Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 23 kwi 2024, o 12:45




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 maja 2011, o 13:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2010, o 18:03
Posty: 4794
Podziękował : 652
Otrzymał podziękowań: 347
Uprawnienia żeglarskie: k.j., kpt.mt.
Czytam właśnie projekt nowych stopni żeglarskich "by PZŻ" i wymagań. Lektura ta z pewnością zainspiruje mnie do wielu wypowiedzi w różnych działach i wątkach.

Na początek pytanie pasujące najlepiej do tego działu. W wymaganiach na nowego kapitana jest m.in.

Cytuj:
określanie dewiacji ze wschodu i zachodu słońca.


Ale o co chodzi? Zapewne chodzi o to, że z almanachu wiemy, że np. dzisiaj na przybliżonej pozycji jachtu spodziewamy się wschodu słońca na 093 a zachodu na 267.
Tymczasem mamy odpowiednio 107 i 265. Na tej podstawie możemy określić dwie wartości.
Czyli KK=107 dewiacja=-14, KK=265 dewiacja=+2. Ale jak wyznaczyć pozostałe dane do tabeli np. co 15 stopni? Jak rozumiem sens tego 'ćwiczenia' jest tylko na pełnym oceanie. Nie będzie więc tam np. dalb dewiacyjnych.

No i podstawowa kwestia: czy i kiedy ostatni raz korzystaliście z tej metody?
Zmierzam do tego, że program PZŻ jest trochę jakby oderwany od ziemi.
A np. na stopień sternika jachtowego wymagane będą rozmiary ziemi.
Rozumiem, że tego wymaga się od 4-klasisty na geografii ale po co to na stopnie żeglarskie? Na tej zasadzie, to możnaby zrobić powtórkę z przyrody np. jak odróżnić delfina od orki? (Mam nadzieję, że nikt z PZŻ-tu nie czyta, bo może właśnie zainspirowałem ich do poprawienia wymagań). :-)



pzdr,
Andrzej Kurowski
http://strony.aster.pl/spelnij_marzenia/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 maja 2011, o 14:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Kuracent napisał(a):
Czytam właśnie projekt nowych stopni żeglarskich "by PZŻ" i wymagań. Lektura ta z pewnością zainspiruje mnie do wielu wypowiedzi w różnych działach i wątkach.

U mnie będzie to jedna wypowiedź:
Raz na zawsze zlikwidować wszelkie możliwe, formalne, merytoryczne i personalne związki żeglarstwa przyjemnościowego ze polskim związkiem sportowym o nazwie PZŻ.

Kuracent napisał(a):
Cytuj:
określanie dewiacji ze wschodu i zachodu słońca.


Ale o co chodzi? Zapewne chodzi o to, że z almanachu wiemy, że np. dzisiaj na przybliżonej pozycji jachtu spodziewamy się wschodu słońca na 093 a zachodu na 267.
Tymczasem mamy odpowiednio 107 i 265. Na tej podstawie możemy określić dwie wartości.
Czyli KK=107 dewiacja=-14, KK=265 dewiacja=+2. Ale jak wyznaczyć pozostałe dane do tabeli np. co 15 stopni? Jak rozumiem sens tego 'ćwiczenia' jest tylko na pełnym oceanie. Nie będzie więc tam np. dalb dewiacyjnych.


- Azymut wschodzącego czy zachodzącego słońca zmienia się bardzo powoli. Przynajmniej w niskich i średnich szerokościach geograficznych.
- Słońce jest... bardzo daleko od namierzającego je żeglarza :roll:
- Dlatego zdążysz wykonać kilkuminutową cyrkulację, biorąc namiary co ustalony interwał zmiany kursu kompasowego - a azymut wiszącego na horyzoncie słoneczka nie zmieni się znacząco.
- Potem wykonujesz drugą powolną cyrkulację - w drugą stronę, robiąc to samo. Uśrednisz wyniki i masz podstawę do stworzenia tabeli dewiacji. Przy odrobinie wprawy to lepsza metoda niż żadna...
- Tylko najpierw naucz się zapisywać namiary jako namiary i kursy jako kursy - bo w Twoim przykładzie wszystko niestety pomieszałeś...

BTW - zdecydowanie dokładniej od korzystania z tabelarycznych uproszczeń dla azymutów wschodów i zachodów jest po prostu policzyć azymuty słońca dla dokładnej znanej pozycji jachtu i dokładnie znanego czasu - powiedzmy czasu "środka" każdej z cyrkulacji. Normalnie policzyć, jak do linii pozycyjnej...
Znaczy ja to już nie pamiętam jak, ja wprowadzam dane z Almanachu do kalkulatora z programikiem na trójkąty sferyczne i duszę "enter" siedem razy. :roll: Ewentualnie korzystam z jakiegoś programu dla miłośników astronomii, dla odczytania dokładnego azymutu c.n. dla wprowadzonej pozycji i czasu.
Np: http://www.idg.pl/ftp/pc_21147/StarCalc.572.html
http://homes.relex.ru/~zalex/main.htm

Kuracent napisał(a):
No i podstawowa kwestia: czy i kiedy ostatni raz korzystaliście z tej metody?

Na jachcie jeszcze nigdy. :roll:

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Ostatnio edytowano 10 maja 2011, o 17:37 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz


Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowania - 2: Kuracent, User319
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 maja 2011, o 22:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2007, o 08:39
Posty: 1512
Lokalizacja: DC
Podziękował : 140
Otrzymał podziękowań: 84
Kuracent napisał(a):
Czytam właśnie projekt nowych stopni żeglarskich "by PZŻ" i wymagań. Lektura ta z pewnością zainspiruje mnie do wielu wypowiedzi w różnych działach i wątkach.
Już taka groźba wystarczy, by znielubić PZŻ! ;)
Cytuj:
No i podstawowa kwestia: czy i kiedy ostatni raz korzystaliście z tej metody?
Ja -- praktycznie -- nigdy, "szkoleniowo" -- owszem. >20 lat temu, pod Arszyłem (co wiele powinno wyjaśnić), na drewnianym jachcie (czyli naprawdę "szkoleniowo"), gdzie kompas był jedynym w miarę sprawnym przyrządem nawigacyjnym (więc co mieliśmy ćwiczyć?) :)

Ćwiczenia bardzo pouczające, jak każde z Januszami :) ale to historia... historia ćwiczeń, nawet nie praktycznego użycia.

_________________
Marcin "Cypis" Kantorek - http://www.dino.merigold.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 maja 2011, o 22:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Jaromir napisał(a):
U mnie będzie to jedna wypowiedź:
Raz na zawsze zlikwidować wszelkie możliwe, formalne, merytoryczne i personalne związki żeglarstwa przyjemnościowego ze polskim związkiem sportowym o nazwie PZŻ.
No, jakby tu powiedzieć... Zacytuję naszego klasyka mądrości życiowych: ja nie chcem, ale ja muszem :D.Póki co, rzecz jasna
Kuracent napisał(a):
z almanachu wiemy, że np. dzisiaj na przybliżonej pozycji jachtu spodziewamy się wschodu słońca na 093 a zachodu na 267.
Moje gratulacje! Ja tego z almanachu nie potrafię wyczytać. :lol: Będę się jednak musiał podciągnąć :D
Kuracent napisał(a):
Na tej podstawie możemy określić dwie wartości.
Czyli KK=107 dewiacja=-14, KK=265 dewiacja=+2.
Andrzej, czy Ci się aby coś nie pozajączkowało? Co, do cholery, ma jedno do drugiego i trzeciego. Jak będziesz mylił namiar rzeczywisty z kursem kompasowym, a deklinację z dewiacją - daleko nie zapłyniesz :D
Kuracent napisał(a):
Nie będzie więc tam np. dalb dewiacyjnych.
A po co Ci dalby na oceanie, skoro masz Słońce?
Kuracent napisał(a):
Ale jak wyznaczyć pozostałe dane do tabeli np. co 15 stopni?
Dokładnie tak samo, jak "przy użyciu" nabieżnika, tyle, że trzeba się sprężać :lol: BTW, skąd wziąłeś te 15 stopni i po co? Czy Ty musisz wszystko robić inaczej, niż normalni ludzie? Rozumiem, ten typ tak ma ;)
Kuracent napisał(a):
czy i kiedy ostatni raz korzystaliście z tej metody?
Nie wiem, nie liczyłem. 30? 50? 60? Robi się to tylko na oceanie, bo na morzach masz najdalej co parę dni możliwość sprawdzenia dewiacji, ale też nie ma potrzeby robienia tego tak często.
Czy to jest w dzisiejszych, zelektronizowanych czasach potrzebne? Nie wiem, ale w w Stanach, na certyfikat IYT-owskiego Ouszenmastera trzeba się tą umiejętnością wykazać.
Hm, jeśli ta sprawa jest interesująca dla większej liczby osób, niż "Kuracent sztuk jeden", to może by w jakiś wtorek...

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 maja 2011, o 23:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Hm, Kuracent mnie zafascynował tym azymutem w almanachu. Zacząłem się zastanawiać, skąd on (o, pardon, On :D ) to wytrzasnął?

Chyba mam! Kuracent słyszał dzwony, tylko pomylił kościoły :lol:

Otóż: Tabelę dewiacji można na morzu zrobić w każdym (słonecznym) momencie.

Ale uwaga: metodą astronawigacyjną (o czym pisał Jaromir), tzn. almanach + jakieś tablice: ABC, Dreisonstok, HD 486, HD 605, Achmatow ("Wysota i azimut w tri minuty"), lub dobry kalkulator, można ustalić azymut Słońca w dowolnym momencie, z wyjątkiem momentu, kiedy Słońce jest w zenicie lub na horyzoncie.

Natomiast do ustalenie azymutu wschodu (zachodu) Słońca almanach nic nie da.

Do tego służą tablice, które się nazywają "Azymut widocznego wschodu i zachodu górnej krawędzi Słońca".

Na koniec dwie uwagi: Ściśle rzecz biorąc, z zachodu (wschodu) Słońca nie robi się tabeli dewiacji (chyba, że metodą "spuszczam cztery, dwa w rozumie") bezpośrednio, tylko ustala się cp, a z tego można zrobić klasyczną tabelę dewiacji.

I uwaga druga: Umiejętność robienia tego wszystkiego jest bardzo przydatna, niekoniecznie do nawigacji. Oto przykład (autentyczny):

Dawnym dawno, czyli once upon a time, na Zawiasie pojawiła się pewna panienka. Było to na trasie Algier - Hawana. Sternik morski, więc załapała się tylko na funkcję starszej wachty, bo oficerów-kapitanów był ci u mnie dostatek. Po dwóch tygodniach płynięcia tym samym kursem przy coraz większej deklinacji, postanowiłem sprawdzić dewiację. Kazałem panience zrobić tabelę z zachodu Słońca. Zrobiła bez problemu, więc się z nią ożeniłem (po rejsie :D )

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2011, o 07:27 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Fajnie by było poczytać konkrety o różnych metodach robienia tabeli dewiacji. Fajnie by było się dowiedzieć czy ktoś w praktyce to robi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2011, o 09:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2010, o 18:03
Posty: 4794
Podziękował : 652
Otrzymał podziękowań: 347
Uprawnienia żeglarskie: k.j., kpt.mt.
Zbieraj napisał(a):
Hm, jeśli ta sprawa jest interesująca dla większej liczby osób, niż "Kuracent sztuk jeden", to może by w jakiś wtorek...


Gdyby nie to, że 'musimy' walczyć z PZŻ, to nawet 90% programu szkolenia PZŻ na nowego kapitana jachtowego by mi się podobał. :-)
W sensie: chciałbym mieć taką wiedzę. Dobrowolnie.
Problem jednak polega jak wiemy, że jest to obowiązkowy patent.
Gdyby to robiła jedna z wielu organizacji żeglarskich, to może nawet po paru latach ten nowy certyfikat okazałby się bardzo prestiżowy...

No dobra! To odciąłem się od PZŻ na tyle, aby Cypis się nie czepiał. :-)

Natomiast zupełnie poważnie: oczywiście nie da się przerobić całego programu szkolenia na k.j. we wtorki. Ale może podobnie jak dewiacja - dałoby się wyciągnąć więcej tematów do omówienia we wtorki? Może program PZŻ stanie się dla nas inspiracją? ;-)

I czy ten program szkolenia i wymagań egzaminacyjnych uważacie za słuszny?

pzdr,
Andrzej Kurowski
http://strony.aster.pl/spelnij_marzenia/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2011, o 09:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17303
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2170
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Kuracent napisał(a):
I czy ten program szkolenia i wymagań egzaminacyjnych uważacie za słuszny?
Dopóki będzie obowiązkowy nie można mówić o słuszności.

Zbieraj napisał(a):
Hm, Kuracent mnie zafascynował tym azymutem w almanachu. Zacząłem się zastanawiać, skąd on (o, pardon, On :D ) to wytrzasnął?
Znając Kuracentowe podejście do życia - w sensie, że życie nie powinno powodować wyzwań i być jasno opisane w regulaminach i podręcznikach, zapewne myślał o Reeds Almanac.
Tamże znajdzie się trochę info o azymutach słoneczka naszego, z tym, że w okolicach starej Europy :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2011, o 11:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Maar napisał(a):
Znając Kuracentowe podejście do życia - , zapewne myślał o Reeds Almanac.
Ba, na całym morskim świecie, jesli sie mówi "almanach", to wszyscy (oprócz Kuracenta, he, he :D ) mają na myśli "The Nautical Almanac", wydawany przez (uwaga, będzie oficjalnie!) Her Majesty's Nautical Almanac Office.
We wszystkich innych przypadkach mówi się o jakie dzieło chodzi: Almanach Browna, Almanach Reedsa itp. ????
Maar napisał(a):
Tamże znajdzie się trochę info o azymutach słoneczka naszego, z tym, że w okolicach starej Europy :-)
????? :-( A co ma do tego Europa? Słoneczko nie rozróżnia kontynentów. Astronawigacja zajmuje się głównie koń-tami, a nie koń-tynentami :lol:
Danego dnia azymut zachodu (wschodu) Słońca jest taki sam na każdym oceanie, (na tej samej szerokości, rzecz jasna).
Nawiasem mówiąc, Anglicy uważają, że dżentelmeni nie pływają powyżej 66 N i poniżej 66S, więc na tych równoleżnikach kończą tabele. Nasz nieustraszony marwoj uważa, że Polak potrafi dopłynąć nawet do 80 stopnia:D
Jest jeszcze jedna różnica (i trzeba uważać, albo czytać instrukcję obsługi): Nasze tabele są w systemie połówkowym, angielskie (Reedsa) - w ćwiartkowym.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2011, o 13:05 

Dołączył(a): 8 wrz 2010, o 13:36
Posty: 1386
Podziękował : 100
Otrzymał podziękowań: 235
Uprawnienia żeglarskie: kj
Co do określenia azymutu słońca i nie tylko to polecam program AlmSun, a jak ktoś się uprze, to wzór do policzenia na kalkulatorze też nie jest przesadnie skomplikowany.
Kuracent napisał(a):
W sensie: chciałbym mieć taką wiedzę. Dobrowolnie.
Andrzej a kto Ci broni, olej wymagania PZŻ i się sam dla siebie naumiej :D

_________________
Pozdrawiam
Krzyś


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2011, o 15:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2010, o 18:03
Posty: 4794
Podziękował : 652
Otrzymał podziękowań: 347
Uprawnienia żeglarskie: k.j., kpt.mt.
Krzys napisał(a):
Kuracent napisał(a):
W sensie: chciałbym mieć taką wiedzę. Dobrowolnie.

Andrzej a kto Ci broni, olej wymagania PZŻ i się sam dla siebie naumiej


Jestem kurso-żercą i książko-żercą. Zapisuje się na prawie wszystko około-żeglarskiego. Nie trzeba mnie do tego namawiać. Wymaga to tylko czasu.

Natomiast abstrahując od kontekstu (niestety obowiązkowość patentów) to byłby to całkiem fajny egzamin, gdyby był dobrowolny. Ja zaś niezależnie od tego, czy podchodziłbym do takiego egzaminu - chętnie wziąłbym udział w takim wypasionym szkoleniu dla mocno zaawansowanych. Nawet jak nie wszystko zrozumiałbym za pierwszym razem, to z pewnością poszerzyłbym horyzonty żeglarskie.

A tak BTW to Akademia Nautica organizuje od czasu do czasu takie kursy wg. programu zbliżonego do dawnego k.j. Czy ktoś może wie na ile nowe wymagania PZŻ, kurs Nautic'i i stary egzamin na k.j. to są pojęcia w miarę tożsame, czy są różnice? Coś wyłapaliście?

Czy ktoś słyszał o innych kursach w PL na tak wysokim poziomie? Czyli chodzi mi o kursy powyżej RYA YM.

pzdr,
Andrzej Kurowski
http://strony.aster.pl/spelnij_marzenia/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2011, o 18:37 

Dołączył(a): 27 mar 2011, o 14:52
Posty: 853
Podziękował : 21
Otrzymał podziękowań: 29
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Zbieraj napisał(a):
Po dwóch tygodniach płynięcia tym samym kursem przy coraz większej deklinacji, postanowiłem sprawdzić dewiację. Kazałem panience zrobić tabelę z zachodu Słońca. Zrobiła bez problemu, więc się z nią ożeniłem (po rejsie :D )

Opowieść jak z bajki - dziewczyna na jachcie do sprawdzania dewiacji :D

_________________
Wodę jeziora pozorowała wielka szklana płyta. Powierzchnia szkła była twarda i lekko pomarszczona. Kiedy oddaliłem się na odległość jednego kilometra od brzegu w Pial Edin, dotarłem do krawędzi szkła. Począwszy od tego miejsca aż do brzegu pod Lesaiolą woda była prawdziwa.
Adam Snerg Wiśniewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2011, o 20:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
AndRand napisał(a):
Opowieść jak z bajki - dziewczyna na jachcie do sprawdzania dewiacji :D


hm? :evil:

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2011, o 23:16 

Dołączył(a): 8 wrz 2010, o 13:36
Posty: 1386
Podziękował : 100
Otrzymał podziękowań: 235
Uprawnienia żeglarskie: kj
A tak przy okazji to jutro tzn 11.05.2011 ( Warszawa) wschód słońca będzie
o godz 4:56:22
Azymut 59 25,9' a zmiana azymutu co minutę o 11,8'

dla szerokości 30 azymut 68 50,1' zmiana azymutu co minutę o 7,5'
dla szerokości 60 azymut 50 32,4' zmiana azymutu co minutę o 13,1'
dla szerokości 70 azymut 21 23,7' zmiana azymutu co minutę o 14,2' *

Zakładając, że namiar na słońce weźmiemy z dokładnością 1st. to z wyznaczeniem całej tabeli dewiacji z cyrkulacją w jedna i drugą stronę trzeba się na naszych szerokościach trochę zbierać, albo przeliczyć azymuty co np 5 min. Teoretycznie to i na dalekiej północy dałoby się określić dewiacje, ale trzeba się spieszyć, bo nocy astronomicznej to już tam niewiele zostało i za parę dni to już na szerokościach rzędu 70 będziemy się cieszyć tylko słoneczkiem :D

*dane podane są dla stałej długości geograficznej

_________________
Pozdrawiam
Krzyś


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 maja 2011, o 03:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2007, o 08:39
Posty: 1512
Lokalizacja: DC
Podziękował : 140
Otrzymał podziękowań: 84
Zbieraj napisał(a):
Po dwóch tygodniach płynięcia tym samym kursem przy coraz większej deklinacji, postanowiłem sprawdzić dewiację. Kazałem panience zrobić tabelę z zachodu Słońca. Zrobiła bez problemu, więc się z nią ożeniłem (po rejsie :D )
Jeśli nie chcesz naszej zguby, dewiacyję zrób mi luba! ;)
AndRand napisał(a):
Opowieść jak z bajki - dziewczyna na jachcie do sprawdzania dewiacji :D
E?
Dziewczęta bardzo dobrze nadają się do sprawdzania dewiacji, nie tylko na jachcie! ;)

A wiesz, że istnieją takie dziewczęta, z którymi przy blasku świec i romantycznej muzyce można studiować schemat obwodu głównego EU07 dla każdej z czterdziestu trzech pozycji nastawnika?
Naprawdę! :)

_________________
Marcin "Cypis" Kantorek - http://www.dino.merigold.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 maja 2011, o 06:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2006, o 15:07
Posty: 4811
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 675
Otrzymał podziękowań: 1715
Uprawnienia żeglarskie: j.st.m
Cypis napisał(a):
A wiesz, że istnieją takie dziewczęta, z którymi przy blasku świec i romantycznej muzyce można studiować schemat obwodu głównego EU07 dla każdej z czterdziestu trzech pozycji nastawnika?
Naprawdę! :)


Jest takie dziewczę co potrafi oszlifować cała łódkę ze starej farby, położyć nową farbę i antyfouling bez zacieków. To jest skarb :)

_________________
Maciek"S"Kotas

---
O!...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 maja 2011, o 11:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
skipbulba napisał(a):
Jest takie dziewczę co potrafi


Potwierdzam :D Baaaa powiem więcej potrafi mnie dowieść żywego z Gdańska do Starogardu... Nawet nie miałem w czasie jazdy stanu przedzawałowego...

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 maja 2011, o 10:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
skipbulba napisał(a):
To jest skarb :)
Nie! To jest wyzysk człowieka przez człowieka! Skipciu, uważaj! Nadciąga rewolucja! :lol: :lol: :lol:

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2011, o 00:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2007, o 08:39
Posty: 1512
Lokalizacja: DC
Podziękował : 140
Otrzymał podziękowań: 84
Zbieraj napisał(a):
skipbulba napisał(a):
To jest skarb :)
Nie! To jest wyzysk człowieka przez człowieka! Skipciu, uważaj! Nadciąga rewolucja! :lol: :lol: :lol:
Z całym szacunkiem, ale powyższym stwierdzeniem chyba zrównałeś kobietę z człowiekiem. Czy tak miało być? Takie jest Twoje zdanie??
;)

_________________
Marcin "Cypis" Kantorek - http://www.dino.merigold.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2011, o 08:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Cypis napisał(a):
Z całym szacunkiem, ale powyższym stwierdzeniem chyba zrównałeś kobietę z człowiekiem.
Hej, Dziewczyny! Do roboty! Cypisowi - w RYA! :evil:

(Szanowny Panie Prokuratorze, niniejszym przyznaję się, że wzywałem do zastosowania przemocy w stosunku do niejakiego Cypisa.
Ale przecież, qrwa, zasłużył.
Czy mogę wystąpić o dobrowolne poddanie siem karze?)

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2011, o 12:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
No wiesz, Janusz, to stwierdzenie ma, że tak powiem, dwa końce.. Bo równać można także w dół :lol:

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 155 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL