Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 29 mar 2024, o 01:40




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 mar 2022, o 12:45 

Dołączył(a): 14 lut 2021, o 18:16
Posty: 10
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Cześć,

Mam niedługo rejs w rejonie Lofotów i Nordkappu, koniec i początek w Tromsø.

Podpowiecie mi, skąd wziąć info o lokalnych kierunkach i siłach prądów?

Na mapach dostępnych na jachcie papierowych i elektronicznych nic nie ma. Tylko informacje o pływach. O prądach nic. W telefonie w Navionicsie to samo mam. Locje które przeglądam mówią tylko że prądy są silne (koło Tromsø do 5 i 6 węzłów, szczególnie że będę tam w syzygji) ale nic o ich kierunku i żadnych szczegółów.

Gdzie tego szukać? Mogą być płatne źródła, tylko najlepiej dostępne z pozycji telefonu. W internecie noc mi się nawet nie udało wygooglać. Może to o co pytam jest aż tak oczywiste że nikt nie uznał za konieczne o tym informować... Ale jak prąd ma 5 węzłów to fajnie byłoby wiedzieć kiedy przelatuje między wyspami na północ a kiedy na południe...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2022, o 13:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Tymoteusz napisał(a):
Na mapach dostępnych na jachcie papierowych
Żadnych rombików z literkami tam nie ma?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2022, o 13:59 

Dołączył(a): 14 lut 2021, o 18:16
Posty: 10
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
No właśnie nie ma nic. Ani na mapie, ani w opisach, ani w dodatkach. Nic.
Bardzo mnie to zaskoczyło. Wydawało mi się wcześniej, że to powinna być raczej łatwa i dostępna informacja a tu klops.

Już mi się zdarzyło pływać z prądami wielokrotnie. Północne to bajka bo wszystko czytelnie na mapach, na Szetlandach czy Owczych do znalezienia jak się wie gdzie szukać, ale te fiordy wokół Tromsø to jakaś czarna dziura informacyjna dla mnie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2022, o 15:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Szukałbym GRIBów z prądami, ale
1) raczej płatne
2) trzeba mieć na czym otworzyć
np. https://www.tidetechmarinedata.com/grib ... or-sailors

To nie mapa, ale może pomoże: https://msi.nga.mil/api/publications/do ... b182bk.pdf
(Sekcje: "Tides—Currents")

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Tymoteusz
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2022, o 11:49 

Dołączył(a): 14 lut 2021, o 18:16
Posty: 10
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Super, ta locja przynajmniej mówi kiedy w którą stronę płynie prąd a to już dużo. Dużo więcej niż wiedziałem przed chwilą.

Powiedz mi, wiesz może czy ta aplikacja którą wysłałeś obejmuje wszystkie obszary ma świecie czy tylko te gdzie rozgrywane są jakieś regaty popularne? Bo na to wskazuje jej opis i się zastanawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2022, o 11:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Tymoteusz napisał(a):
wiesz może
niestety, nie wiem... :-(

Może to https://www.kartverket.no/en/at-sea/se- ... roms%C3%B8 Ci się przyda, choć prądów nie znalazłem (ale ichni IMGW wydaje się wiarygodny)...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2022, o 19:41 

Dołączył(a): 23 mar 2013, o 12:29
Posty: 399
Podziękował : 8
Otrzymał podziękowań: 80
Uprawnienia żeglarskie: p.u.
Aplikacja TimeZero (TZ iBoat), działa ma Iphonie, pewnie na Androidzie też, ma prognozy prądów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 kwi 2022, o 08:55 

Dołączył(a): 29 sty 2012, o 08:55
Posty: 260
Podziękował : 334
Otrzymał podziękowań: 66
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
W Navionixie jest siła i kierunek prądu pokazywana strzałkami o ile występuje.
W Norwegii byłem od Alesund do Bodo i nie przypominam sobie pływów i prądów, które miałyby znaczenie do żeglugi. Owszem, są miejsca gdzie prądy są bardzo silne, ale to są przewężenia, dobrze oznaczone na mapie i nikt tak nie pływa. Jest takie miejsce w okolicach Bodo gdzie prąd dochodzi do kilkunastu węzłów, ale tam jeżdżą wycieczki oglądać to z mostu, a nie pływać jachtami.
O wiele silniejsze prądy są na morzu Irlandzkim i w Szkocji. Poniżej zrzut ekranu z Navionixa z okolic BANGOR w Walii. Jak najedziesz na czerwoną lub niebieską strzałkę, to pokazuje się wykres prądów, w takiej samej formie jak pływów.

Miłego bezstresowego żeglowania, wszak rejon pięknymi i jasno całą dobę.

Załącznik:
20220402-094611.jpg
20220402-094611.jpg [ 92.85 KiB | Przeglądane 6155 razy ]



Za ten post autor robertrze otrzymał podziękowanie od: Ognisty Szkwał
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 kwi 2022, o 10:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
I tu też taki przykład jak podał robertrze ze szczegółami etapu prądu.


Załączniki:
Kanał Angielski.png
Kanał Angielski.png [ 239.41 KiB | Przeglądane 6138 razy ]

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 kwi 2022, o 11:36 

Dołączył(a): 23 mar 2013, o 12:29
Posty: 399
Podziękował : 8
Otrzymał podziękowań: 80
Uprawnienia żeglarskie: p.u.
Sytuacja na wczoraj.
Nie ma dramatu :)


Załączniki:
IMG_0091.jpg
IMG_0091.jpg [ 125.93 KiB | Przeglądane 6115 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 kwi 2022, o 09:19 

Dołączył(a): 14 lut 2021, o 18:16
Posty: 10
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wiecie, to nie tak, że nie umiem znaleźć prądów w ogóle. Może jakimś orłem nawigacji nie jestem, ale się pływało tu i tam, odczytywało, ręcznie liczyło, etc. Ale żeby to zrobić, to trzeba mieć z czego. Jeżeli są opisane prądy na mapach papierowych/elektronicznych, to temat bajka. Ale tutaj jest mój problem od samego początku, że tych informacji nie ma. Ani na mapach, ani w locjach.

robertrze napisał(a):
Owszem, są miejsca gdzie prądy są bardzo silne, ale to są przewężenia, dobrze oznaczone na mapie i nikt tak nie pływa. Jest takie miejsce w okolicach Bodo gdzie prąd dochodzi do kilkunastu węzłów, ale tam jeżdżą wycieczki oglądać to z mostu, a nie pływać jachtami.

Piszesz prawdopodobnie o Saltstraumen. Byłem, a nawet przepłynąłem tam i z powrotem, oczywiście po dokładnym rekonesansie kiedy płynąć. Jachty i inne jednostki normalnie przechodzą przez tę cieśniną, tylko wybierając dobry moment, bo prąd potrafi sięgać do kilkunastu węzłów, rekordowo nawet 20. Po przejściu cieśniny wchodzi się w jeden z najpiękniejszych fiordów w okolicy, z portami i marinami. Ale to miejsce w ogóle nie stanowi problemu, ponieważ od ręki można znaleźć informacje (nawet w zwykłych googlach) o dokładnych kierunkach i sile prądu w każdym momencie dobry.

A w okolicy Tromsø prąd sięga do 6 węzłów, i nie da się ominąć tego miejsca, bo to główny port w okolicy. A to ma znaczenie! I to potężne. Dlatego nie rozumiem, dlaczego tak trudno znaleźć informacje, kiedy w którą stronę płynie. Podczas gdy prądy na Lofotach jeśli nie znajdę żadnego źródła mogę zignorować, bo mają po 1-2 węzły max i najwyżej się człowiek pomęczy jak będzie w złym momencie, to tego w fiordach dookoła Tromsø już nie, bo wejście pod prąd lub gorzej w momencie wirów wywołanych zmianą kierunku może się skończyć tragicznie dla małej żaglówki.

Ale Wojtek Bartoszyński przesłał super locję, która jako jedyna z pięciu które mam na ten akwen mówi cokolwiek o kierunku prądu w okolicy. Tam jedno proste zdanie, którego nigdzie indziej nie mogłem znaleźć:
Cytuj:
In the vicinity of the bridge, the current starts flowing in a S direction 1 hour 30 minutes prior to HW and reverses direction 1 hour 30 minutes prior to LW.

może nie rozwiązuje całkowicie problemu, ale pozwala już na bezpieczne zaplanowanie żeglugi w tej okolicy. Bo znalezienie godzin to już pestka, to jest podane właściwie wszędzie. Tak więc jeszcze raz dziękuję za tę informację!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 kwi 2022, o 13:58 

Dołączył(a): 8 wrz 2010, o 13:36
Posty: 1386
Podziękował : 99
Otrzymał podziękowań: 235
Uprawnienia żeglarskie: kj
Prądy w północnej Norwegii są dosyć dobrze opisane w norweskiej locji ( Vol.5 lub 6)
https://www.kartverket.no/en/at-sea/nautical-publications/the-norwegian-pilot-guide-sailing-directions
Dla wybranych istotnych miejsc są odpowiednie wykresy czasowe z prędkościami i kierunkiem prądu

_________________
Pozdrawiam
Krzyś



Za ten post autor Krzys otrzymał podziękowanie od: jarmiel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL