Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:12




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 sie 2021, o 15:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Ktoś wie dlaczego polskie (BHMW) pomoce nawigacyjne:
nr 502 „Locja Bałtyku. Wybrzeże polskie”,
nr 521 „Spis świateł i sygnałów nawigacyjnych, tom I”,
nr 530 „Spis radiostacji nautycznych”
itd nie są dostępne w postaci plików pdf (czy innych) do pobrania tak, jak inne pomoce, np:
Wiadomości Żeglarskie czy publikacje nr nr 540, 552, 553...

Ja nie bardzo rozumiem... :oops:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: kmr
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 sie 2021, o 18:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Nie mamy pańskiego płaszcza...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 sie 2021, o 19:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Colonel napisał(a):
Nie mamy pańskiego płaszcza...
Pytam, bo zamierzam zapytać / poprosić / zażądać. Być może jest jakiś racjonalny powód, którego zwyczajnie nie dostrzegam... :-o
To - jak mi się wydaje - informacje publiczne są. :cool:

Nie znajduję aktu prawnego który uniemożliwiałby udostępnianie tych wydawnictw w postaci plików (np. pdf). Nie zakazuje tego ani ustawa o obszarach morskich, ani rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu realizacji zadań służby hydrograficznej...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 sie 2021, o 23:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12932
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Nie da się wziąć kasy za każdy egzemplarz pdf-a.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664



Za ten post autor Stara Zientara otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 sie 2021, o 05:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Stara Zientara napisał(a):
Nie da się wziąć kasy za każdy egzemplarz pdf-a
No, to dostrzegam. :D Ale wydaje mi się, że cena wydawnictw BHMW jest (powinna być) pokryciem kosztów ich produkcji. W przypadku gdy sprzedadzą mniej fizycznych egzemplarzy - koszty ich produkcji (wydruk, dystrybucja) spadną i bilans powinien być "na zero".

Kiedyś Dzienniki Ustaw się prenumerowało (i płaciło za nie). Była nawet osobna cena za same dzienniki i wyższa - za dzienniki z załącznikami :mrgreen: Także Wiadomości Żeglarskie - w formie papierowej - były płatne.
To logiczne - płaci(ło) się za papier, wydruk, dystrybucję... Teraz też - gdy ktoś chce mieć fizyczny egzemplarz jakiegoś Dz.U. czy WŻ - musi ponieść koszty: papieru, prądu i tonera do drukarki, zszywek... Ale sama informacja jest... bezpłatna. :cool:

Ciekawostka: Wydawnictw nawigacyjnych nie sprzedaje BH MW tylko Komenda Portu Wojennego w Gdyni. Ciekawe czemu? I kto je produkuje (zleca wydruk itd)? Ktoś wie na jakiej podstawie prawnej powołano ów monopol? :-? Albo: jak są ustanawiane ceny wydawnictw?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 sie 2021, o 08:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
wysłałem:
Cytuj:
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej

Na podstawie artykułów 2 i 10 ustawy o dostępie do informacji publicznej (t. j.: Dz. U z 2020 r. poz. 2176) wnoszę o udostępnienie mi informacji:
1) o światłach i sygnałach nawigacyjnych polskiego wybrzeża w postaci publikacji nr 521 „Spis świateł i sygnałów nawigacyjnych, tom I”, edycja 2021;
2) o radiostacjach nautycznych w postaci publikacji nr 530 „Spis radiostacji nautycznych”, edycja 2020.

Proszę o udostępnienie informacji w postaci plików komputerowych w jednym z formatów: docx, doc, odt, rtf – zależnie od tego, którym formatem dysponuje Biuro Hydrograficzne bezpośrednio, bez potrzeby dodatkowego konwertowania. W razie zaś niedysponowania wymienionymi formatami – w dowolnym innym, zgodnym z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (t.j.: Dz.U z 2017 r. poz. 2247).

Pliki proszę przesłać na mój adres e-mail (podany wyżej) jako załącznik wiadomości. W razie trudności technicznych (związanych na przykład z limitem wielkości załącznika) proszę o udostępnienie w inny wybrany przez BH MW sposób (np. umieszczenie pliku na dowolnym serwerze lub w dowolnym serwisie „chmurowym” i przesłanie mi linku albo przez podzielenie załącznika na kilka wiadomości e-mail). W przypadku potrzeby dodatkowych ustaleń – proszę o kontakt telefoniczny.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowania - 2: kmr, Senator
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 wrz 2021, o 19:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Czy ktoś ma pod ręką wydawnictwa BHMW (najlepiej 521 / 530)? Czy tam jest jakaś informacja na temat kopiowania? Że można, albo nie, że "wszystkie prawa zastrzeżone" Czy inne copyrajty?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 wrz 2021, o 19:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Czy ktoś ma pod ręką wydawnictwa BHMW (najlepiej 521 / 530)? Czy tam jest jakaś informacja na temat kopiowania? Że można, albo nie, że "wszystkie prawa zastrzeżone" Czy inne copyrajty?


"Spis świateł i sygnałów nawigacyjnych", 521, wydanie 2016 — na pierwszej stronie: "2016 © Copyright " (nie wiadomo kto); na ostatniej stronie: "© Oddział Informacji Nautycznej Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej"

"Spis radiostacji nautycznych", 530, wydanie 2018 — "2018 ©Copyright BHMW", na ostatniej stronie "© Oddział Informacji Nautycznej Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej"

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl



Za ten post autor marcin_palacz otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 wrz 2021, o 20:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Dzięki. Dostałem zawiadomienie. Piszę skargę.
Załącznik:
02_zawiadomienie.pdf [2.06 MiB]
Pobrane 297 razy

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: kmr
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 wrz 2021, o 23:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12932
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Hmmm... Jeżeli organ uznał, że spisy świateł są informacją publiczną (chwilowo dostępną wyłącznie w formie papierowej), to niech jeszcze wskaże przepis umożliwiający mu pobieranie opłaty za dostęp do informacji publicznej.
:rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664



Za ten post autor Stara Zientara otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2021, o 05:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Stara Zientara napisał(a):
niech jeszcze wskaże przepis umożliwiający mu pobieranie opłaty

Przy istnieniu art. 7 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej: "Dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny, z zastrzeżeniem art. 15" (a ów art. 15 mówi o zwrocie kosztów przekształcenia informacji do formy żądanej wnioskiem)

Tylko, Wojtek... to nie organ (BHMW) pobiera opłaty... to Komenda Portu Wojennego w Gdyni je pobiera, a to zupełnie inna firma jest... :roll:
Co w sumie nawet dodaje argumentów: Informacji ma udzielać organ, a nie odsyłać do innej firmy. (art. 4)

Ale najważniejszy jest art. 10 ust. 1: "Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej lub centralnym repozytorium, jest udostępniana na wniosek." . Są orzeczenia sądów zobowiązujące do udzielenia informacji publicznej (np: IV SAB/Po 125/18, czy I OSK 34/14) mimo, że była ona na stronie internetowej podmiotu ("zwykłej", a nie na BIP).
BIP BHMW zbyt wielu udostępnionych informacji nie zawiera: https://bhmw.wp.mil.pl/pl/bip/info/u-udostepnianie-informacji/eonh-podstawa-prawna/ :mrgreen:
Chyba nikt nie będzie twierdził, że drukowane pomoce to BIP czy "centralne repozytorium". Gdyby płatna książka mogła być powodem nieudzialania inf. publ. to każda firma chcąca je ukryć wydałaby książkę pt. "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o ..." w cenie detalicznej 10 mln zł i mówiła: bujaj się, informacje są w "publikatorze"! :rotfl:

To będą główne argumenty mojej skargi na bezczynność. :mrgreen:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 wrz 2021, o 13:15 

Dołączył(a): 27 wrz 2010, o 10:07
Posty: 117
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 29
Uprawnienia żeglarskie: Wioślarz, (małpa) ekstraordynaryjny
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Stara Zientara napisał(a):
niech jeszcze wskaże przepis umożliwiający mu pobieranie opłaty

Przy istnieniu art. 7 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej: "Dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny, z zastrzeżeniem art. 15" (a ów art. 15 mówi o zwrocie kosztów przekształcenia informacji do formy żądanej wnioskiem)

Tylko, Wojtek... to nie organ (BHMW) pobiera opłaty... to Komenda Portu Wojennego w Gdyni je pobiera, a to zupełnie inna firma jest... :roll:
Co w sumie nawet dodaje argumentów: Informacji ma udzielać organ, a nie odsyłać do innej firmy. (art. 4)

Ale najważniejszy jest art. 10 ust. 1: "Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej lub centralnym repozytorium, jest udostępniana na wniosek." . Są orzeczenia sądów zobowiązujące do udzielenia informacji publicznej (np: IV SAB/Po 125/18, czy I OSK 34/14) mimo, że była ona na stronie internetowej podmiotu ("zwykłej", a nie na BIP).
BIP BHMW zbyt wielu udostępnionych informacji nie zawiera: https://bhmw.wp.mil.pl/pl/bip/info/u-udostepnianie-informacji/eonh-podstawa-prawna/ :mrgreen:
Chyba nikt nie będzie twierdził, że drukowane pomoce to BIP czy "centralne repozytorium". Gdyby płatna książka mogła być powodem nieudzialania inf. publ. to każda firma chcąca je ukryć wydałaby książkę pt. "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o ..." w cenie detalicznej 10 mln zł i mówiła: bujaj się, informacje są w "publikatorze"! :rotfl:

To będą główne argumenty mojej skargi na bezczynność. :mrgreen:


Co ciekawe, informacje te publikują za darmo w pdf... Amerykanie ;-) tutaj https://msi.nga.mil/Publications/SDEnroute i tutaj: https://msi.nga.mil/Publications/NGALOL. :rotfl: Cały proces produkcji w związku z tym można sprowadzić do zatrudnienia tłumacza :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 wrz 2021, o 14:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Pan Bodzio napisał(a):
Co ciekawe, informacje te publikują za darmo w pdf... Amerykanie ;-) tutaj https://msi.nga.mil/Publications/SDEnroute i tutaj: https://msi.nga.mil/Publications/NGALOL. :rotfl: Cały proces produkcji w związku z tym można sprowadzić do zatrudnienia tłumacza
Wydaje mi się, że gdyby BHMW zaczął kopiować te spisy doszłoby do czegoś, co excel nazywa "odwołaniem cyklicznym" (zapętlenia)... :rotfl:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 wrz 2021, o 15:10 

Dołączył(a): 27 wrz 2010, o 10:07
Posty: 117
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 29
Uprawnienia żeglarskie: Wioślarz, (małpa) ekstraordynaryjny
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Pan Bodzio napisał(a):
Co ciekawe, informacje te publikują za darmo w pdf... Amerykanie ;-) tutaj https://msi.nga.mil/Publications/SDEnroute i tutaj: https://msi.nga.mil/Publications/NGALOL. :rotfl: Cały proces produkcji w związku z tym można sprowadzić do zatrudnienia tłumacza
Wydaje mi się, że gdyby BHMW zaczął kopiować te spisy doszłoby do czegoś, co excel nazywa "odwołaniem cyklicznym" (zapętlenia)... :rotfl:


Dokładnie tak :D . Ale z punktu widzenia end usera funkcjonowało by całkiem całkiem. :mrgreen: .Życie to absurd jak napisał był Oskar Wilde :rotfl:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 lis 2021, o 19:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Trochę się działo, zaniedbałem sprawozdawanie... :oops:

Napisałem skargę na bezczynność do sądu (bo innego wyjścia nie było).
BHMW przekazało ją do WSA i odniosło się do podniesionych przeze mnie zarzutów.
Wysłałem pismo procesowe odnosząc się do argumentów BHMW.

W międzyczasie poprosiłem BHMW o wyjaśnienie kto i na jakiej podstawie ustala (między innymi) ceny drukowanych pomocy nawigacyjnych. Z odpowiedzi wynika, że odbywa się to na podstawie "Zasad obliczania wartości wojskowych opracowań geograficznych oraz produktów wytwarzanych w wojskowych jednostkach geograficznych" które to zasady stanowią załącznik nr 1 do rozkazu nr 231/R komendanta 2. Regionalnej Bazy Logistycznej z dnia 15 grudnia 2015. Po krótkim szamotaniu dostałem odpowiedź, że owego rozkazu nie dostanę - bo to informacja niejawna jest (decyzję odmowną).

Po mojemu: ustalenie "daniny publicznej" (opłaty za dostęp do urzędowych publikacji BH MW) następuje na podstawie... nie ustawy (konstytucyjny wymóg), nawet nie na podstawie rozporządzenia czy zasad wolnorynkowych... a na podstawie niejawnego rozkazu. :geek:

Kolejne spostrzeżenie: pomocy nawigacyjnych wydawanych przez BH MW nie obejmuje prawo autorskie (według ustawy o prawie autorskim) Art. 4. Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego: 2) urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;. Zastrzeżenia "cypyright" czy "©" drukowane na publikacjach nautycznych BHMW nie mają więc uzasadnienia, a zeskanowanie i wrzucenie w sieć dowolnego urzędowego wydawnictwa Biura Hydrograficznego - wydaje się w pełni legalne.

PS. Jak ktoś chce poczytać konkretne pismo - proszę o info na PW - podeślę.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowania - 2: kmr, kolorama
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 mar 2022, o 08:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Na e-wokandzie WSA Gdańsk wisi "moja" sprawa II SAB/Gd 121/21 z terminem 30 marca 2022 i podanym składem orzekającym. Przejrzałem ostatnie orzeczenia tego składu dotyczące bezczynności w sprawach o dostęp do inf. publicznej i pod wpływem tej lektury dopisałem jeszcze uzupełnienie argumentacji ("pismo procesowe 2"), bo w poprzednim piśmie ("pismo procesowe") wątek nielegalności "grzebania" w przyczynach (w tym także przeszukiwania forum :) ), dla których złożyłem wniosek przeoczyłem:
Załącznik:
IP05_pismo_procesowe_sign.pdf [244.76 KiB]
Pobrane 165 razy
Załącznik:
IP07_pismo_procesowe_2.pdf [188.79 KiB]
Pobrane 175 razy



Tak na marginesie:
Chciałem być nowoczesny oraz ekologiczny i pierwsze pismo procesowe wysłałem e-puapem. Ponieważ BHMW nie jest uprzejme posiadać skrzynki podawczej na platformie epuap (mimo, że miało taki ustawowy obowiązek) sąd wydrukował moje pismo (wraz z załącznikami oczywiście) i wysłał do Organu. Ale wcześniej wezwał mnie (przez e-puap na szczeście) do uiszczenia opłaty za wydruk: 24 złote (sąd liczy: A4: pół złotego za stronę czarno-białą i złotówkę za stronę kolorową).
Drugie pismo wysłałem już "normalnie"... :-?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowania - 4: jarmiel, pierzasty, waliant, Zbieraj
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2022, o 10:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Sąd oddalił mą skargę... :cry:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2022, o 10:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12932
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
To teraz czekam na wezwanie do usunięcia pliku pdf :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2022, o 10:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Stara Zientara napisał(a):
To teraz czekam na wezwanie do usunięcia pliku pdf
Moje "przepychanki" bazują na przepisach dotyczących udostępnienia informacji publicznych.

Natomiast Twoja publikacja - dotyczyć może:
1) albo Prawa autorskiego, ale publikacje BHMW "nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego" (art. 4 ustawy o prawach autorskich)
2) albo wolności rozpowszechniania informacji (art. 54 Konstytucji)
3) albo ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego

PS.
Co zrobisz po takim - ewentualnym - wezwaniu?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2022, o 11:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12932
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Co zrobisz po takim - ewentualnym - wezwaniu?
Poradzę się jakiegoś znajomego prawnika.

PS. Nie rozpowszechniam, ale udostępniam niektórym znajomym. :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2022, o 16:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wyrok z uzasadnieniem.


W skrócie (i moim zdaniem):
Sąd uważa, że Ustawa o obszarach morskich określa "odmienne zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami publicznymi" (w postaci map morskich i innych publikacji nawigacyjnych).

To fragmenty tej ustawy na które powołuje się Gdański WSA:
Cytuj:
Art. 41a.
2. Zadania służby hydrograficznej wykonuje Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej we współpracy z dyrektorami urzędów morskich oraz innymi podmiotami.

Art. 41b. 1. Do zadań służby hydrograficznej należy:
[...]
3) opracowywanie i wydawanie map morskich oraz innych publikacji nautycznych;
[...]
7) przekazywanie nieodpłatnie organom administracji morskiej danych batymetrycznych i oceanograficznych oraz map i publikacji nautycznych;
8) przekazywanie nieodpłatnie Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska danych batymetrycznych i hydrologicznych niezbędnych do właściwego i bezpiecznego wykonywania monitoringu wód morskich;
9) przekazywanie nieodpłatnie Głównemu Geodecie Kraju danych batymetrycznych oraz danych dotyczących linii brzegowej w celu wykonywania zadań przewidzianych w ustawie z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz. U. z 2021 r. poz. 214);
A z faktu, że punkty 7-9 mówią o nieodpłatnym przekazywaniu - sąd wyciąga wniosek, że inni powinni płacić.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2022, o 22:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12932
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
A z faktu, że punkty 7-9 mówią o nieodpłatnym przekazywaniu - sąd wyciąga wniosek, że inni powinni płacić.
To ciekawe podejście do prawa.
Zawsze mnie uczono, że obowiązki (w tym obowiązki uiszczania opłat) muszą być w ustawie wyszczególnione konkretnie.

Czy ktoś zna inny przepis, który działa analogicznie?

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664



Za ten post autor Stara Zientara otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 kwi 2022, o 07:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Stara Zientara napisał(a):
Zawsze mnie uczono, że obowiązki (w tym obowiązki uiszczania opłat) muszą być w ustawie wyszczególnione konkretnie.
Też tak uważam:
Konstytucja napisał(a):
Art. 217. Nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy.
ustawa o finansach publicznych napisał(a):
Art. 5 ust. 2. Dochodami publicznymi są:
1) daniny publiczne, do których zalicza się: podatki, składki, opłaty, wpłaty z zysku przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz banków państwowych, a także inne świadczenia pieniężne, których obowiązek ponoszenia na rzecz państwa, jednostek samorządu terytorialnego, państwowych funduszy celowych oraz innych jednostek sektora finansów publicznych wynika z odrębnych ustaw;

Przejście przez WSA od twierdzenia na temat ustawy o obszarach morskich (patrz post wyżej): „Przepisy też nie wymagają, aby dostęp do takich publikacji był bezpłatny” do „ustawodawca w przepisach szczególnych przewiduje odpłatność” wydaje się zbyt... śmiałe...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 kwi 2022, o 17:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Stara Zientara napisał(a):
Czy ktoś zna inny przepis, który działa analogicznie?

Jest sobie ustawa o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych zobowiązująca do nieodpłatnego przekazywania uprawnionym bibliotekom określonej liczby egz. książek i czasopism. Z tego wynika, że bezpłatne gazety czy książki są... nielegalne? :roll:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowania - 2: kmr, Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 kwi 2022, o 17:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12932
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
bezpłatne gazety czy książki są... nielegalne? :roll:
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lut 2024, o 10:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Nie wiem dlaczego w https://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/search wciąż nie ma i nie ma...

Publikuję zatem
Załącznik:

Sąd mą skargę oddalił... :-(
Ale uznał (wbrew Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu), że żądane publikacje nautyczne (521 i 530) są dokumentem urzędowym. A to ważne. :cool:
W kontekście np. prawa autorskiego, które nie obejmuje między innymi właśnie tej kategorii utworów.
Czyli - można taki dokument dowolnie kopiować, powielać, rozpowszechniać! :mrgreen: Na przykład tak viewtopic.php?p=649982#p649982

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: kolorama
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL