Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 23:07




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 gru 2022, o 15:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Wielokrotnie o tym dyskutowaliśmy ale to już nie przewidywania tylko konkretne i ostateczne decyzje. Po północnoamerykańskim NOAA teraz UKHO ogłasza, że do końca 2026 zakończy proces wycofywania się z drukowania tradycyjnych map papierowych. Pewnym zaskoczeniem jest równoczesne zakończenie działalności tzw. „Print on Demand” co w założeniach miało wydłużyć dostęp do oficjalnych map papierowych.

Jednocześnie zapowiedziane są wspólne z MCA prace nad koniecznymi zmianami legislacyjnymi. Oczywiście tak wypracowane nowe zalecenia/przepisy będą mogły obowiązywać wyłącznie na wodach lokalnych, jednakże prędzej czy później dotrą one również do nas.

Jestem bardzo ciekawy co na to nasze rodzime BHMW oraz odpowiednie służby administracyjne. Jak narazie to nie spotkałem się z jakimikolwiek sygnałami sugerującymi rozpoczęcie jakiś działań dostosowawczych.

Cytuj:
The phased withdrawal of paper charts from production will take place over a number of years and is anticipated to conclude in late 2026. This will be a carefully managed process, conducted in close liaison with all our customers and stakeholders, including the Maritime and Coastguard Agency (MCA) as well as other regulatory bodies, hydrographic offices, industry partners and distributors.


Cytuj:
ADMIRALTY Standard Nautical Charts, Thematic Charts, ARCS, Tracings, Small Craft Charts and Print on Demand will be removed from the market in a phased process, and we will reassess the content of our ECDIS service. The withdrawal of paper charts does not include paper publications, which we will continue to support.


https://www.admiralty.co.uk/sunsetting-paper-charts

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof



Za ten post autor SIRK otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 gru 2022, o 11:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
Jestem bardzo ciekawy co na to nasze rodzime BHMW oraz odpowiednie służby administracyjne. Jak narazie to nie spotkałem się z jakimikolwiek sygnałami sugerującymi rozpoczęcie jakiś działań dostosowawczych.

W Przeglądzie Hydrograficznym nr 11 (2022) zamieszczono artykuł kmdr rez. mgr inż. Henryka Nitnera z Akademii Marynarki Wojennej zatytułowany "PRZYSZŁOŚĆ PAPIEROWYCH MAP MORSKICH" (str. 23)

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 gru 2022, o 22:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Czy ty czytałeś ten artykuł?
Pomijając trochę zagmatwaną cześć historyczną niczego więcej z niego się nie dowiadujemy. Nie wiem kiedy to było opublikowane ale twierdzenie o kilkunastoletniej przyszłości map papierowych lub obowiązku zapewnienia ich dostępności dla dużej grupy użytkowników właśnie się zdezaktualizowało. Nieaktualna jest również informacja o ewentualnych pracach nad uproszczoną mapę papierową która miałaby zapewnić backup dla systemu ECDIS.

Ale w przypisach do tego artykułu znalazłem namiary na raport IHO z 2020r a tam bardzo kontrowersyjną opinie naszego rodzimego BHMW;
Cytuj:
Despite the fact that more and more new technologies and ENC display systems are
being deployed on board, paper charts should be kept available and used. These charts
are the only means to navigate when e.g. ship power circuits fail.

https://iho.int/uploads/user/Services%2 ... 0FINAL.pdf
Jest to oficjalna odpowiedz na wcześniej zadane pytanie skierowane do wszystkich członków IHO. Jak widzisz nasza „admiralicja” ma (miała?) bardzo … ugruntowane poglądy które niekoniecznie będą pomocne podczas nadchodzących zmian. Jestem naprawdę ciekawy jak się przygotujemy z legislacja.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 gru 2022, o 09:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
Czy ty czytałeś ten artykuł?
Tak Krzysztofie, czytałem.
To artykuł byłego szefa BHMW, w którym (z powodu jednoznacznego tytułu) powinny znaleźć się sygnały dotyczące wizji przyszłości papierowych map. Jest to jedynie artykuł w czasopiśmie*), a nie oficjalny dokument, więc spodziewać się można było "śmielszych" poglądów. Także fakt, że autor nie jest obecnie szefem BH sprzyja głoszeniu poglądów "nieoficjalnych". Jak zauważyłeś artykuł niesie przesłanie, które można streścić: "Oficjalne mapy papierowe będą w morskiej nawigacji wydawane i używane jeszcze przez długie lata". Sądziłem, że to będzie odpowiedź na Twoje:
SIRK napisał(a):
Jestem bardzo ciekawy co na to nasze rodzime BHMW oraz odpowiednie służby administracyjne.
, ale chyba dostrzegłeś w moim poście poglądy, których tam nie zawarłem i próbujesz z nimi dyskutować... :)

----
*) Zawsze się zastanawiałem na jakiej podstawie wydawany jest ów periodyk. Z publicznych pieniędzy w czasie "służbowym". Żaden z punktów art. 41b ustawy o obszarach mi nie "pasuje", ale może istnieje inny powód? :cool:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 gru 2022, o 09:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
O z 2020r a tam bardzo kontrowersyjną opinie naszego rodzimego BHMW
To ja przedstawię - dla równowagi - zdanie niemieckie (z którym się zgadzam):
Cytuj:
Mapy papierowe nie pozwalają na szczegółową batymetrię. Cykle aktualizacji map papierowych są barierą w dobie big data. Na mapy papierowe nie można nakładać innych informacji, takich jak AIS, obraz radarowy lub prądy. Młodzi oficerowie marynarki są bardziej zorientowani na informacje cyfrowe. Sprzęt staje się coraz wydajniejszy i może generować obraz nawigacyjny nawet na zasilaniu bateryjnym przez tygodnie. Mapy papierowe nie zapewniają optymalnego bezpieczeństwa. Wątpliwe jest, czy zbędna mapa morska poprawi bezpieczeństwo w przyszłości. Stosowanie ma papierowych znacznie się zmniejsza, a zasoby produkcyjne są nieproporcjonalnie wysokie w porównaniu z ENC

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 gru 2022, o 13:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Nie rozumiem twoich dwóch ostatnich postów. Nie dyskutowałem z twoim zdaniem tylko wyraziłem swoją opinie na linkowany przez ciebie artykuł. I nie wiem co masz na myśli pisząc o równowadze. Tu nie ma już żadnej „równowagi” po prostu od ogłoszenia nowej polityki przez UKHO mamy całkowicie nową rzeczywistość. I niektóre, bardziej rozsądne biura hydrograficzne, brały pod rozwagę taki rozwój sytuacji a niektóre nie.
Naszym wojennomorskim specjalistą zabrakło nie tylko rozsądku ale najwidoczniej również wiedzy. O ile w żegludze krajowej możemy teoretycznie pozostać skansenem to pozostaje jeszcze dość pokaźna grupa tzw. jednostek niekonwencyjnych które uprawiają żeglugę międzynarodową.
Bez zmiany odpowiednich ustaw, rozporządzeń, przepisów klasowych i całej masy wewnętrznych regulacji armatorskich nie wyobrażam sobie bezpiecznej oraz zgodnej z prawem nawigacji.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 sty 2023, o 14:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
UKHO ogłasza, że do końca 2026 zakończy proces wycofywania się z drukowania tradycyjnych map papierowych. Pewnym zaskoczeniem jest równoczesne zakończenie działalności tzw. „Print on Demand”


Tymczasem nasza Państwowa Morska Służba Hydrograficzna "rozkręca" mapy w trybie "druku na żądanie". Poza "157 Bałtyk zachodni. Zatoka Kilońska" dodano "262 Bałtyk. Zatoka Fińska. Część zachodnia":
Załącznik:
druk na żądanie.jpg
druk na żądanie.jpg [ 174.61 KiB | Przeglądane 6572 razy ]
(Katalog 552 lub zestawienie dnż)

Ciekawe :roll:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lut 2023, o 11:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Właśnie Admiralicja ogłosiła wydłużenie okresu dostępności map papierowych;
Cytuj:
These conversations have highlighted a number of important transnational and regulatory factors that need further consideration, and we are grateful to every organisation that has engaged in this process. It has become clear that more time is required to address the needs of those specific users who do not yet have viable alternatives to paper chart products, so we will continue to provide a paper chart service until at least 2030.


https://www.admiralty.co.uk/news/paper-chart-withdrawal
Nie znając szczegółów trudno oceniać ale to dość dziwna decyzja.

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Tymczasem nasza Państwowa Morska Służba Hydrograficzna "rozkręca" mapy w trybie "druku na żądanie".

Podobnie jak z UKHO, nie znamy powodów ale w tym wypadku poza wyraźną poprawą efektywności pracy ciężko coś innego wymyślić.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL