Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 24 kwi 2024, o 21:29




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 kwi 2012, o 22:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2012, o 07:01
Posty: 163
Lokalizacja: Gdynia/Gozdowice
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 20
Uprawnienia żeglarskie: .
Wybieram się w sierpniu Kapitanem Głowackim w rejs, chciałbym zahaczyć o Kopenhagę.
Jakiś czas temu słyszałem że właśnie w Kopenhadze potrafią robić problemy kiedy na pokładzie jednostki znajduje się więcej niż 14 osób i że taka jednostka traktowana jest jako "pasażerski" i takie też wyposażenie musi posiadać. Jak wiemy żaden polski jacht wyposażenia zgodnego z SOLAS dla statków pasażerskich nie posiada... (Raczej- znając możliwości forumowiczów coś ktoś wynajdzie ;) )

Pytanie brzmi: czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat (zasłyszane lub sprawdzone)
Z góry dziękuję za pomoc!

_________________
Pozdrawiam
Jacek Atroszko
http://www.poludnik-zero.pl
Całe życie w przechyle...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 kwi 2012, o 23:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Buba napisał(a):
czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat (zasłyszane lub sprawdzone)
Mam informacje. Sprawdzone, bo przerabiane na własnej (i Zawiasowej) skórze. :D .
Trzy lata temu rozeszła się wieść, że w Duńczykom odbiło i zaczęli traktować wszystko, co pływa i ma ponad 12 osób na pokładzie - jest statkiem pasażerskim.
Niejakiego Chopina (z zawodu kompozytor, przez Kolegium ds. Wykroczeń nie karany) nawet wyrzucili z Kopenhagi, bo nie otrzymali wcześniej listy załogi.

Nie mogłem ryzykować, bo wybierałem się tam z niewidomymi. Po prostu zadzwoniłem do kapitana portu w Kopenhadze (ściślej biorąc - jest to kapitan portów Kopenhaga-Malmoe) i wziąłem go na spytki.

Ten wyjaśnił, że to nie jego pomysł, on nie ma z tym nic wspólnego i też go cholera ciska, ale nic nie może zrobić, bo to pomysł duńskiej policji. Otóż policja wymyśliła, że skoro jednostka niepasażerska może zabrać na pokład 12 pasażerów, to znaczy, że jeśli na statku (obojętnie jakiej proweniencji, możne być nawet rybacki) jest więcej niż te cholerne 12 osób - znaczy, statek jest pasażerski, a w związku z tym należy na pół roku (nie żartuję, pół roku) naprzód przysłać faks z podaniem (oprócz danych oczywistych typu nazwa, długość szerokość, Call Sign itp.) dokładnej daty, godziny i minuty(!) przybycia, listy załogi i pasażerów z podaniem daty i miejsca urodzenia, numeru paszportu etc. (numeru butów nie chcieli :D )

A po podaniu takich danych, policja duńska, w swej nieopisanej łaskawości, udziela zezwolenia, aby wyżej zapodane pływadło mogło cieszyć się nieskrępowanymi podróżami do portów duńskich przez rok!!!

Ówczesny szef Biura Armatorskiego wpadł w czarną rozpacz, pod tytułem "A skąd ja ci wezmę listę załogi na pół roku przed rejsem?".

Poradziłem mu, że zgodnie z moją zasadą (zaczerpniętą ze Szwejka i Lejzorka Rojtszwańca), jak władza chce się koniecznie wygłupić, należy jej to umożliwić.
Napisz listę załogi wg zasady: Jan Kowalski, urodzony, numer paszportu etc,. Paweł Nowak itd. Józef Wiśniewski itd. i wyślij im. A jak ja potem wpłynę do Kopenhagi i nic się nie będzie zgadzało, będę rżnął głupa: Kochana policjo, pół roku temu wszystko się zgadzało, ale te cholerne pasażery porezygnowały, wiec zabrałem innych.

Staszek wił się jak piskorz, bo jego marwojowska dusza nie pozwalała na takie bezeceństwa, ale ja robiłem za smurfa Marudę i tak długo wierciłem mu dziurę w brzuchu, aż sprokurował listę i wysłał faksem. Ku jego zdumieniu - nazajutrz przyszedł faks od policji duńskiej, że wszystko jest OK i Zawias może przed rok wpływać do Kopenhagi.

Na dzień przed wyjściem w rejs uświadomiłem sobie nagle, ze przecież istnieje jeszcze jedno zagrożenie, o którym nie pomyślałem w ferworze bitwy o Kopenhagę: Przecież ja mam zamiar wcześniej wejść do Roenne, a Bornholm to przecież też Dania.

Złapałem telefon i dzwonię do kapitana portu Roenne. Co jest z tymi listami? A on na to: Take it easy, to jakiś kretyński pomysł policji w Kopenhadze. Na wszelki wypadek weź jakąś starą listę, tylko zmień daty i przyślij mi. A przed wejściem, jak zwykle, wywołaj mnie na UKF-ce. Miejsce się znajdzie.

Tak się też stało. Oczywiście ani w Roenne ani w Kopenhadze nie przyszedł na pokład Zawiasa nawet policyjny pies z kulawą nogą. Wszystko było po staremu, czyli normalnie.

To było trzy lata temu. Potem jakoś sprawa ucichła. Nie słyszałem, żeby w następnych latach ktoś wysyłał jakieś idiotyczne faksy. Nie można wykluczyć, że ktoś w policji duńskiej puknął się w łeb. :lol:

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2012, o 06:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
A cala ta historia dowodzi, że nie tylko w Polsce urzędnicy miewają ZAJOBA.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2012, o 08:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Zbieraj napisał(a):
Niejakiego Chopina (z zawodu kompozytor, przez Kolegium ds. Wykroczeń nie karany) nawet wyrzucili z Kopenhagi, bo nie otrzymali wcześniej listy załogi.
Poprawka, To nie był "Chopin" tylko "Alexander von Humboldt".

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2012, o 10:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2012, o 07:01
Posty: 163
Lokalizacja: Gdynia/Gozdowice
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 20
Uprawnienia żeglarskie: .
Dzięki za informacje!

_________________
Pozdrawiam
Jacek Atroszko
http://www.poludnik-zero.pl
Całe życie w przechyle...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2012, o 10:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Zbieraj napisał(a):
Nie można wykluczyć, że ktoś w policji duńskiej puknął się w łeb.
Refleksja: ale nie można też wykluczyć, że się nie puknął :D
Po przeszukaniu przepastnych zasobów mojego HDD, po kliknięciu 74 razy lewym klawiszem i 68 razy prawym klawiszem, w ten oto prosty sposób odnalazłem urzędową bumagę, którą przysłał mi był, w swej nieopisanej łaskawości, <baczność> Police inspector, Immigration Control Consultant <spocznij>. To jest egzemplarz nieco późniejszy, kiedy policja duńska spuściła nieco z tonu i stwierdziła, że wystarczy jej one, a nie six months before arrival.
Jak jest teraz? Radzę sprawdzić u źródła obocznego, czyli w kapitanacie portu.


Załączniki:
Requestforpermissiontolandpassengers.pdf [32 KiB]
Pobrane 213 razy

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2012, o 21:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Hehe, ja przez 2 miesiące tłumaczyłam miłemu (potem się zrobił nawet bardzo miły) policjantowi z Bodo, że nie płynę z ekipą telewizyjną tudzież badaczami, nie mam zamiaru spędzać pół roku w towarzystwie ptaszysk wszelakich i nie mam zamiaru naruszać ich rezerwatowego spokoju. Po prostu, wypada po drodze, więc chcieliśmy odwiedzić, jak się nie da to trudno (bo ja wiem, szanowny panie policjancie, że tam lądować trudno i że służb ratunkowych nie ma, i że wszystko na północnym Atlantyku za kręgiem polarnym zasadniczo jest pogodowo uzależnione) - ale skoro jest wymóg zezwolenia to o takowe pytam.

Na początku 3 miesiąca skapitulował i poprosił o listę załogi i kopię paszportów. Paszportów dostał dwa, resztę dowody (po uprzednim sprawdzeniu, że wszędzie wystarczą), przesłał dalej i zezwolenie jest.

A gdzie? A na Jan Mayen, gdzie cywilów nie lubią - znaczy policja norweska nie lubi i odstrasza jak może - komendant z Jan Mayen napisał tylko, gdzie najlepiej podejść i że 'we are welcome...' :lol:

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 kwi 2012, o 13:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12952
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2914
Otrzymał podziękowań: 2586
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Parę dni temu byłem Zawiszą w Ronne bez wcześniejszej zapowiedzi. Przez radio podali numer kei, a potem przyjechał tylko 1 urzędnik po opłatę za postój.

Kopenhagę na własnej skórze przerabia teraz kolega Entrant, bo wymyślił wejście do Kopenhagi podczas majówki (Zawiszą ofkors) i dużo mailuje. :)

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 kwi 2012, o 18:13 

Dołączył(a): 14 lut 2011, o 14:17
Posty: 371
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 40
Uprawnienia żeglarskie: Starszy oficer
magiczna liczba 12 odnosi się do pasażeróW a nie do załogi, czyli jeżeli wciągniesz odpowiednio duzo ludzi na listę załogi a pasażerowie bedą <= 12 to wszystko będzie grało :)

_________________
Adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 maja 2012, o 07:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2012, o 07:01
Posty: 163
Lokalizacja: Gdynia/Gozdowice
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 20
Uprawnienia żeglarskie: .
Pozdrowienia z Kopenhagi, słyszałem że dwa dni temu wyrzucili stąd Zawiasa... :roll:

_________________
Pozdrawiam
Jacek Atroszko
http://www.poludnik-zero.pl
Całe życie w przechyle...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 maja 2012, o 13:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12952
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2914
Otrzymał podziękowań: 2586
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
adaswa napisał(a):
magiczna liczba 12 odnosi się do pasażeróW

Kopenhaska policja uważa, że załoga szkolna to pasażerowie. W innych portach traktują nas normalnie.

Buba napisał(a):
dwa dni temu wyrzucili stąd Zawiasa..

Z powodu jak wyżej.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 maja 2012, o 14:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17304
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2170
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Stara Zientara napisał(a):
Kopenhaska policja uważa, że załoga szkolna to pasażerowie. W innych portach traktują nas normalnie.
Mają większy burdel niż w Najjaśniejszej ver.3.5?

Ciekawe jak będą Zjawy i inne Rozkrocza sobie radzić z popularnymi wymianami w Thyboron i generalnie odwiedzinami DRL (Duńska Republika Ludowa)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 maja 2012, o 17:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12952
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2914
Otrzymał podziękowań: 2586
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Maar napisał(a):
odwiedzinami DRL (Duńska Republika Ludowa)

To tylko w Kopenhadze policję pogięło. Pani z konsulatu powiedziała, że mają tak od czasu odwiedzin pewnego polskiego żaglowca z bardzo znanym kapitanem. Na nieszczęście Zawiszy nie odróżniają naszych żaglowców.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 maja 2012, o 21:47 

Dołączył(a): 2 mar 2011, o 11:08
Posty: 1314
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 142
Otrzymał podziękowań: 90
Uprawnienia żeglarskie: k.j.bałtycki
We wtorek, widziałem na szerokości Falsterbo "Zawiasa", idącego kursem S.
Nadużywając :-( wywołałem i przesłałem pozdrowienia dla Kapitana oraz Kuka Przemka z naszego rejsu forumowego.
Było mi smutno że wieczorem w Kopenhadze stał "Głowacki", "Dziwna", "Piana", pięć BV z polskimi załogami i pewnie jeszcze inne, a zabrakło "Zawiszy".

_________________
Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 maja 2012, o 20:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 gru 2011, o 00:59
Posty: 9
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
są na to sposoby - jeden podsunął mi Maciek Sodkiewicz, gdy zaparkowałem Bryzą H przy omawianym nabrzeżu ... moja załoga natychmiast skurczyła się formalnie do 12 osób ;)

_________________
Z żeglarskim A-hoy!
Michał Kobyliński


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 maja 2012, o 21:46 

Dołączył(a): 2 mar 2011, o 11:08
Posty: 1314
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 142
Otrzymał podziękowań: 90
Uprawnienia żeglarskie: k.j.bałtycki
Michał.
Na "Bryzie" da się "schować" 2-3 osoby.
Na Zawiasie dwadzieścia kilka raczej się nie da. :lol:

_________________
Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 122 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL