, o 10:46 

Na stronie BH MW pojawiło się coś co ma związek z ponownym wykorzystaniem.
https://bhmw.gov.pl/pl/pages/linki-usta ... 8-09-20-m/
Niestety, nie są to (jeszcze) komórki S57... tylko link do Systemu Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM).

Można tam znaleźć m.in prawie 311800 punktów (wsp WGS84) z głębokościami (w pliku txt). Dane pochodzą z BHMW.

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 wrz 2021, o 08:28 

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Szef BHMW uważa, że porozumienie dwustronne pomiędzy Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej i Norweskim Zarządem Map, Służbą Hydrograficzną Norwegii dotyczące funkcjonowania Regionalnego Centrum Koordynacyjnego Elektronicznych Map Nawigacyjnych (RENC)*) jest źródłem prawa w Polsce
Chciałem się więc zapoznać z jego treścią. Poprosiłem Biuro Hydrograficzne o jego udostępnienie (bo to informacja publiczna jest!).
Odpowiedź biura mnie zdumiała... :ugeek:
W piśmie które otrzymałem poinformowano mnie, że wprawdzie jest to informacja publiczna, a Biuro jest podmiotem zobowiązanym do jej udzielania... ale... mi jej nie udzielą, bo w sprawie o ponowne wykorzystanie S57 mogę go użyć! :roll:
Przynajmniej ja tak to rozumiem:
Załącznik:
A02_zawiadomienie.pdf [2.5 MiB]
Pobrane 24 razy
Ponieważ nie wydano decyzji administracyjnej, a jedynie zawiadomienie - służy mi jedynie skarga do sądu administracyjnego, co wygląda czasowo tak: 15 dni (czas na przekazanie skargi) + 30 dni (rozpatrzenie skargi) + 14 dni (czas na udostępnienie/wydanie decyzji od wyroku) razem 60 albo i więcej dni... :evil:

Prośba o pomoc!
Przyszło mi do głowy, że być może ktoś z Was także jest zainteresowany treścią tego porozumienia... :rotfl: Przecież w stosunku do Was ten argument nie zadziała i... dostaniecie je. :cool:

Ponieważ wniosek o informację publiczną ma odformalizowany charakter, wystarczy napisać maila np. o treści:
Cytuj:
Na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej proszę o udostępnienie mi porozumienia dwustronnego pomiędzy Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej i Norweskim Zarządem Map, Służbą Hydrograficzną Norwegii dotyczące funkcjonowania Regionalnego Centrum Koordynacyjnego Elektronicznych Map Nawigacyjnych (RENC).
Proszę o przesłanie porozumienia jako załącznika wiadomości e-mail w postaci dokumentu elektronicznego lub skanu.
Imię i Nazwisko
Powinniście w ciągu max 14 dni otrzymać wnioskowaną informację. :mrgreen:

Gdyby ktoś nie mógł powstrzymać swej ciekawości i otrzymał porozumienie - będę wdzięczny za podzielenie się! Z góry dziękuję! :roll:

-----------------------------------
PS.
Ja - tak czy siak - skargę złożyłem:
Załącznik:
A03_skarga_bezczynność_BHMW_anon.pdf [207.46 KiB]
Pobrane 25 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 wrz 2021, o 08:43 

Podziękował : 303
Otrzymał podziękowań: 222
Uprawnienia żeglarskie: k.j.
Wysłałem mejlem...

Szanowni Państwo,

Na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej proszę o udostępnienie mi porozumienia dwustronnego pomiędzy Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej i Norweskim Zarządem Map, Służbą Hydrograficzną Norwegii dotyczące funkcjonowania Regionalnego Centrum Koordynacyjnego Elektronicznych Map Nawigacyjnych (RENC).
Proszę o przesłanie porozumienia jako załącznika wiadomości e-mail w postaci dokumentu elektronicznego lub skanu.

Tomasz Niedbała
Kapitan jachtowy
:D

Za ten post autor Senator otrzymał podziękowania - 3: Stara Zientara, Wojtek Bartoszyński, Wrona
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 paź 2021, o 14:37 

Podziękował : 303
Otrzymał podziękowań: 222
Uprawnienia żeglarskie: k.j.
Informacja publiczna, to chyba na forum mogę umieścić... :rotfl:

Niestety sama umowa ma 1,4 MB, więc nie da się tu wrzucić.
Wysyłam Wojtkowi mejlem...

From: bhmw@ron.mil.pl <bhmw@ron.mil.pl>
Sent: Wednesday, October 6, 2021 2:25 PM
To: tomasz.niedbala
Subject: Udostępnienie informacji publicznej przez BHMW

Szanowny Panie,

W załączeniu przesyłam odpowiedź na Pana wniosek o udostępnienie informacji publicznej przez Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

Z poważaniem,

MAREK ORZECH
OPERATOR DYŻURNY
KRAJOWEGO SYSTEMU OSTRZEŻEŃ NAWIGACYJNYCH
BIURO HYDROGRAFICZNE MARYNARKI WOJENNEJ
tel. 261 266 208
tel. kom. 723 651 713
fax 261 266 203
e-mail: bhmw@ron.mil.pl
www: bhmw

Załączniki:
Pismo przewodnie_TN.pdf [332.34 KiB]
Pobrane 28 razy

Za ten post autor Senator otrzymał podziękowania - 2: Stara Zientara, Wojtek Bartoszyński
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 paź 2021, o 17:56 

Zoceerowana umowa:
Załącznik:
umowa_NHS-BHMW_(PRIMAR).docx [24.75 KiB]
Pobrane 18 razy
a tu przepuszczona przez googlotłumacza:
Załącznik:
umowa_NHS-BHMW_(PRIMAR)_PL_google.docx [23.05 KiB]
Pobrane 28 razy

Widzi ktoś tam jakiś zakaz dla ponownego wykorzystania tych danych, albo zakaz udostępniania?

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2021, o 15:51 

Po otrzymaniu skargi Szef BHMW... zmienił swoje stanowisko i udzielił mi wnioskowanych informacji (częściowo, a na resztę przedłużył termin). Zapewne wniosek Senatora miał tu swoją rolę... :rotfl:

Załączniki:
A04_Zawiadomienie o uwzględnieniu wniosku_a.pdf [1.11 MiB]
Pobrane 25 razy

Odpowiedz z cytatem